زوج درمانگر خوب در تهران، بهترین دکتر زوج درمانی

زوج درمانگر خوب در تهران، زوج درمانگران خوب در تهران، فوق تخصص زوج درمانی

همه ما می دانیم که روابط عاشقانه و مدیریت زندگی عاشقانه و زناشویی کار سختی است و همه ما نیاز به زوج درمانگر خوب و جلسات زوج درمانی داریم، اما یافتن بهترین زوج درمانگر تهران نیز کار سختی ایست. مانند اتومبیل، رابطه عاشقانه به طور منظم به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. اگر مشکلی پیش آمد، بهتر است بلافاصله آن را تعمیر کنید تا از عوارض بعدی در جاده زندگی جلوگیری کنید. همه ما می توانیم برخی از تعمیرات جزئی را انجام دهیم و خودمان تعمیر کنیم، اما در موارد جدی، علی رغم تلاش های فراوان، باید به یک متخصص زوج درمانگر و یک مرکز زوج درمانی یا فوق تخصص زوج درمانی مراجعه کنیم.

جالب است که بسیاری از ما ماشین خود را هرچند وقت یکبار برای پیشگیری از آسیب به تعمیرگاه می بریم اما زمانی که صحبت از ارتباط خود و همسرمان می شود کار را تا حد امکان عقب می اندازیم، تا زمانی که کار از کار بگذرد!

مرکز زوج درمانی ذهن آرا

متأسفانه، بسیاری از زوجین، زوج درمانی را زمانی که میزان قابل توجهی از آسیب ایجاد شده است امتحان می کنند. الگوهای رابطه ناسازگارانه پیچیده شده است، پیوند عاطفی بین زوج به شدت تضعیف شده است و به دلیل درگیری های حل نشده گذشته نارضایتی بالایی وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد که قبل از مراجعه به زوج درمانگر خوب، زن و شوهر به طور میانگین شش سال از زندگی خود ناراضی بوده اند. این یعنی بیش از شش سال تعلل در مراجعه به مرکز زوج درمانی …! این تعلل و تاخیر در مراجعه به مرکز زوج درمانی بدان معنا نیست که زوج درمانی نمی تواند در رفع چنین مشکلات دیرینه مؤثر باشد. با این وجود، این تلاش بسیار چالش برانگیزتر و وقت گیرتر خواهد بود و نیاز به تعهد و تلاش فراوان از طرف هر دو شریک زندگی دارد.

تصورات غلط در رابطه با زوج درمانی و زوج درمانگر

برخی ممکن است فکر کنند، زوج درمانی فقط برای موارد بسیار جدی که بر یک رابطه تأثیر می گذارند وارد می شود، مانند خیانت یا اعتیاد. برخی دیگر ممکن است قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن به یک رابطه، آن را به عنوان آخرین تلاش خندق تلقی کنند. بسیاری از افراد در این مواقع زوج درمانی را راهی برای مجبور کردن تغییر تصمیم شریک زندگی خود می دانند. زوجین از مزایای زوج درمانی در طیف گسترده ای از مسائل ارتباطی آگاهی ندارند. آنها نمی دانند که چقدر می تواند در بهبود رضایت از روابط تأثیر بگذارد و بر سلامت روان فرد تأثیر گذار باشد.


پیشنهاد نویسنده: تاثیرات زوج درمانی


زوج درمانی چیست؟ در مرکز زوج درمانی خوب چه می گذرد؟

زوج درمانی نوعی از روان درمانی است که در آن، یک زوج درمانگر خوب با تجربه بالینی که با زوجین کار می کند، به دو شخص درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می کند تا در رابطه خود به بینش برسند و همچنین به حل تعارض و بهبود رضایت از روابط با استفاده از انواع مداخلات درمانی بپردازند. اگرچه ممکن است عمل زوج درمانی بسته به گرایش نظری درمانگر متفاوت باشد، اما همه زوج درمانگر های خوب تمایل دارند عناصر زیر را در درمان لحاظ کنند:

 • تمرکز بر یک مشکل خاص (مثل مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت)
 • مشارکت فعال هر دو زوج در رابطه، بجای اینکه هر یک از افراد جداگانه تلاش کنند.
 • مداخلات راه حل محور و تغییر محور در اوایل زوج درمانی
 • ایجاد چشم اندازی از اهداف درمانی

زوج درمانگر خوب معمولاً با برخی از سؤالات در مورد تاریخچه رابطه و همچنین بررسی خانواده ها، مبدا، ارزش ها و پیشینه فرهنگی هر یک از شرکا کار خود را شروع می کند. در صورت لزوم ممکن است در جلسات اولیه برای مدیریت بحران اقدام کند. زوج درمانگر سپس به زوجین کمک می کند تا برداشتی از محوریت درمان، اهداف درمانی و برنامه ریزی یک ساختار برای درمان داشته باشند.

