مرکز تخصصی درمان پانیک و حمله پنیک

بهترین مرکز درمان پنیک در تهران | مرکز تخصصی درمان پانیک

تشخیص بیماری و اختلال پانیک

نشانه ها، تشخیص و مراحل درمان

حمله پنیک یا وحشت زدگی این روزها بسیار فراگیر است و افراد زیای به مرکز تخصصی درمان پانیک و مراکز درمان پنیک مراجعه می کنند. پنیک نوعی بیماری روانی از گروه اختلالات اضطرابی است که با هجوم ناگهانیِ وحشت به بیمار و ترس شخص از وقوع مجدد آن‌ها مشخص می‌شود. این حملات که معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشند، با علایمی چون تپش قلب، عرق کردن، احساس تنگی نفس و فشردگی در قفسهٔ سینه، لرزش، احساس از دست‌دادن تعادل یا گیجی همراه است. این علایم آنقدر گسترده هستند که افراد فکر می‌کنند دچار سکتهٔ قلبی شده‌اند و می‌ترسند که بمیرند.

معمولا این اتفاق برای اکثر افراد چند مرتبه در طول زندگیشان رخ می‌دهد ولی دلیلی بر اینکه آن افراد مبتلا به این بیماری هستند نیست. در صورتی که تعداد این مراتب زیاد شد زمانی است که شما باید برای تست ابتلا به این اختلال نزد روانشناس و مرکز تخصصی درمان پانیک بروید.

حمله پنیک و وحشت زدگی چه نشانه هایی دارد؟

 • افزایش ضربان قلب و احساس تپش قلب شدید در سینه
 • احساس نگرانی و اضطراب شدید
 • احساس كوتاه شدن و تند شدن تنفس و تنگی نفس
 • احساس ناپایداری در سر و احساس سرما یا گرمای زیاد در بدن
 •  لرزش و ارتعاش شدید در تمام یا برخی نقاط بدن
 •  حساس شدن و كرختی در بدن و بروز احساسات غیر واقعی در بدن
  ترس از دست دادن كنترل و دیوانه شدن و ترس از مردن

در مرکز تخصصی درمان پانیک ذهن آرا چه خدماتی ارائه می شود؟

تشخیص اختلال پانیک

تشخیص و ارزیابی دقیق، همه جانبه و چندبعدی و بررسی پیشینه و نشانه های رفتاری، شناختی و هیجانی اختلال وحشت زدگی در مرکز تخصصی درمان پنیک و مشخص کردن علت دقیق اختلال و عوامل زمینه ساز و تعدیل کننده و به طور خلاصه چارچوب بندی دقیق مشکل، علت و راهکارهای درمانی و تشخیص افتراقی با دیگر اختلالات اضطرابی

پیش نیازهای رواندرمانی

1- در صورت نیاز و در صورت تردید انجام آزمون های روانشناسی معتبر جهت تشخیص اختلال و مشخص کردن وجود نشانه ها، شدت آن و طول درمان

2- ارجاع به روانپزشک جهت دریافت داروهای پانیک در جهت بهبود نشانه ها و اثربخشی بیشتر رواندرمانی

3- آموزش و آگاه سازی و مداخله در سطح خانواده

شروع فرایند رواندرمانی

پس از تشخیص دقیق و انجام پیش نیازهای درمانی، متخصص مربوطه با توجه به رویکردی که دارد، روند رواندرمانی اختلال پنیک را آغاز می کند. رویکردهایی که قالب آن روش های شناختی رفتاری هستند، البته رویکردهای اثرگذار دیگری مانند EMDR، درمان مبتنی بر آگاهی، تکنیک های ریلکسیشن، روانپوشی و درمان های گروهی نیز وجود دارد.

سوالات متداول در درمان اختلال پانیک

آیا حمله پانیک قابل درمان است؟

جواب: سیر پانیک در افراد مختلف متفاوت است ولی خوشبختانه بیش از 90 درصد افراد قابل درمان هستند.

آیا حمله پانیک با افتادگی دریچه میترال ارتباطی دارد؟

با وجود بحث های متعدد درباره ارتباط پنیک با افتادگی دریچه میترال، مطالعات جدید نشان داده است که این دو ارتباطی باهم ندارند.

آیا پانیک در خواب هم رخ می دهد؟

بله. برخلاف باور بیشتر افراد، حمله پانیک می تواند در خواب هم به فرد وارد شود.

آیا حمله پانیک می تواند منجر به مرگ شود؟

خیر. حمله پانیک به خودی خود کاملا بی خطر است اما اگر این حمله به دلیل وجود بیماری های جسمی در فرد شکل بگیرد، بهتر است بیماری زمینه ساز آن درمان شود.

دوره درمان بیماری پانیک چه مدت است؟

دوره درمان بسته به شدت بیماری و روش درمان متفاوت است اما معمولا بین 6 تا 12 ماه به طول می انجامد.

بهترین روش درمان پنیک چیست؟

هر درمانگر روش مخصوص به خودش را استفاده می کند اما دو درمانی که بیشترین تاثیر بر روی پانیک را دارند، دارو درمانی و درمان شناختی رفتاری هستند.

چطور از مرکز تخصصی درمان پانیک وقت ارزیابی و تشخیص اختلال پانیک و رواندرمانی بگیریم؟

چرا مرکز تخصصی درمان پانیک ذهن آرا

تخصص روانشناسان روانپزشکان: پزشکان مرکز روانپزشکی و روانشناسی ذهن آرا، هریک در زمینه بخصوصی تخصص و تجربه چندین ساله داشته و مشکلاتی افسردگی، درمان ترس و اضطراب ، پانیک یا پنیک و سایر اختلالات روانشناختی را درمان می کنند.

کارگروه های تخصصی: کلینیک روانشناسی و روانپزشکی ذهن آرا، به دلیل داشتن بیش از 30 درمانگر در حوزه های تخصصی متعدد برای موارد خاص، کارگروه های تخصصی تشکیل داده و با توجه به نیاز مراجع، اقدام درمانی متناسب تجویز می کند.

متدهای درمانی روز: کلینیک ذهن آرا، همیشه درمانگران خود را ملزم به مطالعه و بررسی آخرین دستاورد های علم روانشناسی و روانپزشکی می داند و همیشه تکنولوژی های روز در این حیطه را استفاده می کند.

مرکز روانشناسی ذهن آرا، مرکز مشاوره، مرکز روانشناسی، کلینیک روانشناسی، دکتر روانشناس

پیدا کردن مشاور خوب و حرفه‌ای مرکز مشاوره‌ای که بهترین خدمات را در زمینه مرکز تخصصی درمان پانیک به شما ارائه دهد می‌تواند معضل بزرگی باشد. خصوصا اگر برای بار اول می‌خواهید به روان درمانگر مراجعه کنید. شما می‌توانید برای مشورت و کسب اطلاعات بیشتر درمورد مراکز مشاوره خوب در شمال و شرق تهران در این زمینه با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید.

این مقاله می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد: ویژگی‌های یک مرکز مشاوره خوب

ما اینجا هستیم تا شما را به بهترین متخصصین مربوط به مشکل شما را چه در مرکز مشاوره ذهن آرا و چه در کلینیک‌های دیگر ارجاع دهیم.

1 نظر
 1. هاله می گوید

  ممنون از مقاله خوب شما

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.