دلایل امتناع و ترس مردم از واکسن کرونا

چرا مردم در قرن بیست و یکم از تزریق واکسن کرونا امتناع می‌کنند؟

 

جالب است بدانید که کمتر از ۵۰ درصد آمریکایی‌ها واکسن کرونا را دریافت کرده یا می‌خواهند دریافت کنند. همچنین ۳۱ درصد مردم قصد دارند “منتظر بمانند” و حدود ۲۰ درصد آمریکایی‌ها هم به هیچ عنوان نمی‌خواهند واکسینه شوند.

اما چرا؟ با وجود این که واکسن‌های معتبر و امتحان شده از سوی شرکت‌های داروسازی در اختیار همگان قرار گرفته و نمونه‌های دیگری از آن نیز در راه است. از سوی دیگر متخصصان می‌گویند که برای سرکوب همه گیری، ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم باید از طریق واکسیناسیون نسبت به این بیماری ایمنی پیدا کنند.

 

 

 

با وجود مقاومت مردم در برابر تزریق واکسن کرونا چه باید کرد؟

 

رسیدن به معیار ۸۰-۹۰ درصد ایمنی جمعی با وجود این همه ترس و تردید از سوی مردم کاری چالش برانگیز و بسیار زمان‌بر است. تنها راه رسیدن به این حد از ایمنی جمعی در جهان ابتلا به کروناست که آمار فوتی ها را به حد فاجعه خواهد رساند!

واکسن کرونا

دانستنی‌های عجیب درمورد واکسن کرونا | اختلافات عجیب نژادی و سیاسی در تمایل به تزریق واکسن کرونا

جالب است بدانید اختلاف نژادی قابل توجهی در زمینه واکسیناسیون و تمایل به دریافت واکسن کرونا وجود دارد! سفیدپوستان آمریکایی ۵۱٪ بیشتر از آمریکایی‌های سیاه‌پوست و ۴۲٪ بیشتر از آمریکاییان اسپانیولی تبار تمایل به تزریق واکسن کرونا دارند. تفاوت در تمایل به تزریق واکسن کرونا حتی در احزاب مختلف سیاسی هم شناسایی شده است. جالب است بدانید که تنها ۳۲ درصد از جمهوری خواهان اعلام کرده‌اند که واکسن کرونا را دریافت یا نسبت به تزریق آن مشتاقند.

با توجه به اینكه مدارک علمی زیادی نشانگر اثر بخشی و ایمنی این واكسن‌ها است، به نظر می‌رسد كه تمایل به دریافت واكسن کرونا باید چیزی بدیهی باشد. واقعا چرا باید کسی در معرض یک بیماری بسیار شدید و جهانی که منجر به مرگ میلیون‌ها نفر شده است باشد اما نخواهد که با دریافت واکسن از آن جان سالم به در ببرد؟

 

پیشنهاد نویسنده: کرونا و سلامت روان

 

از همه بدتر، جالب است بدانید که مقاومت در برابر دریافت واکسن تنها بخشی از مشکل است. برخی از مردم بر این باورند که ویروس کرونا یک توطئه است و وجود آن را انکار می‌کنند. گروهی دیگر نیز معتقدند حتی اگر کرونا واقعی باشد و به آن مبتلا شوند باز هم این بیماری چیزی بدتر از یک سرماخوردگی ساده یا نهایتا آنفولانزا نیست. برخی دیگر بر این باورند که گزارش های مربوط به آمار فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا بسیار اغراق آمیز است. آن‌ها حتی هنوز با وجود گذشت بیش از یک سال از همه گیری ویروس کرونا از پوشیدن ماسک امتناع می‌ورزند و ممکن است با کسانی که این کار را می‌کنند مقابله کنند! حتی اعتراضات  مدنی مربوط به روند واکسیناسیون کرونا نیز وجود دارد. به عنوان مثال در لس آنجلس، معترضین نسبت به تزریق واکسن کرونا، واکسیناسیون را به تعویق انداختند و ادعا کردند که بیماری همه گیر یک کلاهبرداری از جانب دولت‌ها است!

واکسن کرونا

عامل شماره یک ممانعت از تزریق واکسن کرونا | عدم اعتماد!

 

اعتماد به علم و رهبران و سران منتخب، برای پذیرش واکسن کرونا از سوی مردم ضروری‌ترین فاکتور محسوب می‌شود. اما چرا مردم به علم و دولتمردان اعتماد ندارند؟ برای جلب اعتماد آن‌ها چه می‌توان کرد؟ یکی از راه‌های درک از بین رفتن اعتماد، بررسی عناصر اعتماد است که به تازگی توسط روانشناسان و محققان سراسر جهان مجددا شناسایی شده است.

یکی از قانع کننده ترین مطالعات در مورد اعتماد توسط پاتریک سوئینی، روانشناس نظامی انجام شد. وی در هنگام حمله اولیه به عراق در مارس ۲۰۰۳، از نیروهای آمریکایی نظر سنجی کرد. او در نهایت به این نتیجه رسید که طبق نظر خود سربازان، زیردستان باید همیشه به رهبران خود اعتماد کنند زیرا زندگی آن‌ها به این موضوع بستگی دارد. همچنین سوئینی پنج عامل لازم برای اعتماد را یافت. طبق پژوهش او رهبران معتمد ارتش:

  1. از صلاحیت بالایی برخوردار بودند.
  2. از شخصیت بالایی برخوردار بودند.
  3. واقعاً از سربازان خود مراقبت می کردند.
  4. آنان صادق، منصف و متواضع بودند.
  5. آن‌ها همیشه رفاه حال سربازان خود را در نظر می‌گرفتند.
واکسن کرونا

چه باید کرد؟

رهبران باید با مردمان ارتباط برقرار کنند و حتی با کسانی که تمایلی به تزریق واکسن ندارند همدل باشند

 

 

با وجود چنین شرایطی، رهبران برای رفع این مشکل و جلب اعتماد مردم چه کاری باید انجام دهند؟

اولا، آنها باید تسلط و اعتمادشان به علم و واکن کرونا را نشان دهند. یک اقدام مهم در این راستا تزریق واکسن کرونا در برابر دیدگان عمومی‌ست.

 

دوما، آن‌ها باید به جای انکار دامنه گسترده همه گیری، مراقبت و همدلی واقعی را برای افراد آسیب دیده و خانواده‌هایشان نشان دهند. رهبران باید وضعیت بیماری، پیشرفت واکسیناسیون و اقدامات فعلی و آتی مورد نیاز برای مبارزه با بیماری را به طور واضح و منظم برای مردم شرح دهند. 

 

در آخر، آنها باید علناً و بدون توجه به هزینه، متعهد شوند که همه گیری را شکست می‌دهند. آنها باید به ویژه در این تلاش‌ها برای جمعیت‌هایی که در برابر واکسیناسیون مقاوم هستند نیز کوشا باشند و تمهیداتی را برای آنان نیز بیاندیشند.

واکسن کرونا

ضمن تشکر از توجه شما همراهان خوب ذهن آرا به این نوشته، یادآور می‌شویم که نظرات بیان شده در این مقاله تنها صحبت‌های نویسنده و روانشناسان و پژوهشگران است و منعکس کننده نظرات موافق یا مخالف مجموعه ما در مورد واکسن کرونا و دلایل تزریق کردن یا نکردن آن نیست.

همچنین شما می‌توانید برای دسترسی به رفرنس‌های اصلی و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از مقالات زیر استفاده کنید:

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email

مطالب مرتبط