مشاوره غیر حضوری

آشنایی با مشاوره غیر حضوری، تلفنی و مشاوره آنلاین و معرفی بهترین مرکز ارائه دهنده خدمات مشاوره غیرحضوری

مشاوره غیرحضوری روانشناسی ارائه خدمات مشاوره ای حرفه ای به مراجعان از طریق اینترنت و تلفن می باشد. بعضی مراجعین از مشاوره غیرحضوری در کنار مشاوره حضوری استفاده می کنند و بعضی به عنوان جایگزینی برای آن. مشاوره غیرحضوری روش دسترسی به متخصصان برای افراد پرمشغله ای است که برایشان حضور در جلسات مشاوره به دلیل ساعات کاری میسر نیست، دانشجویان و هموطنان مقیم کشورهای دیگر که نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای توسط متخصصی با فرهنگ ملی خود هستند، افرادی که ناتوانی جسمانی برای جابجایی بین شهری دارند، و افراد ساکن روستاها یا شهرهای کوچک که دسترسی به متخصصین محلی ندارند. مشاوره آنلاین روشی در دسترس و سهل می باشد. تنها کافی ست دستیابی به یک کامپیوتر و اینترنتی با سرعت متوسط وجود داشته باشد.

مشاوره غیرحضوری روانشناسی می تواند از طریق ایمیل، مشاوره از طریق واتس آپ و سایر پیام رسان های متنی و صوتی، کنفرانس ویدیویی، چت آنلاین، پیام رسانی یا تلفن اینترنتی انجام شود.

مشاوره آنلاین روانشناسی محدودیت هایی دارد، اما این روزها به سرعت تبدیل به منبع مهمی برای مراجعین شده است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا فرد ممکن است گزینه مشاوره آنلاین را به جای مشاوره حضوری انتخاب کنند، از جمله راحتی و دسترسی آسان به روانشناس خوب در همه جای دنیا.

online-therapy مشاوره غیرحضوری روانشناسی

ارتباط از راه دور بین یک درمانگر و مراجع مفهومی جدید نیست. زیگموند فروید از نامه برای ارتباط با مراجعین خود استفاده کرد. گروه های خودیاری از اوایل سال 1982 در اینترنت شروع به کار کردند. امروزه سایت های متعددی وجود دارد که اطلاعات مربوط به سلامت روان و کلینیک های الکترونیکی درمانی را ارائه می دهند.

رشد مشاوره آنلاین و خدمات بهداشت روان باعث شده است تا انجمن بین المللی بهداشت روان آنلاین ایجاد شود. چرا که این افزایش چشمگیر و در دسترس بودن خدمات روانشناسی آنلاین، نیاز به اطلاعات و دستورالعمل هایی دارد.

تاثیر گذاری مشاوره آنلاین و غیرحضوری

مشاوره روانشناسی آنلاین محدودیت هایی دارد، اما بسیاری از مراجعینی که از روش های مشاوره آنلاین استفاده کرده اند، حمایت بسیاری را دریافت کرده است. در بررسی مطالعات منتشر شده در مجله جهانی روانپزشکی، مراجعانی که از طریق ویدئو چت از خدمات روانشناختی استفاده کرده بودند، “سطح بالایی از رضایت” را گزارش کردند.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که رواندرمانی آنلاین ممکن است در معالجه مواردی از مشکلات روانشناختی مؤثر باشد. این یک خبر خوب برای بسیاری از مردم، به ویژه کسانی است که در مناطق روستایی زندگی می کنند که دسترسی به خدمات بهداشت روان محدود است.

در یک مطالعه، محققان دریافتند که CBT آنلاین همراه با مراقبت های بالینی در درمان افسردگی، اضطراب و پریشانی عاطفی مؤثر است. حتی در بعضی موارد، نتایج حاکی از آن است که برخی از بیماران در مقایسه با افرادی که از CBT حضوری بهرمند بودند ، نتایج بهتری کسب کردند.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که درمان شناختی – رفتاری مبتنی بر اینترنت، به همان اندازه CBT چهره به چهره سنتی در درمان اختلالات اضطرابی مؤثر است. یک بررسی در سال 2017 نیز به این نتیجه رسید که CBT آنلاین گزینه ای مقرون به صرفه و مؤثر برای مسائل روانشناختی می باشد.

درمان آنلاین برای همه مناسب نیست، اما مواقعی وجود دارد که افراد ممکن است این رویکرد را ترجیح دهند. به عنوان مثال، کسانی که از حضور در اجتماع و چهره به چهره شدن ناراحت می شوند، ممکن است از گزینه های مبتنی بر اینترنت بهره مند شوند.

خدمات روان درمانی آنلاین مزایا و معایبی دارد که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد. راحتی در دسترسی اغلب به عنوان یکی از بزرگترین مزایای مشاوره روانشناسی آنلاین ذکر می شود.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا درمان آنلاین برای شما مناسب است یا خیر، درمورد موضوعاتی از قبیل محرمانه بودن، مباحث اخلاقی و حقوقی و همچنین صلاحیت های درمانگران آنلاین فکر کنید.

مشاوره غیرحضوری برای چه کسانی مناسب است؟

مطالعات نشان می دهند، روانشناسی آنلاین برای افرادی که دچار مشکلات مرتبط با احساسات، افکار و اختلالات رفتاری مانند اختلال استرس پس از ضربه، اختلال هراس، اضطراب و سایر اختلالات استرسی هستند، بسیار مناسب است. به اعتقاد سولر روانشناسی آنلاین برای درمان جویان مبتلا به اختلالات شخصیتی (به عنوان مثال شخصیت اجتنابی) نیز بسیار مناسب و مفید است. همچنین مشاوره آنلاین در بحث انتخاب، چه انتخاب شغلی، تحصیلی و چه در بحث ازدواج بسیار می تواند مفید باشد. همچنین آموزش مهارت های زندگی، مهارت های شناختی و مهارت های فردی از طریق مشاوره آنلاین و حتی چت از طریق واتس آپ و مشاوره آنلاین میسر می شود.

 

مشاوره آنلاین

مزایای مشاوره غیرحضوری

در بیشتر موارد مشاوره های آنلاین دیده شده است كه از میزان بار روانی روی مراجعان بعد از مشاوره به شدت كاسته شده است. این اولین و مهمترین وی‍ژگی مشاوره آنلاین است.

افراد در بیشتر ساعات روز و در برخی موارد بصورت 24 ساعته می توانند از خدمات مشاوره تلفنی برخوردار شوند. این امر میزان تطابق زمان مشاوره را با نیازهای مشاوره افراد به میزان زیادی افزایش می دهد.

مزیت سوم مشاوره تلفنی روانشناسی هزینه كم آن است كه امكان مشاوره با تعداد زیاد جلسات مشاوره را فراهم می كند.

همچنین در این روش فرد در هر موقعیت جغرافیایی می تواند از متخصصین برتر کشور مشاوره دریافت کنند.

به علاوه مشاوره تلفنی در مركز روانشناسی ذهن آرا همراه با ایجاد پرونده درمانی برای فرد است كه حتی تا سال ها بعد از درمان می توان آن را پیگیری کرد.

مشاوره غیرحضوری تلفنی

هدف از مشاوره تلفنی برطرف نمودن نيازهای فوری تماس گيرندگان و تثبیت يا بهبود احساس سلامت روانی آنان است. یکی از اصلی ترین رسالت های مشاوره تلفنی تخلیه هیجانی مراجعین است. بيشتر تماس گيرندگان احساس آشفتگی يا اندوه می كنند و درباره اين گونه احساسات دچار سردرگمی هستند. مشاوره فرايندی است كه به فرد كمک می كند تا مسائل خود را روشن كنند و قدرت كنترل مسائل آنی و اتی را به دست آورد. مشاوره تلفنی می‌ توانید دغدغه های افرادی که فرصت و زمان مراجعه به روانشناس را ندارند یا نمی خواهند در مراکز مشاوره دیده شوند را از طریق مشاوره تلفنی حل کند و در رفع احساس و هیجان‌ های ناخوشایند و افکار غلط به آن‌ ها کمک کند.

مشاوره تلفنی می تواند مشخص کننده مسیر شما در امر درمان اختلالات بالینی باشد، یعنی یک مشاور تلفنی خوب شما را بصورت درستی ارجاع می دهد. همچنین مشاوره تلفنی شما را در امر تصمیم گیری درست در رابطه با مسائلی که در آینده پیش روی شماست راهنمایی می کند.

تصمیماتی مانند مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی، مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده تلفنی، سوالاتی در رابطه با نحوه تربیت کردن کودک، و انواع مختلفی از سوالاتی که ممکن است در ارتباطات خود داشته باشید. همچنین یکی دیگر از کاربردهای مشاوره تلفنی آموزش است؛ آموزش مهارت های زندگی، آموزش مهارت های شناختی …
مشاوره تلفنی بسیار می تواند سودمند باشد، اما به شرطی که درست و به جا استفاده شود. موضوعاتی همچون مشکل در ارتباط با همسر، طلاق عاطفی، برخورد در مقابل رفتارهای منفی همسر، رفع چالش‌های زندگی زناشویی و… در مشاوره خانواده مورد بررسی قرار می‌گیرند و شما می‌توانید چالش‌های موجود در ارتباط با محیط خانواده و اعضای آن را در مشاوره تلفنی خانواده مطرح کنید.

مشاوره غیرحضوری در  کلینیک ذهن آرا

در بیشتر موارد در زندگی افراد حضور فردی با تجربه که بتوان با او صحبت کرد و به کمک او مسائل را پردازش کرد و یا مشکلات روانشناختی را با او در میان گذاشت، بسیار کمک کننده است.

اما با توجه به محدودیت های ذکر شده و همچنین وجود بیماری کرونا در بین مردم، بهترین گزینه انتخاب مشاوره آنلاین می باشد که مرکز مشاوره آنلاین ذهن آرا می تواند به شما در تمامی زمینه ها و اختلالات روانی با درمانگر های با تجربه خدمات مفیدی را ارئه دهد.

برای دریافت خدمات ارزیابی و تشخیص روانشناختی با کلینیک فوق تخصصی ذهن آرا تماس بگیرید.