اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری در کودکان

ناتوانی های یادگیری چیست؟

ناتوانی های یادگیری یا اختلالات یادگیری، اصطلاحات چتری برای طیف گسترده ای از مشکلات یادگیری هستند. ناتوانی یادگیری مشکلی از نظر هوش یا انگیزه نیست و بچه های دارای ناتوانی یادگیری تنبل یا خنگ نیستند. در واقع، بیشتر آنها به اندازه دیگران باهوش هستند. مغز آنها سیم‌کشی متفاوتی دارد – و این تفاوت بر نحوه دریافت و پردازش اطلاعات تأثیر می‌گذارد.

به زبان ساده، کودکان و بزرگسالان مبتلا به این اختلال چیزها را متفاوت می بینند، می شنوند و درک می کنند. این می تواند در یادگیری اطلاعات و مهارت های جدید و استفاده از آنها مشکل ایجاد کند. رایج ترین انواع ناتوانی های یادگیری شامل مشکلات خواندن، نوشتن، ریاضی، استدلال، گوش دادن و صحبت کردن است.

در حالی که هر کودکی هر از گاهی با تکالیف مشکل دارد، اگر یک حوزه خاص از یادگیری به طور مداوم مشکل ساز باشد، ممکن است نشان دهنده یک اختلال یادگیری باشد.

کودکان دارای ناتوانی های یادگیری می توانند موفق شوند! مواجهه با این واقعیت که فرزند شما دچار اختلال یادگیری است، می تواند سخت باشد. هیچ پدر و مادری نمی‌خواهد فرزندش را در رنج ببیند. ممکن است از خود سوال کنید که این می تواند برای آینده فرزندتان چه معنایی داشته باشد، یا نگران این باشید که چگونه از مدرسه عبور می کند؟

اما نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که اکثر بچه های دارای ناتوانی های یادگیری به اندازه بقیه باهوش هستند. آنها فقط باید به روش هایی آموزش داده شوند که متناسب با سبک های یادگیری منحصر به فرد آنها باشد. با یادگیری بیشتر در مورد ناتوانی های یادگیری به طور کلی، و مشکلات یادگیری فرزندتان به طور خاص، می توانید راه را برای موفقیت در مدرسه و فراتر از آن هموار کنید.

علائم و نشانه های ناتوانی ها و اختلالات یادگیری

ناتوانی های یادگیری از کودکی به کودک دیگر بسیار متفاوت به نظر می رسد. یک کودک ممکن است با خواندن و املا مشکل داشته باشد، در حالی که کودک دیگر عاشق کتاب است اما نمی تواند ریاضی را بفهمد. هنوز هم ممکن است کودک دیگری در درک آنچه دیگران می گویند یا با صدای بلند ارتباط برقرار می کند مشکل داشته باشد. مشکلات بسیار متفاوت هستند، اما همه آنها اختلال یادگیری هستند.

شناسایی این اختلال همیشه آسان نیست. به دلیل تنوع زیاد، هیچ علامت یا مشخصاتی وجود ندارد که بتوانید به عنوان اثبات مشکل به آن نگاه کنید. با این حال، برخی از علائم هشدار دهنده در سنین مختلف بیشتر از سایرین دیده می شود. اگر از چیستی آنها آگاه باشید، می توانید زودتر به یک اختلال یادگیری مبتلا شوید و به سرعت اقدامات لازم را برای کمک گرفتن از فرزندتان انجام دهید.

چک لیست های زیر برخی از علائم مهم و رایج برای اختلالات یادگیری را ارائه می دهند. به یاد داشته باشید که کودکانی که ناتوانی های یادگیری ندارند هم ممکن است برخی از این مشکلات را در زمان های مختلف تجربه کنند. زمان نگرانی زمانی است که توانایی فرزند شما برای تسلط بر مهارت های خاص مداوم باشد.

علائم و نشانه های ناتوانی های یادگیری: سن پیش دبستانی

 • مشکل در تلفظ کلمات
 • مشکل پیدا کردن کلمه مناسب
 • در یادگیری الفبا، اعداد، رنگ ها، اشکال یا روزهای هفته مشکل دارید
 • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها یا یادگیری روال
 • مشکل در کنترل مداد رنگی، مداد و قیچی یا رنگ آمیزی درون خطوط
 • مشکل در بستن دکمه ها، زیپ ها، گیره ها یا یادگیری بستن بند کفش

