مشاوره ازدواج، دریافت وقت با زوج درمانگر

چرا به مشاور قبل از ازدواج مراجعه کنیم؟

مشاوره قبل از ازدواج بهترین و کاربردی ترین راه حل جهت جلوگیری از احتمال جدایی زوجین است!

بزرگترین اشتباهی که زنان و مردان جوان در زمان آشنایی و ازدواج خود به آن دچار می شوند این است که به دلایل رایج و البته کاملا بی ربط، از مراجعه به مشاوره ازدواج پرهیز می کنند. به طور مثال افرادی که فامیل هستند یا مدت هاست که فرد مورد نظر خود را می شناسند، با این جمله که “من طرف مقابلم را می شناسم” از مراجعه نزد مشاوره ازدواج صرف نظر می کنند.

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که قرار نیست فرد مشاور، در مورد انتخاب شما تصمیم گیری کند یا کلاس دیگران شناسی برایتان برگزار کند! در نهایت تصمیم گیری با شماست اما قطعا شناختی که از از خویشاوندان و افراد آشنا دارید متفاوت از شناخت لازم برای سنجش صلاحیت ازدواج با آن فرد است!

7 فایده مشاوره قبل از ازدواج و زوج

 • تشخیص نقاط قوت همسران و رشد آن
 • ویژگی های شخصیتی را بررسی کنید
 • تقویت مهارت های ارتباطی
 • حل تعارضات و مشکلات و کاهش استرس
 • بررسی تاریخچه خانوادگی و گذشته هر یک از زوجین
 • بررسی مسائل مالی
 • بیان اهداف شخصی، زناشویی و خانوادگی

آیا شما و همسرتان دیگر زیاد چشم به هم نمی بینید؟ در این راهنما دریابید که آیا زمان ازدواج درمانی فرا رسیده است و آن جرقه را برگردانید.

ماندن در یک رابطه طولانی مدت و متعهد یکی از سخت ترین چیزهایی است که انسان ها از خود می خواهند. وقتی دست به دست با شخص دیگری زندگی می کنید، اختلاف نظر، مشاجره و دعوا اجتناب ناپذیر است. سوال این است که آیا رابطه شما به اندازه کافی برای شما و همسرتان اهمیت دارد تا از طوفان عبور کنید؟

برای 45 درصد ازدواج های اول، 60 درصد ازدواج های دوم و 73 درصد ازدواج های سوم، پاسخ منفی است. با این حال، بدون در نظر گرفتن اختلافات شما، لازم نیست ازدواج به طلاق ختم شود. با ازدواج درمانی، زوج ها می توانند یاد بگیرند که مسائل خود را حل کنند، ارتباط بهتری برقرار کنند و جرقه ای را که زمانی شعله های عشقشان را روشن می کرد، پس بگیرند.

نکته کلیدی درک این نکته است که هر رابطه یا ازدواج طولانی مدت به مقدار قابل توجهی کار و تعهد از هر دو طرف نیاز دارد. وقتی در یک رابطه متعهد هستید، زندگی شما دیگر فقط مربوط به شما نیست. شما و همسرتان به یک موجود واحد تبدیل می شوید که با دادن و گرفتن شکوفا می شود.

با این حال، اگر ازدواج شما با مشکل مواجه است، مشاوره درمانی ازدواج ممکن است تنها امید شما برای پیشرفت به عنوان یک زوج باشد. برای یافتن 9 علامت مشخص که نیاز به مشاوره ازدواج دارید به خواندن ادامه دهید:

1. شما یا شریک زندگیتان بی تفاوت شده اید

اکثر مردم فکر می کنند متضاد عشق نفرت است. با این حال، نفرت همچنان حس اشتیاق، احساس مراقبت را منتقل می کند. بنابراین، نقطه مقابل عشق، نفرت نیست، بی تفاوتی است.