در طی درمان، زوج درمانگر به زوجین کمک می کند تا از عوامل پایداری مشکل، آگاهی یابند، در حالی که به هر دو شریک کمک می کند تا هر یک از نقش های خود در تعاملات ناکارآمد آگاهی یابند. این موضوع به آنها کمک می کند تا درک خود از روابط و یکدیگر را تغییر دهند.

اگرچه به دست آوردن بینش مهم است، یکی دیگر از جنبه های مهم زوج درمانی شامل تغییر رفتارها و روشهای تعامل با یکدیگر است. زوج درمانگر خوب اغلب تکالیف خانگی را به زوجین محول می کند تا مهارت های آموخته شده در درمان را در تعامل روزانه خود به کار گیرند.

زوج درمانگر خوب، زوج درمانی برای کیست؟

مرکز زوج درمانی

زوج درمانی برای هر نوع رابطه ای مفید است، خواه شریک زندگی شما باشد، یا در هر نوع رابطه دیگری باشید. به عنوان مثال، یک زوج ممکن است قبل از ازدواج نیاز به شناخت خواسته های منطقی و غیرمنطقی خود از رابطه باشند. یک زوج دیگر، پس از 25 سال زندگی با هم، ممکن است متوجه شوند که زوج درمانی می تواند در بازیابی رفتارهای عاشقانه گذشته و زنده کردن روابط خوب اولیه کمک کننده باشد.

زوج درمانی می تواند مشکل فعلی را برطرف کند، از تشدید مشکلات جلوگیری کند یا به سادگی یک “معاینه” برای یک زوج خوشبخت فراهم کند که دوره ای از انتقال یا افزایش استرس را تجربه می کند. زمینه های رایج نگرانی که در زوج درمانی مورد توجه قرار می گیرد، شامل مواردی در رابطه با پول، فرزندپروری، جنسی، خیانت، مسائل مزمن سلامتی، ناباروری، قمار، استفاده از مواد، فاصله عاطفی و درگیری مکرر است.

زوج درمانی توسط بهترین دکتر زوج درمانی چه مزیتی دارد؟

استفاه از متخصصین مجرب و باتجربه در زمینه زوج درمانی

یکی از مزیت های مرکز روانشناسی ذهن آرا نسبت به سایر مراکز روانشناسی استفاده از متخصصین باتجربه است که علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی مرتبط، تجربه کاری بالای آنها در زمینه زوج درمانی است.

پیگیری بالا در فرایند زوج درمانی توسط زوج درمانگر

حیطه های کاری مانند روانشناسی و مشاوره که بر کمک یاورانه به افراد تاکید دارند، می باست تا درمان کامل و رفع تکلیف همراه مراجعان باشند و در مواقع بحرانی یا شرایط خاص دسترسی به متخصصین راحت باشد. دسترسی راحت و پیگیری بالا از مزیت های زوج درمانی در مرکز روانشناسی ذهن آرا است.

عدم اتکا به آزمون های روانشناختی

یکی از مشکلاتی که اکثر مراجعان با مراکز روانشناسی دارند، این است که متخصص زوج درمانگر بدون توجه به مشکل فرد به صورت تشریفاتی و روتین اقدام به گرفتن تست های روانشناسی با هزینه های بسیار بالا می کنند. آزمون های روانشناسی در خدمت مصاحبه و درمان است و نباید محوریت پیدا کند. عدم اتکا به تست های روانشناختی مزیتی است که مرکز زوج درمانی ذهن آرا نسبت به سایر مراکز روانشناسی دارد.

