شما چه کسی هستید؟!

شما چه کسی هستید

یک سوال مهم و اساسی این است که “شما چه کسی هستید؟”

 

 

 • شما چه کسی هستید؟
 • چه چیزی در شماست که وجودتان را ساخته است؟
 • آیا رفتار و شخصیت ما در بزرگسالی از اول قابل پیش بینی‌ست؟
 • آیا ما واقعا روی آن چه که هستیم کنترل داریم؟
 • چه چیزی “شما” را تبدیل به “شما” کرده است؟
 • ژنتیک و کودکی تا چه حد بر شکل گیری شخصیت ما تاثیر دارند؟
 • آیا خشم امروز کودک شما زمینه‌ساز رفتارهای پرخاشگرانه‌ی او در آینده خواهد بود؟
 • آیا پاسخ به سوال: “شما که هستید؟” به سوال “کودک من چه کسی خواهد بود؟” پاسخ خواهد داد؟

 

اگر شما هم مثل ما کنجکاوید تا بدانید که شما چه کسی هستید و می‌خواهید بیشتر درمورد شخصیت انسان و عوامل موثر بر شکل گیری آن و همچنین آن چه از ما ما می سازد بدانید، با ذهن آرا همراه باشید! این بار با یک ترجمه اختصاصی از جدیدترین مقاله روانشناسی شناختی…
شما چه کسی هستید

شما چه کسی هستید؟!

 

آیا نحوه رفتار شما در کودکی خواهد گفت که شما چه کسی هستید؟ آیا شخصیت یک کودک نوپا در سن دو سالگی پیش بینی کننده رفتار او در بزرگسالی‌ست؟‌ آیا فرار نوجوان ۱۳ ساله شما از مدرسه بیانگر نحوه مواجه او با مسائل در سنین بالاتر است؟ آیا همه کودکانی که از طلاق والدینشان آسیب دیده‌اند زندگی غیرعادی و دردناکی خواهند داشت؟

روانشناسان و تیم تحقیقاتی دکتر جی بلسكی، اوشالوم كاسپی، تری موفيت و ريچی پولتون در كتاب جديد خود که “مبدا شما نام دارد؛ پاسخ اين سوالات و ساير اسرار اعجاب انگیز رشد و تکامل انسان را بررسی می‌كنند.

شما چه کسی هستید

وقایع تصادفی می‌توانند بگویند که شما که هستید!

 

یک عامل غیرقابل پیش‌بینی و غیرمنصفانه!

 

 


همه ما می‌توانیم در شکل گیری عقاید و تجربیات امروزمان به نقش وقایع تصادفی‌ای اشاره داشته باشیم که در زندگی‌مان نقش محوری داشتند. مانند ملاقات با یک استاد بسیار خوب که مسیرمان را در دانشگاه تغییر داده است. مربی دلسوزی که باعث موفقیت ورزشی ما شد. دبیر ریاضی‌ای که ما را به کل از درس ریاضی منزجر کرد و رابطه عشقی شکست‌خورده‌ای که به ما قبولاند که همه‌ی رنگین پوستان بی احساس‌اند!

 

 

خبر بد درمورد تاثیر وقایع تصادفی بر این پرسش که “شما که هستید؟” این است که این اتفاقات به هیچ وجه قابل پیش بینی و کنترل نیستند. ثبت تأثیر چنین حوادثی دشوار است. بلسکی در کتاب چنین نوشته است:

شما اساسا تصادفی بودن رویدادها را چگونه اندازه گیری می کنید؟ من فکر نمی‌کنم که بدانیم چگونه می‌توان این کار را کرد. اگر چیزی غیر از این بود که نامی جز “تصادفی” بر این وقایع نهاده بودیم…

 

اگر می‌خواهید بدانید که شما چه کسی هستید به آلبوم عکس کودکی‌تان رجوع کنید!

 

ژنتیک و وراثت؛ عاملی مهم و تاثیرگذار!

