مشاوره مشکلات خانوادگی و 8 مشکل خانوادگی رایج و راه حل ها

مشاوره مشکلات خانوادگی و 8 مشکل خانوادگی رایج و راه حل ها

لئو تولستوی واقعا خوب می گوید: “همه خانواده های خوشبخت مثل هم هستند، اما هر خانواده ناراضی به دلیل خاص خود ناراضی است”. اگرچه هر یک خانواده ها مشکلات خاص خود را دارد، اما مسائل مشترکی وجود دارد که بسیاری از ما را آزار می دهد. ممکن است احساس کنید این مشکل بوجود آمده فقط برای شماست، اما در بیشتر موارد، این “مشکلات خانوادگی” موضوعی است که میلیون ها خانواده در سراسر جهان نیز با آن دست به گریبان هستند. اساسا برای همین است که مشاوره مشکلات خانوادگی مطرح می شود.

مشاوره مشکلات خانوادگی و 8 مشکل خانوادگی رایج و راه حل ها

در این مقاله از سایت ذهن آرا ما موضوعاتی را بیان می کنیم که بسیار در خانواده ها رایج است و مشکل ساز شده است. اگرچه ممکن است در ابتدا به نظر برسد که این مشکلات غیرقابل حل هستند، اما تمام مشکلات خانوادگی مطرح شده در این مقاله و موارد دیگر را می توان با تعهد و اطلاعات کافی برطرف کرد.

فاصله و راه دور، یک مشکل خانوادگی مهم

فاصله، خواه به دلیل کار یا به دلایل دیگر، می تواند فشار زیادی بر یک رابطه سالم داشته باشد. اگر بچه داشته باشید، دوری از آنها برای مدت زمان طولانی چالش برانگیز است، به خصوص اگر مجبور باشید زیاد سفر کنید.

اگر نمی توانید تعداد یا مدت زمان دور بودن خود را تغییر دهید، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کوتاه کردن فاصله بین خود و خانواده انجام دهید. می توانید تماس تصویری داشته باشید، بازی های آنلاین را با هم انجام می دهید یا فیلم ها را همگام سازی می کنید و آنها را با هم تماشا می کنید. در عصر دیجیتال، راه حل های بسیاری برای این مشکل وجود دارد.

 این افسانه توسط رسانه ها گسترش یافته است که اگر دو نفر یکدیگر را دوست داشته باشند، فاصله مشکلی نیست. اما یکی از فاکتورهای عشق و دوست داشتن همین نزدیکی است.

اما اگر مجبور به دور بودن هستید، راه حل های زیادی باز وجود دارد که این مسافت دور را قابل تحمل می کند.

بیرون رفتن! به طور خاص تر، سعی کنید خود را درگیر سرگرمی های مهیج کنید تا ذهن خود را درگیر موضوعات مورد علاقه دیگر کنید. همچنین می توانید زمان خود را با افراد مهم و دوست داشتنی دیگر صرف کنید، مانند پدر و مادر و دوستان خوب …

یک برنامه آشفته

به عنوان پدر یا مادر، ممکن است به نظر برسد که هیچ وقتی ندارید. برنامه شما ممکن است با قرارها، کارهای بیرون و کارهای فرزندانتان پر باشد و زمان کمی برای کارهایی که می خواهید انجام دهید باقی بماند.

طبیعی ترین راه حل استفاده از تقویم موثر و سیستم برنامه ریزی روزانه است. به این ترتیب می توانید اوقات خانواده خود را درمورد چیزهایی که واقعاً اهمیت دارند اولویت بندی کنید. شما همچنین می توانید با همسایگان یا دوستان خود یک قرارداد تنظیم کنید تا هفته ای یک بار همنشینی داشته باشید. یا با همسرتان قرارداد ببندید که هفته ای یک بار به گردش بروید.

بحث و اختلاف خانوادگی

بحث و اختلاف – مشاوره مشکلات خانوادگی

اختلاف نظر در خانواده امری طبیعی است. بالاخره همه ما نظرات خودمان را داریم. با این حال، وقتی ارتباطات سالم دچار لغزش می شود و گفتگو به یک بحث تبدیل می شود، باید یک راه حل پیدا کنیم.

چه با همسر و چه با فرزندانتان، مشاجره می تواند به طور جدی تنش زیادی در خانواده را ایجاد کند، حتی بسته به شدت اختلاف نظر می تواند به طور دائم به روابط آسیب برساند. بنابراین، بسیار مهم است که در خانواده با احتیاط بحث کنید و سعی کنید همه احساسات غیرضروری را هنگام برخورد با اختلافات از بین ببرید. درعوض، روی مسئله موجود تمرکز کنید.

اگر مشاجره به دعوا تبدیل شده است و به هم دیگر توهین کرده اید، فراخوان بزنید و یک جلسه بگذارید. اساسا حرف زدن و تبادل نظر بد نیست و طبیعی است. در جلسه برگزار شده قرار بگذارید که یکی از اصول جلسه احترام به یکدیگر و تلاش برای یافتن راه حل باشد.

اختلاف نظر در امر فرزندپروری

اگر فرزند داشته باشید، به احتمال زیاد در مورد فرزندپروری با شریک زندگی خود اختلاف داشته اید. اختلاف نظر در سبک های فرزندپروری قطعاً اتفاق می افتد و بخش اجتناب ناپذیر از یک خانواده است. اما مانند هر بحثی، اختلاف نظرها در مورد فرزندپروری نیز می تواند با رویکردی آرام و منطقی حل شود.

