ویژگی های روانشناس خوب | روانشناس خوب در تهران

روانشناس خوب

روانشناس خوب در تهران |‌ مرکز مشاوره و رواندرمانی تخصصی ذهن آرا

  • روانشناس خوب کیست؟ کدام روانشناس خوب در تهران مناسب من است؟
  • یک روانشناس خبره و باتجربه چه ویژگی هایی دارد؟
  • چگونه یک روانشناس خوب در تهران پیدا کنم؟
  • برای حل مشکلاتم به کدام مرکز مشاوره مراجعه کنم؟
  • مرکز مشاوره خوب در تهران کجاست؟
  • کدام روانشناس خوب و کدام بد است؟
  • از کجا باید تشخیص دهم که روانشناس مناسب من چه کسی‌ست؟

همه این‌ها سوالاتی‌ست که قرار است مرکز مشاوره ذهن آرا در این نوشته به آن پاسخ دهد. پس با آرامش یک چای برای خودتان بریزید بنشینید و با ما همراه باشید تا روانشناس خوب در تهران را به شما معرفی کنیم! اما قبل از آن لازم است با ویژگی‌های یک روانشناس خوب آشنا شوید تا بتوانید در نهایت از میان روانشناسان خوب، بهترین را برای خودتان انتخاب کنید.

روانشناس خوب، زندگی خوب، روان آسوده

جای تردید نیست که کاری که روانشناسان انجام می دهند به طرز بسیار قابل توجهی بر زندگی دیگران تأثیر می گذارد. متخصصان اعصاب و روان مدافعان سلامت روح و روان جامعه هستند و بدون وجود آن‌ها نه تنها بسیاری از مشاغل از دست می‌رود بلکه سطح سلامت روان جامعه هم افت شدیدی می‌کند و به همین ترتیب مشکلات شدیدی در بافت اجتماع پدید می آید. اما مشاوره دادن و تشخیص مشکل و همچنین حرکت در مسیر درمان درست و اصولی کار هر کسی نیست. نه تنها مشاوره و روانشناسی کار همه افراد نیست بلکه تمام کسانی که درس روانشناسی خوانده‌اند هم روانشناس خوب نیستند!

شما می‌توانید برای رزرو نوبت از بهترین روانشناسان و درمانگران تهران با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید. برای شناخت بیشتر یک روانشناس خوب در تهران ادامه نوشته را مطالعه کنید!

اکنون در دنیایی که اوضاع در آن وارونه و بحرانی‌تر از همیشه شده است، روانشناسان بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز جامعه هستند. در یک سبک زندگی مدرن روانشناسان خوب باید به سرعت پیشرفت کنند. روانشناس خوب برای سالهای زیادی نقش حیاتی در جامعه را بازی می کند و باید بتواند خودش را با معضلات و بحران‌های تازه مردم به روز نگه دارد.

حتما بخوانید! بهترین روانشناس بالینی در تهران

روان شناس خوب

روانشناس خوب چه ویژگی‌ای دارد؟ مشخصه‌های یک روانشناس خوب در تهران کدام‌اند؟

بیش از آن که به ویژگی‌های کلیدی یک روانشناس خوب اشاره کنیم خوب است یک نکته مهم را با هم مرور کنیم. روانشناس خوب در درجه اول باید یک محقق باشد! در این دنیا چیزی پیچیده‌تر از یک انسان پیدا نمی‌کنید. پس لازم است که یک روانشناس خوب در تهران و در کل جهان همواره خودش را با تحقیقات روز دنیا همراه نگه دارد و هیچ‌وقت مطالعه و پژوهش را متوقف نکند.

علم روانشناسی و دنیای مشاوره به افرادی با توانمندی علمی و پژوهشی بالا و خودآگاه نیاز دارد. روانشناس خوب باید پیش از همه به یک خودشناسی عمیق برسد تا بعدها بتواند مشکلات دیگران را درک و حل کند.

روانشناس خوب در تهران | ویژگی‌های کلیدی یک روانشناس و روان درمانگر خوب

صبر | روانشناس خوب عجله نمی‌کند!

