راه های درمان بی حوصلگی

درمان بی حوصلگی

تعریف بی حوصلگی

بی حوصلگی یک احساس مشترک در بین تمامی افراد است. احساس عدم رضایت از فعالیتی، یا عدم علاقه به آن می تواند منجر به بی حوصلگی در فرد شود. بی حوصلگی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که انرژی شما افزایش یافته است اما جایی برای تخلیه انرژی خود ندارید. همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که در تمرکز روی یک کار مشکل داشته باشید.

بی حوصلگی شکایتی شایع در بین کودکان و نوجوانان است.

علائم بی حوصلگی

احساس خستگی با احساس پوچی و همچنین احساس ناامیدی از علائم بی حوصلگی است. وقتی حوصله تان سر رفته باشد ، ممکن است تمرکز خود را از دست بدهید و به اتفاقاتی که پیرامون شما رخ می دهند علاقه ای نشان ندهید. ممکن است احساس بی حسی ، خستگی و یاعصبانیت داشته باشید.

دلایل بروز بی حوصلگی

  •  خواب نامناسب یا تغذیه نامناسب
  •   نداشتن فعالیت های ذهنی
  •   عدم کنترل فعالیت های روزمره و برنامه نداشتن درباره هریک
  •   عدم وجود علایق و تفریحات متنوع
  •   نداشتن درک درستی از زمان

تقریباً هر کس گاهی بی حوصلگی و کسالت را تجربه می کند.اما در بعضی از گروه های سنی ممکن است بیشتر این احساس کسالت دیده شود.

 

نوجوانان غالباً بیشتر بی حوصلگی را تجربه می کنند. در حالی که به آن ها آزادی بیشتری داده شده است تا انتخاب کنند که با زمان خود چه کاری انجام دهند و بیشتر زمانشان تماما به خود آن ها اختصاص دارد. آن ها هنوز در مورد خود و علایق خود می آموزند. ندانستن در رابطه با اینکه باید کجا تمرکز کرد می تواند منجر به بی حوصلگی شود.

بی حوصلگی

درمان بی حوصلگی

برای درمان بی حوصلگی هیچ درمان پزشکی خاصی وجود ندارد. با این حال ، اگر بی حوصله هستید. برای رفع این مشکل راه حل های زیادی وجود دارد.

به عنوان مثال ، ممکن است بخواهید برخی از سرگرمی های جدید یا سایر فعالیت های متنوع را امتحان کنید. عضویت در یک باشگاه می تواند راه خوبی برای از بین بردن بی حوصلگی و کسالت در شما باشد. باشگاه ها ، گروه های سرگرمی یا گروه های ورزشی همه مکان های عالی برای شروع هستند.

شما می توانید به کودک خود کمک کنید تا در هنگام بروز احساس بی حوصلگی با آن کنار بیاید. وقتی از بی حوصلگی شکایت دارند ، آن ها را به برقراری ارتباط با دیگران تشویق کنید. احساسات آن ها را بدون زیر سوال بردن اعتبار احساساتشان برطرف کنید. برای کمک به آن ها در شناسایی دلایل خستگی و یافتن راه حل های خلاقانه وقت بگذارید.

درمان بی حوصلگی در کودک

  • برای درمان بی حوصلگی در کودک هیچ گاه از فرزند خود نپرسید که بی حوصله است یا نه.
  • با بی صبری یا اضطراب از پاسخ گویی به شکایات فرزندتان در مورد بی حوصلگی خودداری کنید.
  • تشخیص دهید که شکایت از بی حوصلگی فرزند شما ممکن است روشی باشد که او سعی در جلب توجه شما دارد یا درخواست شرکت در یک فعالیت است.
  • به کودک خود کمک کنید هر مسئله عاطفی یا احساسی دیگری را که ممکن است خسته کننده باشد شناسایی کند.
  • به کودک خود کمک کنید تا فعالیت جذاب یا فعالیتی را پیدا کند که می توانید با هم در آن شرکت کنید.

اگر بی حوصلگی بخشی از مشکلات بزرگتر مانند افسردگی باشد، باید حتما با کمک یه روانشناس نسبت به درمان بی حوصلگی در خود اقدام کنید. صحبت با پزشک در مورد احساسات به او کمک می کند تا نیازهای شما را درک کند بهترین راه درمانی را برای شما در نظر بگیرد.

جلوگیری از بروز بی حوصلگی

شرایط و موقعیت هایی را که در آن خسته می شوید را یادداشت کنید. با گذشت زمان و مکان و فعالیت هایی را که بعد از آن بی حوصلگی به سراغ شما آمده است را خواهید فهمید و می توانید بهتر با آن مقابله کنید.

با افزودن یک عنصر منحصر به فرد ، کارهای معمول را جالب تر کنید. به عنوان مثال ، زمان بندی کارها را شروع کنید تا ببینید چقدر سریع می توانید آن ها را انجام دهید.

چندین کار تکراری را با هم ترکیب کنید تا بتوان آن ها را با هم انجام داد.

کارهای بزرگتر را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید و در نقاط عطف مهم ، شکست ها یا پاداش ها را برنامه ریزی کنید.

لیستی از فعالیت ها را برای امتحان کردن خستگی ایجاد کنید. اگر فرزند شما احساس بی حوصلگی می کند ، این لیست را با هم ایجاد کنید.

یک منطقه خاص ایجاد کنید که در آن شما یا فرزندتان می توانید فعالیت های اختصاص داده شده برای مبارزه با خستگی را انجام دهید.

نتیجه گیری

بی حوصلگی در همه سنین معمول است و برخی از بی حوصلگی ها اجتناب ناپذیر است. با این حال ، یادگیری نحوه کنار آمدن و درمان بی حوصلگی می تواند به شما کمک های ارزشمنده کند.

درمان

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط