زوج درمانگر خوب در تهران، بهترین دکتر زوج درمانی

زوج درمانگر خوب در تهران، زوج درمانگران خوب در تهران، فوق تخصص زوج درمانی

همه ما می دانیم که روابط عاشقانه و مدیریت زندگی عاشقانه و زناشویی کار سختی است و همه ما نیاز به زوج درمانگر خوب و جلسات زوج درمانی داریم، اما یافتن بهترین زوج درمانگر تهران نیز کار سختی ایست. مانند اتومبیل، رابطه عاشقانه به طور منظم به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. اگر مشکلی پیش آمد، بهتر است بلافاصله آن را تعمیر کنید تا از عوارض بعدی در جاده زندگی جلوگیری کنید. همه ما می توانیم برخی از تعمیرات جزئی را انجام دهیم و خودمان تعمیر کنیم، اما در موارد جدی، علی رغم تلاش های فراوان، باید به یک متخصص زوج درمانگر و یک مرکز زوج درمانی یا فوق تخصص زوج درمانی مراجعه کنیم.

جالب است که بسیاری از ما ماشین خود را هرچند وقت یکبار برای پیشگیری از آسیب به تعمیرگاه می بریم اما زمانی که صحبت از ارتباط خود و همسرمان می شود کار را تا حد امکان عقب می اندازیم، تا زمانی که کار از کار بگذرد!

مرکز زوج درمانی ذهن آرا

متأسفانه، بسیاری از زوجین، زوج درمانی را زمانی که میزان قابل توجهی از آسیب ایجاد شده است امتحان می کنند. الگوهای رابطه ناسازگارانه پیچیده شده است، پیوند عاطفی بین زوج به شدت تضعیف شده است و به دلیل درگیری های حل نشده گذشته نارضایتی بالایی وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد که قبل از مراجعه به زوج درمانگر خوب، زن و شوهر به طور میانگین شش سال از زندگی خود ناراضی بوده اند. این یعنی بیش از شش سال تعلل در مراجعه به مرکز زوج درمانی …! این تعلل و تاخیر در مراجعه به مرکز زوج درمانی بدان معنا نیست که زوج درمانی نمی تواند در رفع چنین مشکلات دیرینه مؤثر باشد. با این وجود، این تلاش بسیار چالش برانگیزتر و وقت گیرتر خواهد بود و نیاز به تعهد و تلاش فراوان از طرف هر دو شریک زندگی دارد.

تصورات غلط در رابطه با زوج درمانی و زوج درمانگر

برخی ممکن است فکر کنند، زوج درمانی فقط برای موارد بسیار جدی که بر یک رابطه تأثیر می گذارند وارد می شود، مانند خیانت یا اعتیاد. برخی دیگر ممکن است قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن به یک رابطه، آن را به عنوان آخرین تلاش خندق تلقی کنند. بسیاری از افراد در این مواقع زوج درمانی را راهی برای مجبور کردن تغییر تصمیم شریک زندگی خود می دانند. زوجین از مزایای زوج درمانی در طیف گسترده ای از مسائل ارتباطی آگاهی ندارند. آنها نمی دانند که چقدر می تواند در بهبود رضایت از روابط تأثیر بگذارد و بر سلامت روان فرد تأثیر گذار باشد.


پیشنهاد نویسنده: تاثیرات زوج درمانی


زوج درمانی چیست؟ در مرکز زوج درمانی خوب چه می گذرد؟

زوج درمانی نوعی از روان درمانی است که در آن، یک زوج درمانگر خوب با تجربه بالینی که با زوجین کار می کند، به دو شخص درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می کند تا در رابطه خود به بینش برسند و همچنین به حل تعارض و بهبود رضایت از روابط با استفاده از انواع مداخلات درمانی بپردازند. اگرچه ممکن است عمل زوج درمانی بسته به گرایش نظری درمانگر متفاوت باشد، اما همه زوج درمانگر های خوب تمایل دارند عناصر زیر را در درمان لحاظ کنند:

