مشاوره آنلاین

هر آنچه باید درباره ی مشاوره آنلاین بدانید، مشاوره آنلاین در کلینیک ذهن آرا

مشاوره آنلاین یک راه موثر، محرمانه و مناسب برای دسترسی به خدمات بهداشت روانی است. با همه گیری ویروس کرونا، بسیاری از درمانگران مشاوره آنلاین را ارائه می دهند. درمان آنلاین از طریق کنفرانس ویئویی، تماس تصویری، ایمیل و چت انجام می شود. تحقیقات نشان می دهد که مشاوره آنلاین به اندازه ی مشاوره ی حضوری تاثیرگذار بوده است و بسیاری از افراد درمان آنلاین را ترجیح می دهند زیرا حریم خصوصی بیشتری حفظ می شود، قابل در دسترس تر است و اغلب هزینه ی کمتری دارد.

درمان آنلاین، که به عنوان درمان الکترونیکی، مشاوره الکترونیکی، تله تراپی یا مشاوره سایبری نیز شناخته می شود و شامل ارائه و پشتیبانی از خدمات بهداشت روانی از طریق اینترنت است.

online-therapy  راه های برگزاری مشاوره آنلاین

ابزارهای اولیه برای برقراری ارتباط در درمان آنلاین عبارتند از:

 • پست الکترونیک
 • تلفن هوشمند
 • پیامک در مواقع ضروری
 • پیام های متنی
 • کنفرانس ویدیویی
 • پیام های صوتی

دسترسی به چنین خدماتی از طریق رایانه رومیزی یا لپ تاپ امکان پذیر است، اما برنامه های تلفن همراه هوشمند نیز این ارتباط را امکان پذیر می کنند.

درمانگران آنلاین

همانطور که درمانگران و مشاوران در “دنیای واقعی” می توانند طیف وسیعی از مدارک و مجوزها را داشته باشند، درمانگران آنلاین نیز تخصص و تجربه ی کافی و لازم را کسب کرده و اجازه ی ارائه ی خدمات روان درمانی و مشاوره را دارند. بسیاری از درمانگران حضوری، خدمات آنلاین نیز ارائه می دهند و تفاوتی میان درمانگران حضوری و غیرحضوری یافت نمی شود.

درمانگران آنلاین باید دارای مجوز برای ارائه خدمات حضوری و همچنین درمان آنلاین باشند.

قوانین و اخلاق درمان آنلاین

انجمن روانشناسی آمریکا (APA) یک چارچوب اخلاقی مناسب برای استفاده از فناوری در سلامت روان ارائه می دهد. این دستورالعمل ها حداقل شیوه ها و استانداردهای مورد نیاز برای درمان آنلاین اخلاقی را نشان می دهد:

 1. درمانگران می بایست درک کافی از فناوری داشته باشند. به عبارتی دیگر، آن ها می بایست از نحوه استفاده ابزارهای مورد نیاز برای ارائه مشاوره به صورت آنلاین و نحوه اطمینان از خصوصی و ایمن ماندن اطلاعات مراجعه کنندگان اطلاع داشته باشند.
 2. در زمینه ی تخصص خود کار کنید. درمانگران فقط باید خدماتی را ارائه دهند که برای ارائه آنها آموزش دیده اند. بنابراین اگر مشکلی را برای درمانگر خود بیان کردید که تخصص و تجربه ی درمان آن را ندارد، باید به جای تلاش برای درمان، شما را به درمانگر دیگری ارجاع دهد.
 3. به دنبال آموزش، دانش و نظارت باشد. به منظور ارائه بهترین درمان ممکن، درمانگران آنلاین می بایست از آخرین تحقیقات و بهترین شیوه ها مطلع باشند
 4. به قوانین و مقررات مربوط پایبند باشند. هر کشوری سیاست ها و مقررات متفاوتی برای مدیریت خدمات پزشکی مجازی در نظر گرفته است. به طور مثال، در ایران درمانگران می بایست حتما مجوز مشاوره و درمان را کسب کنند تا بتوانند جلسات مشاوره برگزار کنند.

مسائل مورد بررسی در مشاوره آنلاین

برخی از مواردی که می توان با مشاوره آنلاین به طور موثر درمان کرد عبارتند از:

 • اعتیاد
 • مدیریت خشم
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلال دوقطبی
 • افسردگی
 • اختلالات اشتها
 • روابط بین فردی

اگرچه درمان الکترونیکی می تواند برای شرایط مختلف و شرایط پیچیده مفید باشد، اما اگر شرایطی دارید که نیاز به درمان نزدیک یا مستقیم یا مداخله حضوری دارد، درمان حضوری اولویت دارد.

