بهترین رویکرد روانشناسی برای درمان نوجوانان

دوران نوجوانی دوره مهمی از رشد است. مشکلات مرتبط با سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، بیش فعالی و .. در این دوران به طور معمول ظهور پیدا می کنند و طبق گزارشات، از هر سه دانش آموز دبیرستانی یک نفر علائم افسردگی مانند غم، ناامیدی و نگرانی را از خود نشان می دهند. انواع مختلفی از درمان وجود دارد که ممکن است برای درمان نوجوانان مفید باشد. به منظور انتخاب بهترین رویکرد روانشناسی برای درمان نوجوانان می بایست تمامی گزینه های موجود و نحوه عملکرد هر رویکرد را شناسایی کرد.

در این مقاله برخی از انواع درمانی رایج که توسط روانشناس نوجوان مورد استفاده قرار می گیرد، بررسی می شوند. همچنین نحوه عملکرد این درمانها، مزایای هر یک و مواردی که می توانید در طول درمان انتظار داشته باشید را نیز ارائه می دهد.

درمان شناختی-رفتاری (CBT) برای نوجوانان و کودکان

درمان رفتاری شناختی، که اغلب به آن CBT گفته می شود، نوعی روان درمانی است که سعی دارد میان افکار، رفتار و احساسات ارتباط ایجاد کند. روان درمانگرانی که از CBT استفاده می کنند، به نوجوانان کمک می کند الگوهای ناکارآمد را شناسایی و تغییر دهند.

CBT اغلب برای نوجوانان استفاده می شود و برای درمان طیف وسیعی از مشکلات از جمله درمان نوجوان افسرده، درمان نوجوان مضطرب، درمان اختلالات خوردن و سوءمصرف مواد کاربرد دارد.

اصول رویکرد روانشناسی CBT برای درمان نوجوانان

این رویکرد درمانی مبتنی بر این ایده است که بین افکار، رفتارها و احساسات ارتباط روشنی وجود دارد. برای مثال، نوجوانی که فکر می کند از نظر اجتماع بی دست و پا است، ممکن است دچار اضطراب شود و از تعاملات اجتنابی اجتناب کند. CBT به نوجوان مضطرب کمک می کند تا افکار منفی خود را شناسایی کرده و آنها را با افکار مفیدتر و واقع بینانه جایگزین کند.

نوجوانان اغلب باورهای اصلی تحریف شده ای را در مورد خود ایجاد می کنند. CBT به مقابله و تعدیل این تحریف ها کمک می کند. روان درمانگر با استفاده از CBT به نوجوان کمک می کند الگوهای فکری ناسالم را که در مشکلات مرتبط با سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب نقش دارند شناسایی کند. روانشناس نوجوان خوب ممکن است مجموعه ای از سوالات را بپرسد و از فرد بخواهد که برای کمک به شناسایی افکار ناکارآمد، تفکرات خود را به ذهن بسپارد.

فواید رویکرد CBT برای درمان نوجوان افسرده و مضطرب

CBT که یکی از رویکرد های روانشناسی برای درمان نوجوانان است، به کودک و نوجوان شما کمک می کند تا بتوانند به نحوی متفاوت از قبل محیط خود را تفسیر کنند. در مقایسه با سایر روشهای درمانی، CBT روشی کوناه مدت است. گاهی اوقات، فقط چند جلسه نیاز است تا مشکلات نوجوان رفع شود.

این رویکرد بسیار مشکلات تمرکز دارد و این یعنی به مسائل موجود در حال حاضر می پردازد. روانشناس نوجوانی که از رویکرد CBT استفاده می کند، به دنبال شناسایی کودکی افراد نیست تا به دنبال معنای پنهان رفتار او باشد. در عوض، در این جلسات به نوجوان کمک می شود تا بر مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد تمرکز کند و برای حل آن مشکلات تلاش می کنند.

فواید روانشناسی نوجوان از طریق CBT، در اینجا ذکر شده است:

 • الگوی تفکر منفی را تغییر می دهد.
 • به شناسایی پاسخ های مثبت به استرس می پردازد.
 • به دنبال بهبود ارتباط به دیگران است.
 • عزت نفس فرد را بالا می برد.
 • افکار اعتیادآور و رفتار های خودتخریبی را متوقف می کند.
 • ترس ها و هراس ها را کاهش می دهد.

