مشاوره تلفنی

هر آنچه باید درباره ی مشاوره تلفنی بدانید، مشاوره تلفنی در کلینیک ذهن آرا

در حالی که بسیاری از روانشناسان و مراجعان از جلسات حضوری برای درمان روانشناختی استفاده می کنند، به دلیل محدودیت های کرونایی و ترافیک سنگین و مشغله ی شخصی و کاری، برگزاری درمان حضوری کمی دشوار شده است. مشاوره تلفنی یکی از راه های جایگزین در شرایط امروزی می باشد. شواهد محکمی اثربخشی مشاوره تلفنی و صوتی را حمایت می کنند و به عنوان گزینه ای مناسب برای درمان در نظر گرفته می شود. با این حال، مشاوره تلفنی و صوتی جنبه های منحصر به فردی برای روانشناسان و مراجعان دارد که باید در نظر بگیرند.
مشاوره تلفنی یک راه موثر، محرمانه و مناسب برای دسترسی به خدمات بهداشت روانی است.
درمانگر و مراجعین باید از این تماس و مشاوره تلفنی رضایت کامل داشته باشند، در طول جلسات مشاوره، مسائل اخلاقی و حقوقی مربوط به دورکاری در نظر گرفته می شود و دکتر روانشناس تشخیص می دهد که آیا این فرد برای مشاوره تلفنی رایگان مناسب است یا خیر.
در طول مشاوره تلفنی و غیرحضوری، دکتر روانشناس به حل مسائل بالقوه مراجع از راه دور و تلفنی کمک می کند.
مانند سایر روش های درمان از جمله مشاوره آنلاین و حضوری ، روانشناس برنامه ی درمانی را متناسب با ویژگی های منحصر به فرد مراجع ارائه می دهد.

مشاوره تلفنی  چرا مشاوره تلفنی؟

چرا مردم از مشاوره تلفنی استفاده می کنند؟
بسیاری از مراجعان به دلایل زیر از مشاوره تلفنی استفاده می کنند:

 • صرفه جویی در زمان
  بسیاری از مراجعان به دلایل مشغله های کاری نمی توانند برای ملاقات حضوری درمانگر و مشاور برنامه ریزی کنند.
 • مشکلات جسمی
  برخی از مراجعان درگیر مسائل فیزیکی هستند که ممکن است مانع حضور آن ها در مطب و کلینیک رواندرانی شود. بنابراین با کمک مشاوره تلفنی می توانند به راحتی در خانه جلسات را شرکت کنند.
 • کمرویی یا خجالت
  افراد کمرو و خجالتی ترجیح می دهند در جلسات تلفنی و آنلاین و به طور کلی مشاوره های غیرحضوری شرکت کنند، زیرا این جلسات محرمانه تر و امن تر به نظر می رسند.
 • آگروفوبیا یا اضطراب اجتماعی
  فوبیاهای متعدد و مسائل مربوط به سلامت روان ممکن است مانع حضوری فیزیکی مراجعان در محیط های جدید شود.

قوانین و اخلاق حرفه ای در مشاوره روانشناسی تلفنی

انجمن روانشناسی آمریکا (APA) یک چارچوب اخلاقی مناسب برای استفاده از فناوری در سلامت روان ارائه می دهد. این دستورالعمل ها حداقل شیوه ها و استانداردهای مورد نیاز برای درمان تلفنی اخلاقی را نشان می دهد:

 1. درمانگران می بایست درک کافی از فناوری داشته باشند. به عبارتی دیگر، آن ها می بایست از نحوه استفاده ابزارهای مورد نیاز برای ارائه مشاوره به صورت تلفنی و نحوه اطمینان از خصوصی و ایمن ماندن اطلاعات مراجعه کنندگان اطلاع داشته باشند.
 2. در زمینه ی تخصص خود کار کنید. درمانگران فقط باید خدماتی را ارائه دهند که برای ارائه آنها آموزش دیده اند. بنابراین اگر مشکلی را برای درمانگر خود بیان کردید که تخصص و تجربه ی درمان آن را ندارد، باید به جای تلاش برای درمان، شما را به درمانگر دیگری ارجاع دهد.
 3. به دنبال آموزش، دانش و نظارت باشد. به منظور ارائه بهترین درمان ممکن، درمانگران تلفنی می بایست از آخرین تحقیقات و بهترین شیوه ها مطلع باشند.
 4. به قوانین و مقررات مربوط پایبند باشند. هر کشوری سیاست ها و مقررات متفاوتی برای مدیریت خدمات پزشکی غیرحضوری در نظر گرفته است. به طور مثال، در ایران درمانگران می بایست حتما مجوز مشاوره و درمان را کسب کنند تا بتوانند جلسات مشاوره برگزار کنند.

