مرکز درمان بیش فعالی کودکان در تهران

آیا مرکز درمان بیش فعالی کودکان در تهران می شناسید؟ یا به دنبال بهترین مرکز درمان بیش فعالی هستید؟ مراکز درمان بیش فعالی کودکان و بزرگسالان در تهران چه کاری انجام می دهند؟ بیش فعالی (ADHD) یکی از شایع ترین اختلالات در بین کودکان است که حدود هشت تا ده درصد کودکان به بیش فعالی مبتلا هستند. بیش فعالی در پسران شایع تر از دختران می باشد که دلیل آن هنوز مشخص نیست. نشانه های بیش فعالی کودکان معمولا قبل از ورود آنان به مدرسه بروز می کند. همین موضوع ضرورت مراجعه به فوق تخصص بیش فعالی کودکان را افزایش می دهد.

اولین نکته در مرکز درمان بیش فعالی این است که آیا اساسا تشخیص کودک، بیش فعالی می باشد یا خیر؟! به طور مثال یک کودک بیش فعال نباید هیچ گونه مشکل هوشی داشته باشد، یعنی اگر کودکی نشانه های بالینی بیش فعالی را داشت، ولی از لحاظ هوشی نیز ضعیف بود، دیگر وی یک کودک بیش فعال محسوب نمی شود و درمان های معمول بیش فعالی را نخواهد گرفت.

مرکز درمان بیش فعالی کودکان در تهران

لذا یکی از مهم ترین مواردی که در مرکز مشاوره و روانشناسی ذهن آرا قبل از هر گونه فرآیند درمانی انجام می شود، بعد از ارزیابی اولیه، تشخیص دقیق مشکل کودک از طریق انواع آزمون های شناختی، تست های هوشی و تست تخصصی بیش فعالی می باشد و سپس تفسیر آنها توسط متخصص علوم شناختی و دکتری تخصصی روانشناسی شناختی و در مرحله بعدی، ارائه نتایج مکتوب آزمون ها و مشاوره به خانواده و نهایتا شروع برنامه درمانی می باشد.


مقاله مرتبط: 14 نشانه بیش فعالی در کودکان


انواع اختلال بیش فعالی – مرکز درمان بیش فعالی کودکان، متخصص بیش فعالی

در طبقه بندی انواع اختلال بیش فعالی و به تبع آن تقسیم بندی مراکز درمان بیش فعالی در تهران اختلال بیش فعالی انواع مختلفی دارد.

انواع اختلال بیش فعالی - مرکز درمان بیش فعالی کودکان

اختلال بیش فعالی در کودکان را می توان به سه نوع تفکیک کرد:

اختلال بیش فعالی نوع اول: در این نوع کودک بیش فعال فقط در توجه و تمرکز بر روی مسائل مختلف مشکل دارد.

اختلال بیش فعالی نوع دوم: در نوع دوم از این اختلال در کودک بیش فعال جنب و جوش و پر تحرکی دیده می شود. یعنی این کودکان هم در توجه و تمرکز مشکل دارند و هم پر تحرک می باشند. این نوع از اختلال بیش فعالی در فرزندان اول خانواده، پسران سه تا پنج ساله و دبستانی ها شایع تر می باشد.

اختلال بیش فعالی نوع سوم: این نوع اختلال در کودک بیش فعال معمولا از سه سالگی یعنی علائم بیش فعالی در کودکان 3 ساله به بعد قابل تشخیص است. کودکان مبتلا به این نوع بیش فعالی معمولا در دوران شیر خواری خود بیشتر دست ها و پاهای خود را حرکت می دهند و پر تحرک هستند، کمتر می خوابند، کم غذا هستند و زیاد گریه می کنند.

بد نیست در ادامه ویدئو زیر را مشاهده کنید:

آیا درمان بیش فعالی با نوروفیدبک امکان پذیر است؟ نوروفیدبک در مراکز بیش فعالی

امروزه بیش از هر زمان دیگری، برای درمان کودکان بیش فعال و کم توجه از نوروفیدبک استفاده می شود. بیش از ۷۵ درصد کودکان مبتلا به بیش فعالی و کم توجهی به وسیله نورو فیدبک بهبودی می یابند. باید به خاطر داشت که نوروفیدبک در واقع نوعی یادگیری است، و مغز یاد می گیرد که چطور به تنظیم خود پرداخته و نقائص عملکرد خود را برطرف کند. مانند هر درمانی کامل کردن دوره درمان با نوروفیدبک بسیار مهم است و ناقص گذاشتن درمان سبب عود علائم می گردد. همچنان که رانندگی را یاد می گیریم و آن را فراموش نمی کنیم این یادگیری هم فراموش نمی شود. در حقیقت مغز مهارت جدیدی به دست آورده است.