7 فایده زوج درمانی توسط بهترین زوج درمانگر در تهران

1. درک عمیق تری از پویایی رابطه خود به دست آورید

یکی از مزایای اصلی مشاوره زوجین این است که می توانید واقعاً پویایی روابط خود را درک کنید. چه کسی قدرت دارد؟ آیا متعادل است؟ آیا در الگوهای ارتباطی خاص (منفی) قرار دارید؟ آیا شما چند مورد مشترک است که اغلب در مورد آنها اختلاف نظر دارید؟ چگونه مشاجرات را مدیریت می کنید؟

نگاه کردن به پاسخ به این سؤالات و شروع به درک الگوهای روابط خود – چه در زمان های خوب و چه در شرایط دشوار – می تواند در کمک به بهبود رابطه و ایجاد پیوند قوی تر بسیار مهم باشد. این ها همه در گذر زمان کم رنگ می شود و یک مشاوره زوج و زوجدرمانگز خوب می تواند نقاط قوت رابطه شما را مجددا پررنگ کند.

2. زوج درمانگر یک قاضی بی طرف است

پیدا کردن یک زوج درمانگر خوب به معنای داشتن فردی است که هر دو به او اعتماد دارید. درمانگر شما می تواند به آنچه که هر دو می گویید گوش دهد و سپس بازخورد صادقانه، بی طرفانه و غیرمتعصبانه ارائه دهد. گاهی اوقات شنیدن حقایق از یک شخص بی طرف به ما امکان می دهد تا از دریچه جدیدی به رابطه خود نگاه کنیم. آن شخص بی طرف می تواند به صحبت های هر دو طرف گوش دهد و در مورد آنچه می شنود به شما بازخورد سازنده بدهد.

اگر درباره تصمیماتی که باید بگیرید سؤالی دارید، یا اگر به ترسیم مسیر جدیدی در رابطه خود فکر می کنید، ممکن است بخواهید با یک زوج درمانگر صحبت کنید. روانشناسان می توانند به شما کمک کنند تا نتایج بالقوه بلندمدتی را که ممکن است ناشی از تصمیمات شما باشد، هدایت کنید. آنها می توانند به شما نشان دهند که چقدر احتمال دارد اقدامات شما با هدف شما برای حفظ رابطه هماهنگ باشد.

مهمترین فایده زوج درمانی، لنز خارجی است. یعنی کسی که از حارج گود به رابطه ما نگاه می کند و یک بررسی علمی می کند.

3. یک فضای امن برای خود و شریک زندگی خود ایجاد کنید

اغلب هنگامی که با شریک عاشقانه خود درگیر مشاجره هستیم، فقدان احساس امنیت چیزی است که هر دو طرف حس می کنند. برای حل واقعی مشاجره، باید بتوانید آسیب پذیر باشید، حرف دل خود را بازگو کنید و صادق باشید. که این می تواند ترسناک باشد.

زوج درمانی فضای امنی را ایجاد می کند که در آن مرزها تعیین و اجرا می شود و یک شخص ثالث بی طرف بر این فرآیند نظارت می کند و می تواند در صورت لزوم مداخله کند. این بدان معناست که هر دوی شما می توانید یاد بگیرید که واقعاً خیلی راحت حقایق را بگویید و به طور مؤثر ارتباط برقرار کنید.

4. در جلسات زوج درمانی شروع به دیدن دیدگاه های یکدیگر می کنید

زوج درمانی توسط فوق تخصص زوج درمانی اغلب به دو نفر این امکان را می دهد که واقعاً دیدگاه های یکدیگر را ببینند. معمول و طبیعی است که یک رابطه را فقط از دریچه خودمان ببینیم و این اشتباه است. در این حالت فقط احساسات ما هستند که اهمیت دارند، و درک یا پذیرش دیدگاه شریک زندگیمان دشوار است. این ربطی به خودخواه بودن ندارد. در عوض، طبیعی است که درک عمیق تری از دیدگاه خود داشته باشیم.

اگر یک مشاور خوب باشد، می تواند به شما کمک کند که به طور عینی به هر دو طرف اختلاف نظر نگاه کنید، و می توانید سعی کنید از ارتباط نادرست جلوگیری کنید و در عوض شروع به درک واقعی ریشه یک مشکل، هم اکنون و هم در آینده کنید.