مسائل مورد بررسی در مشاوره غیرحضوری

برخی از مواردی که می توان با مشاوره تلفنی به طور موثر درمان کرد عبارتند از:

 • اعتیاد
 • مدیریت خشم
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلال دوقطبی
 • افسردگی
 • اختلالات اشتها
 • روابط بین فردی

اگرچه مشاوره صوتی و از راه دور می تواند برای شرایط مختلف و شرایط پیچیده مفید باشد، اما اگر شرایطی دارید که نیاز به درمان نزدیک و مستقیم یا مداخله حضوری دارد، درمان حضوری اولویت دارد.

phone-therapy

کاربردی ترین خدمات درمانی صوتی و تلفنی

درمشاوره تلفنی هوشمند انواع خدمات درمانی ارائه می شود.

مشاوره تلفنی خانواده

مشکلات خانوادگی می تواند بر تمام زمینه های زندگی اعضای خانواده تأثیر بگذارد. زمانی که احساس می کنید مشکلات خانوادگی شما بسیار بزرگ شده اند و هیچ بهبودی مشاهده نمی کنید، از مشاوره تلفنی خانواده بهره مند شوید.

مشاوره تلفنی خانواده در جهت یافتن راه های جدید برای مدیریت درگیری ها، تعارضات و چالش ها به شما کمک می کند.

در مشاوره خانواده، جلسات با بیش از یک نفر از اعضای خانواده صورت می گیرد و بر این فرض استوار است که خانواده ها یک سیستم واحد هستند و اگر یک نقش در خانواده تغییر کند، همه تحت تاثیر قرار می گیرند و باید رفتارهای خود را تغییر دهند.

مشاوره صوتی طلاق و خیانت

پیش از آن که برای طلاق و جدایی اقدام کنید مشاور تلفنی به عنوان فردی بی‌طرف و البته با تجربه علت‌های شما برای تصمیم به طلاق را بررسی می‌کند و در صورتی که امید به ادامه‌ی زندگی و اصلاح روابط زن و شوهر وجود داشته‌باشد، راهکارهای عملی را ارائه می‌دهد. همچنین در خصوص مسائل بعد از طلاق و کاهش آسیب‌های آن بر خود و فرزندان راهنمایی‌های لازم را انجام می‌دهد.

مشاوره تلفنی ازدواج و زوج درمانی

اکثر زوج ها مسافتی را طی می کنند تا برای دریافت مشاوره ازدواج درکلینیک حضور یابند. حضور رفت و آمد، هزینه غذا و زمان طولانی و ترافیک سنگین از جمله مشکلات جلسات حضوری است. زوج های دارای فرزند می بایست فرزندان خود را نزد یکی از آشنایان و اقوام قرار دهند تا بتوانند خود نزد زوج درمانگر بروند. بنابراین مشاوره تلفنی و غیرحضوری این فرصت را برای زوجین فراهم می کند تا میزان نگرانی ها و دغدغه جلسات حضوری را کاهش دهند و در عوض از خدمات تلفنی و آنلاین کلنیکی فوق تخصصی ذهن آرا بهره مند شوند. زوجینی که در معرض بحران هستند و نیاز به کمک فوری دارند، کسانی که با مشکلات پیچیده و متعدد دست و پنجه نرم می کنند، یا کسانی که به دنبال درمان سریع و فشرده هستند و وقت کافی برای انجام جلسات هفتگی ندارند، می توانند با متخصصان و زوج درمانگران ذهن آرا به صورت تلفنی و آنلاین هر چه سریع تر درمان خود را آغاز کنند.

