لیست کارگاه های در حال ثبت نام

باشگاه مغز کودک   کارگاه مادر و کودک   گروه درمانی نوجوانان   گروه درمانی بزرگسالان (طرحواره درمانی)   کارگاه خودشفقتی   کارگاه تفاوت های زن و مرد

تراپیست خوب در تهران، درمانگر آنلاین

تراپیست خوب چه شخصی است؟

وقتی نوبت به کمک گرفتن برای مشکلات زندگی ما و بهبود آنها می رسد، متخصصان سلامت روان دارای مجوز (درمانگر، روانشناس، روانپزشک و غیره) هستند که می توانند به درمان کمک کنند. اگر می خواهید یک تراپیست خوب پیدا کنید یا به دنبال کمک از یک روانشناس آنلاین هستید، دانستن عناوین و مفاهیم روانشناسی می تواند برای موفقیت و اثربخشی رواندرمانی شما ضروری باشد. این مقاله اختصاصی از سایت ذهن آرا باید به شما کمک کند تا تفاوت بین معنای درمانگر، روانشناس، تراپیست و سایر ارائه دهندگان سلامت رفتاری را روشن کنید.

از یک تراپیست دارای مجوز برای نیازهای خود کمک دریافت کنید

متخصصان مختلف سلامت روان دارای مجوزها و مدارک متفاوت هستند. مشاوران حداقل به مدرک فوق لیسانس نیاز دارند، در حالی که برخی اشکال مشاوره و رواندرمانی به تحصیلات بیشتری نیاز دارند. یافتن درمانگر حرفه ای و دارای مجوز مناسب برای کمک به شما برای شروع روند درمانی کار آسانی نیست. اما هنگامی که یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد و با شما ارتباط خوبی گرفته باشد، قطعا انگیزه شما برای ادامه روند درمانی بیشتر خواهد بود.

رشته های مختلفی از مشاوره و رواندرمانی و به طور کلی حدمات بهداشت روان وجود دارد: روانشناس بالینی، مشاور راهنما، درمانگر آموزشی، هنردرمانگر، کاردرمانگر خوب، فیزیوتراپیست، موسیقی درمانگر، درمانگر رقص، رایحه درمانی، هیپنوتراپیست، مشاور توانبخشی، مشاور سوء مصرف مواد، مشاور شغلی و غیره. همچنین در این میان درک تفاوت بین روانپزشک و درمانگر به خودی خود یک کار مهم است.

شما حق دارید به یک متخصص سلامت روان یا مشاور سلامت روان که مطابق با نیازهای شما است مراجعه کنید. بسیاری از مردم وقتی به موضوع رسیدگی به مسائل مربوط به سلامت روان خود می رسند احساس غرق شدن می کنند که کاملاً قابل درک است. یافتن تراپیست مناسب، صرف وقت برای رانندگی به یک قرار ملاقات، نشستن در یک اتاق انتظار مملو از غریبه ها – همه دلایلی هستند که افراد هنگام فکر کردن برای مراقبت های بهداشت روانی احساس ناراحتی می کنند. اینجا جایی است که مشاوره آنلاین مطرح می شود

مسائل رایجی که توسط یک تراپیست یا روانشناس به آنها پرداخته می شود عبارتند از:

شرکت در جلسات درمانی حرفه ای به شما کمک می کند تا دردهای مرتبط با مسائل فوق و سایر مشکلات از جمله افسردگی، اضطراب، استرس، PTSD، عزت نفس و خشم را کاهش دهید. یافتن درمانگر مناسب برای شروع یادگیری تکنیک هایی برای مدیریت افکار و احساسات برای تغییر زندگی شما بسیار مهم است. آنها می توانند منابع، نکات و توصیه هایی را برای کمک به چالش های روزمره در اختیار شما قرار دهند.

درمانگری را پیدا کنید که به کارتان بیاید!