  • تمرکز بر یک مشکل خاص (مثل مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت)
  • مشارکت فعال هر دو زوج در رابطه، بجای اینکه هر یک از افراد جداگانه تلاش کنند.
  • مداخلات راه حل محور و تغییر محور در اوایل زوج درمانی
  • ایجاد چشم اندازی از اهداف درمانی

زوج درمانگر خوب معمولاً با برخی از سؤالات در مورد تاریخچه رابطه و همچنین بررسی خانواده ها، مبدا، ارزش ها و پیشینه فرهنگی هر یک از شرکا کار خود را شروع می کند. در صورت لزوم ممکن است در جلسات اولیه برای مدیریت بحران اقدام کند. زوج درمانگر سپس به زوجین کمک می کند تا برداشتی از محوریت درمان، اهداف درمانی و برنامه ریزی یک ساختار برای درمان داشته باشند.

در طی درمان، زوج درمانگر به زوجین کمک می کند تا از عوامل پایداری مشکل، آگاهی یابند، در حالی که به هر دو شریک کمک می کند تا هر یک از نقش های خود در تعاملات ناکارآمد آگاهی یابند. این موضوع به آنها کمک می کند تا درک خود از روابط و یکدیگر را تغییر دهند.

اگرچه به دست آوردن بینش مهم است، یکی دیگر از جنبه های مهم زوج درمانی شامل تغییر رفتارها و روشهای تعامل با یکدیگر است. زوج درمانگر خوب اغلب تکالیف خانگی را به زوجین محول می کند تا مهارت های آموخته شده در درمان را در تعامل روزانه خود به کار گیرند.

زوج درمانگر خوب، زوج درمانی برای کیست؟

مرکز زوج درمانی

زوج درمانی برای هر نوع رابطه ای مفید است، خواه شریک زندگی شما باشد، یا در هر نوع رابطه دیگری باشید. به عنوان مثال، یک زوج ممکن است قبل از ازدواج نیاز به شناخت خواسته های منطقی و غیرمنطقی خود از رابطه باشند. یک زوج دیگر، پس از 25 سال زندگی با هم، ممکن است متوجه شوند که زوج درمانی می تواند در بازیابی رفتارهای عاشقانه گذشته و زنده کردن روابط خوب اولیه کمک کننده باشد.

زوج درمانی می تواند مشکل فعلی را برطرف کند، از تشدید مشکلات جلوگیری کند یا به سادگی یک “معاینه” برای یک زوج خوشبخت فراهم کند که دوره ای از انتقال یا افزایش استرس را تجربه می کند. زمینه های رایج نگرانی که در زوج درمانی مورد توجه قرار می گیرد، شامل مواردی در رابطه با پول، فرزندپروری، جنسی، خیانت، مسائل مزمن سلامتی، ناباروری، قمار، استفاده از مواد، فاصله عاطفی و درگیری مکرر است.

زوج درمانی توسط بهترین دکتر زوج درمانی چه مزیتی دارد؟

استفاه از متخصصین مجرب و باتجربه در زمینه زوج درمانی

یکی از مزیت های مرکز روانشناسی ذهن آرا نسبت به سایر مراکز روانشناسی استفاده از متخصصین باتجربه است که علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی مرتبط، تجربه کاری بالای آنها در زمینه زوج درمانی است.

پیگیری بالا در فرایند زوج درمانی توسط زوج درمانگر

حیطه های کاری مانند روانشناسی و مشاوره که بر کمک یاورانه به افراد تاکید دارند، می باست تا درمان کامل و رفع تکلیف همراه مراجعان باشند و در مواقع بحرانی یا شرایط خاص دسترسی به متخصصین راحت باشد. دسترسی راحت و پیگیری بالا از مزیت های زوج درمانی در مرکز روانشناسی ذهن آرا است.

