مشاوره آنلاین روانشناسی، روانشناس آنلاین و چت با روانشناس در واتس آپ

مشاوره آنلاین روانشناسی با روانشناس آنلاین چیست؟

مشاوره آنلاین با روانشناس آنلاین، ارائه خدمات مشاوره ای حرفه ای به مراجعان از طریق اینترنت می باشد.

مشاوره آنلاین روانشناسی ارائه خدمات مشاوره ای حرفه ای به مراجعان از طریق اینترنت توسط روانشناس آنلاین می باشد. بعضی مراجعین از مشاوره اینترنتی در کنار مشاوره سنتی (ملاقات حضوری در کلینیک) استفاده می کنند و بعضی به عنوان جایگزینی برای آن. مشاوره آنلاین روش دسترسی به متخصصان برای افراد پرمشغله ای است که برایشان حضور در جلسات مشاوره به دلیل ساعات کاری میسر نیست، دانشجویان و هموطنان مقیم کشورهای دیگر که نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای توسط متخصصی با فرهنگ ملی خود هستند، افرادی که ناتوانی جسمانی برای جابجایی بین شهری دارند، و افراد ساکن روستاها یا شهرهای کوچک که دسترسی به متخصصین محلی ندارند. مشاوره آنلاین روشی در دسترس و سهل می باشد. تنها کافیست دستیابی به یک کامپیوتر و اینترنتی با سرعت متوسط وجود داشته باشد.

اگر قصد ندارید ادامه مقاله را بخوانید همین حالا از طریق دکمه ای زیر از طریق واتس آپ یا بصورت انلاین از طریق سایت وقت مشاوره رزرو کنید.

مشاوره آنلاین روانشناسی می تواند از طریق ایمیل، مشاوره از طریق واتس آپ و سایر پیام رسان های متنی و صوتی، کنفرانس ویدیویی، چت آنلاین، پیام رسانی یا تلفن اینترنتی انجام شود.

مشاوره آنلاین روانشناسی محدودیت هایی دارد، اما این روزها به سرعت تبدیل به منبع مهمی برای مراجعین شده است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا فرد ممکن است گزینه مشاوره آنلاین را به جای مشاوره حضوری انتخاب کنند، از جمله راحتی و دسترسی آسان به روانشناس خوب در همه جای دنیا.

تاریخچه مشاوره آنلاین در روانشناسی

ارتباط از راه دور بین یک درمانگر و مراجع مفهومی جدید نیست. زیگموند فروید از نامه برای ارتباط با مراجعین خود استفاده کرد. گروه های خودیاری از اوایل سال 1982 در اینترنت شروع به کار کردند. امروزه سایت های متعددی وجود دارد که اطلاعات مربوط به سلامت روان و کلینیک های الکترونیکی درمانی را ارائه می دهند.

رشد مشاوره آنلاین و خدمات بهداشت روان باعث شده است تا انجمن بین المللی بهداشت روان آنلاین ایجاد شود. چرا که این افزایش چشمگیر و در دسترس بودن خدمات روانشناسی آنلاین، نیاز به اطلاعات و دستورالعمل هایی دارد.

تاثیر گذاری مشاوره آنلاین توسط روانشناس آنلاین

مشاوره روانشناسی آنلاین توسط روانشناس آنلاین محدودیت هایی دارد، اما بسیاری از مراجعینی که از روش های مشاوره آنلاین استفاده کرده اند، حمایت بسیاری را دریافت کرده است. در بررسی مطالعات منتشر شده در مجله جهانی روانپزشکی، مراجعانی که از طریق ویدئو چت از خدمات روانشناختی استفاده کرده بودند، “سطح بالایی از رضایت” را گزارش کردند.

مشاوره آنلاین

تحقیقات همچنین نشان می دهد که رواندرمانی آنلاین ممکن است در معالجه مواردی از مشکلات روانشناختی مؤثر باشد. این یک خبر خوب برای بسیاری از مردم، به ویژه کسانی است که در مناطق روستایی زندگی می کنند که دسترسی به خدمات بهداشت روان محدود است.

در یک مطالعه، محققان دریافتند که CBT آنلاین همراه با مراقبت های بالینی در درمان افسردگی، اضطراب و پریشانی عاطفی مؤثر است. حتی در بعضی موارد، نتایج حاکی از آن است که برخی از بیماران در مقایسه با افرادی که از CBT حضوری بهرمند بودند ، نتایج بهتری کسب کردند.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که درمان شناختی – رفتاری مبتنی بر اینترنت، به همان اندازه CBT چهره به چهره سنتی در درمان اختلالات اضطرابی مؤثر است. یک بررسی در سال 2017 نیز به این نتیجه رسید که CBT آنلاین گزینه ای مقرون به صرفه و مؤثر برای مسائل روانشناختی می باشد.