یک روانشناس خوب، مشاور حرفه ای دارای مجوز، یا سایر متخصصان بهداشت روان دارای مجوز، روند درمانی را به همراه روش درمانی ترجیحی خود به صورت گام به گام توضیح خواهند داد. هنگامی که شروع به جستجوی مشاور و روانشناس خوب می کنید، به روش ها و رویکردهای آنها توجه داشته باشید. حتما حواستان باشد که متخصص شما دارای مجوز فعالیت باشد و در حیطه مشکل شما پروانه فعالیت خود را دریافت کرده باشد. همچنین می‌توانید در وب‌سایت‌ها و شبکه های اجتماعی درباره ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشت روان انتخابی خود بیشتر بدانید.

درمان شناختی رفتاری توسط تراپیست

بسیاری از روانشناسان و درمانگران در ایران به طور حرفه ای برای رویکرد رفتار درمانی شناختی، که به عنوان CBT نیز شناخته می شود، آموزش دیده اند. CBT یک شکل از رفتار درمانی است که به شما مهارت هایی را می آموزد تا الگوهای افکار منفی را دریافت کنید و آنها را به افکار مثبت تر تغییر دهید، که منجر به رفتارهای مثبت و به همراه داشتن مزایای مثبت می شود. جلسات گفتگو درمانی برای CBT می‌تواند در محیط‌های مختلفی از جمله مراکز مشاوره، مرکز سلامت روان، بیمارستان‌ها یا مطب‌های خصوصی/یک مطب درمانگر برگزار شود. رفتار درمانی می تواند زندگی را تغییر دهد زیرا به افراد قدرت می دهد تا بر ترس های خود غلبه کنند و تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کنند.

صرف نظر از محل جلسات شما، یک روان درمانگر خوب محیطی را ایجاد می کند که بتوانید به اندازه کافی احساس امنیت کنید تا مسائل و مشکلات خود را مطرح و حل کنید. مشارکت در رویکرد CBT می‌تواند به افراد کمک کند در مواجهه با وضعیت سلامت روان احساس قدرت بیشتری کنند.

در زیر مواردی وجود دارد که درمان شناختی رفتاری می تواند برای شما انجام دهد:

افسردگی و اضطراب اغلب همزمان رخ می دهند. اختلال اضطراب باعث نگرانی و افکار غیر منطقی می شود. اختلال اضطراب به خودی خود وارد می شود و ترک این عادت را سخت می کند. یک تراپیست خوب به افزایش خودآگاهی شما در مورد افکارتان کمک می‌کند، به شما کمک می‌کند تا به عمق ترس خود برسید و به انعطاف‌پذیری برسید. افسردگی با افکار منفی سر و کار دارد که بسیاری از آنها احساس بدتری را در شما ایجاد می کنند. این یک چرخه سخت است زیرا افسردگی شما می تواند با بیرون راندن شما از روال روزمره شما را بیشتر ناراحت کند. مشاوره شناختی-رفتاری هم با افسردگی و هم با اضطراب سروکار دارد.

  • با CBT افکار بد مرتبط با اضطراب، فوبیا و افسردگی را دور می اندازید یا آنها را رد می کنید.
  • درمان شناختی-رفتاری به عوارض جانبی اضطراب و افسردگی نیز کمک می کند، مانند بی خوابی و بیرون رفتن از روال زندگی.
  • با تمرین منظم آن، CBT به ذهنیت شما تبدیل می شود. افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان دیگر در آینده شانسی ندارند.

روانشناسان حرفه ای در امر تراپیست

روانشناسان حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی هستند و اغلب مطالعات پیشرفته ای را هم در همان رشته از جمله دکترا به پایان رسانده اند. سطوح مطالعه آنها همچنین ممکن است در مورد موضوعات مورد علاقه خود، همراه با همکاران خود یا به عنوان هیئت علمی برای تسهیلات آموزش عالی، بیشتر هم باشد. وظیفه روانشناسان تشخیص اختلالات روانشناحتی و مشکل مراجعین و تعیین درمان بر اساس مشاهدات آنها است.

