درمان هیجان مدار (EFT)

درمان هیجان مدار

تعریف درمان هیجان مدار

درمان هیجان مدار (EFT) در سال های اخیر تکامل یافته است و تأثیر بسزایی  در زمینه روان درمانی دارد. افزایش محبوبیت آن و حمایت روزافزون افراد از کارآیی آن در حل مشکلات متنوع، EFT را به یک رویکرد مهم در روان درمانی تبدیل کرده است.

درمان هیجان مدار یک درمان انسانی است که از نظر تجربی پشتیبانی می شود و احساسات را به عنوان بخش مهمی در عملکرد انسان و تغییرات درمانی مهم می داند. EFT شامل یک سبک درمانی است که هر دو فرایند تجربی بیمار را دنبال می کند و آن را هدایت می کند ، و بر اهمیت مهارت ارتباط و مداخله تأکید دارد.

این احساس ضمن درک اهمیت معنا سازی ، احساس را به عنوان یک داده اساسی، از تجربه های انسان می داند و احساسات و شناخت را به طور جدایی ناپذیر در هم تنیده می بیند.

در درمان هیجان مدار پیشنهاد می شود که احساسات از توانایی ذاتی سازگاری برخوردارند، که در صورت فعال شدن می تواند به بیماران در تغییر حالت های عاطفی یا تجارب ناخواسته خود کمک کند.

این دیدگاه از احساسات مبتنی بر این دیدگاه است که اکنون فرد از حمایت تجربی فراوانی برخوردار شده است ، که احساسات در هسته اصلی آن یک سیستم ذاتی و سازگار است که برای کمک به بقا و رشد ما تکامل یافته است.

احساسات به ضروری ترین نیازهای ما مرتبط هستند. آن ها به سرعت ما را از موقعیت های مهم برای رفاه ما آگاه می کنند. آن ها همچنین ما را آماده و راهنمایی می کنند تا در جهت رفع نیازهایمان اقداماتی انجام دهیم.

افراد و زوجین با کمک رابطه همدلی با درمانگر خود، احساسات خود را بهتر شناسایی کرده و کشف می کنند، آن ها را تغییر شکل داده و انعطاف پذیرتر می شوند و در نهایت مشکل آن ها درمان خواهد شد.

 در نتیجه ، افرادی که تحت درمان متمرکز بر احساسات قرار می گیرند قوی تر می شوند و در دستیابی به اطلاعات و معانی مهم مربوط به خود و دنیای خود مهارت بیشتری کسب کرده  و در استفاده از این اطلاعات برای زندگی بهتر و سازگار، مهارت بیشتری پیدا می کنند.

مراحل درمان متمرکز بر احساسات

EFT برای ایجاد تغییرات در زمان حال تمرکز دارد، که دارای مراحلی می باشد.

 اولین مورد این است که چرخه منفی روابط متقابل زن و شوهر یا اعضای خانواده را کاهش داده و به آن ها کمک می کند، تا درک کنند که در روابط آن ها چه اتفاقی می افتد. بیماران می بینند که مشکلات در ناامنی و فاصله بین آن ها است.

 مرحله بعدی اصلاح ساختار فعل و انفعالات است ، در این روش درمانگر به بیماران کمک می کند تا با استفاده از زبانی مناسب که طرف مقابل را آزار نمی دهد، در مورد ترس خود در رابطه بحث کند. بیماران یاد می گیرند که به سمت یکدیگر روی بیاورند و درباره نیازهای خود بحث کنند و نسبت به یکدیگر پاسخگو تر می شوند و رفع نیاز های یکدیگر در زندگی آن ها جز اولویت هایشان قرار می  گیرد.

درمان متمرکز بر احساسات

زمان مناسب برای کمک گرفتن از درمان متمرکز بر احساسات

زوجین و خانواده های مضطرب می توانند از درمان متمرکز بر هیجان و احساسات، بهره مند شوند و نحوه بهبود روابط خود را بیاموزند. غالباً ، بیماران در روابط خود با خشم ، ترس ، نبود اعتماد یا احساس خیانت روبرو هستند. EFT همچنین برای زوجینی که در کنار آمدن با بیماری خود یا کودک مشکل دارند، می تواند کمک کننده باشد. علاوه بر کمک به  ترمیم روابطه ، درمان متمرکز بر هیجان، همچنین می تواند به کاهش علائم فردی افسردگی یا شکست، کمک کند .