5. در کلینیک زوج درمانی شروع به حل موانع رابطه کنید

معمولاً روابط در مواقعی به مشکل می خورند که هر دو طرف در مواجهه با موضوع خاصی دچار مشکل می شوند. این موضوع خاص مثلا می تواند تصمیم گیری برای بچه دار شدن باشد. ممکن است در مورد خرید خانه باشد. اگر احساس می کنید که شما و شریک زندگی تان در مورد موضوع خاصی بحث می کنید که نمی توانید راه حلی برای آن پیدا کنید، درمانگر می تواند به شما کمک کند.

در حالی که تصمیمات مهم می توانند به موانع بزرگی تبدیل شوند که از پیشبرد یک رابطه جلوگیری می کنند، همیشه به آن چیزهای بزرگ تغییر دهنده زندگی مربوط نمی شود. مشاجره بر سر شستن لباس‌ها، ظروف، یا مسئولیت‌های والدین، همگی می‌توانند به همان اندازه بر رابطه تأثیر بگذارند و به بن‌بستی منجر شوند که غلبه بر آن غیرممکن است.

زوج درمانی می تواند به شما کمک کند تا مشکل واقعی ایجاد این موانع را کشف کنید، آنها را برطرف کنید و بفهمید که چگونه (یا اگر) می توانید آنها را حل کنید.

6. مهارت های مقابله ای استراتژیک و موثر را بیاموزید

هیچ رابطه ای کامل نیست و زمان های دشواری وجود خواهد داشت که باید مسیریابی را یاد بگیرید. داشتن مهارت های مقابله ای مناسب می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا از این مواقع چالش برانگیز عبور کنید. با یادگیری مکانیسم‌های مقابله و تکنیک‌های زوج‌درمانی که به شما کمک می‌کند با استرس، عصبانیت، غم و اندوه یا هر احساس دیگری که در رابطه‌تان دخالت می‌کند کنار بیایید، مسیری را برای آینده تعیین می‌کنید.

مهارت‌های مقابله ای مؤثر می‌تواند به مشکلات فوری رابطه کمک کند، اما همچنین به عنوان یک نقشه راه برای مقابله با زمان دشوار بعدی در ازدواج یا رابطه شما عمل می‌کند.

7. احساسات و اهداف خود را در مورد رابطه روشن کنید

گاهی اوقات زوج‌ها به مرکز زوج درمانی مراجعه می‌کنند تا به درک اولیه از آنچه واقعاً از رابطه می‌خواهند برسند. ممکن است درمان را با این باور شروع کنید که هر کاری که لازم است برای بهبود رابطه و با هم ماندن انجام خواهید داد. همچنین ممکن است به سراغ درمان بیایید و از خودتان بپرسید که آیا رابطه شما سالم است یا خیر؟

این ها تنها بخشی از مزیت های مرکز روانشناسی ذهن آرا است که مراجعین عزیز به زبان آورده اند …، شما نیز می توانید از این مزایا بهرمند شوید.

هیچ رابطه ای سیر آرامی ندارد. در همه روابط تعارض و عواطف منفی وجود دارد. در نتیجه مشکلات در روابط صمیمی، بالاخره زمانی هر فردی را تحت تاثیر قرار می دهد. تضاد زیاد، خسته کننده است و باعث فرسودگی روانی و احساس تنهایی در زوجین می شود. رابطه زناشویی ناخوشایند و رنج آور با افزایش افسردگی، اضطراب و سوء مصرف مواد همبستگی مثبت دارد. زوج درمانی می تواند اثر بسیار مثبتی بر تداوم و مطلوب بودن رابطه زوجین داشته باشد.

7 ترفند زوج درمانی که باید بدانید!

در این مطلب 7 تمرین زوج درمانی مطرح شده است که می‌توانید با همسرتان امتحان کنید تا هر گونه الگوهای ارتباطی ناسالم و درگیری‌هایی را که ممکن است در ازدواج شما ایجاد شده باشد، بهبود بخشید.