برای حل مشکلات خانوادگی مربوط به فرزندپروری، درک کنید که توافق و سازش شما و همسرتان در نوع فرزندپروری بسیار حیاتی است. کودک شما باید به یک طریق تربیت شود نه با دو دیدگاه متفاوت، بنابراین قبل از فرزندپروری به یکسان سازی نظرات خود اقدام کنید.

تعادل زندگی و کار

در پی افزایش ساعت کار و عمدتا کم بودن دستمزد، کار بعضاً می تواند به عنوان یک اولویت در زندگی بسیاری از والدین مطرح باشد. یکی از مشکلاتی که خیلی در مشاوره مشکلات خانوادگی مطرح می شود، کار بسیار زیاد یکی از طرفین است.

این موضوع پیچیده است ولی راه حل های زیادی دارد. چند راه حل ساده، انجام کار در خانه، نهایت استفاده از وقت در خانه بودن، اختصاص وقت برای موارد مهم خانوادگی، محول کردن کارها به دیگران برای صرفه جویی در وقت شما و فراموش نکردن “مدیریت زمان” است. با داشتن یک برنامه کاری و زندگی متعادل، می توانید وقت کافی داشته باشید تا بهتر روی خانواده خود تمرکز کنید.

مشکلات مالی و پولی و مشکلات خانوادگی

یک استرس و فشار قابل توجه در زندگی بسیاری از خانواده ها، مشکلات مالی است. مشکلات مالی و پولی را می توان از چند روش برطرف کرد: بودجه بندی صحیح و مدیریت پولی و ثانیا تغییر در نوع نگاه ما به پول و داشته هایمان.

مشکلات مالی و پولی در خانواده

چند نکته کلی که می توانیم ارائه دهیم: ایجاد بودجه بندی، قطع خریدهای غیرضروری و داشتن حداقل چند ماه پس انداز است. در رابطه با تغییر دیدگاهمان در رابطه با پول، به پول به عنوان وسیله ای برای تهیه مایحتاج زندگی نگاه کنیم تا اینکه خود پول برایمان هدف باشد.

یک راه بی دردسر برای کاهش بدهی ها و آزاد کردن وقت، فروش همه چیزهای غیرضروری است که جمع کرده اید و احساس می کنید نمی خواهید. این نیز یک روش آسان برای به دست آوردن سریع پول نقد است!

مشکلات مالی و سایر عوامل استرس زای بیرونی مشابه آن می تواند روابط را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد، اما، از پس آن بر می آیید.

بی وفایی و خیانت

متاسفانه خیانت یکی از دلایل اصلی طلاق است و مسئله ای چالش برانگیز در مشاوره مشکلات خانوادگی است.

در وهله اول با عادات خوب در روابط، از این مشکل پیشگیری کنیم. اما اگر برای پیشگیری خیلی دیر است، یک اقدام عملی انجام دهید. اما قبل از هر اقدامی از هرگونه عمل عجولانه مانند درگیری و خشونت جلوگیری کنید.

شما قبل از هر کاری باید از شریک زندگی خود توضیح بخواهید. اگرچه این ممکن است توجیه باشد، اما به شما کمک می کند از دیدگاه آنها چیزهایی را ببینید که می تواند به شما در پیشبرد کار کمک کند. در این مواقع کمک گرفتن از یک مشاور خانواده خوب بسیار کمک کننده است.

کودکان دشوار

کودکان دشوار می توانند والدین سالم را دیوانه کنند. از چالش های عاطفی و مسئله دار کودکان نوپا گرفته تا طبیعت پرتحرک نوجوانان، می تواند ناامیدکننده ای باشند. فقط بدانید که شما نمی توانید اعمال فرزندان خود را کنترل کنید، اما می توانید نحوه تربیت آنها را برای برخورد با تصمیمات و اقداماتشان کنترل کنید.

بعلاوه، شما می توانید الگویی مثبت از نحوه تصمیم گیری نشان دهید. برای بچه های بزرگتر، آنها گاهی اوقات فقط می خواهند شنیده شوند. سعی کنید حرفهای فرزندانتان را بشنوید. گاهی اوقات ممکن است سخت باشد، به خصوص وقتی می دانید اشتباه می کنند، اما نه تنها برای آنها مفید است که حرف خود را بزنند، بلکه به شما در مدیریت اوضاع کمک می کند.

برای كودكان كوچكتر كه از لحاظ احساسات ناپایدار هستند، صبر لازم است تا به آنها بیاموزید كه چگونه رفتار كنند.

نتیجه گیری

هیچ کس نمی گوید که ایجاد یک خانواده خوشبخت آسان است، اما شما باید بدانید که داشتن خانواده مثبت و سالم تلاش می خواهد. اما شما همیشه قادر نیستید که به تنهایی از پس مشکلات خانوادگی برآیید، ممکن است برای مدیریت مجموعه ای از مشکلات پیش آمده به کمک مشاوره مشکلات خانوادگی احتیاج داشته باشید.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آیا به مشاوره مشکلات خانوادگی نیاز دارید؟

کلینیک روانشناسی ذهن آرا تخصصی ترین مرکز خدمات روانشناختی در تهران با بیش از 30 متخصص درمانگر دکتری در حوزه های مختلف روانشناسی می تواند به شما برای حل مشکلات خانوادگی کمک کند.