دکتر مجتبی ریاحی: فوق دکتری روانشناسی سلامت. درمان اختلالات بالینی و شخصیت، اضطراب و افسردگی، مشاوره فردی و خانواده به صورت حضوری و غیرحضوری (تلفنی و آنلاین) خدمات درمانی را ارائه می دهند.

مشاوره غیرحضوری شغلی و تحصیلی

شما می‌توانید در مشاوره تحصیلی تلفنی مسائل خود را در رابطه با انتخاب رشته دبیرستان، دانشگاه، انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، کنکور دکتری، انتخاب رشته دکتری، مصاحبه دکتری، تغییر رشته تحصیلی در تمامی مقاطع، انصراف از دانشگاه، تحصیل بدون کنکور، تحصیل در خارج، افت تحصیلی، ترک تحصیل، مشکلات یادگیری و کاهش استرس و اضطراب در تحصیل مطرح کنید. مشاوران متخصص در این زمینه یاری گر شما هستند.

دکتر حمید احدی، در حوزه های مشاوره شغلی، تحصیلی، ارتقای شناختی و یادگیری به صورت آنلاین و تلفنی و حضوری خدمات درمانی را ارائه می دهند.

مشاوره تلفنی جنسی

 در مشاوره جنسی می‌توانید کژکاری‌ها و مشکلات زناشویی خود را از جمله زودانزالی، دیر انزالی، بی‌میلی جنسی، بیماری‌های مقاربتی، خود ارضایی و… مطرح کنید. علاوه بر این‌ها دریافت مشاوره جنسی در زمینه آموزش برقراری رابطه جنسی صحیح و لذت بخش و تکنیک‌های جنسی ضرورت دارد.

مشاوره کودک تلفنی

 مشاوره کودک نوعی خدمات روانشناسی است که بر کودکان و نوجوانان تمرکز دارد. مشاوران کودک به درمان اختلالات دوران کودکی کمک می کنند، در مسیر تربیت فرزند به والدین آموزش های لازم را ارائه می دهند و به طور کل در جهت ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوانان حرکت می کنند.

دکتر مژگان سلطانی روانشناس کودک و درمانگر شناختی اطفال در کلینیک ذهن آرا، ارزیابی، استعدادیابی و تشخیص و درمان را به صورت آنلاین و تلفنی انجام می دهند.

مزایای درمان صوتی و تلفنی

مشاوره غیرحضوری نیز مانند مشاوره حضوری مزایای زیادی برای درمانجو ها به دنبال دارد. برخی از مزایای آن عبارتند از:

 • دسترسی آسان: موانع فیزیکی زیادی برای رسیدن به درمان وجود دارد. به عنوان مثال، شاید شما در منطقه ای دور افتاده زندگی می کنید یا به وسایل نقلیه کافی دسترسی ندارید. به لطف فناوری و تلفن، می توانید فارغ از مشکلات رفت و آمد از درمان صوتی بهره مند شوید.
 • مقرون به صرفه بودن: درمان صوتی و تلفنی بسیاری از هزینه های رفت و آمد را حذف می کند و از درمان حضوری مقرون به صرفه تر است.
 • برنامه ریزی راحت: مشاوره تلفنی هوشمند به شما امکان می دهد جلساتی را متناسب با زندگی خود برنامه ریزی کنید. می توانید آن جلسات را متناسب با برنامه کاری و تعهدات خانوادگی خود پیش ببرید.
 • حریم خصوصی: برخی نگران برچسب های همراه با بیماری های روانی هستند و دغدغه این را دارند که در مطب و کلینیک مشاوره با آشنایان و همکاران خود مواجه شوند. با شرکت در مشاوره تلفنی، می توانید از حریم خصوصی کامل لذت ببرید حتی می توانید بدون اطلاع به دیگران جلسات را برای زمانی که در خانه تنها هستید، برنامه ریزی کنید.
 • صرفه جویی در وقت: بسیاری از مردم از راحتی درمان غیرحضوری لذت می برند. آنها دریافتند این امر باعث صرفه جویی در وقت می شود زیرا مجبور نیستند زمان زیادی در ترافیک برای رسیدن به مطب یا کلینیک صرف کنند.
 • برنامه ریزی نیز می تواند راحت تر باشد. اکثر افراد به دلیل مشغله های کاری در آخر هفته و عصرها می توانند ار دزمان حضوری بهره مند شوند. اگر تصمیم دارید از طریق تماس صوتی با مشاور خود ارتباط برقرار کنید، معمولاً می توانید این کار را در هر زمان از شبانه روز انجام دهید.