اگر شما یا همسرتان به نقطه‌ای در رابطه‌تان رسیده‌اید که دیگر به اندازه کافی برای دعوا یا مشاجره اهمیتی ندارید، ممکن است مشاوره زوجین ضروری باشد. این شامل:

 • وقتی همسرتان ناراحت است اهمیتی نمی‌دهد
 • به جای بیان عقاید خود، روی مسائل غلت بزنید
 • تمایلی به صرف وقت با دیگری ندارد
 • اهمیتی نمی دهید که زندگی جنسی شما دچار مشکل شده است
 • بی تفاوت بودن نسبت به خیانت (از شما یا آنها)
 • زندگی جداگانه ای که به سختی تلاقی می کنند
 • ندانستن همسرتان کجاست و اهمیتی نمی دهید
 • یک بی علاقگی عمومی به زندگی آنها

2. تقریباً تمام ارتباطات منفی هستند یا به دعوا می انجامند

همانطور که در بالا ذکر شد، بی تفاوتی می تواند نشانه ای از نیاز شما به ازدواج درمانی باشد. با این حال، اشتیاق بیش از حد نیز می تواند یک چیز منفی باشد. مانند آتش سوزی، اشتیاق خارج از کنترل می تواند ویرانگر باشد.

به عنوان مثال، اگر شما و همسرتان به دلیل اینکه هر مکالمه منجر به مشاجره یا دعوا می شود، برای کنار آمدن با یکدیگر تلاش می کنید، احتمالاً نشان دهنده یک شکست شدید در ارتباطات است. این می تواند منجر به حساس شدن بیش از حد یک یا هر دو شریک شود، حالت تدافعی به خود بگیرد، یا در زمانی که دلیلی برای آن وجود ندارد، از محل آسیب دیده وارد عمل شوند.

این نوع تعامل ناکارآمد می تواند ارتباط واقعی و پیشرفت را تقریبا غیرممکن کند. یک درمانگر ماهر ممکن است بتواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا یاد بگیرید چگونه پس از یک دعوای بد بهبود پیدا کنید و چگونه ارتباط سازنده تری داشته باشید.

3. شما یا شریک زندگیتان دروغ می گویید یا اسرار خود را حفظ می کنید

مشاوره ازدواج برای روابط ممکن است زمانی ضروری باشد که افراد شروع به پنهان کردن رازهای یکدیگر کنند. در حالی که صداقت کامل باید هدف هر ازدواج باشد، یک قانون ناگفته در مورد دروغ های سفید قابل قبول وجود دارد. به عنوان مثال، زن می تواند به شوهرش بگوید که موهای نازک او به سختی قابل توجه است و شوهر می تواند به همسرش بگوید که 10 سال است که یک روز پیر نشده است.

با این حال، زمانی که زوج ها شروع به دروغ گفتن به یکدیگر یا حفظ اسرار در مورد چیزهای مهم می کنند، می تواند مشکل بزرگ تری را در رابطه نشان دهد. این می تواند به این معنی باشد که دیگر به اطلاعات یا احساسات خاصی به شریک زندگی خود اعتماد ندارید، کاری را انجام می دهید که نباید انجام دهید، یا دیگر به اندازه کافی برای به اشتراک گذاشتن چیزها با او اهمیتی ندارید.

4. رابطه شما فاقد صمیمیت است

همه زوج ها پس از چند سال اول ازدواج برای حفظ همان سطح صمیمیت فیزیکی تلاش می کنند. کاملا عادیه با این حال، اگر اصلاً برای صمیمی بودن با همسرتان تلاش می کنید، یا احساس می کنید که از طرف او صمیمیت ندارید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک مشاور ازدواج پیدا کنید.

اگر فقدان صمیمیت وجود دارد که هر دو نفر از آن آگاه هستند و نگران آن هستند، مشاوره می‌تواند به شما کمک کند تا شعله‌های آتش رابطه‌تان را شعله‌ور کنید تا همه چیز به مسیر خود بازگردد.

5. شما یکدیگر را به عنوان آنتاگونیست می بینید

یکی دیگر از شاخص‌های مهم که نشان می‌دهد به ازدواج درمانی نیاز دارید این است که شما یا شریک زندگی‌تان به دیگری به‌عنوان «آدم بد» یا آنتاگونیست نگاه کنید. به طور کلی، انسان ها تمایل دارند ذهنیت «ما در برابر آنها» را اتخاذ کنند و دائماً خود را از دیگران متمایز می کنند.