یکی از بنیانگذاران روانشناسی کارل راجرز است. او به دلیل تغییر درمان از تمرکز بر درمانگر به عنوان متخصص به درک شخصیت مراجع و روابط انسانی مشهور است. روانشناسان نقش مهمی در ارائه حمایت و راهنمایی دارند و می توانند به مراجعان در تصمیم گیری، درک آنچه که از سر می گذرانند، و روشن کردن احساسات خود کمک کنند تا مراحل بعدی را بهتر تعیین کنند. آنها اغلب به عنوان بخشی از یک تیم در هنگام رسیدگی به مشکلات مراجع، معمولاً با یک روانپزشک، کار می کنند. در حالی که روانشناسان نمی توانند دارو تجویز کنند، روانپزشک می تواند بنابراین این دو حرفه به خوبی یکدیگر را در درمان تکمیل می کنند.

انواع مختلف تراپی در روانشناسی

لازم به ذکر است که درمانگران و مشاوران حرفه‌ای دارای مجوز، انواع مختلفی دارند که همگی جنبه‌های مختلف پریشانی سلامت روان را پوشش می‌دهند. برای یافتن مشاور مناسب، در مورد اینکه چه روش هایی برای شرایط شما مناسب است، در ادامه بیشتر بیاموزید.

هنگامی که در حال یافتن مشاور و تراپیست خوب و مناسب هستید از پرسیدن سؤالات خاص نترسید. از درمانگر احتمالی خود در مورد سابقه کمک به افراد برای غلبه بر مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می کنید، بپرسید. در مورد روش های درمانی ترجیحی آنها پرس و جو کنید. ممکن است متوجه شوید که به عنوان عضوی از یک گروه درمانی در مقایسه با شرکت در جلسات گفتگو درمانی انفرادی با یک درمانگر، عملکرد بهتری دارید. یک درمانگر خوب تفاوت بین این دو را بیان می کند و می تواند توصیه کند که کدام یک برای درمان نگرانی های سلامت روان شما بهتر است. آنها همچنین ممکن است بتوانند ارجاع یا توصیه هایی به درمانگر دیگری با تخصص مناسب برای وضعیت شما ارائه دهند.

در زیر چند نمونه از حیطه های مختلف درمانی و مشاوره ای را مطرح می کنیم:

خانواده درمانی یا مشاوره خانواده

خانواده درمانی یا مشاوره خانواده برای بزرگسالان، زوج ها و خانواده ها است. خانواده درمانی شامل یک مشاور است که به خانواده یا گروهی از افراد یک خانواده کمک می کند تا با بسیاری از مسائلی که ممکن است داشته باشند مقابله کنند. خانواده درمانگران خدمات مرتبط با مددکاری اجتماعی، زوج درمانی و مشاوره زوجین را در مراکز مشاوره خانواده ارائه می دهند. نمونه هایی از خانواده درمانی شامل موارد زیر است:

افراد در مواقعی که با یکی از اعضای خانواده بیمار روانی سروکار دارند، احساس خستگی می کنند. مشاور ممکن است به یکی از اعضای خانواده مبتلا به اختلال روانی کمک کند. در این حالت ممکن است افراد یاد بگیرند که چگونه خود را بهتر کنترل کنند، یا ممکن است به سایر اعضای خانواده در مدیریت یک بیماری روانی کمک کنند.

کار خانواده درمانگر آموزش راه‌ها و روش‌های استفاده به بزرگسالان، زوج‌ها و خانواده‌ها است تا بتوانند بهتر تعارضات را مدیریت کنند. مثلا در خانواده‌هایی که زیاد دعوا می‌کنند، خانواده‌درمانگر ممکن است بتواند به این خانواده کمک کند تا درگیری‌های خود را بدون توسل به خشونت خانگی یا سایر مکانیسم‌های مقابله‌ای ناسالم مدیریت کنند. اگر می خواهید روابط خانوادگی خود را تقویت کنید، ممکن است بخواهید یک درمانگر با تجربه در این زمینه پیدا کنید.