روانشناسان باتجربه و خوب می‌دانند که که دستیابی به موفقیت در جلسات درمان ممکن است بسیار بسیار طولانی شود. در واقع مراجع آن کسی‌ست که روند را پیش می‌برد و روانشناس تنها به عنوان یک راهنما عمل می کند. به همین دلیل معلوم نیست که مشاور هر روز با چه کیسی رو‌به‌رو می‌شود. اگر روانشناس مد نظرتان عجول است، طاقت ندارد و حرف‌ها و تکالیف زیادی بر دوش شما می گذارد بهتر است به دنبال یک مشاور بهتر بگردید. روانشناس خوب می‌داند که عادت‌های قدیمی به سختی ترک می‌شوند و مراجع در صورتی که به کمک احتیاج نداشت هرگز به او مراجعه نمی‌کرد. روانشناس خوب باید شرایط سخت بیمار را درک کند و به ساده‌ترین شکل ممکن او را راهنمایی کمد. روانشناسی که صبور نیست می‌تواند در برخی موارد حتی اوضاع را بدتر کند و به بیمار صدمه بزند.

همدلی | تو را می‌شنوم و می‌فهمم و می‌خواهم به تو کمک کنم!

همدلی به معنای توانایی تشخیص و پاسخ دادن به احساسات دیگری است. دقت کنید که همدلی با همدردی متفاوت است. وقتی با کسی همدردی می‌کنید کاملا این درد را درونتان احساس می‌کنید و چه بسا در همان لحظه خودتان هم احساس طرف مقابل را عینا داشته باشید. اما همدلی به معنای درک طرف مقابل بدون قرار گرفتن در شرایط مشابه و درد کشیدن است.

وقتی با کسی همدلی می کنید نیازی به “قدم گذاشتن” در دنیای آنها و حس کردن چیزی کخ احساس می‌کنند را ندارید. همچنین نیازی به تقسیم ارزش ها و عقاید آنها نیست. اما یک روانشناس خوب، باید قادر باشد احساساتی که توسط مراجعش بیان می‌شود را تشخیص دهید مخصوصا در حالتی که ممکن است احساساتی قدرتمند و فوق‌العاده دردناک باشند. مراجع باید باور کند و ببیند که روانشناس صدای او را شنیده‌ و احساساتش را درک کرده‌ است. بیمار باید این احساس را داشته باشد که که پاسخ مشاور واقعی است. اما یک روانشناس خوب و خبره  همچنین باید بتواند احساسات خودش را کنترل کند و اطمینان حاصل کند که درگیر داستان مراجع نخواهد شد.

این امر یکی از مهم‌ترین نکاتی‌ست که روانشناسان باید رعایت کنند و مراقب باشند تا با همدردی به جای همدلی به خود و بیمارشان صدمه نزنند. هر چند این اتفاق چیز نادری نیست، به ویژه اگر روانشناس خوب درگیر معالجه افرادی باشد که درمورد مشکلاتی صحبت می کنند که بسیار شبیه به مشکلات خودشان است بسیار مهم است.

به گفته دکتر ماری داود ، رئیس دانشجویان دانشگاه ایالتی مینه سوتا در ایالات متحده: “روانشناسان همدلی و نگرانی واقعی را نشان می دهند. آنها متوجه تفاوت های ظریف در تن صدا و زبان بدن می شوند. مهارت هایی مانند گوش دادن فعال و تأمل ، مشتری را ترغیب می کند تا افکار ، احساسات و عقاید سرکوب شده را به اشتراک بگذارد. روانشناسان مرزها را رعایت می کنند و هرگز از مرز روابط حرفه ای و درمانی عبور نمی کنند. آنها همچنین می دانند که یک اصول اخلاقی وجود دارد که انتظار می‌رود آن را دنبال کنند، و توانایی آنها برای پیروی از این دستور فقط در مورد روانشناس فردی نیست، بلکه در کل حرفه است. توافق نامه محرمانه بودن که بین روانشناسان و مشتریان آنها وجود دارد مقدس است و جز در شرایط شدید قابل نقض نیست. اخلاق مهم دیگر شامل توسعه مداوم تخصص آنها از طریق تعامل با دانش فعلی، شرکت در نظارت و توسعه مرزهای محکم برای محافظت از مراجعان خود در برابر آسیب است.”

