بهترین دکتر روانشناس نوجوان در تهران

همه نوجوانان با مشکلاتی مانند نوسانات خلقی و یا مسائل مربوط به مدرسه دست و پنجه نرم می کنند اما گاهی اوقات، ناراحتی و  آشفتگی نوجوان به حدی می رسد که مراجعه به دکتر روانشناس نوجوان خوب و درخواست کمک حرفه ای الزامی می شود.

اگر فکر می کنید صحبت با یک دکتر روانشناس نوجوان خوب می تواند سلامت روان نوجوان شما را ارتقا بخشد، در مراجعه به مشاوره روانشناس کودک و نوجوان تردید نکنید. گاهی اوقات چند جلسه درمانی، تقاوت چشم گیری در بهزیستی کلی نوجوان شما ایجاد می کند. اگر نوجوان شما راضی به دریافت خدمات روانشناسی نمی شود و نمی دانید چگونه او را ترغیب کنید، مقاله ترغیب نوجوان برای مشاوره روانشناسی را مطالعه نمایید.

نوجوانان می توانند در جلسات درمانی درباره ی موضوعات مختلف مانند مسائل مربوط به رابطه، سوالات مربوط به هویت جنسی و .. صحبت کنند و از تخصص و کمک های روانشناس خود بهره مند شوند.

یک درمانگر ماهر از نوجوان شما حمایت می کند و کمک می کند تا با مشکلات موجود در زندگی، کنار بیاید. درمانگران زیادی با نوجوانان کار می کنند، اما در یک دکتر روانشناس نوجوان خوب، باید به دنبال چه معیارهایی باشیم؟ چگونه بهترین روانشناس را برای نوجوان خود انتخاب کنیم؟ در انتهای این مقاله، شما می توانید به تمام سوالاتی که در ذهنتان نقش بسته است، پاسخ دهید. بنابراین تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

دکتر روانشناس نوجوان

دلایل مراجعه به دکتر روانشناس نوجوان

نوجوانی سن حساس و پر از چالش برای والدین و خود نوجوان می باشد. برخی از نوجوانان، با مشکلاتی کمتری از این دوره عبور می کنند و برخی دیگر، علائم مشکل سلامت روانی و آشفتگی های شدیدی را تجربه می کنند. اگر نوجوان شما هر یک از شرایط زیر را تجربه می کند، هر چه زودتر برای دریافت خدمات تخصصی اقدام کنید.

 • افسردگی: اغلب، اختلالات خلقی در دوران نوجوانی شروع می شوند و در صورت عدم درمان، تا بزرگسالی ادامه می یابند. اگر نوجوان شما عصبی، ناراحت و گوشه گیر به نظر می رسد، با دکتر مشاوره نوجوان مشورت کنید. تشخیص دقیق و مداخله زودهنگام اجزای کلیدی درمان موثر هستند.

مقاله مرتبط: درمان افسردگی در نوجوانان


 • اختلالات اضطرابی:  اختلالا اضطراب بر روی جنبه های مختلف زندگی یک نوجوان، از جمله ارتباط با دوستان و خانواده تاثیر منفی می گذارد.
 • مشکلات رفتاری: تعلیق از مدرسه، تکرار نقض مقررات و رفتار پرخاشگرانه از جکله مشکلات رفتاری جدی هستند که درمانگر متخصص می تواند در رفع اون نوع مشکلات کمک کننده باشد.
 • مسائل مربوط به سوء مصرف مواد
 • استرس
 • مسائل مربوط به مدرسه و ارتباطات اجتماعی
 • مشکلات قانونی: دزدی و دعوا، رفتارهای شایع در نوجوانان هستند که می توانند مشکلات بزرگ تری را ایجاد کنند.
 • اعتماد به نفس پایین
 • صربه روحی روانی آسیب زا (تروما)
 • سوگ

ویژگی های یک دکتر روانشناس نوجوان در تهران

درمانگر و روانشناس نوجوان، باید ویژگی هایی را داشته باشند که مراجعان را به درمان و ادامه دادن جلسات ترغیب کنند. برخی از مهم ترین ویژگی ها شامل موارد زیر می شوند:

شنونده ی فعال بودن
هر روانشناسی، باید مهارت های ارتباطب را بیاموزد. شنونده ی فعال بودن، با نشان دادن اشتیاق برای شنیدن صحبت ها و وقت گذاشتن برای هر مراجعه و دنبال کردن گفته های او تشخیص داده می شود. نشانه های غیر کلامی مانند زبان بدن، اهمیت ویژه ای در مهارت شنوندگی روانشناسان دارد. یک دکتر روانشناس خوب، می بایست از مهارت های کلامی و غیرکلامی برای ایجاد ارتباط حرفه ای میان خود و نوجوان مراجعه کننده استفاده کند.

