راهکارهای طلایی برای برقراری ارتباط با دیگران | بخش اول

ارتباط با دیگران

راهکارهای طلایی برای برقراری ارتباط با دیگران

  • راه‌های برقراری ارتباط با دیگران کدام اند؟
  • چگونه با هرکسی که خواستیم صحبت کنم؟
  • با افراد عصبانی یا وسواسی چگونه حرف بزنم؟
  • چه طور از غریبه‌ها کمک بگیرم؟
  • چه طور در اجتماع فردی مقبول به نظر بیایم؟
  • راه‌های جذابیت در گفتار و رفتار کدام اند؟
  • آیا می‌توانم تنها با صحبت کردن جذاب به نظر برسم؟
  • چه طور بحث و مجادله‌های کاری را مدیریت کنم؟
  • با کودکان چه‌طور باید ارتباط گرفت؟
ارتباط با دیگران

چرا به ارتباط با دیگران نیاز داریم؟

 

راستش را بخواهید با یک نگاه اجمالی کوتاه به زندگی امروزمان، چیزهای کمی وجود پیدا می‌کنید که برای دستیابی یا کمک گرفتن در راستای آن‌ها به گفت و گو و ارتباط با دیگران نیازی نداشته باشید. درست است که امروزه خصوصا با شیوع ویروس کرونا ارتباطات مجازی ما بیش از هر زمان دیگری بخش بزرگی از خریدها، امور بانکی و مسائل آموزشی ما را پوشش می‌دهند؛ اما وقتی به حمایت، لطفی از جانب یک دوست، یک مصاحبه شغلی، انتخاب شریک زندگی، فروش یا مشاوره نیاز داریم، باید با کسی صحبت کنیم در غیر این صورت مطمئناً به مرادمان نخواهیم رسید!

 

 

چالش بزرگ همین‌جاست! این همان چیزی‌ست که شما را جذب خواندن این نوشته کرده و انجامش برایتان دشوار است. ارتباط با دیگران همیشه ساده نیست؛ به ویژه هنگامی که درگیر افرادی باشد که: آن‌ها را نشناسید، تفاوت‌های فاحشی با شما داشته باشند یا عمدا لجبازی کنند و نخواهند به شما کمک کنند یا با شما به توافقی برسند.

 

 

چه باید کرد؟ توصیه‌هایی خاص برای ارتباط با دیگران که هیچ‌کس به شما نگفته است!

 

سال‌ها تحقیق در مورد جنبه‌های مختلف ارتباطات انسانی، بینش و راهکارهای اصلی برای مدیریت تعاملات بین فردی را در علم روانشناسی روشن کرده است. این راهکارها خواه قصد کمک به یک غریبه نیازمند را داشته باشید، بخواهید شام را با عمو یا عمه عصبانی و وسواسی‌تان صرف کنید، یک سخنرانی انگیزشی در شرکت داشته باشید یا درمورد ادامه رابطه با شریکتان صحبت کنید به شما کمک خواهند کرد. با تیم ذهن آرا همراه باشید تا با هم تمام این روابط و چگونگی پیروزی در بحث‌ها و همچنین راز جذابیت در تعاملات انسانی را بررسی کنیم!

ارتباط با دیگران

برقراری ارتباط با دیگران | صحبت با یک غریبه


چگونه شخصی را که مضطرب به نظر می‌رسد آرام کنید!

هرگز نمی توانید مطمئن باشید که افراد در چه جنگی هستند و چه چیزی را پشت سر می گذارند. عاقلانه نیست که مردم را قضاوت کنید یا در مسائل و مشکلات دیگران قبل از این که از شما کمک بخواهند دخالت کنید یا نظری بدهید. با این حال، در برخی شرایط، می‌توانید از وجودتان به عنوان ابزاری برای کمک به دیگران در کنترل موقعیت‌های استرس زا استفاده کنید.

ارتباط با دیگران

۱) طوری نیست؛ همه ما انسانیم! کوه نقص و خطا…

در موقعیت های استرس زا، مردم معمولاً انسانیت و محدودیت‌های انسانی را فراموش می‌کنند و متوجه نیستند که ما همه دچار حالاتی از استرس، افسردگی، نگرانی و حالات دیگر می‌شویم. دستپاچه نشوید. با اضطراب دیگران عادی برخورد کنید و بگویید که احساسشان را درک می‌کنید. در صورت تمایل می توانید به آن‌ها بگویید که چه تجربیاتی داشته‌اید و چه مواقعی احساس استرس شدید به شما دست داده است. 