1. از تکنیک Mirroring استفاده کنید

تکنیک Mirroring به طرق مختلف از تجارت گرفته تا فروش و حل تعارض توصیف و استفاده شده است. هنگامی که در زمینه زوج درمانی استفاده می شود، برای کمک به زوج ها استفاده می شود تا از وارد شدن حالت تدافعی به یک درگیری جلوگیری کنند و به هر فرد اجازه می دهد احساس کند که شنیده می شود. همسری که ناراحت نیست از تکنیک آینه سازی استفاده می کند تا به همسرش اجازه دهد افکار و احساسات خود را در مورد یک موضوع بیان کند. سپس همسر آنچه را که از شریک زندگی خود شنیده بود، “آینه” می‌کرد و در صورتی که آن را درست متوجه نشد، توضیح می‌داد. مهم است که کلماتی را که همسرتان به طور کلمه به کلمه استفاده کرده است بازتاب دهید و از نقل و تفسیر یا اضافه کردن تفسیر یا نظرات خود اجتناب کنید. با این حال، یک اخطار برای استفاده از این تکنیک وجود دارد. اگر نتوانید این تکنیک را صادقانه از محل تفاهم اجرا کنید، طعنه آمیز یا حامی به نظر می رسد و هدف آن را شکست می دهد و درگیری را تشدید می کند.

2. هنگام بحث در مورد موضوعات دشوار از لمس فیزیکی پرورش دهنده استفاده کنید

مهم نیست که ازدواج شما چقدر سالم باشد یا مدت زمانی که با هم بوده اید، مطرح کردن موضوعات حساس با همسرتان دشوار است. مطرح کردن مسائل حساس و خطر طرد شدن، انتقاد یا قضاوت شدن توسط همسرتان به سطحی از آسیب پذیری نیاز دارد. بنابراین، بسیاری از زوج ها موضوعات مهم را زیر فرش جارو می کنند تا از هر گونه منفی بودن احتمالی جلوگیری کنند. چیزی که اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک شریک به اندازه کافی شهامت برای بحث در مورد یک موضوع دشوار با همسر خود به دست می آورد این است که آن را مطرح می کند در حالی که رویکردی محتاطانه دارد و برای هر گونه واکنش منفی احتمالی آماده می شود. این می تواند در نشانه های غیرکلامی مانند حالت های دفاعی، حالات تهاجمی صورت و لحن کلامی استدلالی ظاهر شود. این رویکرد به طور اجتناب ناپذیری منجر به یک پاسخ دفاعی از طرف هر کسی می شود. هنگامی که با یک موضوع دشوار به همسر خود نزدیک می شوید، مهم است که از لمس فیزیکی پرورش دهنده مانند گرفتن دست یا نگه داشتن در آغوش استفاده کنید. این عمل از بالا رفتن گاردهای دفاعی در هر دو جهت جلوگیری می کند و بهترین نتیجه ممکن را در مکالمات دشوار می دهد.

3. موضع همسرتان را در یک مشاجره به وضوح بیان کنید

جان گاتمن، محقق ازدواج، توصیه می‌کند که زوج‌ها باید قبل از تلاش برای حل تعارض، دیدگاه همسرشان را به وضوح بیان کنند، بدون توجه به اینکه آیا با مواضع یکدیگر موافق هستند یا خیر. بدون این که ابتدا این موضوع وجود داشته باشد، این خطر وجود دارد که درگیری دوباره با هر فردی که دیدگاه های خود را با تمام احتمال حل و فصل از دست داده استدلال می کند، شعله ور شود. شروع گفتگو با بیان اینکه فکر می‌کنید موقعیت شریک زندگی‌تان چیست و به دنبال شفاف‌سازی است، لحن شفافیت و درک لازم را برای زوجین برای حل تعارض ایجاد می‌کند. همچنین به جای دامن زدن به شعله های بحث، گفتگو را برای تبادل برابر باز می کند.

4. از تکنیک مرکز زوج درمانی (خلع سلاح)

نویسنده کتاب احساس خوب، دیوید برنز، تکنیک خلع سلاح را به عنوان یکی از پنج راز ارتباط موثر فهرست می کند. او تکنیک خلع سلاح را چنین تعریف می‌کند: «یافتن حقیقت در آنچه که طرف مقابل می‌گوید، حتی اگر آشکارا اشتباه، یا غیرمنطقی یا اغراق‌آمیز به نظر برسد». این می تواند یک راه بسیار قدرتمند و موثر برای نشان دادن قاطعانه در درگیری با همسرتان و جلوگیری از مشارکت در ارتباط نادرست، حالت تدافعی یا ابراز خشم باشد. هر دقیقه از زندگی خود را به حساب بیاورید! به خاطر داشته باشید که شما با همه چیزهایی که همسرتان می گوید موافق نیستید، بلکه بر روی یافتن حقیقت در گفته های او تمرکز می کنید، هرچند کوچک باشد. حتی ممکن است حقیقت این باشد که شما موافق باشید که اگر موقعیت را به همین شکل درک کنید، شما نیز آسیب دیده و عصبانی خواهید شد. استفاده از این تکنیک فوراً شریکتان را از نیاز او به استفاده از خشم برای دفاع از خود “خلع سلاح” می کند یا حمله به عقب. امکان کاهش تنش و ایجاد فرصت برای گفت و گو را فراهم می کند.