مهارت همدلی
یک روانشناس زمانی که با مراجع جدید روبرو می شود، می بایست در اولین فرصت رابطه قوی و امنی با او ایجاد کند. ارتباط موثر، اعتماد مراجع را جلب میکند و او را برای بیان احساسات خود تشویق می کند. مهارت همدلی برای ایجاد ارتباط قوی، ضروری می باشد.

اخلاق حرفه ای
روانشناسی، از اصول اخلاقی و استاندارد های رفتاری سخت نیاز دارد. یک روانشناس خوب، از تمامی این اصول پیروی می کند. رازداری، احترام به فرهنگ های مختلف، قضاوت نکردن، منصف بودن، متخصص بودن، مدیریت جلسات و .. از جمله ویژگی های یک روانشناس اخلاق مدار می باشد.

صبور بودن
درمان روندی سریع ندارد و فرایند کمک به نوجوانان، زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. هر مراجعی با سرعت خود پیش می رود. در بعضی از مواقع، به دلیل تروماهای شدید که توسط درمناجو تجربه شده است، درمان سال ها به طول می انجامد بنابراین یک درمانگر خوب، باید در تمام لحظات درمان، حضور فعال داشته باشد و صبوری به خرج بدهد.

دکتر روانشناس نوجوان

نکات کلیدی در انتخاب درمانگر برای نوجوانان

هنگام انتخاب روانشناس نوجوان، این فاکتور ها را در نظر داشته باشید.

 • روانشناس متخصص در حوزه نوجوان انتخاب کنید: نوجوان ها، با بزرگسالان تفاوت های بسیاری دارند. مشکلات آن ها و نحوه درمان آن مشکلات، انحصاری مربوط به سن نوجوانی می باشد.
 • از تجربه ی دیگران در خصوص مراجعه به روانشناس استفاده کنید. روانشناسی را انتخاب کنید که توسط دوستان و آشنایان شما پیشنهاد می شود و از تخصص و مهارت های او مطلع هستید.
 • رویکرد درمانی و تحصیلات درمانگر را در نظر بگیرید. روشهای مختلفی برای درمان نوجوانان وجود دارد بنابراین با رویکرد های مختلف آشنا شوید و بر اساس مسائلی که نوجوان شما با آن دسته و پنجه نرم می کند، رویکرد مناسب و منطقی را انتخاب کنید.
 • ممکن است نوجوان شما به دنبال ویژگی هایی خاص در درمانگر خود باشد، این ویژگی ها را در نظر بگیرید. آیا نوجوان شما با شخصی که باهوش است بهتر ارتباط می گیرد و یا شخصی حامی و مراقبت کننده؟ آیا مرد یا زن بودن روانشناس برای نوجوان شما تفاوتی ایجاد می کند؟ سن درمانگر برای نوجوان شما مهم است؟  آیا او با یک فرد جوان و پرانرژی بهتر کار می کند یا از یک درمانگر با تجربه بیشتر سود می برد؟

جلسات درمانی توسط درمانگر نوجوان خوب

یک روانشناس خوب در تهران، با توجه به رویکرد درمانی خود و مشکلات نوجوان شما، می تواند یکی از انواع درمان ها را به شما پیشنهاد دهد. درمان فردی، گروهی و خانواده درمانی از اصلی ترین روش های درمانی برای نوجوان می باشد. اگر روانشناس انتخابی شما، برای هر یک از این روش ها، آموزش ندیده باشد می تواند شما را به یک روانشناس حاذق دیگر انتقال دهد. ممکن است تصور کنید معرفی یک متخصص دیگر، نقطه ی ضغف درمانگر شما باشد، اما در نظر داشته باشید که این کار، اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری روانشناس را نشان می دهد. به هر حال، انتخاب نوع روش های درمانی به نوع مشکل و میزان شدید بودن آن بستگی دارد.