در طول CBT، نوجوان روی شناسایی افکار منفی کار می کند، که این امر می تواند یک فرآیند چالش برانگیز باشد. روانشناس نوجوان به توسعه روشهای جدید تفکر و آموزش مهارتهای مقابله ای جدید می پردازد.

تکالیف خانه!

در درمان CBT، از تکلیف خانه برای ادامه درمان بیرون از اتاق درمان در نظر گرفته می شود که ممکن است شامل تمرین های مهارتی باشد که در طول درمان روی آن ها کار کرده اید. این رویکرد به ساختارمندی تمایل زیادی دارد و برای نوجوانانی که مایل به درک واضح اهداف و انتظارات خود هستند، مفید می باشد.

به طور کلی ای رویکرد اغلب تکالیفی را برای خانه به همراه دارد. زمانی که والدین در درمان مشارکت می کنند و از تلاش های نوجوان برای تکمیل تکالیف خانه حمایت می کنند، درمان سریع تر اتفاق می افتد.


نوشته مرتبط: ترغیب نوجوان برای مشاوره روانشناسی


خانواده درمانی

خانواده درمانی رویکردی است که با پرداختن به مسائل بین فردی و خانوادگی که بر سلامت روان آنها تأثیر می گذارد به نوجوانان کمک می کند. برای نوجوانانی که با مشکلات محیط خانه یا درگیری های خانوادگی روبرو هستند، این نوع درمان می تواند هم به کودک و هم به خانواده کمک کند.

خانواده درمانی برای نوجوانان

اصول رویکرد روانشناسی خانواده درمانی برای درمان نوجوانان

خانواده درمانی با بهبود آگاهی عاطفی و درک نقش افراد در خانواده عمل می کند. با همکاری با خانواده درمانگر و سایر اعضای خانواده ، افراد می توانند راههای موثرتری برای برقراری ارتباط با یکدیگر بیاموزند. همچنین می تواند به والدین و مراقبان کمک کند تا استراتژی هایی مانند گوش دادن و اعتبار بخشیدن به احساسات نوجوان خود را بیاموزند.
درمانگران خانواده از تعدادی تکنیک برای کمک به نوجوانان و خانواده های آنها استفاده می کنند. رویکرد آنها ممکن است شامل استراتژی های رفتاری مانند ایفای نقش و مدل سازی ارتباطات موثر، استراتژی های روان پویشی مانند صحبت درباره تجربیات به منظور کسب بینش، و استراتژی های ساختاری برای بررسی چگونگی پویایی خانواده در نحوه عملکرد هر یک از اعضای خانواده باشد.

فواید خانواده درمانی

این نوع درمان می تواند به طرق مختلفی به نوجوانان و خانواده ها کمک کند. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • بهبود ارتباطات
 • کاهش تعارضات
 • بهبود محیط خانه
 • ایجاد همدلی
 • ایجاد انسجام خانوادگی
 • توسعه مرزهای سالم

این رویکرد می تواند در پرداختن به مسائل رفتاری و مقابله با تغییرات زندگی مانند جابه جایی، طلاق یا مرگ یکی از عزیزان مفید باشد.

خانواده درمانی با توجه به مشکلی که نوجوان یا خانواده با آن روبرو است، ممکن است کوتاه مدت باشد و یا تعداد جلسات بیشتری را بطلبد. برخی جلسات ممکن است فقط بر نوجوان متمرکز باشد، اما در بیشتر موارد، همه اعضای خانواده را شرکت می دهد.

در طول جلسات، در مورد مسائلی که با آن روبرو هستید صحبت می کنید و عوامل تاثیرگذار دیگر مانند همسالان، استرس، حادثه آسیب زا یا شرایط زمینه ای بررسی می شوند.

خانواده درمانی می تواند برای نوجوانانی که با مشکلات رفتاری یا مسائل خانوادگی دست و پنجه نرم می کنند، موثر باشد.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، که اغلب با عنوان ACT شناخته می شود، روشی است که می تواند به نوجوانان کمک کند تا احساسات خود را بشناسند، درک کرده و بپذیرند. نوجوانان معمولاً با احساسات چالش برانگیز یا قوی روبرو هستند، بنابراین درک این احساسات می تواند به آنها در یافتن راه هایی برای مدیریت موثر آنها کمک کند.

بهترین رویکرد روانشناسی برای درمان نوجوان

اصول رویکرد روانشناسی ACT برای درمان نوجوانان

اصل اساسی نهفته در این رویکرد این است که یادگیری نحوه پذیرش احساسات می تواند به بهبود انعطاف پذیری روانی کمک کند.