مشاوره روانشناسی آنلاین برای همه مناسب نیست، اما مواقعی وجود دارد که افراد ممکن است این رویکرد را ترجیح دهند. به عنوان مثال، کسانی که از حضور در اجتماع و چهره به چهره شدن ناراحت می شوند، ممکن است از گزینه های مبتنی بر اینترنت بهره مند شوند.

خدمات روان درمانی آنلاین مزایا و معایبی دارد که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد. راحتی در دسترسی اغلب به عنوان یکی از بزرگترین مزایای مشاوره روانشناسی آنلاین ذکر می شود.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا درمان آنلاین برای شما مناسب است یا خیر، درمورد موضوعاتی از قبیل محرمانه بودن، مباحث اخلاقی و حقوقی و همچنین صلاحیت های درمانگران آنلاین فکر کنید.

مشاوره آنلاین و ارتباط با روانشناس آنلاین برای چه کسانی مناسب است؟

مطالعات نشان می دهند، روانشناسی آنلاین برای افرادی که دچار مشکلات مرتبط با احساسات، افکار و اختلالات رفتاری مانند اختلال استرس پس از ضربه، اختلال هراس، اضطراب و سایر اختلالات استرسی هستند، بسیار مناسب است. به اعتقاد سولر روانشناسی آنلاین برای درمان جویان مبتلا به اختلالات شخصیتی (به عنوان مثال شخصیت اجتنابی) نیز بسیار مناسب و مفید است. همچنین مشاوره آنلاین در بحث انتخاب، چه انتخاب شغلی، تحصیلی و چه در بحث ازدواج بسیار می تواند مفید باشد. همچنین آموزش مهارت های زندگی، مهارت های شناختی و مهارت های فردی از طریق مشاوره آنلاین و حتی چت از طریق واتس آپ و مشاوره آنلاین میسر می شود.

مزایای روش مشاوره آنلاین

در بیشتر موارد مشاوره های آنلاین با روانشناس آنلاین دیده شده است كه از میزان بار روانی روی مراجعان بعد از مشاوره به شدت كاسته شده است. این اولین و مهمترین وی‍ژگی مشاوره آنلاین است.

افراد در بیشتر ساعات روز و در برخی موارد بصورت 24 ساعته می توانند از خدمات مشاوره تلفنی برخوردار شوند. این امر میزان تطابق زمان مشاوره را با نیازهای مشاوره افراد به میزان زیادی افزایش می دهد.

مزیت سوم مشاوره تلفنی روانشناسی هزینه كم آن است كه امكان مشاوره با تعداد زیاد جلسات مشاوره را فراهم می كند.

همچنین در این روش فرد در هر موقعیت جغرافیایی می تواند از متخصصین برتر کشور مشاوره دریافت کنند.

به علاوه مشاوره تلفنی در مركز روانشناسی ذهن آرا همراه با ایجاد پرونده درمانی برای فرد است كه حتی تا سال ها بعد از درمان می توان آن را پیگیری کرد.

مشاوره آنلاین با روانشناس آنلاین از چه طریقی انجام می گیرد؟

مشاوره آنلاین روانشناسی در مرکز روانشناسی ذهن ارا به دو طریق صوتی و تصویری از طریق نرم افزار های واتس آپ و اسکایپ انجام می گیرد.

پیدا کردن مشاور خوب و حرفه‌ای و مرکز مشاوره‌ای که بهترین خدمات را در زمینه مشاوره آنلاین روانشناسی به شما ارائه دهد می‌تواند معضل بزرگی باشد. خصوصا اگر برای بار اول می‌خواهید به روان درمانگر مراجعه کنید. شما می‌توانید برای مشورت و کسب اطلاعات بیشتر درمورد مراکز مشاوره خوب در شمال و شرق تهران در این زمینه با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید.


این مقاله می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد: روانشناس کودک آنلاین


سوالات متداول در زمینه مشاوره آنلاین

چه نوع خدمات درمانی را می توانم به مشاوره آنلاین دریافت کنم؟

شما می توانید تقریباً هر نوع خدمات درمانی را که هنگام رزرو آنلاین وقت مشاوره در دسترس است، دریافت کنید. در اینجا یک لیست جزئی از خدمات درمانی آنلاین وجود دارد که می توانید از طریق مشاوره آنلاین ذهن آرا دریافت کنید.

