روانپزشک خوب در تهران؛ دکتر اعصاب و روان در تهران

روانپزشک خوب در تهران

اگر به یک روانپزشک خوب در تهران نیاز دارید این نوشته را از دست ندهید!

روانپزشک خوب در تهران

چگونه می توانیم یک روانپزشک خوب در تهران پیدا کنیم؟ اختلالات اضطرابی، افسردگی و سایر موارد مربوط به سلامت روان بسیاری را درگیر خود کرده است. برای بسیاری از آنها، صحبت با روانپزشک می تواند در زندگی شان تغییر ایجاد کند. روانپزشک می تواند به آنها کمک کند تا علائم ناراحت کننده را مدیریت کنند، با شرایط دشوار کنار بیایند و دوباره کنترل زندگی خود را به دست بگیرند.

برای انتخاب صحیح نیاز به درک درست از تفاوت بین روانشناس و روانپزشک، نقش روانپزشک و ویژگی های یک روانپزشک خوب نیاز داریم.

تفاوت روانپزشک و روانشناس

روانپزشک خوب در تهران

روانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که بر روی تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات بهداشت روان تمرکز دارد. روانپزشکان طبیب هستند، به این معنی که آنها چهار سال به دانشکده پزشکی می روند و سپس حداقل پنج سال آموزش رزیدنتی را در مورد تشخیص و درمان شرایط بهداشت روانی می گذرانند. از آنجا، بسیاری از روانپزشکان به آموزش خود ادامه می دهند تا در زمینه هایی مانند روانپزشکی کودک و نوجوان، روانپزشکی سالمندان، و روانپزشکی اعتیاد تخصص بگیرند. روانپزشکان تنها پزشکان بهداشت روان هستند که می توانند دارو تجویز کنند. روانپزشکان همچنین در انواع روشهای درمانی، از جمله روان درمانی، تحریک مغناطیسی ترانس جمجمه (TMS) و الکتروشوک درمانی (ECT) آموزش دیده اند.

یک روانشناس خوب چگونگی تفکر، احساس و رفتار موجودات زنده را از نظر علمی مطالعه می کند و این دانش را برای کمک به افزاد در درک، توضیح و تغییر رفتار به کار می برد. روانشناس در رشته ی تحصیلی روانشناسی مدرک خود را اخذ کرده و در مقطع ارشد زیرشاخه ای از علم روانشناسی مانند روانشناسی  خانواده، کودک، بالینی، صنعتی و … را برای ادامه تحصیل انتخاب می کند. فرق اساسی بین روانپزشک و روانشناس این است که روانشناسان در رشته های پزشکی تحصیل نکرده اند.

روانپزشک خوب کیست؟

طبق گزارشی از یک مجله ی علمی معتبر، یک روانپزشک خوب در تهران، کسی است که رفتار عمومی مناسب، مهارت (برای جلسات درمان)، صفات شخصیتی و تخصص حرفه ای برای درمان داشته باشد.

ویژگی ها عمومی یک روانپزشک خوب در تهران

 1. هوشیاری در جلسات درمان
 2. پوشش مناسب( نه رسمی و نه بسیار غیر رسمی)
 3. صمیمی و تلاش برای ایجاد فضایی آرام و راحت برای مراجعین
 4. خوش برخورد بودن در شرایط اضطراری

روانپزشک خوب در تهران

مهارت های لازم برای جلسات درمان

 1. شنونده ی خوب بودن
 2. برقراری ارتباط قوی و سالم
 3. استفاده ی درست از زبان بدن
 4. روشن فکر بودن
 5. برقراری پیوند با خانواده مراجع از طریق دادن اعتماد به نفس و اطمینان بخشی

 6. داشتن مهارت رهبری هنگامی که خانواده مراجع سردرگم هستند

صفات شخصیتی یک روانپزشک خوب در تهران

 1. خونسردی و آرامش در شرایط بحرانی
 2. نشان دادن صلاحیت کامل خود
 3. بالع و قابل پیش بینی بودن
 4. دلسوز و مراقب بودن
 5. احترام گذاشتن به مراجع و همراه مراجع

 6. شبهات را از بین می برد و در مورد درمان، انتخاب دارو و غیره توضیحات منطقی ارائه می دهد

 7. قابل اعتماد بودن
 8. همدلی و درک بالا

روانپزشک خوب در تهران

تخصص حرفه ای یک روانپزشک خوب

 1. استفاده صحیح از تئوری های عملی
 2. به روز بودن و آگاهی از آخرین تحولات علمی در زمینه ی کاری خود
 3. در جریان گذاشتن خانواده مراجع در مورد آخرین داروهای درمانی تولید شده
 4. رعایت اخلاق حرفه ای
 5. رازداری حرفه ای

کار یک روانپزشک خوب در تهران چیست؟

روانپزشکان در تشخیص و درمان بیماری های روانی تخصص دارند. آنها پزشکانی هستند که بیماران را با استفاده از تکنیک هایی مانند روان درمانی، روانکاوی، دارو درمانی یا بستری در بیمارستان ارزیابی و معالجه می کنند.