این نوع درمان از شش استراتژی کلیدی برای کمک به نوجوانان برای درک احساسات خود استفاده می کند:

 • پذیرش: به جای اجتناب از احساسات منفی، نوجوانان تشویق می شوند که آنها را مشاهده و بپذیرند بدون اینکه سعی در تغییر یا انکار آنها داشته باشند.
 • تنزل شناختی: تمرکز این مرحله بر تغییر نحوه واکنش به احساسات یا افکار خود است. با تغییر این واکنش، احساسات تاثیر کمتری خواهند داشت.
 • حضور: این استراتژی بر درک و آگاهی از آنچه در حال رخ دادن است بدون قضاوت یا تلاش برای تغییر تجربه، متمرکز است.
 • خود به عنوان زمینه: تمرکز این تکنیک این است که به افکار به عنوان چیزی جدا از شخصیت خود نگاه کند.
 • ارزشها: ACT به نوجوانان کمک می کند تا ارزشهایی را که برای آنها مهم است شناسایی کنند.
 • اقدام متعهدانه: این رویکرد روانشناسی برای درمان نوجوانان کمک می کند تا روش هایی را برای تعهد به رفتارهایی که ارزش های آنان را تثبیت می کند، پیدا کنند و به اهداف خود برسند.

خواندن این مقاله می تواند برای شما مفید باشد: برخورد با نوجوان پرخاشگر و عصبی


فواید درمان مبتنی برای پذیرش و تعهد برای نوجوانان

ACT می تواند برای درمان تعدادی از بیماری ها مفید باشد. تحقیقات مختلف نشان می دهد که ACT می تواند یک ابزار موثر برای کمک به درمان نوجوان افسرده و مضطرب باشد.

در طول جلسات ACT، نوجوانان با روانشناس خود برای ارزیابی مسائل زندگی که ممکن است چالش های احساسی از جمله روابط، صحبت منفی با خود و رویدادهای استرس زا ایجاد کند، کار می کنند. جلسات اغلب بر روی حل چالش های فوری در زندگی نوجوان تمرکز می کنند و سپس به پرداختن به مسائل گذشته و توسعه مهارت های جدید می پردازند.

ACT می تواند یک درمان مفید برای نوجوانانی باشد که با چالش های احساسی دست و پنجه نرم می کنند. با درک و پذیرش احساسات خود بدون قضاوت، نوجوانان می توانند احساسات خود را بهتر تنظیم و مدیریت کنند.

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)

رفتار درمانی دیالکتیک که به عنوان DBT شناخته می شود، نوعی درمان شناختی رفتاری است است که در ابتدا برای درمان اختلال شخصیت مرزی (BPD) ایجاد شد. از آن زمان برای درمان سایر بیماری های روانی از جمله اختلال نقص توجه-بیش فعالی (ADHD)، افسردگی، اختلالات خوردن، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و رفتارهای خودکشی مورد استفاده قرار می گیرد.

اصول رویکرد روانشناسی DBT برای درمان نوجوان بیش فعالی

استراتژی های کلیدی مورد استفاده در DBT عبارتند از:

 • ذهن آگاهی، که شامل یادگیری نحوه تمرکز بر لحظه حال بدون نگرانی از گذشته یا آینده است.
 • تحمل پریشانی، که از تکنیک های برای تحمل بهتر احساسات یا موقعیت های ناراحت کننده پیروی می کند.
 • اثربخشی بین فردی، که به نوجوانان کمک می کند تا بر ایجاد روابط مثبت و سالم تمرکز کنند.
 • تنظیم هیجانی، که به نوجوانان کمک می کند احساسات را شناسایی کرده و راههای مقابله موثر با احساسات خود را کشف کنند.

نوجوانان تحت درمان با DBT، مهارت های رفتاری را در محیط های گروه درمانی یاد می گیرند. آنها همچنین تحت درمان فردی قرار می گیرند که در آن به چالش های شخصی در زندگی خود پرداخته و مهارت های جدیدی را که آموخته اند تطبیق داده و تمرین می کنند. در طول درمان، نوجوانان همچنین می توانند در صورت مواجه شدن با چالش هایی در زندگی روزمره از درمانگر خود مشاوره تلفنی دریافت کنند.