عدم اتکا به آزمون های روانشناختی

یکی از مشکلاتی که اکثر مراجعان با مراکز روانشناسی دارند، این است که متخصص زوج درمانگر بدون توجه به مشکل فرد به صورت تشریفاتی و روتین اقدام به گرفتن تست های روانشناسی با هزینه های بسیار بالا می کنند. آزمون های روانشناسی در خدمت مصاحبه و درمان است و نباید محوریت پیدا کند. عدم اتکا به تست های روانشناختی مزیتی است که مرکز زوج درمانی ذهن آرا نسبت به سایر مراکز روانشناسی دارد.

7 فایده زوج درمانی توسط بهترین زوج درمانگر در تهران

1. درک عمیق تری از پویایی رابطه خود به دست آورید

یکی از مزایای اصلی مشاوره زوجین این است که می توانید واقعاً پویایی روابط خود را درک کنید. چه کسی قدرت دارد؟ آیا متعادل است؟ آیا در الگوهای ارتباطی خاص (منفی) قرار دارید؟ آیا شما چند مورد مشترک است که اغلب در مورد آنها اختلاف نظر دارید؟ چگونه مشاجرات را مدیریت می کنید؟

نگاه کردن به پاسخ به این سؤالات و شروع به درک الگوهای روابط خود – چه در زمان های خوب و چه در شرایط دشوار – می تواند در کمک به بهبود رابطه و ایجاد پیوند قوی تر بسیار مهم باشد. این ها همه در گذر زمان کم رنگ می شود و یک مشاوره زوج و زوجدرمانگز خوب می تواند نقاط قوت رابطه شما را مجددا پررنگ کند.

2. زوج درمانگر یک قاضی بی طرف است

پیدا کردن یک زوج درمانگر خوب به معنای داشتن فردی است که هر دو به او اعتماد دارید. درمانگر شما می تواند به آنچه که هر دو می گویید گوش دهد و سپس بازخورد صادقانه، بی طرفانه و غیرمتعصبانه ارائه دهد. گاهی اوقات شنیدن حقایق از یک شخص بی طرف به ما امکان می دهد تا از دریچه جدیدی به رابطه خود نگاه کنیم. آن شخص بی طرف می تواند به صحبت های هر دو طرف گوش دهد و در مورد آنچه می شنود به شما بازخورد سازنده بدهد.

اگر درباره تصمیماتی که باید بگیرید سؤالی دارید، یا اگر به ترسیم مسیر جدیدی در رابطه خود فکر می کنید، ممکن است بخواهید با یک زوج درمانگر صحبت کنید. روانشناسان می توانند به شما کمک کنند تا نتایج بالقوه بلندمدتی را که ممکن است ناشی از تصمیمات شما باشد، هدایت کنید. آنها می توانند به شما نشان دهند که چقدر احتمال دارد اقدامات شما با هدف شما برای حفظ رابطه هماهنگ باشد.

مهمترین فایده زوج درمانی، لنز خارجی است. یعنی کسی که از حارج گود به رابطه ما نگاه می کند و یک بررسی علمی می کند.

3. یک فضای امن برای خود و شریک زندگی خود ایجاد کنید

اغلب هنگامی که با شریک عاشقانه خود درگیر مشاجره هستیم، فقدان احساس امنیت چیزی است که هر دو طرف حس می کنند. برای حل واقعی مشاجره، باید بتوانید آسیب پذیر باشید، حرف دل خود را بازگو کنید و صادق باشید. که این می تواند ترسناک باشد.

زوج درمانی فضای امنی را ایجاد می کند که در آن مرزها تعیین و اجرا می شود و یک شخص ثالث بی طرف بر این فرآیند نظارت می کند و می تواند در صورت لزوم مداخله کند. این بدان معناست که هر دوی شما می توانید یاد بگیرید که واقعاً خیلی راحت حقایق را بگویید و به طور مؤثر ارتباط برقرار کنید.