قابل اعتماد بودن | شما باید با یک روانشناس خوب همان‌طور که در ذهنتان با خودتان حرف می‌زنید صحبت کنید!

دکتر مری داود هشدار می‌دهد که “مراجعان در مورد قابل اعتماد بودن یک روانشناس شهود دارند”. مشتریانی که به روانشناسان خود اعتماد ندارند، به آنها اعتماد نخواهند کرد. این موضوع پیشرفت درمان را غیرممکن می کنند. جلسات می تواند مدت‌ها قبل از ایجاد اعتماد واقعی ادامه داشته باشد و روانشناسان نباید تصور کنند که مراجعان آماده است تا رازهای عمیق خود را فاش کند فقط به این دلیل که آنها در یک جلسه حضور داشتند. بسیاری از مشتریان بالقوه با هدف درمان مسائل سطح ، به مطب روانشناس می رسند. ممکن است مدتی قبل از آمادگی برای عمیق‌تر شدن باشد.

ارتباط ساده و صمیمی با مراجع | روانشناس خوب باید مانند یک دوست با شما صحبت کند

یک روانشناس خوب در تهران باید با توجه به پیچیدگی موضوع بتواند ارتباط موثر داشته باشد. اگرچه بیمار کسی است که بیشتر صحبت‌هاها را انجام خواهد داد، اما انتظار نمی‌رود صحبت بیمار صریح و مختصر باشد. متخصصان بهداشت روان باید با واژگان احساسی و دقیق و ساده کاملاً حس بیمار را درک کرده و او احساس امنیت عاطفی بدهند. مهارت‌های ارتباطی هنگام برخورد با سایر متخصصان بهداشت روان و پزشکی نیز به کار می آیند. ذهنیت باز روانشناسان باید نسبت به انواع افراد و موقعیت‌ها مداراگر، آرام و کنجکاو باشند. روانشناس خوب در تهران بیمار را قضاوت و سرزنش نمی‌کند. قضاوت درباره مراجعان و موقعیت‌های آنها به‌شدت مضر است و بیمارانی که احساس می‌کنند قضاوت می شوند برای مدت طولانی تحت درمان باقی نمی مانند. آن‌ها یا در بهترین حالت مشاورشان را عوض می‌کنند یا از روند روان درمانی مایوس شده و آن را به کل کنار می‌گذارند.

روشن فکر | اول تحقیق بعد درمان!

روانشناسی یک زمینه بسیار گسترده و همیشه در حال پیشرفت است. بنابراین ذهن روانشناسان خوب باید به روی روش‌ها و تئوری‌های جدید باز باشد. آنها باید از دامی که بسیاری از متخصصان پزشکی به دام می افتند جلوگیری کنند. این دام بستن ذهن و تکیه بر دانسته‌های سال‌های گذشته در دانشگاه است. یعنی به جای پذیرفتن و درج اطلاعات جدید، به طور مداوم به دانسته‌های قدیمی خود بچسبند.

مرکز مشاوره شمال تهران

پیدا کردن مشاور خوب و مرکز مشاوره‌ای که بهترین خدمات را به شما ارائه دهد می‌تواند معضل بزرگی باشد. خصوصا اگر برای بار اول می‌خواهید به روان درمانگر مراجعه کنید. شما می‌توانید برای مشورت و کسب اطلاعات بیشتر درمورد روانشناس خوب و مراکز مشاوره خوب در شمال و شرق تهران با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید. ما اینجا هستیم تا شما را به بهترین متخصصین مربوط به مشکل شما را چه در مرکز مشاوره ذهن آرا و چه در کلینیک‌های دیگر ارجاع دهیم.


برای رزرو وقت آنلاین اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.