فواید رویکرد درمانی DBT

DBT می تواند به نوجوانان کمک کند تا خود را بیشتر بپذیرند، مهارت های جدیدی را بدست آورند و یاد بگیرند که چگونه ناراحتی را بهتر تحمل کنند. تحقیقات نشان می دهد که DBT می تواند برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها در بزرگسالان و کودکان مفید باشد.
مطالعه ای که در سال 2020 در JAMA Psychiatry منتشر شد نشان داد که DBT یک درمان موثر برای کاهش اقدام به خودکشی در نوجوانانی است که در معرض خطر بالای خودکشی قرار دارند.

در طول درمان، نوجوانان در جلسات فردی و همچنین جلسات گروهی شرکت می کنند که مهارت هایی را آموزش می بینند. نوجوانان مهارت های جدیدی را می آموزند، این مهارت ها را در گروه تمرین می کنند، تجربیات خود را به اشتراک می گذارند و از دیگر اعضای گروه حمایت می گیرند. تکالیف خانگی خارج از این جلس نیز در این رویکرد امری معمول است.

DBT نوعی درمان شناختی-رفتاری است که می تواند طیف وسیعی از بیماری های ذهنی مرتبط با نوجوانان را به طور موثر درمان کند. این روش شامل شیوه های ذهن آگاهی است و به نوجوانان کمک می کند تا مهارت هایی را برای برقراری ارتباط در روابط، کنترل ناراحتی های احساسی و تنظیم احساسات خود ایجاد کنند.

درمان بین فردی (IPT)

درمان بین فردی رویکردی است که بر نحوه تأثیر روابط بین فردی و تعاملات اجتماعی بر سلامت روان و بهزیستی متمرکز است. یکی از انواع این درمان، که تحت عنوان روان درمانی بین فردی برای نوجوانان (IPT-A) شناخته می شود، به طور خاص برای درمان نوجوان افسرده اقتباس شده است.

اصول رویکرد روانشناسی ITP برای درمان نوجوان افسرده

اصول رویکرد IPT این است که بهبود روابط می تواند به تسکین علائم افسردگی کمک کند. با رفع نقایص بین فردی و ایجاد و حفظ روابط با کیفیت برای نوجوانان، به رفع مشکلات در روابط کمک می کند.

طرفداران IPT پیشنهاد می کنند که عوامل اجتماعی و بین فردی نقش مهمی در شروع و حفظ افسردگی ایفا می کنند. IPT با پرداختن به مشکلات تنهایی، اندوه، حادثه آسیب زا و تغییرات بزرگ، به رفع نگرانی ها و مشکلات نوجوانان می پردازد.

درمان نوجوان افسرده


مقاله مرتبط: درمان افسردگی در نوجوانان


فواید درمان بین فردی

مطالعات نشان داده است که IPT-A می تواند به عنوان درمان افسردگی در نوجوانان موثر باشد.

در IPT-A، نوجوانان هفته ای یک بار با یک درمانگر خود به مدت 12 تا 16 هفته ملاقات می کنند. هر جلسه بر یک موضوع خاص از جمله بررسی چگونگی تأثیر روابط بر خلق و خو، شناسایی مناطق مشکل دار، توسعه استراتژی های جدید حل مسئله و تمرین مهارت های بین فردی جدید تمرکز دارد.

IPT شکلی از درمان است که به طور خاص برای کمک به نوجوانان برای مقابله با مشکلات رابطه ای که می تواند به مسائل روانی کمک کند، اقتباس شده است.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، تشخیص و مداخله زودهنگام برای رفاه کودکان و نوجوانان دارای مشکلات مربوط به سلامت روانی، امری ضروری است. اگر نوجوان شما با مشکل بهداشت روانی یا مشکل رفتاری دست و پنجه نرم می کند، می توانید از خدمات درمانی کلینیک فوق تخصصی ذهن آرا بهره ببرید.

کلینیک روانشناسی نوجوان ذهن آرا، با ارائه انواع روش های درمانی کارآمد و به روز آماده خدمت رسانی به نوجوان شما می باشد. دکتر روانشناس نوجوان در کلینیک ذهن آرا ابتدا با شما و نوجوان شما مصاحبه می کند تا درک بهتری از مسئله موجود پیدا کند. سپس، برنامه درمانی متناسب با شرایط نوجوان شما را فراهم می آورد. اگر نوجوان یا خود شما امکان برگزاری جلسات حضوری را ندارید، می توانید از خدمات درمانی آنلاین یا تلفنی ما استفاده کنید.

امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.