برای داشتن یک درمان کامل علاوه بر رعایت ترتیب جلسات و کامل کردن آنها، همکاری خانواده و عمل به کلیه دستورات و راهنمایی درمانگر ضروری است. در نورو فیدبک به مغز آموزش خود تنظیمی داده می شود ، لذا هیچ گونه عوارض و خطری به دنبال ندارد.

عوامل که می توانند در بروز بیش فعالی موثر باشند!

 • سیگار کشیدن و یا مصرف الکل توسط مادر در دوران بار داری
 • مسمومیت با سرب حاصل از دود اتومبیل و آلودگی هوا
 • غذاهای آماده محتوی مواد افزودنی مثل شیرین کننده های مصنوعی و یا رنگ دهنده های خوراکی

خطرات بیش فعالی برای کودک مبتلا چیست؟

در صورت بی توجهی و معالجه نشدن بیش فعالی، احتمال این که کودک در آینده به افسردگی مبتلا شود و یا در نوجوانی رفتارهای ضد اجتماعی مانند دزدی و دعوا داشته باشند زیاد است، در واقع این ها علائم بیش فعالی در نوجوانان است. بنابراین به والدین توصیه می شود که حتما در دوران کودکی برای معالجه فرزند خود اقدام کنند.

سن تشخیص بیش فعالی در کودکان – تشخیص بیش فعالی در کودکان

سن تشخیص بیش فعالی در کودکان، متخصص درمان بیش فعالی

معمولا بیش فعالی از سه سالگی به بعد تشخیص داده می شود. اما کودکان مبتلا در دوره شیرخواری اکثرا پرتحرک هستند و دست ها و پاهای خود را زیاد حرکت می دهند. کم خواب، کم غذا هستند و زیاد گریه می کنند. برای تشخیص بیش فعالی روانشناس باید فعالیت ها و علائم کودک را در طول ۶ ماه در نظر بگیرید. تا بتوانید با اطمینان بگویید کودک، بیش فعال است!

علائم بیش فعالی معمولا قبل از هفت سالگی مشخص می شوند. به این صورت که کودکی که دارای این نشانه هاست با رفتارهایش اطرافیان خود را در محیط های مختلفی مانند مدرسه یا خانه دچار مشکل می کند و حتی با گروه دوستان خود نیز به راحتی کنار نمی آید. قطعا در کلینیک های درمان بیش فعالی و بخصوص مرکز روانشناسی کودک ذهن آرا، تشخیص توسط مصاحبه دقیق روانشناختی و همچنین تست تشخیص بیش فعالی امکان پذیر است.

پیامدهای بیش فعالی در آینده کودک – لزوم درمان بیش فعالی

در صورت عدم معالجه و بی توجهی به کودک بیش فعال، احتمال اینکه این افراد در آینده بتلا به افسردگی شدید مبتلا شوند بسیار زیاد است یا در دوره نوجوانی و جوانی خود رفتار های ضد اجتماعی و حتی بزهکارانه از آنان دیده شود.

در دوران مدرسه بیش فعالی در کودکان بیشتر مشکل آفرین می شود چرا که این کودکان در تمرکز و توجه مشکل دارند. تمرکز کافی برای گوش دادن به درس ندارند و مدام در فکر خیال خود می باشد و برای بیرون رفتن اجازه می خواهند. این بچه ها نمی توانند روی صندلی بنشینند و آرام و قرار ندارند. معمولا پر حرف هستند و مدام سر کلاس با دوستان خود حرف می زنند و به همین دلیل از لحاظ تحصیلی معمولا بسیار افت می کنند و با مشکل مواجه می شوند و پدر و مادر خود را نیز در خانه خسته می کنند.

والدین رفتار کودک خود را با دقت مورد بررسی قرار دهند و تنها در صورتی که نشانه و علائم بیش فعالی را در مدتی طولانی در کودک خود مشاهده کردند و با یک متخصص مشاوره روانشناسی و متخصص درمان بیش فعالی مشورت کنند تا بتوانند دریابند که کودک شان اختلال بیش فعالی را دارد یا نه؟ در غیر این صورت نمی توان به هر کودک پر تحرکی برچسب بیش فعالی را زد.

درمان بیش فعالی کودکان و نقش والدین

کودکان بیش فعال معمولا به صورت تکانشی عمل می کنند و توانایی لازم برای برنامه ریزی و سازمان دهی کارهای خود را ندارند. برآورده کردن خواسته های این کودکان و کنترل و نظارت بر فعالیت های آن ها دغدغه بسیاری از والدین می باشد. مراقبین با ایفای مناسب نقش خود، حمایت ها و آموزش های لازم، نقش کلیدی در درمان کودکان بیش فعال بازی می کنند. قرص برای بچه های بیش فعال، برخی علائم را کاهش می دهد. اما برای درمان کودکان بیش فعال درمان دارویی به همراه دریافت مشاوره کودک و اتخاذ سبک تربیتی متناسب با ویژگی های کودکان بیش فعال، آن ها را برای زندگی مستقل در بزرگسالی آماده خواهد کرد.