به طور کلی، خانواده درمانگران با ارائه راه‌های جدید برای پیاده‌سازی استراتژی‌های درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در زندگی روزمره، برای بزرگسالان، زوج‌ها و خانواده‌ها عالی هستند.

مشاوره ازدواج یا تراپیست ازدواج

مشاوران ازدواج که معمولاً به عنوان زوج درمانگر هم شناخته می شوند، به زوج ها کمک می کنند تا با مشکلات روابط خود برخورد کنند و برای حل این مشکلات خدمات مشاوره ازدواج ارائه می دهند.

یک مشاور ازدواج و زوج ممکن است به زوجی کمک کند تا با اختلال دوقطبی یکی از اعضا کنار بیایند، یا اگر هر دو مبتلا به اختلال دوقطبی باشند، مشاور می‌تواند به یکدیگر کمک کند تا با هم آن را مدیریت کنند.

کار دیگری که ممکن است مشاور خانواده ازدواج انجام دهد کمک به حل مشکلات ارتباطی است. اغلب، روابط از هم پاشیده می شود، نه به دلیل یک موضوع مخرب، بلکه به این دلیل که هر دو طرف نمی دانند چگونه به درستی ارتباط برقرار کنند. وقتی کلمات را اشتباه تعبیر می کنید، ممکن است منجر به دعوا و نمایش های دیگر شود. مشاور خانواده ازدواج به دو طرف در این زمینه و هر مشکل دیگری که ممکن است با آن مواجه شوند کمک می کند.

امور مالی هم ممکن است توسط مشاور پوشش داده شود. پول می تواند سلطان مشکلات روابط باشد، زیرا بسیاری از زوج ها به دلیل عدم صداقت مالی یا هزینه های زیاد، ازدواج خود را از هم می پاشند. در حالی که یک مشاور خانواده ازدواج یک حسابدار نیست، اما می‌تواند به افراد کمک کند تا از نظر مالی صادق‌تر باشند، با آموزش نحوه صرفه‌جویی در هزینه، نحوه برقراری ارتباط با هزینه‌ها و برخورد با هر گونه مسائل مربوط به سلامت روان که می‌تواند باعث خرج کردن بیش از حد شود.

یک مشاور زوج و ازدواج می تواند در سایر مشکلات مانند خیانت نیز کمک کند. امروز مشاوره زوجین یا زوج درمانی را امتحان کنید. ممکن است احساس کنید که رابطه شما آنقدر سمی است که حتی مشاور هم نمی تواند به شما کمک کند، اما شگفت زده خواهید شد. چرا که روابطی که نه تنها بر روی صخره بوده اند، بلکه روابطی که از لبه پرتگاه سقوط می کنند، به لطف یافتن مشاور خوب و مناسب یا مشاور خانواده ازدواج، بهبودهای شگفت انگیزی را شاهد بوده اند. احتمالاً در دو جلسه اول تأثیر آنها را درک خواهید کرد.

مشاوره مواد مخدر و اعتیاد

در صورت مشاهده اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، یک مشاور متخصص در مصرف مواد می تواند به شما کمک کند. مشاور مصرف مواد یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز است که به افراد معتاد به موادی که زندگی افراد را تباه می کند کمک می کند. بسیاری از مردم بر این باورند که مراجعه به یک مشاور مصرف مواد شرم آور است، اما این درست نیست.