 • درمان انفرادی نوجوانان: در جلسات درمان انفرادی، نوجوانان به تنهایی با درمانگر ملاقات می کنند تا مسائل خود را مورد بحث قرار دهند. جلسات به طور معمول حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و در این مدت ، از نوجوانان خواسته می شود تا احساسات خود را در مورد مسائلی که با آن روبرو هستند شرح دهند. برخی از درمانگران تکالیفی برای خانه در نظر می گیرند که به نوجوانان کمک می کند تا با مسائل مربوط به خانه کنار بیایند و با آنها روبرو شوند. نوجوانان اغلب از ابراز احساسات در جلسات درمانی در حضور دکتر روانشناس احساس امنیت می کنند زیرا می دانند که مکالمات آن ها مانند یک راز باقی خواهند ماند. رازداری در مورد تمام انواع درمان ها صدق می کند، مگر این که دکتر روانشناس تهدید جانی برای نوجوان و یا شخص دیگری را تشخیص دهد. در برخی از شرایط، لازم است که درمانگر درباره ی مسائل موجود با والدین، مدیران مدرسه و یا نیروی انتظامی صحبت کند.
 • گروه درمانی نوجوانان: گروه درمانی برای نوجوانان، در محیطی همراه با همسالان خود انجام می شود. در این نوع درمان، فرصتی ایجاد می شود تا نوجوان متوجه شود که دیگران نیز مانند آن ها با مسائلی روبرو می شوند و از تجربه ی آن ها برای برخورد با این مسائل بهره مند می شود. در جلسات اولیه به دلیل ناآشنا بودن، ممکن است گروه درمانی کمی طاقت فرسا به نظر برسد اما معمولاً بعد از چند جلسه گروهی، فضا راحت تر می شود. اندازه گروه ها متفاوت است اما معمولاً حداقل از پنج نوجوان با یک یا دو مشاور یا رهبر تشکیل شده است. هر جلسه موضوعی برای بحث ارائه می شود و اعضای گروع سوالات خود ر ا مطرح می کنند و پاسخ های تخصصی را دریافت می کنند. جلسات گروه درمانی از نظر زمانی متفاوت هستند، اما معمولا تا 90 دقیقه طول می کشد و در این زمان، نوجوانان توسط دکتر روانشناس و مشاور، تشویق می شوند که سوالات خود را بپرسند و یا نگرانی های خود را مطرح کنند.
 • خانواده درمانی برای نوجوانان: همانطور که از نامش پیداست، خانواده درمانی معمولاً شامل نوجوانان و والدین آنها می شود. در برخی مواقع، بنا به صلاح دید درمانگر، از دیگر اعضای خانواده نیز دعوت می شود تا در جلسات شرکت کنند. این درمان، به مسائلی که خانواده و نوجوان را درگیر کرده رسیدگی می کند. در خانواده درمانی، به دلیل کنترل درمانگر، وقفه ای ایجاد نمی شود و با بی احترامی از سوی اعضا رخ نمی دهد. درمانگر، رفتار و هیجانات خانواده را در طول جلسات درمانی راهنمایی می کند و تمریناتی نیز برای مدیریت رفتاری در خانه ارائه می دهند.

دکتر روانشناس نوجوان

دکتر مشاوره نوجوان در کلینیک ذهن آرا

مرکز درمانی ذهن آرا، خدمات مختلفی را از جمله زوج درمانی، خانواده درمانی، مشاوره فردی، گروهی و مشاوره کودک و نوجوان ارائه می دهد. کلینیک ذهن آرا، در زمینه درمان نوجوان و مشاوره نوجوانان نیز سابقه ی درخشانی دارد و از متخصصان و روانشناسان ماهر و حاذق بهره مند می باشد. دکتر روانشناس نوجوان در مرکز درمانی ذهن آرا، متناسب با رویکرد و مشکل نوجوان شما بهترین نوع درمان را انتخاب می کند. اگر به دنبال درمانگری با تجربه در زمینه نوجوانان هستید، با کلینیک تخصصی ذهن آرا تماس بگیرید.

امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.