استعدادیابی شغلی و تحصیلی

آشنایی با استعدادیابی شغلی و تحصیلی و شیوه های اجرای آن

استعدادیابی شغلی و تحصیلی که همچنین به عنوان راهنمای شغلی و تحصیلی نیز شناخته می شود، مشاوره ای است که برای کمک به انتخاب، تغییر یا ترک شغل و رشته تحصیلی مورد نظر فرد طراحی شده است و در هر مرحله از زندگی در دسترس است. شغل شخص اغلب یکی از مهمترین جنبه های بزرگسالی است و شروع یک کار جدید، چه برای اولین بار، یا برای بار دوم یا هر زمان پس از آن، می تواند یک رویداد استرس زا باشد، به ویژه هنگامی که مشکلات اقتصادی مانند رکود اقتصادی در میان باشند. یک مشاور شغلی می تواند با طرح و بحث در مورد گزینه های بالقوه شغلی فرد به شما کمک کند. اهمیت انتخاب رشته تحصیلی موردنظر با توجه به علایق و استعداد نیز بر همگان روشن است و انتخاب رشته مناسب به آینده شغلی و وضعیت روانی بهتر کمک خواهد کرد.

استعدادیابی تحصیلی و شغلی؛ مشاوره و استعدادیابی شغلی چیست؟

اکثر آمریکایی‌ها یک سوم زندگی خود را در محل کار خود سپری می کنند، اما یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که فقط 52.3٪ از آمریکایی ها اظهار رضایت از شغل خود را دارند! استرس شغلی ممکن است منجر به اضطراب یا افسردگی شود، بنابراین یافتن یک شغل مناسب برای سلامتی ذهنی مهم تلقی می شود. هنگام انتخاب مناسب ترین شغل یا یافتن شغل جدید در صورت عدم رضایت یا ناامیدی، خدمات مشاور شغلی می تواند مفید باشد. فراموش نکنید که با انتخاب رشته مناسب و علاقه‌مندی به آن ریسک افسردگی و اضطراب ناشی از عدم رضایت شغلی نیز بسیار پایین خواهد آمد.

تشخیص و ارزیابی مشاوره و استعدادیابی شغلی و تحصیلی چه مزایایی دارد؟

مشاوره شغلی و تحصیلی چگونه می تواند به من کمک کند؟

در یک جلسه مشاوره شغلی، مشاور به فرد کمک می کند مهارت ها و نقاط قوت خود را کشف کند، سطح تحصیلات را در نظر بگیرد و در مورد ادامه تحصیل مشاوره دهد و علایق و نوع شخصیت را تعیین کند. همچنین مشاوران می توانند آزمون ضریب هوشی یا استعدادیابی را انجام دهند. همچنین نشان داده شده است که شاخص نوع مایرز-بریگز در کمک به افراد در تعیین مشاغل احتمالی براساس ویژگی های شخصیتی مفید است.

برخی از موضوعات بالقوه بحث در استعدادیابی تحصیلی و شغلی به شرح زیرند:

 1. مهارت ها یا استعدادهای خاص. این فرد در کدام شغل ممکن است مفید باشد؟
 2. تعهد آموزشی مورد نیاز مشاغل مختلف. این حرفه تا چه مدت شما را به عنوان کارآموز استخدام می‌کند؟
 3. درآمد بالقوه مشاغل مختلف. درآمد هر شغل چه قدر است؟ آیا با تحصیلات بیشتر درآمد شما در این حرفه بیشتر خواهد شد؟ درآمد کدام حرفه کفاف زندگی شما را می‌دهد؟
 4. محیط کار روزانه. برخی از افراد از کار در یک دفتر لذت می برند، در حالی که دیگران ممکن است در یک محیط بیرون از خانه موفق تر شوند.
 5. فرصت های تغییر یا پیشرفت در یک شغل خاص. برخی از مشاغل انعطاف پذیرتر از سایر مشاغل هستند. به عنوان مثال وكلا و پزشكان، ممكن است كانون توجه یا حوزه تخصصی خود را تغییر دهند اما به طور كلی وكیل و پزشک باقی می مانند. سایر مشاغل یا مسیرهای آموزشی امکان تحرک بین موقعیت های موجود در یک زمینه خاص را فراهم می کنند.
 6. مهارت ها. تحصیلات و مهارت‌های لازم برای یک شغل مورد نظر.

بعضی از مشاوران در جلسات استعدادیابی تحصیلی و شغلی همچنین ممکن است بتوانند در مورد چگونگی بهبود موقعیت خود در شغلی که در بیشتر موارد لذت بخش است مشاوره ارائه دهند. به عنوان مثال، روش‌های احتمالی برای کسب ارتقا یا بهترین روش‌ها برای مذاکره در مورد تعدیل حقوق می تواند مورد بحث قرار گیرد.