البته ناگفته نماند که برخی از افراد ممکن است احساس کنند که درمانمشاوره در مقایسه با درمان حضوری کمی بی روح است. علاوه بر این، درمانگران نمی توانند نشانه های زبان بدن را به خوبی مشاوره حضوری دریافت کنند.(حتی اگر از تماس تصویری استفاده شود).

اما آیا درمان تلفنی برای همه افراد به یک اندازه کارایی دارد؟ اکثر درمانگران اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسانی کاندیدای خوبی برای خدمات خود هستند و چه کسانی نیستند ارائه می دهند. مشاوره غیرحضوری معمولاً برای افرادی که خودکشی می کنند یا کسانی که روان پریشی دارند، توصیه نمی شود.

مشاوره تلفنی و صوتی در کلینیک ذهن آرا

محبوبیت مشاوره غیرحضوری در چند سال گذشته افزایش یافته است و در طول همه گیری ویروس کرونا به یک سرویس ضروری تبدیل شده است. خدمات درمانی تلفنی از طریق تماس صوتی و تصویری قابل برگزاری می باشد. شما می توانید درمانگر مورد نظر خود را انتخاب کنید و جلسات را طبق شرایط موجود برنامه ریزی کنید.

اکثر درمان ها به صورت تلفنی و غیرحضوری قابل ارائه هستند و می توان فرآیند ارزیابی، تشخیص و درمان را از طریق مشاوره غیرحضوری پیش برد.

اکثر خدمات درمانی تلفنی و صوتی از طریق تلفن همراه برگزار می شوند و به امکانات خاص و ویژه ای نیاز نخواهید داشت. مشاوره تحصیلی، ازدواج، خانواده، فردی و کودک در کلینیک ذهن آرا به صورت تلفنی ارائه می شوند و فرزندان شما نیز می توانند از این فرصت استفاده کنند.

در کلینیک ذهن آرا علاوه بر خدمات روان درمانی، خدمات روانپزشکی نیز به صورت تلفنی ارائه می شوند و شما می توانید با انتخاب روانپزشک مورد نظر خود، جلسات درمانی را با روانپزشک خود آغاز کنید.

تعداد جلسات به نیازهای درمانی شما بستگی دارد. برخی افراد از درمان غیرحضوری به عنوان یک منبع بلند مدت و برخی دیگر به عنوان درمان کوتاه مدت استفاده می کنند.

اکثر مسائل مربوط به سلامت روان را می توان به صورت تلفنی درمان کرد. افسردگی، اضطراب، مسائل مربوط به استرس، اختلال هراس و حتی مشکلات سوء مصرف مواد معمولاً برای درمان غیرحضوری مناسب است.

متخصصان ذهن آرا تمامی قوانین و اصول اخلاقی از جمله رازداری را در مشاوره تلفنی رعایت می کنند و می توانید با خیال راحت درمان را شروع کنید.

تحقیقات بسیاری اثرگذاری مشاوره تلفنی را گزارش کرده اند و این نوع درمان برای اکثر افراد با اختلالات و مشکلات متوسط عملکرد مناسبی داشته است. با این حال، بیماریهای روانی جدی مانند اختلالات مصرف مواد، افسردگی شدید و اسکیزوفرنی به درمان تلفنی در کنار درمان حضوری نیاز دارند.

اگر تصور می کنید مشاوره غیرحضوری روشی موثر برای حل مشکلات شما است، از خدمات مشاوره تلفنی ذهن آرا بهره ببرید و یا یک کلیک روان درمانی را به خانه ببرید

برای دریافت خدمات مشاوره تلفنی با کلینیک فوق تخصصی ذهن آرا تماس بگیرید.