علائم و نشانه های ناتوانی های یادگیری: سنین 5-9

 • مشکل در یادگیری ارتباط بین حروف و صداها
 • قادر به ترکیب صداها برای ساختن کلمات نیست
 • کلمات اساسی را هنگام خواندن اشتباه می کند
 • کند بودن در یادگیری مهارت های جدید
 • به طور مداوم کلمات را اشتباه می نویسد و اشتباهات مکرر می کند
 • مشکل در یادگیری مفاهیم پایه ریاضی
 • مشکل در گفتن زمان و به خاطر سپردن سکانس ها

علائم و نشانه های ناتوانی های یادگیری: سنین 10-13

 • مشکل در درک مطلب یا مهارت های ریاضی
 • مشکل با سوالات تستی باز و مشکلات کلمه ای
 • از خواندن و نوشتن بیزار است؛ از خواندن با صدای بلند اجتناب می کند
 • دست خط ضعیف
 • مهارت های سازمانی ضعیف (اتاق خواب، تکالیف و میز به هم ریخته و نامرتب هستند
 • مشکل دنبال کردن بحث های کلاس درس و بیان افکار با صدای بلند
 • املای یک کلمه مشابه در یک سند واحد

توجه به نقاط عطف رشد می تواند به شما در شناسایی اختلالات یادگیری کمک کند. توجه به نقاط عطف رشد طبیعی برای کودکان نوپا و پیش دبستانی بسیار مهم است. تشخیص زودهنگام تفاوت‌های رشدی ممکن است یک سیگنال اولیه از ناتوانی یادگیری باشد و مشکلاتی که زود تشخیص داده می‌شوند می‌توانند آسان‌تر اصلاح شوند.

تاخیر رشدی ممکن است تا زمانی که کودک شما بزرگتر نشده است به عنوان علامت ناتوانی یادگیری در نظر گرفته نشود، اما اگر آن را در زمانی که کودک شما کوچک است تشخیص دهید، می توانید زودتر مداخله کنید. شما بهتر از هر کس دیگری فرزندتان را می شناسید، بنابراین اگر فکر می کنید مشکلی وجود دارد، ارزیابی آن ضرری ندارد. همچنین می توانید از پزشک اطفال خود نمودار نقاط عطف رشد را بخواهید.

نشانه های اختلال یادگیری در کودکان و علائم ویژه آن

انواع اختلالات یادگیری

ناتوانی های یادگیری اغلب بر اساس مجموعه مهارت های مدرسه گروه بندی می شوند. اگر فرزند شما در مدرسه است، انواع اختلالات یادگیری که آشکارتر هستند معمولاً حول محور خواندن، نوشتن یا ریاضی می چرخند.

اختلال یادگیری در خواندن (نارساخوانی)

دو نوع اختلال یادگیری در خواندن وجود دارد. مشکلات اساسی خواندن زمانی رخ می دهد که درک رابطه بین صداها، حروف و کلمات مشکل باشد. مشکل درک مطلب زمانی رخ می دهد که در درک معنای کلمات، عبارات و پاراگراف ها ناتوان باشد.

علائم مشکل در خواندن شامل مشکلات زیر است:

 • تشخیص حروف و کلمات
 • درک کلمات و ایده ها
 • سرعت خواندن و روان خوانی
 • مهارت های عمومی واژگان

اختلال یادگیری در ریاضی (ناتوانی در محاسبه)

ناتوانی های یادگیری در ریاضی بسته به سایر نقاط قوت و ضعف کودک بسیار متفاوت است. توانایی کودک در انجام ریاضی به طور متفاوتی تحت تأثیر ناتوانی یادگیری زبان، اختلال بینایی، یا مشکل در ترتیب، حافظه یا سازماندهی قرار می گیرد.

کودک مبتلا به اختلال یادگیری مبتنی بر ریاضی ممکن است با به خاطر سپردن و سازماندهی اعداد، علائم عملیات و «حقایق» اعداد (مانند 5+5=10 یا 5×5=25) مشکل داشته باشد. کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری ریاضی ممکن است در اصول شمارش نیز مشکل داشته باشند (مانند شمارش دو تایی یا پنج تایی) یا در تشخیص زمان مشکل داشته باشند.

اختلال یادگیری در نوشتن (دیسگرافی)

اختلالات یادگیری در نوشتن می تواند شامل عمل فیزیکی نوشتن یا فعالیت ذهنی درک اطلاعات باشد. اختلال نوشتاری اولیه به مشکل فیزیکی در تشکیل کلمات و حروف اشاره دارد. ناتوانی در نوشتن بیانی نشان دهنده مبارزه برای سازماندهی افکار بر روی کاغذ است.

علائم ناتوانی در یادگیری زبان نوشتاری حول عمل نوشتن می چرخد. آنها شامل مشکلات زیر می شوند:

 • نظم و انسجام نوشتار
 • کپی کردن دقیق حروف و کلمات
 • قوام املایی
 • سازماندهی و انسجام نوشتاری

انواع اختلالات دیگر یادگیری

خواندن، نوشتن و ریاضی تنها مهارت هایی نیستند که تحت تأثیر اختلالات یادگیری قرار می گیرند. انواع دیگر ناتوانی های یادگیری شامل مشکلات در مهارت های حرکتی (حرکت و هماهنگی)، درک زبان گفتاری، تمایز بین صداها و تفسیر اطلاعات بصری است.

اختلال یادگیری در مهارت های حرکتی (دیسپراکسی)

دشواری حرکتی به مشکلات حرکتی و هماهنگی اشاره دارد، چه در مهارت های حرکتی ظریف (بریدن، نوشتن) باشد و چه در مهارت های حرکتی درشت (دویدن، پریدن). ناتوانی حرکتی گاهی اوقات به عنوان یک فعالیت “خروجی” نامیده می شود به این معنی که به خروجی اطلاعات از مغز مربوط می شود. برای دویدن، پریدن، نوشتن یا بریدن چیزی، مغز باید بتواند با اعضای لازم برای تکمیل عمل ارتباط برقرار کند.

علائمی که نشان می دهد کودک شما ممکن است ناتوانی در هماهنگی حرکتی داشته باشد شامل مشکلاتی در توانایی های فیزیکی است که نیاز به هماهنگی دست و چشم دارد، مانند گرفتن مداد یا بستن دکمه های پیراهن.

اختلال یادگیری در زبان (آفازی/دیسفازی)

ناتوانی های یادگیری زبان و ارتباط، شامل توانایی درک یا تولید زبان گفتاری است. زبان همچنین به عنوان یک فعالیت خروجی در نظر گرفته می شود زیرا به سازماندهی افکار در مغز و فراخوانی کلمات مناسب برای توضیح شفاهی یا برقراری ارتباط نیاز دارد.

نشانه‌های اختلال یادگیری مبتنی بر زبان شامل مشکلاتی در مهارت‌های زبانی کلامی، مانند توانایی بازگویی یک داستان، روانی گفتار، و توانایی درک معنای کلمات، دستورالعمل‌ها و موارد مشابه است.

مشکلات پردازش شنوایی و بصری: اهمیت گوش و چشم

چشم ها و گوش ها ابزار اصلی رساندن اطلاعات به مغز هستند، فرآیندی که گاهی اوقات “ورودی” نامیده می شود. اگر چشم ها یا گوش ها به درستی کار نکنند، یادگیری ممکن است آسیب ببیند.

اختلال پردازش شنوایی – حرفه ای ها ممکن است به توانایی شنیدن خوب به عنوان “مهارت های پردازش شنیداری” یا “زبان دریافتی” اشاره کنند. توانایی شنیدن درست چیزها به شدت بر توانایی خواندن، نوشتن و املا تأثیر می گذارد. ناتوانی در تشخیص تفاوت های ظریف در صدا، به زبان آوردن کلمات و درک مفاهیم اساسی خواندن و نوشتن را دشوار می کند.

اختلال پردازش بصری – مشکلات در ادراک بصری شامل از دست دادن تفاوت های ظریف در اشکال، معکوس کردن حروف یا اعداد، پرش از کلمات، پرش از خطوط، درک اشتباه عمق یا فاصله، یا داشتن مشکل در هماهنگی چشم و دست است. حرفه ای ها ممکن است به کار چشم ها به عنوان “پردازش بصری” اشاره کنند. ادراک بصری می تواند بر مهارت های حرکتی، درک مطلب و ریاضی تاثیر بگذارد.

اختلالات دیگری که یادگیری را دشوار می کند

مشکل در مدرسه همیشه ناشی از ناتوانی یادگیری نیست. اضطراب، افسردگی، رویدادهای استرس‌زا، آسیب‌های عاطفی و سایر شرایطی که بر تمرکز تأثیر می‌گذارند، یادگیری را به یک چالش تبدیل می‌کنند. علاوه بر این، ADHD و اوتیسم گاهی اوقات همزمان رخ می دهند یا با ناتوانی های یادگیری اشتباه گرفته می شوند.

ADHD – اختلال بیش فعالی نقص توجه (ADHD)، اگرچه به عنوان یک ناتوانی یادگیری در نظر گرفته نمی شود، مطمئناً می تواند یادگیری را مختل کند. کودکان مبتلا به ADHD اغلب در یک جا نشستن، متمرکز ماندن، پیروی از دستورالعمل ها، منظم ماندن و انجام تکالیف مشکل دارند.

اوتیسم – مشکل در تسلط بر برخی مهارت های تحصیلی می تواند ناشی از اختلالات رشدی فراگیر مانند اوتیسم و سندرم آسپرگر باشد. کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم ممکن است در برقراری ارتباط، خواندن زبان بدن، یادگیری مهارت های اساسی، دوست یابی و برقراری تماس چشمی دچار مشکل شوند.

تشخیص و تست اختلالات یادگیری

از آنجایی که تشخیص ناتوانی یادگیری همیشه آسان نیست، تصور نکنید که می‌دانید مشکل فرزندتان چیست، حتی اگر علائم واضح به نظر می‌رسند. مهم است که فرزندتان توسط یک متخصص واجد شرایط بررسی و ارزیابی شود. گفته می شود، شما باید به غرایز خود اعتماد کنید. اگر فکر می کنید چیزی غیرنرمال است، به حرف دل خود گوش دهید. اگر احساس می کنید که یک معلم یا پزشک نگرانی های شما را به حداقل می رساند، نظر شخص دوم را جویا شوید. اجازه ندهید کسی به شما بگوید که «صبر کنید و ببینید چه می شود» یا «نگران نباشید» اگر دیدید فرزندتان در حال مبارزه است. صرف نظر از اینکه مشکلات فرزند شما به دلیل ناتوانی یادگیری است یا خیر، مداخله لازم است.

به خاطر داشته باشید که پیدا کردن کسی که بتواند کمک کند ممکن است کمی زمان و تلاش نیاز داشته باشد. حتی متخصصان گاهی اوقات ناتوانی های یادگیری را با ADHD و سایر مشکلات رفتاری اشتباه می گیرند. سعی کنید صبور باشید و به یاد داشته باشید که همیشه پاسخ روشنی دریافت نخواهید کرد. سعی کنید خیلی درگیر تلاش برای تعیین برچسب اختلال فرزندتان نباشید. آن را به حرفه ای ها بسپارید. در عوض روی اقداماتی که می توانید برای حمایت از کودک خود بردارید و به روش های عملی علائم او را برطرف کنید، تمرکز کنید.

فرآیند تشخیص و تست اختلالات یادگیری

تشخیص ناتوانی یادگیری یک فرآیند است. این فرایند شامل تست، گرفتن شرح حال و مشاهده توسط یک متخصص آموزش دیده است. یافتن یک مرکز اختلال یادگیری مهم است. از مدرسه فرزندتان شروع کنید، و اگر او نمی تواند به شما کمک کند، از پزشک یا دوستان و خانواده خود که با ناتوانی های یادگیری با موفقیت روبرو شده اند، سوال کنید.

انواع متخصصانی که ممکن است قادر به تست و تشخیص ناتوانی های یادگیری باشند عبارتند از:

 • روانشناس بالینی
 • روانشناسان مدرسه
 • روانپزشکان کودک
 • روانشناس تربیتی
 • روانشناس رشد
 • روانشناس اعصاب
 • روانشناس
 • کاردرمانگر (آزمایش اختلالات حسی که می تواند منجر به مشکلات یادگیری شود)
 • درمانگر گفتار و زبان

گاهی اوقات چندین متخصص، خدمات را به عنوان یک تیم برای به دست آوردن تشخیص دقیق هماهنگ می کنند. آنها همچنین ممکن است از معلمان فرزند شما نظر بخواهند.

ادغام، توالی و انتزاع: اصطلاحات فنی برای نحوه عملکرد مغز

یک متخصص اختلالات یادگیری ممکن است به اهمیت “ادغام” با یادگیری اشاره کند. ادغام به یکپارچه سازی به درک اطلاعاتی که به مغز داده شده است اشاره دارد و شامل سه مرحله است:

توالی که به معنای قرار دادن اطلاعات در جهت درست است.

انتزاع، که معنی دادن به اطلاعات است.

سازمان، که به توانایی مغز در استفاده از اطلاعات برای شکل دادن به افکار کامل اشاره دارد.

هر یک از این سه مرحله مهم است و ممکن است فرزند شما در یک زمینه ضعف داشته باشد که باعث مشکل یادگیری شود. به عنوان مثال، در ریاضیات، ترتیب (توانایی نظم بخشیدن به چیزها) برای یادگیری شمارش یا ضرب (و همچنین یادگیری الفبا یا ماه های سال) مهم است. به طور مشابه، انتزاع و سازماندهی بخش‌های مهمی از مهارت‌ها و توانایی‌های آموزشی متعدد هستند. اگر یک فعالیت مغزی خاص به درستی انجام نشود، مانعی برای یادگیری ایجاد می کند.