ارتقا-توجه-و-تمرکز

 استعدادیابی تحصیلی و شغلی برای تمامی سنین در کلینیک ذهن آرا

برای استعدادیابی شغلی و تحصیلی چه کسی می‌تواند به ما کمک کند؟

یک مشاور شغلی می تواند یک درمانگر، مربی یا یک داوطلب از دنیای تجارت باشد اما به طور کلی آموزش می یابد تا منابع اطلاعات شغلی را ارائه دهد، در مورد توسعه شغلی بحث کند و ارزیابی و ارزیابی استعداد و توانایی را تفسیر کند. دانش آموزان ممکن است قبل از اقدام به کالج و سپس دوباره در کالج قبل از انتخاب یا تغییر رشته، به یک مشاور برای راهنمایی درمورد انتخاب برای ترک یا ادامه تحصیل و همچنین انتخاب رشته مراجعه کنند، اما مشاوره شغلی می تواند به هر کسی که می خواهد شغل خود را تغییر دهد، به طور کلی کار را ترک کند، یا راه هایی را برای رضایت بیشتر از یک جریان جستجو کند.

چرا به استعدادیابی تحصیلی و شغلی نیاز داریم؟

انتخاب شغل امری مهم اما در مواردی بسیار دشوار است. ممکن است تصمیم گیری در مورد مناسب ترین نوع شغل آسان نباشد و از آنجا که مشاوره و استعدادیابی شغلی و تحصیلی به افراد کمک می کند مهارت ها، نیازها و خواسته های خود را ارزیابی کنند تا شغلی مناسب خود پیدا کنند. تحقیق در مورد طیف گسترده ای از مشاغل بالقوه ممکن است طاقت فرسا باشد و اطلاعات در مورد مجموعه مهارت ها و تحصیلات مورد نیاز برای یک موقعیت خاص ممکن است متناقض باشد یا یافتن آن دشوار باشد. یک مشاور شغلی اغلب قادر به ارائه اطلاعات ارزشمند در این زمینه ها و مناطق دیگر است.

برخی از سوالات زیر ممکن است برای انتخاب یک شغل مناسب و استعدادیابی شغلی و تحصیلی فرد مفید باشد:

 • من از چه کاری لذت می برم؟
 • چه نوع فعالیت هایی برای من سرگرم کننده است؟
 • من در چه کاری مهارت دارم؟
 • مجموعه مهارت‌های من چیست؟
 • چه مدارک تحصیلی‌ای دارم؟
 • چقدر پول لازم دارم تا احساس رضایت کنم؟
 • چه مشاغلی در مکان (مکان‌هایی) که می خواهم زندگی کنم وجود دارد؟
 • آیا میخواهم سفر کنم؟
 • ارزش‌های اخلاقی و معنوی من چیست؟
 • آیا برای من مهم است که به دیگران خدمت کنم؟
 • آیا من به دنبال کار چالش برانگیز یا کاری نسبتاً آسان هستم؟
 • آیا حاضر هستم آنچه دیگران به من می گویند را انجام دهم یا ترجیح می دهم بیشتر تصمیمات را خودم بگیرم؟
 • تا چه درجه ای به ثبات و امنیت نیاز دارم؟

مرکز مشاوره و روانشناسی

مثال موردی استعدادیابی تحصیلی و شغلی

روش درمانی برای کنار آمدن با استرس ناشی از بازگشت به تحصیل هنگام کار تمام وقت:

سارا بانویی 30 ساله، در حرفه خود به عنوان یک وکیل ناراضی است اما مطمئن نیست که چگونه می تواند تغییر ایجاد کند. او دوست دارد شغلی با استرس کمتر که بتواند بیشتر به مردم کمک کند، اما بیشتر شغل هایی که فکر می کند از آن لذت می برد به تحصیلات بیشتری نیاز دارند و توانایی پرداختن به کار را ندارد. 45 ساعت کار در هفته هنگام تحصیل آکادمیک به نظر می رسد استرس زا باشد و او را بترساند و او با یک درمانگر قرار ملاقات می گذارد.

پس از یک جلسه بررسی اهداف و میزان استرس فعلی او برای سارا کاملاً روشن شد که او نمی تواند مدت زمان بیشتری در شغل فعلی خود بماند. او متوجه می شود که با وجود مشکلات احتمالی، برای تغییر شغل نیاز به ادامه تحصیل دارد. درمانگر به او کمک می کند منابع خود را از جمله منابع کمک مالی و همچنین روش هایی برای کنترل استرس شناسایی کند، به این ترتیب مندی می تواند راه های موفقیت آمیز کار هنگام مراجعه به مدرسه شبانه رشته مورد نظرش را کشف کند این درمانگر همچنین به نقاط قوت خود مندی اشاره می کند، که با کار خود آشکار شد: توانایی چند وظیفه ای، ساعت های طولانی کار کردن، انجام تحقیقات گسترده، و انجام پروژه های دشوار به تنهایی. این دانش سارا را امیدوار و اطمینان می بخشد که وی در حین کار می تواند تحصیل را به پایان برساند.

برای دریافت خدمات توانبخشی توجه و تمرکز با کلینیک فوق تخصصی ذهن آرا تماس بگیرید.