درمان هیجان مدار برای زوجین (EFCT)

درمان متمرکز بر احساسات یک رویکرد ساختاری کوتاه مدت (8 تا 20 جلسه) است که در اصل برای زوج درمانی و براساس علوم احساسی تهیه شده و در دهه 1980 فرموله شده است.

مداخلات در EFCT یک رویکرد انسانی – تجربی برای بازسازی تجربه عاطفی و یک رویکرد ساختاری – سیستمی برای بازسازی تعاملات را در هم می آمیزد. اکنون تحقیقات قابل توجهی در مورد اثربخشی EFCT انجام شده است. این تحقیق میزان اثرات بزرگ درمان و نتایج پایدار در طول زمان را نشان می دهد.

 از EFCT با موفقیت در انواع مختلف زوجین در عمل خصوصی ، مراکز آموزشی دانشگاه و کلینیک های بیمارستانی استفاده می شود. تحقیقات اولیه برای زوجینی که با افسردگی ، اضطراب پس از سانحه، بیماری پزشکی و معضلات بخشش و خیانت روبرو هستند، انجام می شود.

اهداف درمان هیجان مدار برای زوجین:

  • برای سازماندهی مجدد پاسخ های عاطفی زوجین و به طور همزمان سازماندهی فردی .
  • برای ایجاد یک تغییر مثبت در موقعیت ها و الگوهای تعاملی زوجین.

برای ایجاد پیوند و رابطه ای احساسی و امن بین زوجین.

EFT

درمان هیجان مدار برای خانواده ها (EFFT)

EFFT اصول و روش های درمان متمرکز بر احساسات را برای بازگرداندن ارتباط قوی و موثر در روابط خانوادگی دنبال می کند. هدف اصلی EFFT برقراری مجدد الگوهای ایمن تر در خانواده است که در آن پیوندهای عاطفی بین اعضای خانواده ترمیم می شوند. این منابع شبکه ای از امنیت را تأمین می کنند که انعطاف پذیری و نزدیکی لازم را برای خانواده ها برای رشد فردی و روابط معنادار در طول نسل فراهم می کند.

رویکرد درمان هیجان مدار برای خانواده ها (EFFT)

روند تغییر درمان هیجان مدار در EFFT بر ایجاد ثبات در الگوی تعامل منفی خانواده ، تغییر ساختار تعاملات والدین و فرزند و تحکیم امنیت احساس شده حاصل از این الگوهای جدید ارتباطی متمرکز است.

پیرو اصول علم احساسی ، درمانگر EFFT خانواده را به سمت الگوهای جدیدی از در دسترس بودن والدین ، پاسخگویی و ارتباطات احساسی منسجم راهنمایی می کند زیرا آن ها با تغییر و رشد چالش های زندگی روبرو هستند.

 در درمان هیجان مدار برای خانواده ، تمرکز بر قسمت های پاسخ های مراقبت والدین و درک رفتار کودک یا نوجوان از نظر نیازهای احساسی یا ترس است. این قسمت ها ناشی از پاسخ های محدود و نامناسب به آسیب های روابط خانوادگی است. درمانگر EFFT تأثیرات نسلی را تحت تأثیر قرار می دهد و از طریق الگوهای سفت و سختی که ارتباط احساسی بین والدین ، خواهر و برادرها و بین والدین و فرزند را مختل می کند ، کار می کند. روند EFFT معمولاً به سرعت پاسخ می دهد ، زیرا اعضای خانواده پاسخگو ، قابل دسترس تر و درگیر احساسات و نیازهایی خواهند شد که قبلا حتی به آن ها توجه هم نکرده بودند.

اهداف درمان هیجان مدار برای خانواده:

  • دستیابی و گسترش آگاهی از احساسات پذیرفته نشده مرتبط با الگوی منفی خانواده.
  • بازنویسی ناراحتی خانوادگی و مشکلات کودک در قسمت های مختلف رابطه، که باعث تقویت این پریشانی می شود.
  • ارتقا آگاهی و دستیابی به اهداف مراقبتی اساسی و نیازهای وابسته به احساسی منکر شده است.
  • تسهیل در به اشتراک گذاشتن نیازهای احساسی ارضا نشده و پاسخ موثر فرد مقابل به آن ها.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط