مرکز مشاوره ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج / مرکز مشاوره ازدواج

ازدواج یکی از مهم ترین انتخاب های هر شخص در زندگی به شمار می آید. بدون شک، برای انتخابی عالی و بدون نقص، ملزوم به شناخت خود و شریک مورد نظر هستیم. اما چگونه می توان به شناختی کامل و منطقی رسید؟ آیا مشورت با بزرگان و دوستان، راهی مناسب برای رسیدن به این نوع آگاهی می باشد؟ چگونه می توان از عمیق ترین نیت های شریک خود آگاه شویم و از خطرات و شکست های احتمالی جلوگیری کنیم؟ این گونه سوالات در ذهن جوانانی که قصد ازدواج دارند اما از آینده ناشناخته می ترسند، شکل می گیرد.

بهترین راه رسیدن به شناختی عمیق و دقیق از خود و شریک انتخابی، شرکت در جلسات مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره ازدواج می باشد. بی شک برای شروع یک زندگی زناشویی موفق و انتخاب همسر نیاز به آگاهی و شناخت از خود و همسر خود داریم که این شناخت باید طی یک دوره ی  چند ماه، زیر نظر دکتر روانشناس باید صورت بگیرد. گاهی افراد ملاک های یک همسر مناسب را نادیده می گیرند و به شناخت سطحی بدست آمده ی خود بسنده می کنند اما ازدواج از مهم ترین تصمیمیات زندگی هر آدمی محسوب میشود که نیاز به سنجشی عمیق دارد. شما از طریق جلسات مشاوره ازدواج و کارآگاه های ازدواج در  زوج درمانی و خانواده درمانی در مرکز مشاوره ازدواج می توانید به این سنجش عمیق دست پیدا کنید.

مشاوره ازدواج چیست؟

ازدواج یک رویداد مهم زندگی محسوب می شود و برای اکثر افراد مسیری ناشناخته است. با این حال، ازدواج جنبه های زیادی دارد که بسیاری از مردم تا زمانی که آن را تجربه نکنند از آن آگاه نمی شوند. مردان و زنان هر دو نیازهای جسمی، عاطفی و جنسی متفاوتی دارند. حتی، طرز تفکر و درک آنها معمولاً با یکدیگر متفاوت است.

مشاوره ازدواج یک نوع مشاوره است که به آمادگی بیشتر زوجین برای ازدواج کمک می کند. مشاوره به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که شما و نامزد شما می توانید رابطه ای قوی و سالم در طول زندگی داشته باشید.

مشاوره ازدواج به بهبود روابط زوجین قبل از ازدواج کمک می کند. موضوعات زیر در طول مشاوره قبل از ازدواج مورد بحث قرار می گیرد:

 • صمیمیت، محبت و رابطه ی جنسی
 • مهارت های ارتباطی
 • امور مالی و مدیریت پول
 • انتظارات، باورها و ارزش ها
 • فرزندان و فرزندپروری
 • تصمیم گیری و حل تعارض
 • مقابله با خشم و احساسات
 • نقش های ازدواج

دریافت مشاوره ازدواج، به زوجین کمک می کند تا توانایی خود را برای برقراری ارتباط بهتر افزایش داده و از یکدیگر انتظارات واقع بینانه داشته باشند. مشاوره ازدواج راهی عالی برای ارتقا مهارت حل مسئله می باشد.

حقیقت این است که همیشه نظرات و ارزش های ما با نظرات و ارزش های شریک انتخابی مان مطابقت ندارد. زوجین اغلب با این دید زندگی مشترک را آغاز می کنند که اختلاف نظر نباید وجود داشته باشد و هنگامی که با تعارضات روبرو می شوند، ناامید شده و نسبت به همسر خود بی اعتنا می شوند.

اما اگر اختلافات و انتظارات، قبل از ازدواح مورد بحث قرار گیرند، راه های درک و حمایت از یکدیگر در طول زندگی مشترک فراگرفته می شود. مداخله زودهنگام می تواند خطر طلاق در اوایل ازدواج را کاهش دهد.

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج چه مراحلی دارد؟

هنگامی که دو نفر تصمیم به استفاده از خدمات مشاوره پیش از ازدواج می گیرند، به مراکز مشاوره و روان درمانی مراجعه می کنند و اولین جلسه درمانی را آغاز می کنند.

تعداد جلسات مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج به عنوان واکسنی برای پیشگیری از طلاق است که به زوجین تزریق می شود. معمولا تعداد جلسات مشاوره بسته به ویژگی های شخصیتی و موضوعات موجود بین 5 تا 10 متغیر می باشد.

شناخت نسبی زوجین در مرکز مشاوره ازدواج رخ می دهد!

مراحل مشاوره پیش از ازدواج با جلسات دو نفره آغاز می شود. به طور کلی، هدف از جلسه اول شناسایی زوجین، بررسی ویژگی های فرهنگی خانوادگی و میزان آشنایی دو نفر از یکدیگر می باشد.

بررسی چگونگی و طول مدت آشنایی زوجین

صحبت درباره ی نحوه آشنایی و طول مدت آن، به درمانگر کمک می کند تا با شما و همسرآینده تان آشنا شود و همین طور ارتباط حرفه ای بین شما و مشاورتان شکل بگیرد.

شناخت صحیح و کامل توسط مشاور، مراحل مشاوره پیش از ازدواج را در مسیر درست تری قرار می دهد و از هر گونه سوءبرداشت جلوگیری می کند.

 بررسی ویژگی های فرهنگی و اجتماعی هرکدام از افراد

تطابق فرهنگی دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در ازدواج آنهاست، اینکه خانواده دو نفر تاچه حد از نظر فرهنگی به هم شبیه هستند و چقدر با هم تفاوت دارند. موارد زیادی از قبیل آداب و رسوم، ارزش‌ها، نحوه برقراری ارتباط، باید و نبایدها وخط قرمزها جزء فرهنگ یک خانواده محسوب می‌شوند. تفاوت های فرهنگی که در میان زوج ها وجود دارد در دو سطح بروز پیدا می کند. یکی تفاوت هایی که میان خانواده ها وجود دارد و دیگری تفاوتی است که بین زوج ها از نظر فرهنگی دیده می شود.

درمانگر در این بخش، مواردی را در نظر می گیرد:

 • نظرات و دیدگاه شما و همسر آینده تان را بررسی می کند و تفاوت ها را پیدا می کند.
 • بررسی می کند که آیا حاضر به پذیرش عقاید فرهنگی یکدیگر هستید؟ البته پذیرش به معنی آن نیست که عقیده خود را نادیده بگیرید، به ویژه عقایدی که هویت تان را نشانه می رود. تغییرات جزئی می تواند کمک کننده باشد.
 • تا چه حد تمایل دارید به دیدگاه های همدیگر احترام بگذارید؟ در صورت تمایل به پذیرش (هم از سوی شما و هم از سوی همسر آینده تان) تا چه حد قادر به قبول کردن دیدگاه های او هستید؟ او تا چه میزان می تواند دیدگاه های شما را بپذیرد؟
 • مواردی را که با هم به توافق نمی رسید، چک می کند و میزان اهمیت این موارد برای هر یک را مشخص می کند؟ یعنی پذیرش دیدگاه طرف مقابل در این خصوص به همین صورتی که او وجود دارد، برایتان قابل قبول است؟ می توانید از خواسته تان چشم بپوشید و تابع نظر و ارزش های او شوید، بدون آن که متحمل رنجی طولانی در زندگی تان شوید؟

در مواردی در صورت صلاحدید مشاور، تکالیفی نیز به زوجین محول می‌شود.

مشاوران اغلب، برای طرفین به منظور اعمال مهارتهایی که آنها در طی روند درمان راجع به تعامالت روزمره خود آموخته اند، تمرین و تکلیف تعیین می کنند.

تمرین های جلسه اول، بسیار راحت و برای مشارکت بیشتر در جلسات درمانی می باشد. شاید مشاور از شما بخواهد درباره ی یک موضوعی با هم صحبت کنید و نتیجه آن را در جلسه بعدی مطرح کنید.

جلسه ی اول، مهم ترین جلسه ی درمانی می باشد. زیرا در نتیجه این جلسه است که پروتکل و مراحل مشاوره پیش از ازدواج تعیین شده و تعداد جلسات کلی با توجه به میزان شناخت زوجین از یکدیگر و تعارض های موجود مشخص می شود.

آزمون های روانشناختی

در جلسات بعدی، مشاور ازدواج شما تیپ شخصیتی و ویژگی های فردی هر کدام را با استفاده از آزمون های مطرح و معتبر، تعیین می کند.

یکی از آزمون های شخصیتی که در مراحل مشاوره پیش از ازدواج بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، تست شخصیت شناسی MBTI می باشد.

تست MBTI در مشاوره پیش از ازدواج

تست MBTI تستی است که ۱۶ تیپ شخصیتی افراد را مشخص می کند و اولین بار توسط ایزابل بریگز ارائه شد، رایج ترین تست شخصیت شناسی است که در تمام دنیا از آن استفاده می شود.

این تست یک مبنای قابل فهمی را برای مطالعات درباره سازگاری های ازدواج ارائه می دهد و تفاوت های بنیادی زوجین در تفکر، تصمیم گیری و سازمان دهی زندگی از طریق اندازه گیری الویت های آن ها در چهار حوزه اصلی، مطرح می شود.

با پاسخ به سؤال های این تست می توان فهمید که کدام ابعاد شخصیتی در هر فردی قوی تر است.

تست دیگری که در این شرایط مورد استفاده قرار می گیرد اما بسیار دقیق تر عمل می کند و برای مواردی است که وجود احتمالی اختلال روانی فردی تشخیص داده شده است، تست MMPI می باشد.

تست MMPI در مشاوره پیش از ازدواج

آزمون شخصیت MMPI از معروف ترین تست‌هایی است که در مشاوره پیش از ازدواج گرفته می‌شود.این تست برای درمان‌های فردی و شناخت بیشتر مراجع نیز کاربرد دارد. زمانی که درمانگر در مصاحبه و ارزیابی اولیه، نیاز به تکمیل بیشتر حرف‌های مراجع داشته باشد و یا به حرف‌های او شک کند، از تستMMPI استفاده می‌کند. این تست نیز در دو فرم کوتاه و بلند عرضه شده است. در تست MMPI، ده مقیاس اصلی و سه مقیاس فرعی سنجیده می‌شود. مقیاس‌های اصلی شامل: خودبیمارانگاری، افسردگی، هیستری، انحراف سایکوپاتیک، زنانگی-مردانگی، پارانویا، ضعف روانی، اسکیزوفرنی، شیدایی یا هایپومانیا و انزوای اجتماعی است. اما مقیاس‌های فرعی 3 دسته هستند: مقیاس F به معنای پاسخ‌های غیرعادی و غیرمعمول شما به تست است و اگر تعداد آن بالا باشد، نیمرخ نهایی تست غیرقابل تفسیر است و اعتبار آن سنجیده نمی‌شود.

مقیاس فرعی دیگر، مقیاس L است که برای تشخیص و سنجش جواب دروغ مراجع تست به کار برده می‌شود.و نهایتا مقیاس k که دفاع‌های مراجع را در تست نشان می‌دهد.

تست شخصیت شناسی MCMI

این آزمون یک  پرسشنامه ی خودسنج استاندارد شده است که اطلاعاتی مربوط به شخصیت و سازگاری هیحانی زوجین در اختیار مشاور قرار می دهد. یکی از کاربردهای این آزمون، بررسی اختلالات شخصیت و نشانه های همراه با اختلالات می باشد. افرادی که می خواهند از سلامت روان همسر خود اطمینان یابند و یا نشانه های مشکل آفرینی را مشاهده می کنند، با انجام این گونه تست ها در مشاوره ازدواج به اهداف خود دست پیدا می کنند.

دیگر آزمون های روانشناختی در مراحل مشاوره پیش از ازدواج

مشاور با توجه به شناخت نسبی که از هر کدام از زوجین دارد، بنا بر صلاحدید خود یک یا تعدادی بیشتر از آزمون های روانشناختی را انتخاب کرده و اجرا می کند از جمله : تست ١٦ ﻋﺎملی ﺷﺨﺼﻴﺖ ﻛﺘﻞ، تست ﭘﻨﺞ ﻋﺎﻣﻞ ﻧﺌﻮ(ﻓﺮم ﻛﻮﺗﺎه)، تست MCMI یا پرسشنامه چندمحوری میلون و تست مثلث عشقی استرنبرگ

شناخت کامل زوجین در مشاوره پیش از ازدواج

 • ﭘﺮداﺧﺘﻦ ﺑﻪ مسائل ﺧﺎﻧﻮاده اﺻﻠﻰ هر یک
 • ﺑﺮرﺳﻰ وﺿﻌﻴﺖ رواﻧﺸﻨﺎﺧﺘﻰ ﻓﺮد + ﻣﺼﺮف دارو
 • ﺑﺮرﺳﻰ وﺿﻌﻴﺖ ﺟﺴﻤﺎﻧﻰ ﻓﺮد +ﻣﺼﺮف دارو

درمانگر با استفاده از مصاحبه تشخیصی و در صورت لزوم با استفاده از آزمون های روانشناختی مناسب، به هر کدام از موضوعات اشاره شده پی می برد و اطلاعات لازم را کسب می کند تا به شناخت کاملی از زوجین دست یابد.

مرحله آخر مشاوره پیش از ازدواج

 • ﺗﺤﻮﻳﻞ ﮔﺰارش ﻣﻜﺘﻮب و ﺗﻔﺴﻴﺮ زوﺟﻰ آزﻣﻮنﻫﺎ

مشاور نتایج آزمون های اجرا شده را به صورت کتبی در اختیار زوجین قرار می دهد و تفسیر های مربوطه را شرح می دهد

 • ﭘﻴﺶﺑﻴﻨﻰ ریسک ازدواج ﭘﺎﻳﻴﻦ/ ﺑﺎﻻ/ ۵۰-۵۰

با توجه به اطلاعاتی که در جلسات قبلی به دست آمده، ریسک ازدواج را پیش بینی می کند. توجه داشته باشید که مشاور هرگز به طور قطعی موفقیت آمیز یا شکست پذیر بودن یک ازدواج را مطرح نمی کند او تنها بر اساس یافته ها، درباره ی احتمالات موجود سخن می گوید.

 • ﺷﺮح ﻧﻘﺎط ﻗﻮت، ﻧﻘﺎط ﺿﻌﻒ و ﻣﺸﻜﻼت اﺣﺘﻤﺎﻟﻰ رابطه اﻳﻦ دو ﻧﻔﺮ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان زن و ﺷﻮﻫﺮ

هیچ ازدواجی 100 درصد درست و یا 100 درصد اشتباه نمی باشد.نقاط قوت و ضعف متفاوتی در روابط دیده می شود. آگاهی از این نقاط است که احتمال موفقیت آمیز بودن یک انتخاب را پیش بینی می کند. اگر با مشکلات احتمالی در آینده آشنا باشید، یک انتخاب آگاهانه و دقیق خواهید داشت و در کنار آن راه های برطرف کردن و مقابله با آن مشکلات را خواهید آموخت تا در صورت بروز بهترین عکس العمل را نشان دهید.

 • ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺗﻔﺎوتﻫﺎى ﭘﺎﻳﺪار (اﺧﺘﻼﻓﺎت، ﺗﻔﺎﻫﻢﻫﺎ و وﻳﮋﮔﻰﻫﺎى ﺷﺨﺼﻴﺘﻰ) و ﺗﺄﺛﻴﺮ آنﻫﺎ ﺑﺮ ﻛﻴﻔﻴﺖ و ﺛﺒﺎت ازدواج

یک مشاور خوب، شما را با تمامی جوانب موجود آشنا می کند و با دید کاملا واقعی و به دور از هرگونه سوءبرداشت و تحریف حقایق، تفاوت های موجود بین شما و همسرآینده تان را مطرح می کند و تاثیر این تفاوت ها بر کیفیت ازدواج و زندگی را مشخص می کند.

 • ﺗﻮﺿﻴﺢ ﻣﺸﻜﻼت ﻗﺎﺑﻞ ﺑﺮﻃﺮف ﺷﺪن ﺑﺎ آﻣﻮزش و ﺗﺄﺛﻴﺮ آنﻫﺎ ﺑﺮ ﻛﻴﻔﻴﺖ ازدواج

بسیاری از مشکلات موجود در روابط، با آموزش و تمرین قابل برطرف شدن هستند لذا در آخرین مراحل مشاوره پیش از ازدواج، شما با این نوع مشکلات و آموزش های مخصوص روبرو می شوید و در صورت تلاش این نوع مشکلات برطرف خواهند شد.

به طور کلی، مشاوره پیش از ازدواج، چشمان شما را به روی حقیقت گشوده و در جهت انتخاب درست همسر آینده تان مفید خواهد بود. برای استفاده از خدمات مشاوره پیش از ازدواج در کلینیک ذهن آرا با شماره های موجود تماس بگیرید.

مزایای استفاده از خدمات مشاوره ازدواج آنلاین یا حضوری

مشاوره ازدواج فواید زیادی دارد که در صورت شرکت در جسلات آن، می توانید از آن بهره ببرید. این مزایا شامل موارد زیر می باشد:

 • به بینش می رسید: حقیق این است که دو فرد عاشق، اغلب بسیاری از موارد را نادیده می گیرند که در نهایت، هنگام ازدواح باید با آن موارد روبرو شوند. مشاوره ازدواج، مسائل نادیده گرفته شده را روشن می کند و پیش از غافلگیری، آن ها را حل می کند.
 • از راهنمایی های حرفه ای استفاده می کنید: در این جلسات، شما از تخصص یک زوج درمانگر یا خانواده درمانگر حرفه ای و آموزش دیده بهره می برید که بی طرفانه از رابطه میان شما و همسرتان می گوید و نحوه ی نگهداری از این رابطه را آموزش می دهد.
 • مهارت های ارتباطی خود را تقویت می کنید: ارتباط خوب، بخش اساسی یک رابطه سالم است. هیچ چیز دیگری غیر از ارتباط خوب، نمی تواند باعث کنار هم نگه داشتن رابطه شود و عملکردی بدون مشکل را

مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند توانایی خود را در برقراری ارتباط، ایجاد انتظارات واقع بینانه از ازدواج و توسعه مهارت های حل تعارض افزایش دهند. علاوه بر این، مشاوره ازدواج فرایند کمک گرفتن از دیگران را در طول مسیر زندگی، به فرایندی شیرین و مثبت تبدیل می کند.

مشاوره ازدواج در طول زندگی مشترک، این فرصت را فراهم می کند که قبل از جدی شدن مسائل، مشکلات موجود بررسی و حل شوند و از تبعات بعدی مانند طلاق جلوگیری شود. صحبت با مشاور ازدواج در مرکز مشاوره ازدواج در حل اختلافات مالی بسیار موثر بوده و زن و شوهر را برای تبدیل شدن به مادر و پدری موفق آماده می کند. البته آن چه اهمیت بسیاری دارید این موضوع است که زوجین هنگام حضور در نزد مشاور ازدواج صادق باشند تا کارآمدی این جلسات را مشاهده کنند.

در مشاوره ازدواج چه مسائلی مطرح می شود؟

زوجین بنابر دلایل زیادی به مرکز مشاوره برای دریافت خدمات مشاوره ازدواج و پیش از ازادواج مراجعه می کنند. در این جلسات درباره ی موضوعات مهمی مانند فرزندپروری، تعداد فرزند، شغل و .. صحبت می شود.

1. محیط زندگی

در مشاوره پیش از ازدواج، درباره ی محل زندگی، نوع خانه، کشور مورد نظر برای زندگی بحث می شود و در مقیاس کوچک تر، در رابطه با وظایف و انتظارات داخل خانه و نقش هر یک از زوجین نیز صحبت می شود.

2. فرزندان

بچه دار شدن مسئولیت بسیار بزرگی است و می تواند برای زوجین استرس زیادی به همراه داشته باشد. در جلسات مشاوره ازدواج، در رابطه با زمان بچه دار شدن و دیدگاه هر شخص نسبت به فرزند آوری و تمایلات و خواسته ها صحبت شده و هر مولفه به طور کامل و دقیق مورد بررسی قرار می گیرد. تعداد فرزندان در آینده نیز از جمله موضوعات مهمی است که قبل از ازدواج باید درباره ی آن صحبت شود و آمادگی های لازم صورت بگیرد.

3. مسائل مالی

صحبت درمورد حقوق، بدهی ها، لزوم پس انداز و صرفه جویی و نحوه مدیریت امور مالی بسیار مهم است. قبل از شروع زندگی مشترک، زوجین می بایست  درباره ی سوالاتی مانند “چه کسی وام ها را پرداخت خواهد کرد، حساب های جدا خواهند داشت یا مشترک، چه کسی  مدیریت امور را به دست خواهد گرفت، کدام یک برای خانه خرج خواهد کرد و.. فکر کرده و با هم به نتیجه ی رضایت بخش برسند.

4. شغل

شغل و حرفه از جمله مسائلی است که بر روابط زوجین و زندگی مشترک آن ها تاثیر بسیاری می گذارد.

مسائل دیگر مانند مذهب و دین داری و ارتباطات خانوادگی از جمله بحث های مهم در مشاوره ازدواج و قبل از ازدواج هستند.

چه زمانی باید به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کرد؟

 1. زمانی که درباره ی مراسم عروسی با اختلافاتی روبرو شده اید و نمی توانید این تعارضات را حل کنید.
 2. زمانی که درباره ی هیچ مسئله ای تفاهمی ندارید و بابت هر اتفاقی بحث و دعوا می کنید.
 3. زمانی که نمی دانید آیا تصمیم درستی گرفته اید یا خیر.
 4. از انتخاب کردن می ترسید و نمی توانید برای زندگی مشترک برنامه ریزی کنید.
 5. یکی از خانواده ها، نامزد فرزند خود را دوست ندارند و مشکلاتی را ایجاد کرده اند.
 6. زمانی که نمی دانید چگونه صمیمیت ایجاد کنید و درباره ی مسائل مختلف به گفت و گو بپردازید.