درمان و کمک به کودکان دارای اختلالات یادگیری

کمک کردن به کودکان دارای اختلالات یادگیری

وقتی صحبت از ناتوانی های یادگیری به میان می آید، دانستن اینکه چه کاری باید انجام دهید و از کجا کمک بگیرید همیشه آسان نیست. مراجعه به متخصصانی که می توانند مشکل را به طور دقیق تشخیص دهند، البته مهم است. شما همچنین می خواهید با مدرسه فرزندتان کار کنید تا برای فرزندتان مسکن ایجاد کنید و از کمک تحصیلی تخصصی بهره مند شوید. اما نقش خود را نادیده نگیرید. شما فرزند خود را بهتر از هر کس دیگری می شناسید، بنابراین در بررسی گزینه های خود، یادگیری در مورد درمان ها و خدمات جدید و نظارت بر آموزش فرزندتان پیشقدم شوید.

جزئیات مربوط به ناتوانی یادگیری فرزندتان را بیاموزید. در مورد نوع ناتوانی یادگیری فرزندتان بیاموزید. دریابید که ناتوانی چگونه بر فرآیند یادگیری تأثیر می گذارد و چه مهارت های شناختی در آن نقش دارند. ارزیابی تکنیک های یادگیری آسان تر است اگر درک کنید که ناتوانی یادگیری چگونه بر فرزند شما تأثیر می گذارد.

درمان های تحقیقاتی، خدمات و نظریه های جدید. همراه با دانستن نوع ناتوانی یادگیری فرزندتان، خود را در مورد موثرترین گزینه های درمانی موجود آموزش دهید. این می تواند به شما کمک کند از فرزندتان در مدرسه دفاع کنید و درمان را در خانه دنبال کنید.

درمان و خدمات را در منزل دنبال کنید. حتی اگر مدرسه یا مرکز خدمات روانشناختی منابع لازم برای درمان ناتوانی یادگیری فرزندتان را ندارد، می‌توانید این گزینه‌ها را خودتان در خانه یا با یک درمانگر یا مربی دنبال کنید.

نقاط قوت فرزندتان را پرورش دهید. حتی اگر کودکان دارای ناتوانی های یادگیری در یک زمینه یادگیری مشکل دارند، ممکن است در زمینه دیگری برتری داشته باشند. به علایق فرزندتان توجه کنید. کمک به کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری احتمالاً به آنها در زمینه های دشوار نیز کمک می کند تا احساسات و نقاط قوت خود را توسعه دهند.

مهارت های اجتماعی و عاطفی: چگونه می توانید کمک کنید؟

اختلالات یادگیری می تواند برای کودکان بسیار ناامید کننده باشد. تصور کنید با مهارتی مشکل دارید که همه دوستانتان به راحتی با آن برخورد می کنند، نگران خجالت کشیدن خود در مقابل کلاس هستند، یا در تلاش برای بیان خود هستند. همه چیز می تواند برای کودکان بسیار باهوش با ناتوانی های یادگیری مضاعف خسته کننده باشد – سناریویی که غیر معمول نیست.

کودکان مبتلا به ناتوانی های یادگیری ممکن است در بیان احساسات، آرام کردن خود و خواندن نشانه های غیرکلامی دیگران دچار مشکل شوند. این می تواند منجر به مشکل در کلاس درس و با همسالان آنها شود. خبر خوب این است که شما به عنوان یک والدین می توانید تاثیر زیادی در این زمینه ها داشته باشید. مهارت‌های اجتماعی و عاطفی ثابت‌ترین شاخص‌های موفقیت برای همه کودکان هستند – و این شامل کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری نیز می‌شود.

ناتوانی‌های یادگیری و چالش‌های تحصیلی همراه با آن، می‌تواند منجر به عزت نفس پایین، گوشه‌گیری و مشکلات رفتاری شود. شما می توانید با ایجاد یک سیستم حمایتی قوی برای کودکان مبتلا به ناتوانی های یادگیری و کمک به آنها در یادگیری بیان خود، مقابله با ناامیدی و مقابله با چالش ها با این موارد مقابله کنید. با تمرکز بر رشد فرزندتان به عنوان یک شخص، و نه فقط بر موفقیت های تحصیلی، به او کمک می کنید تا عادات عاطفی خوبی را بیاموزد که زمینه موفقیت را در طول زندگی فراهم می کند.