به فرد مضطرب بگویید که در موقعیت‌های استرس‌زا و در ارتباط با دیگران می‌ترسیدید که احمق جلوه کنید اما حالا به روزهای گذشته می‌خندید و خودتان و احساساتتان را چه خوب و چه بد خیلی بیشتر از قبل دوست دارید. سعی نکنید آن‌ها را آرام کنید. تلاش شما برای آرام کردن فرد مضطرب به آن‌ها حس درک نشدن می‌دهد و ممکن است فکر کنند که نگرانی‌شان بی‌جاست و باید فورا این احساس بد و زشت را از خودشان دور کنند. این موضوع باعث افزایش تنش در آن‌ها خواهد شد. اگر نمی‌توانید با احساسات انسانی عادی برخورد کنید بیخیال آرام کردن فرد مضطرب شوید.

 

۲) این کار شجاعت زیادی می خواهد، به عنوان یک غریبه به تو افتخار می‌کنم…

کمی مهربانی می‌تواند کمک زیادی در ارتباط با دیگران به فرد نگران بکند. به او بگویید که کار درست را انجام می‌دهد. به عنوان مثال ممکن است در مترو مادری که با کودکی گریان دست و پنجه نرم می‌کند ببینید. این مادر ممکن است احساس کند که دیگران به او خیره شده‌اند و درباره او قضاوت منفی می‌کنند. پس چرا به او نگویید، “بچه من (یا برادر و خواهر کوچک‌تر من) هم همین‌قدر بی‌تابی می‌کند، به‌نظرم شما واقعا مادر خوبی هستید و تلاشتان را می‌کنید”؟ این حرف به او کمک زیادی می‌کند تا بداند همه افراد حاضر در مترو یا هر جای دیگر انسان هستند و تجربه‌های مشابه داشته‌اند.

ارتباط با دیگران
ارتباط با دیگران

برقراری ارتباط با دیگران؛ چگونه از یک غریبه کمک بگیریم؟ 

ما به دلایل بی‌شماری با غریبه ها در ارتباط هستیم. خواه برای دریافت پول خرد در ازای یک چک پول یا برای کمک در حمل یک بسته سنگین یا پرسیدن آدرس مورد نظر و نام خیابانی که در آن هستیم.

طبق مطالعه محققان دانشگاه وورزبورگ آلمان، در یک موقعیت استرس زا یا ترسناک هر کسی، از جمله افرادی که نمی‌شناسید می‌توانند باعث آرامش خاطر شما شوند یا احساس تنهایی و اضطراب را از شما دور کنند.  حتی اگر در واقع کاری برای کمک به شما انجام ندهند!

در این مطالعه، محققان میزان واکنش پوستی و نورون‌های مغز زنان داوطلب را اندازه گیری کردند که چگونه با توجه به سطح اضطراب تغییر می‌کنند. زیرا زنان به انواع صداها خیلی بهتر از مردان گوش می‌دهند. به عنوان مثال صداهایی که خنثی هستند (به عنوان مثال صدای قطره‌های آب) یا صداهایی که باعث ایجاد ترس یا هیجانات دیگر می‌شوند (به عنوان مثال گریه یک انسان بالغ یا نوزاد). در طی این آزمایش علاوه بر زن داوطلب، فرد دیگری نیز به صورت تصادفی در اتاق حضور داشت. نتایج این بررسی نشان داد که: حتی اگر این فرد به هیچ وجه با زن داوطلب تعامل نداشته باشد، ترس و تنش فیزیولوژیکی ناشی از اتفاق استرس‌زا در زن داوطلب [صرفاً با حضور یک شخص دیگر] کاهش می‌یابد. فقط دانستن این که یک انسان دیگر در آن نزدیکی است برای ایجاد احساس راحتی کافی بود و سطح اضطراب داوطلب را کاهش می‌داد.

ارتباط با دیگران

جالب شد، نه؟ در قسمت دوم از مقاله‌ی راهکارهای ارتباط با دیگران به موضوعات جذاب دیگری از جمله نحوه ارتباط با خویشاوندان عجیب و غریبتان و افراد عصبانی و همکاران غرغرو خواهیم پرداخت! با ذهن آرا همراه باشید…

ارتباط با دیگران

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email

مطالب مرتبط