وظایف روانپزشک ممکن است بسته به تخصص آنها بسیار متفاوت باشد. روانپزشکان ممکن است در زمینه هایی از جمله اختلالات یادگیری، روانپزشکی کودک یا نوجوان، روانپزشکی سالمندان، روان درمانی و طب رفتاری تخصص داشته باشند.

روانپزشکان ممکن است جلسات درمانی فردی یا گروهی را انجام دهند. آنها با نیازهای بیماران کار می کنند و به آنها کمک می کنند تا راه حل هایی برای تغییر سبک زندگی، حل تجربیات گذشته یا غلبه بر وابستگی پیدا کنند.

یک روانپزشک خوب ابتدا شرح حال کلی از مراجع می گیرد و تمام اطلاعات را یادداشت می کند و سپس با کمک این اطلاعات به تشخیص درستی از مشکل مراجع دست پیدا می کند. بعد از تشخیص، نحوه ی درمان و تعداد جلسات و تمام اطلاعات مربوط به درمان را مشخص می کند و در اختیار مراجع و خانواده مراجع قرار می دهد.

روانپزشک خوب در تمام جلسات درمان هوشیاری کامل دارد و با استفاده از دانش تخصصی خود برای جلوگیری از پیشرفت مشکل، ارتقا توانایی های مراجع و درمان کامل او تلاش می کند.

چه زمانی به روانپزشک مراجعه کنیم؟

 1.  زمانی که افکار، عواطف یا رفتارهایی دارید که از کنترل خارج می شوند، خصوصاً وقتی که بر روابط، کار یا احساس شما تأثیر می گذارند. هرگز از درخواست کمک در مواقعی که ناراحت یا افسرده هستید خجالت نکشید.

 2. هنگامی که در تلاش برای مقابله با چالش های دردناک زندگی هستید مانند یک بیماری بزرگ، تجربه مرگ عزیزان، طلاق یا مشکلات شغلی.

 3. هنگامی که از الکل یا مواد مخدر  استفاده می کنید و برای سلامتی، احساسات، روابط، شغل یا توانایی شما در انجام مسئولیت های روزمره تداخل ایجاد می کند.

 4. زمانی که سردرگم و  مملو از احساسات متفاوت هستید و به دیدگاه یک فرد دلسوز و در عین حال بی طرف نیاز دارید تا در تصمیم گیری کمک تان کند.

 5. در آخر زمانی که احساس کردید دیگر زندگی ارزشش را ندارد و نا امید هستید و به آخر خط رسیده اید.

روانپزشک خوب در تهران

روانپزشک خوب در تهران

دکتر اعصاب و روان در تهران

اگر شما با هر یک از مشکلات نام برده شده، دست و پنجه نرم می کنید و در زندگی فردی، روابط دوستانه و شغلی تان اختلال به وجود آمده است، هر چه زودتر برای مراجعه به یک روانپزشک خوب اقدام کنید. روانپزشک خوب با ایجاد رابطه ی درمانی سالم، درک و همدلی بالا و استفاده از دانش حرفه ای خود به شما در حل مشکلات مربوط به سلامت روان کمک خواهد کرد و در آن صورت دوباره از زندگی و تک تک لحظه ی عمر خود لذت خواهید برد.

روانپزشک خوب در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن آرا

در این مقاله سعی کردیم شما را با ویژگی های یک روانپزشک خوب و نقش آن آشنا کنیم.

قطعا شما هم به این نتیجه رسیدید که دانش و مهارت های تخصصی یک روانپزشک تا چه حد در روند درمان تاثیر گذار است.

مرکز مشاوره روانشناسی ذهن آرا، با داشتن روانپزشکان متخصص و مجرب راه صحیح درمان و بهبود سلامت روانی را برای شما فراهم کرده اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روانپزشک خوب در تهران و دکتر اعصاب و روان در تهران با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید.

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.