مرکز درمان بیش فعالی کودکان در تهران

درمان بیش فعالی کودکان

مرکز مشاوره، روانشناسی و درمان بیش فعالی کودکان ذهن آرا تخصصی ترین مرکز درمان بیش فعالی کودکان در تهران، غرب تهران و شمال تهران، زیر نظر متخصصین روانشناسی و دکتری روانشناسی شناختی به تشخیص دقیق و درمان بیش فعالی با رویکردی چندگانه و ترکیبی از درمان های موثر می پردازند. شما عزیزان می توانید همین حالا با ما در تماس باشید.

3.9/5 - (44 امتیاز)
9 نظرات
 1. هادی خان محمدی می گوید

  سلام من پسرم 8سالش هست بسیار باهوش هست .شعر هم زود حفظ میکنه ولی خیلی پر جنب و جوش و حرف گوش نکن هست واغلب کارهای خطرناک می کند انگشتانش رو همش قلنج میگیره چیکار کنم یعنی بیش فعاله

  1. گروه روانشناسی ذهن آرا می گوید

   با سلام، باید بررسی بشن، مشکلات رفتاری و حسی هم گاهی اوقات نشانه های یکسانی با اختلال بیش فعالی دارن، ولی درمان های مختلفی رو می طلبن، یک جلسه وقت ارزیابی بگیرید تا نوع اختلال در صورت وجود اختلال، شدت اختلال، پروتکل درمانی مورد نیاز و تعدادجلسات مورد نیاز برای درمان به شما گفته بشه …

  2. فاطمه کریمی می گوید

   سلام خسته نباشید ببخشید پسر من 5سالشه و خیلی پر جنب و جوشه اصلا هر چی میگم انگار نمیفهمه باز کار خودشو میکنه خیلی حرف میزنه بخدا خسته شدم باید چیکار کنم

 2. القاسی می گوید

  سلام پسرم ۷ ساله و نیمشه .یه جا نمیشه مگر پای تلویزون باشه. هوششم خیلی زیاده هرجا میره مثل کلاس و مدرسه میگن خیلی باهوشه ولی خوب ازش استفاده نمیکنه. خیلی بی توجه به حرف هام هر حرف رو باید هزار بار بگم آخرشم باید باحرف بد وکتک انجام بده? خسته شدم روزبه روزبدترمیشه باید همش مواظبش باشم کارهای پرخطر انجام میده مثل آتیش…بد غذاس بزور میخوابه. میریم جای همش باید هواسم بهش باشه بلای سره بچه ی نیاره ?تروخداکمکم کنید

  1. گروه روانشناسی ذهن آرا می گوید

   سلام خدمت شما، نگرانی شما به جاست، ولی باید توجه داشته باشید که اگر کودک شما بیش فعالی و نقص توجه داشته باشه حتما باید توانبخشی و رواندرمانی بشه، این چیزهایی که میگین نشانه های این اختلال هست که باید درمان بشه و با کتک کاری و سرزنش کردن صرفا اوضاع بدتر میشه …

 3. فربد می گوید

  سلام پسرمن ۳.۵ساله شه به خاطراینکه یکجانمینشینه آنچنان حرفی نمی زنه وهم عصبی وهم غذامی خوره وهم به موقع می خوابه وهمین طورخیلی لاغر

 4. راحله سادات جدائی می گوید

  سلام .ممنون از اطلاعات خوبتون.
  پسر خاله ی من 7 سال سن داره، اصلا حرف گوش نمیده، تکانشگری زیاد داره تکلیفها رو اصلا اهمیت نمیده البته دکتر بیش فعالی تشخیص داده و ریتالین مصرف میکنه ولی همچنان حرف گوش نکن کلمات رکیک میگه و اشتها و خواب درستی هم نداره لطفا راهنمایی کنید.

  1. گروه روانشناسی ذهن آرا می گوید

   با سلام خدمت شما، برای درمان اختلال بیش فعالی و نقص توجه علاوه بر دارو حتما باید توانبخشی انجام بشه و همچنین مشکلاتی که می فرمایید مربوط به مشکلات تربیتی ناشی از سبک فرزندپروری غلط هستند که حتما باید خانواده آموزش ببینند.

 5. علی احمدی می گوید

  سلام من مبتلا به اظطراب و بيش فعالی هستم و داروهای بوسپیرون و فلووکسامین و آتوموکستین استفاده میکنم آیا استفاده از داروهایی مثل ریتالین یا دارو های دیگه بیش فعالی میتونم استفاده کنم و باعث افزایش اظطراب و بی قراری ام نمیشه؟

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.