یک ازدواج سالم نمی تواند به این شکل عمل کند. شما و همسرتان باید بدون در نظر گرفتن سرزنش، پذیرفت که در رابطه با هم هستید. شما یک تیم هستید، نه رقیب.

6. شما یا شریک زندگیتان خیانت کرده اید

خیانت در یک رابطه می تواند یک مانع فوق العاده دشوار برای غلبه بر آن باشد. این یک نقض اعتماد است که ممکن است به این راحتی به دست نیاید. با این حال، شرکای خیانت به ندرت بدون دلیل رفتار می کنند.

در حالی که ما خیانت را تشویق نمی‌کنیم یا نمی‌پذیریم، اما هر دو طرف باید بدانند که این خیانت اغلب نتیجه یک شکست در ازدواج است.

او می تواند معنای جنسی داشته باشد، بله، اما می تواند احساسی نیز باشد. به عنوان مثال، مردانی که از سوی همسرانشان احساس احترام نمی‌کنند، بیشتر در معرض خیانت هستند، همچنین زنانی که احساس می‌کنند توسط شوهرانشان مورد توجه قرار نمی‌گیرند. اما عامل شماره یک منجر به خیانت، تنهایی است.

7. متوجه می‌شوید که بارها و بارها مشاجرات مشابهی دارید

در هر رابطه ای مسائل مهمی وجود دارد. اغلب آنها از بار عاطفی ناشی می شوند، گاهی اوقات از قبل از شروع رابطه. با این حال، آنها همچنین می توانند ناشی از اقدامات همسر در رابطه باشند.

برخی از مسائل برای زوج ها همیشگی خواهد بود. زوج ها در طول زندگی مشترک بر سر این مسائل با هم دعوا می کنند. نکته کلیدی احترام، درک و شوخ طبعی است، زیرا این مسائل با ارزش های اصلی، شخصیت و خلق و خوی مرتبط است که تغییر نخواهد کرد.

مسائل دیگر می توانند قابل حل باشند و به مهارت های مصالحه خوبی از طرف هر یک از شریک ها نیاز دارند. غالباً یک زوج برای تمایز بین مسائل قابل حل و همیشگی و یادگیری مهارت های مناسب برای تسلط بر هر یک، باید به دنبال درمان ازدواج باشند.

8. شما یا شریکتان در مورد امور مالی ناصادق هستید

در نهایت، اگرچه ممکن است به نظر کار مهمی نباشد، پنهان کردن، دروغ گفتن یا حفظ اسرار در مورد مسائل مالی نشانه اصلی ناراحتی در یک رابطه است. خیانت مالی یک چیز واقعی است و عدم صداقت در مورد نحوه خرج کردن پول یک مسئله جدی است.

در روابط جوان‌تر با حساب‌های بانکی جداگانه، این نسبتاً پذیرفته شده است که هر فرد می‌تواند پس از محاسبه تمام صورت‌حساب‌ها و هزینه‌های مشترک، آنچه را که می‌خواهد با امور مالی خود انجام دهد. با این حال، وقتی زوج‌ها حساب‌های بانکی خود را به اشتراک می‌گذارند، خریدهای مخفی برای شریک دیگر منصفانه نیست.

این شامل گرفتن کارت های اعتباری، افتتاح حساب های بانکی و درخواست وام بدون اطلاع دیگران است. این موضوع می تواند مشکل باشد زیرا ممکن است تا حدی یک مسئله دائمی و تا حدودی یک مسئله قابل حل باشد و اغلب برای تعیین نحوه برخورد با مشکل به خدمات درمانی نیاز است.

آیا به مشاوره زوج و ازدواج نیاز دارید؟

پس از خواندن این مقاله، ممکن است درک بیشتری از مسائل مربوط به رابطه خود و اینکه آیا به ازدواج درمانی نیاز دارید یا خیر، داشته باشید. اگر چنین است، به یاد داشته باشید، هیچ شرم آور نیست که سخت کار کنید و برای اصلاح یا بهبود ازدواج خود به دنبال کمک باشید. اگر هر یک از زوجین بتوانند قبل از ازدواج به مشاوره فردی مراجعه کنند درصد ایجاد مشکل زوجین به شکل قابل قبولی کاهش میابد.

1/5 - (1 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image