 

 

چه خوشتان بیاید و چه نیاید، صفات ژنتیکی و اولیه شما تا حد زیادی در شکل گیری شخصیت شما در بزرگسالی موثرند. داده‌ها حاکی از آن است که صفات ناسازگار جوانی ممکن است چالش‌های بزرگسالان را پیش بینی کند. کاسپی در همین راستا در کتاب گفته است:

علائم رفتاری و شخصیتی اولیه ممکن است نتایج خاص و جزئی را پیش بینی نکند، اما می‌تواند جهت‌های کلی شخصیتی را پیشگویی کند. از خانواده بپرسید در کودکی چگونه رفتار می‌کردید…

شما چه کسی هستید

تغییرات و جهش‌های ژنتیکی در خانواده طی مدت طولانی

بد نیست کمی درمورد پدربزرگ و مادربزرگ‌ها بدانید…!

 
 
هر نسلی از هر خانواده‌ای ویژگی‌ها و شناسنامه ژنتیکی و تکاملی خودش را دارد؛ چیزی که امروزه ما از آن غافل شده‌ایم! اگر دقت کرده باشید زمانی که به پزشک یا روانشناس مراجعه می‌کنید یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین سوالاتی که باید به آن پاسخ دهید سابقه وراثتی و نحوه مقابله جدتان با مشکل مورد نظر است.

 • آیا پدربزرگ یا مادربزرگ شما به مرگ طبیعی فوت کرده‌اند؟
 • آیا پدر شما از بیماری دیابت رنج می‌برد؟
 • چند درصد از اقوام شما طی صد سال گذشته بر اثر سکته مغزی فوت کرده‌اند؟
 • بیماری رایج خانواده شما چیست؟

 

 

موفیت در این رابطه می‌گوید:

تفاوت در گروه‌های سنی در نتایج رشد ممکن است ناشی از قرار گرفتن آنها در محیط‌های مختلف در اوایل زندگی باشد.

شما چه کسی هستید

مقاومت در برابر مشکلات و تغییرات زندگی؛ خوب یا بد؟

شاید همیشه هم نباید تاب آوری بالایی داشته باشید..!

 


بلسکی خاطرنشان می کند که افراد مقاوم بهتر از سایرین قادر به عبور از سختی‌ها هستند. اما از طرف دیگر این نکته مهم را مطرح می‌کند که در شرایطی تنها مقاوم بودن کافی نیست و شاید انعطاف پذیری و پذیرش تغییر تنها راه گذر از بحران باشد!

در برابر مشکلات و سختی‌ها، افراد مقاوم خوشبخت و موفق هستند. اما وقتی صحبت از تغییرات اجباری، افراد بسیار مقاوم به اندازه دیگران سود نمی‌برند. اگر در برابر فشار انعطاف نشان ندهید فشار را شکست نمی‌دهید، شکسته می‌شوید!

شما چه کسی هستید
در انتها باید بدانید که هیچکس نمی‌گوید که شما چه کسی هستید! هیچ انسانی را نمی‌توان صد در صد شناخت و درمورد رفتارها و روند زندگی‌ش نظر قطعی داد. اما دانستن این که:
 
 
 1. چه وقایعی در زندگی شما رخ داده و یا در معرض چه حوادثی هستید
 2. سابقه ژنتیکی شما درمورد شما چه می‌گوید
 3. محیط زندگی شما چه تاثیری در وجود شما داشته است
 4. تا چه حد انسان مقاوم یا منعطفی هستید؛
 
می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر درمورد خود و دیگران تصمیم‌گیری کنید و بدانید که شما چه کسی هستید و چه کسی خواهید بود…!
همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و کمک از یک مشاور شناختی و یا تست‌های وراثتی و شخصیت شناسی معتبر می‌توانید با کلینیک ذهن آرا در تماس باشید.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email

مطالب مرتبط