 • مشاوره تحصیلی و شغلی آنلاین
 • درمان شناختی- رفتاری آنلاین
 • رفتار درمانی دیالکتیکی آنلاین
 • درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد آنلاین
 • درمان بین فردی آنلاین
 • زوج درمانی آنلاین
 • درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی آنلاین
 • آموزش تکنیک های آرام سازی و مهارت های مدیریت استرس آنلاین
 • آموزش روانی آنلاین
 • خانواده درمانی آنلاین
 • مشاوره غم و اندوه آنلاین

آیا مشاوره روانشناسی آنلاین همیشه مناسب است؟

خیر. اگر وضعیت روانی شما برای خودتان یا شخص دیگری خطرناک است، وقت آن نیست که مشاوره آنلاین انجام دهید. در عوض، باید فوراً در محله خود به دنبال کمک باشید. در این موارد، درمان آنلاین توصیه نمی شود. نمونه هایی از شرایط روانی فوری شامل برنامه ها و اقدامات خودکشی، استراحت روانی، یا افکار و نقشه های قتل است. پس از پایان بحران، درمان آنلاین ممکن است مناسب تر، راحت تر و ارجح باشد. اما تا زمانی که شما و اطرافیانتان در امان نباشید، به مراقبت اضطراری و حضوری نیاز دارید.

در درمان آنلاین روی چه نوع مسائلی می توانید کار کنید؟

درمانگرانی که به صورت آنلاین کار می کنند تقریباً هر مشکل روانی و عاطفی را درمان می کنند. در اینجا تنها چند مورد از شرایطی است که آنها می توانند به شما در مقابله با آنها در طول درمان آنلاین کمک کنند.

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات خوردن
 • سوء مصرف مواد
 • اوتیسم
 • ADD یا AHDH
 • اختلال دو قطبی
 • فشار PTSD
 • اختلالات رفتاری مخرب
 • اختلال وسواس فکری عملی
 • اختلالات شخصیت

چرا برخی از افراد ترجیح می دهند به صورت آنلاین با یک مشاور صحبت کنند؟

از آنجایی که درمان آنلاین معایب بسیار کمی دارد، بسیاری از مردم از انتخاب مشاوره روانشناسی آنلاین خوشحال هستند. در اینجا برخی از دلایلی که مردم ترجیح می دهند با یک مشاور آنلاین صحبت کنند، آورده شده است.

 • ممکن است در جلسات مشاوره آنلاین کمتر احساس عجله کنید.
 • ممکن است با داشتن روانشناسی آنلاین در محیط آشنا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
 • گفتن چیزهای دشوار زمانی که در مشاوره آنلاین هستید و از نظر فیزیکی در همان مکان مشاور خود نیستید، کمتر احساس خطر می کند.
 • شما می توانید در درمان آنلاین راحت تر روی مسائل ذهنی خود تمرکز کنید زیرا برای انجام این کار نیازی به سفر ندارید.
 • پرداختن به موضوعات دشوار یا بحث برانگیز در طول درمان آنلاین آسان تر است زیرا می دانید که همیشه می توانید با فشار دادن یک دکمه جلسه را ترک کنید.

روانشناسان آنلاین چه کسانی هستند؟

روانشناسانی که مراجعان را آنلاین می بینند، درست مانند درمانگران حضوری، متخصصان واجد شرایط هستند. آنها در زمینه روانشناسی و مشاوره تحصیل کرده اند و در ارائه درمان آفلاین و یا آنلاین به افراد مبتلا تجربه دارند.

چگونه با مشاور آنلاین  یا روانشناس آنلاین خود ارتباط برقرار کنم؟

راه های مختلفی برای ارتباط با مشاور و دریافت شناره روانشناس انلاین برای مشاوره آنلاین و یا حتی روانشناس آنلاین چت وجود دارد. برای جلسات زنده، برای درمان آنلاین از طریق ویدیو کنفرانس می توانید با مشاور یا درمانگر خود ارتباط برقرار کنید. اطلاعات مورد نیاز در مورد هر برنامه ای که باید دانلود کنید و نحوه ورود به جلسه خود را از قبل دریافت خواهید کرد. علاوه بر کنفرانس ویدیویی، می‌توانید با استفاده از پیام‌ رسان های امن، پیامک یا تماس‌های صوتی روی پلتفرم ارتباط برقرار کنید تا تجربه درمانی آنلاینی را داشته باشید که برای شما مفید است.

5/5 - (3 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.