5. آنچه را که درست پیش می‌رود تکرار کنید و فضای بهبود را تصدیق کنید

آنچه روی آن تمرکز می کنیم رشد می کند و روابط نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر یک زن و شوهر همیشه بر مشکلاتی که پیش می‌آیند تمرکز کنند، بیشتر رابطه آن ها با مشکلات رو به رشد پر می‌شود. بله، طبیعتاً در هر ازدواجی مشکلاتی پیش خواهد آمد. با این حال، نشخوار فکری در مورد مشکلات می تواند باعث ایجاد حس ترس و ناامیدی شود که می تواند به مرور زمان یک رابطه را خراب کند. در سال 1986، دیوید کوپرایدر مفهوم تحقیق قدردانی را به جهانیان ارائه کرد که تغییر سازمانی را از رویکرد مبتنی بر کسری به رویکرد تغییر مثبت و مبتنی بر نقاط قوت تغییر داد. اجرای پرس و جو قدردانی در سازمان ها بر کشف و درک «آنچه هست» و تمرکز بر مثبت بودن تمرکز دارد. این رویکرد می تواند به طور مستقیم در ازدواج اعمال شود، زیرا زوج ها در تلاش برای تغییر و رشد با هم در جهت مثبت هستند. به کارگیری پرسش های قدردانی برای ازدواج سپس بر روی آنچه در رابطه آن ها درست پیش می رود و رویاهایی که می خواهند با هم انجام دهند متمرکز می شود و آنها را به سمت طراحی ایده آل سرنوشت خود با هم سوق می دهد. وقتی در مکالمه با همسرتان به کار می‌روید، تمرکز شما بر این است که شما دو نفر با هم موفق هستید، از چه جهاتی یک تیم عالی هستید و رویاهای مشترکی که هر دو دارید را تکرار کنید.

6. به دنبال درک کردن باشید، نه درک شدن

شناخت شریک زندگی خود بخش بسیار مهمی در ایجاد یک پیوند محبت آمیز و قابل اعتماد با یکدیگر است و رسیدن به آن زمان و تلاش زیادی را می طلبد. تلاش برای درک افکار، باورها و احساسات شریک زندگی خود، زمینه را برای کار تیمی در هنگام مواجهه با چالش های زندگی یا رابطه تعیین می کند. این ژست علاقه واقعی به درک شریک زندگی خود منجر به دو عنصر دیگر می شود که فروم در مورد آن نوشته است: مراقبت و احترام به همسرتان.

7. تایم اوت های مناسب بگیرید

زوج‌ها مفهوم این را می‌دانند که وقتی تنش‌ها زیاد است، از گفتن یا انجام کاری که از روی عصبانیت پشیمان می‌شوید، جلوگیری کنند. با این حال، آن ها اغلب در مورد چگونگی انجام این کار به درستی آموزش نمی بینند. گرفتن وقت استراحت، اگر به درستی انجام نشود، می تواند به عنوان یک سلاح یا راهی برای دستکاری همسرتان برای عقب نشینی یا کنترل اعمالش استفاده شود. اغلب به زوج‌ها آموزش داده می‌شود که کلمه یا عبارتی بسازند که به آن ها نشان می‌دهد که وقت خود را صرف کنند و سپس به گوشه‌های جداگانه خود بروند تا زمانی که خنک شوند. زمانی که این تکنیک موفقیت آمیز باشد بسیار نادر است و اغلب می تواند مشاجره را تشدید کند، به خصوص اگر احساس طرد شدن یا رها شدن را در رابطه ایجاد کند. دلیل این که این کار نمی کند این است که از یک راه حل منطقی و عقلانی برای یک موقعیت احساسی استفاده می کند.