روانشناس ایرانی در دبی

کاربردی ترین خدمات درمانی آنلاین

درمشاوره آنلاین می توان انواع خدمات درمانی را همراه با متخصص مربوطه ارائه کرد.

مشاوره ازدواج آنلاین: امروزه بسیاری از زوج ها از خدمات مشاوره ازدواج آنلاین استفاده می کنند تا تعارضات و مسائل موجود در رابطه خود را برطرف کنند. مشاوره ازدواج نوعی روان درمانی است که به زوجین کمک  می کند از مسائل یا رفتارهایی که روابط آن ها را به خطر می اندازد آگاه شوند.

سرکار خانم محبوبه امیدی نژاد، آقایان مجتبی ریاحی و میثم شکرایی خدمات مشاوره ازدواج آنلاین را در کلینیک ذهن آرا ارائه می دهند. برای رزو مشاوره ازدواج آنلاین با متخصصین ما می توانید از طریق سایت اقدام نمایید.

مشاوره کودک آنلاین: امروزه، مشورت با یک روانشناس کودک آنلاین با توجه به مشغله های کاری زیاد و بیماری همه گیر کرونا، بهترین فرصت برای بهبود وضعیت عاطفی کودکان می باشد. از آنجا که اختلالات عاطفی در کودکان به دلیل انزوای اجتماعی و نداشتن روال عادی افزایش یافته است کودکان در این دوران بیش از هر زمان دیگری نیاز به مراقبت دارند.

دکترها مژگان سلطانی و حوریه پورحنیفه و روانشناسان کودک در کلینیک ذهن آرا خدمات کودک را به صورت آنلاین ارائه می دهند. در طی این جلسات، ارزیابی و تشخیص، درمان و پیشگیری و بهبود صورت می گیرد.

مزایای درمان آنلاین

مشاوره آنلاین نیز مانند مشاوره حضوری مزایای زیادی برای درمانجو ها به دنبال دارد. برخی از مزایای آن عبارتند از:

 • دسترسی آسان: موانع فیزیکی زیادی برای رسیدن به درمان وجود دارد. به عنوان مثال ، شاید شما در منطقه ای دور افتاده زندگی می کنید. یا به وسایل نقلیه کافی دسترسی ندارید، به این معنی که برای رفت و آمد باید به دوستان و خانواده خود زحمت بدهید. به لطف فناوری و اینترنت، می توانید فارغ از مشکلات رفت و آمد از درمان بهره مند شوید.
 • مقرون به صرفه بودن: درمان آنلاین بسیاری از هزینه های رفت و آمد را حذف می کند و از درمان حضوری مقرون به صرفه تر است.
 • برنامه ریزی راحت: مشاوره آنلاین به شما امکان می دهد جلساتی را متناسب با زندگی خود برنامه ریزی کنید. می توانید آن جلسات را متناسب با برنامه کاری و تعهدات خانوادگی خود پیش ببرید.
 • حریم خصوصی: برخی نگران برچسب های همراه با بیماری های روانی هستند و دغدغه این را دارند که در مطب و کلینیک مشاوره با آشنایان و همکاران خود مواجه شوند. با حضور در مشاوره آنلاین، می توانید از حریم خصوصی کامل لذت ببرید حتی می توانید بدون اطلاع به دیگران جلسات را برای زمانی که در خانه تنها هستید، برنامه ریزی کنید.
 • صرفه جویی در وقت: بسیاری از مردم از راحتی درمان آنلاین لذت می برند. آنها دریافتند این امر باعث صرفه جویی در وقت می شود زیرا مجبور نیستند زمان زیادی در ترافیک برای رسیدن به مطب یا کلینیک صرف کنند.
 • برنامه ریزی نیز می تواند راحت تر باشد. قرارهای زنده درمانی ممکن است عصرها و آخر هفته ها در دسترس باشد. اگر تصمیم دارید از طریق چت یا پیام رسان با یک درمانگر ارتباط برقرار کنید ، معمولاً می توانید این کار را در هر زمان از شبانه روز انجام دهید.

البته ناگفته نماند که برخی از افراد ممکن است احساس کنند که درمان آنلاین در مقایسه با درمان حضوری کمی بی روج است. علاوه بر این، درمانگران نمی توانند نشانه های زبان بدن را به خوبی مشاوره حضوری دریافت کنند.(حتی اگر از تماس تصویری استفاده شود).