4. در جلسات زوج درمانی شروع به دیدن دیدگاه های یکدیگر می کنید

زوج درمانی توسط فوق تخصص زوج درمانی اغلب به دو نفر این امکان را می دهد که واقعاً دیدگاه های یکدیگر را ببینند. معمول و طبیعی است که یک رابطه را فقط از دریچه خودمان ببینیم و این اشتباه است. در این حالت فقط احساسات ما هستند که اهمیت دارند، و درک یا پذیرش دیدگاه شریک زندگیمان دشوار است. این ربطی به خودخواه بودن ندارد. در عوض، طبیعی است که درک عمیق تری از دیدگاه خود داشته باشیم.

اگر یک مشاور خوب باشد، می تواند به شما کمک کند که به طور عینی به هر دو طرف اختلاف نظر نگاه کنید، و می توانید سعی کنید از ارتباط نادرست جلوگیری کنید و در عوض شروع به درک واقعی ریشه یک مشکل، هم اکنون و هم در آینده کنید.

5. در کلینیک زوج درمانی شروع به حل موانع رابطه کنید

معمولاً روابط در مواقعی به مشکل می خورند که هر دو طرف در مواجهه با موضوع خاصی دچار مشکل می شوند. این موضوع خاص مثلا می تواند تصمیم گیری برای بچه دار شدن باشد. ممکن است در مورد خرید خانه باشد. اگر احساس می کنید که شما و شریک زندگی تان در مورد موضوع خاصی بحث می کنید که نمی توانید راه حلی برای آن پیدا کنید، درمانگر می تواند به شما کمک کند.

در حالی که تصمیمات مهم می توانند به موانع بزرگی تبدیل شوند که از پیشبرد یک رابطه جلوگیری می کنند، همیشه به آن چیزهای بزرگ تغییر دهنده زندگی مربوط نمی شود. مشاجره بر سر شستن لباس‌ها، ظروف، یا مسئولیت‌های والدین، همگی می‌توانند به همان اندازه بر رابطه تأثیر بگذارند و به بن‌بستی منجر شوند که غلبه بر آن غیرممکن است.

زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا مشکل واقعی ایجاد این موانع را کشف کنید، آنها را برطرف کنید و بفهمید که چگونه (یا اگر) می توانید آنها را حل کنید.

6. مهارت های مقابله ای استراتژیک و موثر را بیاموزید

هیچ رابطه ای کامل نیست و زمان های دشواری وجود خواهد داشت که باید مسیریابی را یاد بگیرید. داشتن مهارت های مقابله ای مناسب می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا از این مواقع چالش برانگیز عبور کنید. با یادگیری مکانیسم‌های مقابله و تکنیک‌های زوج‌درمانی که به شما کمک می‌کند با استرس، عصبانیت، غم و اندوه یا هر احساس دیگری که در رابطه‌تان دخالت می‌کند کنار بیایید، مسیری را برای آینده تعیین می‌کنید.

مهارت‌های مقابله ای مؤثر می‌تواند به مشکلات فوری رابطه کمک کند، اما همچنین به عنوان یک نقشه راه برای مقابله با زمان دشوار بعدی در ازدواج یا رابطه شما عمل می‌کند.

7. احساسات و اهداف خود را در مورد رابطه روشن کنید

گاهی اوقات زوج‌ها به مرکز زوج درمانی مراجعه می‌کنند تا به درک اولیه از آنچه واقعاً از رابطه می‌خواهند برسند. ممکن است درمان را با این باور شروع کنید که هر کاری که لازم است برای بهبود رابطه و با هم ماندن انجام خواهید داد. همچنین ممکن است به سراغ درمان بیایید و از خودتان بپرسید که آیا رابطه شما سالم است یا خیر؟

این ها تنها بخشی از مزیت های مرکز روانشناسی ذهن آرا است که مراجعین عزیز به زبان آورده اند …، شما نیز می توانید از این مزایا بهرمند شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.