درمان های تکنولوژیک

بررسی علل و زمینه پیدایش درمان تکنولوژیک، مزایا و معایب و معرفی بهترین مرکز درمان تکنولوژیک ایران

درمان روانشناختی مشکلات بهداشت روانی در حال تغییر اساسی است. این تغییر ناشی از در دسترس بودن گسترده “فناوری دیجیتال” است که منظور ما از آن رایانه ها، اینترنت، دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های هوشمند و برنامه های نرم افزاری تلفن همراه (انواع اپلیکیشن ها) است. در این مقاله ما کاربردهای مختلف مداخلات و درمان تکنولوژیک را توصیف می کنیم و تأثیر احتمالی آنها را بر روی عملکرد بالینی، خدمات بالینی و انتشار جهانی درمان های روانشناختی در نظر می گیریم.

درمان تکنولوژیکدرمان تکنولوژیک چیست؟

درمان تکنولوژیک روانشناختی مشکلات بهداشت روان تحت تأثیر در دسترس بودن گسترده فناوری دیجیتال، تغییر جهت می دهد. در این نوشته ما مروری داریم بر تحولات درمان تکنولوژیک مانند نوروفیدبک یا تی دی اس سی و آنچه در حال پژوهش است. ما کاربردهای مختلف مداخلات دیجیتال را توصیف می کنیم و تأثیر احتمالی آنها را بر روی عملکرد بالینی، خدمات بالینی و انتشار جهانی درمان های روانشناختی در نظر می گیریم.

درمان تکنولوژیک نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک آموزش مستقیم عملکرد ذهن است، که توسط آن ذهن یاد می گیرد که عملکرد بهتری داشته باشد. در این روش لحظه لحظه عملکرد ذهن مشاهده شده، این اطلاعات به شخص نشان داده می شود و به ذهن برای تغییر فعالیت خود در جهت الگوهای مناسب تر پاداش می دهیم. این عمل یک فرایند یادگیری تدریجی است و برای هر جنبه ای از عملکرد ذهن که قابل اندازه پیری است صدق می کند. نوروفیدبک، EEG Biofeedback نیز نامیده می شود، زیرا بر اساس فعالیت الکتریکی مغز، الکتروانسفالوگرام یا EEG است.

در نوروفیدبک ذهن می آموزد که امواج و فعالیت های مغز که به طور طبیعی و خودکار انجام می شوند را کنترل کند. در حقیقت فرد به طور ارادی امواج مغزی خود را استفاده از بازخوردی که دریافت می کند تغییر دهد. درمان نوروفیدبک، ابزاری است برای کنترل، تغییر و اصلاح امواج مغزی در جهت کاهش علائم بیماری و افزایش سطح سلامت جسمانی و روانی.

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

برای انجام نوروفیدبک، الکترودها روی پوست سر قرار می گیرند تا فعالیت امواج مغزی شنیده شود. سیگنال ها توسط کامپیوتر پردازش شده و اطلاعات مربوط به فرکانس های کلیدی امواج مغزی، استخراج می شود. 

اطلاعات به فرد تحت درمان؛ نشان داده می شود و باید سعی کند سطح فعالیت را تغییر دهد و برخی از فرکانس های مورد نظر، ارتفا داده می شوند و برخی دیگر کاهش می یابند. اکثرا این اطلاعات در قالب یک بازی ویدئویی به فرد ارائه می شود. در بازی ویدئویی، به طور موثرتری ذهن در اختیار فرد است.

سرانجام فعالیت امواج مغزی به سمت عملکرد مطلوب تر و تنظیم شده تر شکل می گیرند.

فرکانس هایی که هدف قرارگرفته می شوند و مکان های خاصی در پوست سر در مغز که الکترودها بر روی آن ها قرار می گیرند، به فرد و شرایط بستگی دارد.
درمان افسردگی با نوروفیدبک

تی دی سی اس چیست؟

تحریک جریان مستقیم Transcranial یا همان تی دی سی اس (tDCS) نوعی مدولاسیون عصبی است که از جریان مستقیم ثابت و پایین منتقل شده از طریق الکترودهای روی سر استفاده می کند. تی دی سی اس در اصل برای کمک به بیماران آسیب دیده مغزی یا شرایط اعصاب و روان مانند اختلال افسردگی اساسی ایجاد شده است. می توان آن را با تحریک الکتروتراپی جمجمه، که به طور کلی از جریان متناوب به همان روش و همچنین تحریک مغناطیسی ترانس جمجمه استفاده می کند، تضاد داد.

تحقیقات نشان می دهد شواهد بیشتری در مورد تاثیرات تی دی سی اس به عنوان درمانی برای افسردگی در حال افزایش است. شواهد مختلفی در مورد مفید بودن تی دی سی اس برای تقویت شناختی در افراد سالم وجود دارد. هیچ مدرک قوی مبنی بر مفید بودن تی دی سی اس برای کمبود حافظه در بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر، درد غیر نوروپاتیک، و نه برای بهبود عملکرد بازو یا پا و قدرت عضلانی در افراد بهبود یافته از سکته مغزی وجود ندارد. شواهد حمایتی جدیدی برای تی دی سی اس در مدیریت اسکیزوفرنی وجود دارد؛ خصوصاً برای علائم منفی و خطرناک آن.

برای دریافت خدمات درمان تکنولوژیک با کلینیک فوق تخصصی ذهن آرا تماس بگیرید.