اما آیا درمان آنلاین برای همه افراد به یک اندازه کارایی دارد؟ اکثر درمانگران اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسانی کاندیدای خوبی برای خدمات خود هستند و چه کسانی نیستند ارائه می دهند. مشاوره آنلاین معمولاً برای افرادی که خودکشی می کنند یا کسانی که روان پریشی دارند، توصیه نمی شود.

اثربخشی مشاوره آنلاین

تحقیقات نشان می دهد که درمان الکترونیکی به همان اندازه درمان حضوری سنتی موثر است. در یک مطالعه، محققان دریافتند که اگر با مراقبت های بالینی ترکیب شود ، درمان رفتاری شناختی آنلاین (CBT) می تواند به طور موثری افسردگی، اضطراب و اختلالات را درمان کند.

بر اساس برخی تحقیقات دیگر، مشاوره آنلاین حتی ممکن است موثرتر از درمان حضوری باشد. بررسی 17 مطالعه نشان داد که CBT آنلاین در کاهش شدت علائم افسردگی موثرتر از CBT حضوری است.

درست است که مشاوره آنلاین چالش هایی را به همراه دارد اما در اکثر مواثع موثر واقع شده و از افراد مبتلا به بیماری های روانی حمایت بسیار می کند. در بررسی مطالعات منتشر شده در مجله World Journal of Psychiatry، بیمارانی که تحت مراقبت های روانی از طریق ویدئو کنفرانس قرار می گیرند، “سطح رضایت بالایی” را گزارش کرده اند.

مشاوره آنلاین در کلینیک ذهن آرا

محبوبیت مشاوره آنلاین توسط روانشناس خوب در چند سال گذشته افزایش یافته است و در طول همه گیری ویروس کرونا به یک سرویس ضروری تبدیل شده است.  خدمات درمانی آنلاین از طریق تماس ویدئویی، چت و ایمیل بنابر خواسته ی مراجع قابل برگزاری می باشد. شما می توانید درمانگر مورد نظر خود را انتخاب کنید و جلسات را طبق شرایط موجود برنامه ریزی کنید.

اکثر انواع درمان ها به صورت آنلاین قابل ارائه هستند و می توان فرآیند ارزیابی، تشخیص و درمان را  از طریق مشاوره آنلاین پیش برد.

اکثر خدمات درمانی آنلاین از طریق تلفن همراه برگزار می شوند و به امکانات خاص و ویژه ای نیاز نخواهید داشت. مشاوره تحصیلی، ازدواج، خانواده، فردی و کودک در کلینیک ذهن آرا به صورت آنلاین ارائه می شوند و فرزندان شما نیز می توانند از این فرصت استفاده کنند.

در کلینیک ذهن آرا علاوه بر خدمات روان درمانی، خدمات روانپزشکی نیز به صورت آنلاین ارائه می شوند و شما می توانید با انتخاب روانپزشک مورد نظر خود، جلسات درمانی را با روانپزشک خود آغاز کنید. اگر در نظر دارید که به روانپزشک مراجعه کنید اما ترجیح می دهید جلسات را از راه دور برگزار کنید، روانپزشک آنلاین بهترین گزینه ی ممکن برای شما است.

تعداد جلسات به نیازهای درمانی شما بستگی دارد. برخی افراد از درمان آنلاین به عنوان یک منبع بلند مدت و برخی دیگر به عنوان درمان کوتاه مدت استفاده می کنند.

اکثر مسائل مربوط به سلامت روان را می توان به صورت آنلاین درمان کرد. افسردگی، اضطراب، مسائل مربوط به استرس، اختلال هراس و حتی مشکلات سوء مصرف مواد معمولاً برای درمان آنلاین مناسب است.

متخصصان ذهن آرا تمامی قوانین و اصول اخلاقی از جمله رازداری را در مشاوره آنلاین رعایت می کنند و می توانید با خیال راحت درمان آنلاین را شروع کنید.

تحقیقات بسیاری اثرگذاری مشاوره آنلاین را گزارش کرده اند و این نوع درمان برای اکثر افراد با اختلالات و مشکلات متوسط عملکرد مناسبی داشته است. با این حال، بیماریهای روانی جدی مانند اختلالات مصرف مواد،  افسردگی شدید و اسکیزوفرنی به درمان آنلاین در کنار درمان حضوری نیاز دارند.

اگر تصور می کنید مشاوره آنلاین روشی موثر برای حل مشکلات شما است، از خدمات مشاوره آنلاین ذهن آرا بهره ببرید و یا یک کلیک روان درمانی را به خانه ببرید.

برای دریافت خدمات مشاوره آنلاین با کلینیک فوق تخصصی ذهن آرا تماس بگیرید.