پذیرفتن مشکل، اولین قدم برای حل آن است. بسیاری از افراد به یک مشاور مصرف مواد مراجعه می کنند تا بتوانند نحوه شروع بهبودی را بدون عود شروع کنند. مصرف مواد می تواند منجر به مشکلات زیادی مانند خراب کردن روابط در خانواده یا اختلالات خوردن شود که می تواند منجر به کاهش وزن خطرناک و حتی مرگ، افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات روحی شود. اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال مبارزه با مصرف مواد هستید، همین امروز با یک مشاور صحبت کنید.

پیمایش در مراکز درمانی در ایالات متحده می تواند دلهره آور باشد، اما آنها درمانگرانی دارند که برای راهنمایی شما از مواد مخدر و الکل به راحت ترین روش طراحی شده اند. مراکز درمانی به بیمار امکان سم زدایی از مواد مخدر یا الکل را به ایمن ترین راه ممکن می دهند

غم و اندوه و سوگ و مشاوره روانشناسی

یکی از هزاران مشکلاتی که یک مشاور می تواند خدماتی در رابطه با آن ارائه دهد، مقابله با غم و اندوه است. یک مشاور با این معیار می تواند به شما کمک کند تا با از دست دادن دوستان و خانواده خود کنار بیایید، چه مرگ نابهنگام باشد و چه یکی از اعضای خانواده در مبارزه طولانی با سرطان یا بیماری های کشنده دیگر. شما می توانید در مورد روند سوگواری بیشتر بدانید، از جمله درک این موضوع که آنقدرها هم سیاه و سفید نیست، و می توانید یاد بگیرید که به از دست دادن دوست یا عضو خانواده خود “غلبه نکنید”، اما یاد بگیرید که چگونه بدون آنها زندگی را ادامه دهید. اگر احساس می کنید در روند سوگواری خود گیر کرده اید، یک تراپیست خوب را پیدا کنید که یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز با تخصص در مقابله با غم و اندوه باشد.

روانشناسی کودک و نوجوان، روانشناس کودک خوب

مشاور کودک و نوجوان یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز است که دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که عنوانش می گوید. مشاور کودک به کودکان، نوجوانان و خانواده‌هایشان کمک می‌کند تا با مشکلات متعدد خانوادگی و درگیری‌های خانوادگی که ممکن است در سال‌های اولیه با آن مواجه شوند، کنار بیایند. برای کودکان، آنها ممکن است مسائل رفتاری مانند شخصیت مرزی، ناتوانی های یادگیری، مشکلات خانوادگی، و برخورد با مدارس و نمرات داشته باشند. برای نوجوانان نیز مشکلات زیادی وجود دارد: احساس اضطراب در مورد دردهای فزاینده، احساس اضطراب در مورد آنچه بعد از دبیرستان می آید، یافتن شغل، مدیریت روابط و موارد دیگر. یک مشاور می تواند در تمام این موارد کمک کند.

کودکان، نوجوانان و بزرگسالان اگر بخواهند مشکلات مربوط به سلامت رفتاری خود را حل کنند، به گفتگوی خوب نیاز دارند. برای بسیاری از والدین، همدلی با کودکان، نوجوانان یا حتی بزرگسالان جوان یک چالش است و یک تراپیست کودک و نوجوان می داند که چگونه این کار را انجام دهد.

مشاوره طلاق

تراپیست دیگری که می توان با او صحبت کرد یک مشاور طلاق است. گاهی یک مشاور ازدواج یا مشاور خانواده کافی نیست و زوجین تصمیم به طلاق می گیرند. متخصصان بهداشت روان دارای مجوز که در مشاوره طلاق متخصص هستند می توانند طلاق زوج ها را حل کنند یا تسهیل کنند و در کمک به افراد در عبور از آب های سنگی طلاق ماهر هستند.