وقتی تنش بین شما و همسرتان زیاد است، معمولاً تمام عقل از پنجره بیرون می‌رود و وقتی بخش عاطفی مغز ما درگیر است، اعمال موقعیت‌های منطقی بسیار دشوار است. وقتی این احساسات شدید را تجربه می کنیم، مغز عاطفی وارد جنگ، فرار یا واکنش های انجمادی می شود. بنابراین، کلمه سیگنالی که شما و همسرتان انتخاب کرده اید در آن لحظات حتی ثبت نمی شود. از آنجایی که احساسات شدید تفکر منطقی ما را خاموش می کند، تنها راه برای برهم زدن آن استفاده از احساسات به همان اندازه شدید برای ایجاد تغییر در مغز عاطفی شماست. این به مغز منطقی شما یک لحظه می دهد تا کنترل را دوباره به دست بیاورد و دوباره کنترل را به دست بگیرد. به عنوان مثال، استفاده از احساسات به همان اندازه شدید طنز می تواند مغز را از عصبانیت یا حالت تدافعی دور کند. ایجاد یک کلمه علامتی که زمانی را یادآوری می‌کند که هر دو در بیرون از اتاق هتل با لباس زیرشان گیر افتاده‌اند، به‌اندازه کافی دردسرساز خواهد بود، برای مثال، برای مکث کردن بحث و علامت‌گذاری زمان خروج که بسیار مؤثرتر است.

زوج درمانی و مراجعه به متخصص زوج درمانگر، راه چاره ای ست برای زوج هایی که نمی توانند تعارض ها و کشمکش های خود را به شیوه ای مصالحت آمیز حل کنند؛ همچنین برای افرادی که می خواهند کیفیت رابطه زناشویی خود را بهبود بخشند کاربرد دارد. مشارکت زوج ها برای روشن شدن منشا اختلافات و شفاف شدن موضوع در موفقیت درمانی حائز اهمیت است. در واقع بايد نگاهی واقع بينانه برای درك مشكل داشته باشید نه به قصد پيروز شدن بر طرف مقابل. اين شاخه از روان درمانی رابطه، به زوج هايی پيشنهاد می شود كه به دلیل عدم شناخت پیش از ازدواج و نداشتن انگیزه های ازدواج صحیح دچار سردی و عدم اعتماد در رابطه شده اند.

4/5 - (4 امتیاز)
5 نظرات
 1. نیلوفر می گوید

  بهترین مرکز زوج درمانی تهران که به صورت تخصصی برای مشاوره زوج درمانی فعالیت می‌کنه رو میخواستم شما می تونید راهنمایی کنید؟ یا یه زوج درمانگر خوب بهم معرفی کنید که مشکلم حل بشه ممنون

  1. امیر ذبیحی می گوید

   سلام خدمت شما
   بله-کلینیک ذهن آرا یکی از بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران هستش و می تونید از قسمت روانشناس به تمامی روانشناس خوب ما رو دسترسی دارید و وقت مشاوره بگیرید. هر سوال دیگه ای هم دارید با مرکز در تماس باشید.

 2. سمیه می گوید

  واقعا نتایجی که پیش دکتر ریاحی گرفتیم عالی بوده و به نظرم بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی تهران هستید . تو زمینه های دگ هم میخوام به این مجموعه و دکتر ریاحی مراجعه کنم.

  1. امیر ذبیحی می گوید

   سلام خدمت شما
   خوشحالیم که از خدمات ما در مرکز زوج درمانی ذهن آرا راضی بودید

 3. رقیه زمانی می گوید

  مرکز مشاوره زوج درمانی که مشاوره های زناشویی داشته باشه و مشکلات مرتبط به اختلاف بین زن و شوهر رو حل بکنه محدود هستن ولی برخی روانشناس های زوج درمانی اینکارو خوب بلدن من تجربه موفقی تو کلینیک ذهن آرا داشتم و هنوز هم دارم از این جلسات استفاده می کنم. اما چالشی که وجود داره این هستش که نمیشه همیشه از این روش استفاده کرد و هزینه های بالایی داره بنابراین درخواست دارم این جلسات رو به شکل دیگه ای ایجاد کنید یعنی بتونیم خودمون با مشکلاتمون کنار بیایم و خودمون مراحل روانشناسی رو طی کنیم اینطوری خیلی بهتره

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image