آنها ممکن است از فرآیند مشارکتی استفاده کنند. فرآیند مشارکتی یک روش طلاق است که شامل کار با یک مشاور یا متخصص دیگر برای رسیدن به توافق است. حل و فصل مسائل در دادگاه گران است و از نظر احساسی خسته کننده است. روند همکاری برای کمک به همه برای دستیابی به یک توافق دوستانه طراحی شده است. اگر بتوانید بیزاری خود را نسبت به همسرتان کنترل کنید، فرآیند همکاری با یک مشاور ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

یک مشاور طلاق می تواند به شما کمک کند تا هر آسیبی را که ممکن است داشته اید، مانند خشونت شریک جنسی، برطرف کنید.

گروه درمانی

گروه درمانی به افرادی که مشکلات مشابهی دارند کمک می کنند.

گروه درمانی به افراد می آموزد که چگونه نحوه صحبت با دیگران را مدیریت کنند، چگونه احساسات خود را کنترل کنند، و سایر جنبه های سلامت رفتاری.

مسائل مربوط به رابطه؛ شما می توانید با خیال راحت در مورد هر مشکلی که ممکن است در رابطه با آن دارید به دیگران بگویید. سپس، طرف های دیگر ممکن است در مورد خود صحبت کنند.

مددکار اجتماعی

یک مشاور مددکاری اجتماعی بالینی یا مددکار اجتماعی معمولاً با خانواده ها مرتبط است، اما آنها همچنین با گروه هایی از مردم و جامعه به طور کلی کار می کنند. یک مددکار اجتماعی می تواند به همه در مورد بهزیستی و نحوه عملکردشان کمک کند. درمانگران مددکاری اجتماعی در کاری که انجام می دهند ماهر هستند. درمانگران مددکاری اجتماعی بالینی برای بسیاری از جمعیت های مختلف خدمات ارائه می دهند. آنها متخصصان بهداشت روان دارای مجوز هستند که اغلب در جامعه با خانواده ها کار می کنند.

هر کس نقش یا شغل اجتماعی متفاوتی دارد و یک مشاور مددکاری اجتماعی بالینی می تواند به شما کمک کند تا حدودی زندگی خود را بهبود دهید. مددکاران اجتماعی بالینی به بیماران کمک می کنند تا با مسائل افسردگی، اعتیاد کنار بیایند و مهارت های مقابله ای را برای مدیریت اختلالات افسردگی مانند استرس پس از سانحه ارائه دهند. یک مشاور مددکاری اجتماعی می تواند در یک کلینیک، غیرانتفاعی یا مطب خصوصی کار کند.

تست های روانشناسی

شما می توانید از هر یک از این متخصصان سلامت رفتاری درخواست تست روانشناسی کنید. اگر مشکوک هستید که یک وضعیت سلامت روانی یا یک وضعیت بدنی دارید، تست روانشناسی می تواند کمک کند. اغلب، معیارهایی وجود دارد که باید برای درخواست تست روانشناسی از آنها پیروی کنید. گاهی اوقات، ممکن است با یک تشخیص دوگانه مواجه شوید، جایی که مشکلات سلامت روانی با هم تداخل دارند. همچنین توسط تست یک تراپیست خوب می تواند به شما در انتخاب روش درمانی مناسب برای مدیریت تشخیص دوگانه کمک کند.

روانشناس قانونی

روانشناسان قانونی از روانشناسی برای اجرای قانون و پرونده های قضایی استفاده می کنند. این حوزه ای است که روانشناسان روانشناسی را به قانون و بسیاری از پرونده های دادگاهی که ممکن است در سراسر جهان رخ دهد، مرتبط می کنند. اگر به حقوق علاقه دارید، روانشناسی قانونی ممکن است راه حلی برای شما باشد.

روان درمانی

روان درمانی شکلی از درمان است که بسیار طولانی تر از مشاوره یا درمان معمولی است. روان درمانی برای کسانی است که مشکلات بزرگتری دارند که نیاز به زمان دارد. اغلب، مشاورانی که روان‌درمانی می‌کنند با مراجعان خود کار می‌کنند تا مطمئن شوند که مراقبت‌های لازم را دریافت می‌کنند.

3.5/5 - (2 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image