رقص درمانی (DMT)، اصول، تاثیرات و کاربرد

رقص درمانی (DMT)، در این روش، از رقص و حرکت های موزون استفاده های مفید درمانی می شود

رقص درمانی یا DMT نوعی درمانی است که از حرکت برای کمک به افراد برای دستیابی به یکپارچگی عاطفی، شناختی، فیزیکی و اجتماعی استفاده می کند. رقص درمانی که برای سلامت جسمی و روانی مفید است، می تواند برای کاهش استرس، پیشگیری از بیماری و مدیریت خلق و خوی استفاده شود. علاوه بر این، مؤلفه فیزیکی DMT باعث افزایش قدرت عضلانی، هماهنگی عصب عضله، تحرک و کاهش تنش عضلانی می شود. رقص یا حرکت درمانی را می توان با همه جمعیت ها و با افراد، زوج ها، خانواده ها یا گروه ها استفاده کرد. به طور کلی، DMT باعث ارتقای خودآگاهی، عزت نفس و فضای امن برای بیان احساسات می شود.

رقص درمانی (DMT)، اصول، تاثیرات و کاربرد

رقص درمانی به چه نوع مسائلی می تواند کمک کند؟

درمانگران رقص با مراجعان کار می کنند تا به آنها کمک کنند تصویر بدن و عزت نفس خود را بهبود بخشند. DMT یک شکل همه کاره از درمان است که بر این ایده بنا شده است که حرکت و احساسات به هم مرتبط هستند. بیان خلاقانه رقص درمانی می تواند مهارت های ارتباطی را تقویت کند و روابط پویا را القا کند. معمولاً برای درمان مسائل جسمی، روانی، شناختی و اجتماعی مانند:

مشکلات فیزیکی

درد مزمن، چاقی دوران کودکی، سرطان، آرتروز، فشار خون، بیماری قلب و عروقی

مسائل مربوط به سلامت روان

اضطراب، افسردگی، اختلال در غذا خوردن، عزت نفس ضعیف و استرس پس از سانحه

مسائل شناختی

زوال عقل و مسائل ارتباطی

مشکلات اجتماعی

اوتیسم، پرخاشگری/خشونت، ترومای خشونت خانگی، تعامل اجتماعی و درگیری خانوادگی

رقص درمانی چقدر موثر است؟

تحقیقات نشان داده است که رقص درمانی می تواند در درمان مسائل مربوط به سلامت روان مانند اختلال در غذا خوردن، افسردگی و اضطراب موثر باشد. برخی از نمونه های اخیر عبارتند از:

 • مطالعه ای از مجله The Arts in Psychotherapy (2007) نشان داد که DMT تأثیر مثبتی بر شرکت کنندگانی که علائم افسردگی را تجربه می کنند دارد.
 • مطالعه ای از مجله آمریکایی DMT (2004) که در آن 54 دانش آموز در یک برنامه پیشگیری از خشونت رقص درمانی شرکت کردند، نشان داد که پرخاشگری در میان شرکت کنندگان کاهش یافته و رفتارهای طرفدار اجتماعی افزایش یافته است.
 • مطالعه ای از Alzheimer’s Care Today (2009) نشان می دهد که DMT می تواند به طور مستقیم یادآوری حافظه را در افراد مبتلا به زوال عقل بهبود بخشد.
 • بررسی ادبیات مجله آمریکایی رقص درمانی نشان داد که DMT ممکن است یک گزینه درمانی برای کودکان در طیف اوتیسم باشد.
 • رقص درمانی با توجه به مولفه های اجتماعی و فیزیکی آن به عنوان یک گزینه درمانی برای چاقی کودکان مورد توجه قرار گرفته است.
 • اگرچه تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه DMT می تواند در سایر موقعیت ها چقدر موثر باشد مورد نیاز است، اما همچنان به عنوان یک روش درمانی مناسب برای بسیاری از مسائل سلامت جسمی و روانی امیدوار کننده است.

رقص درمانی (DMT)، اصول، تاثیرات و کاربرد

اصول رقص درمانی

جلسات DMT اغلب شامل مشاهده، ارزیابی، گرم کردن، مداخلات، پردازش کلامی و مراحل گرم کردن متمرکز بر اتمام است. جلسات می توانند بسیار ساختار یافته یا غیر دستوری باشند و ممکن است به صورت فردی یا گروهی انجام شوند. اگرچه هر درمانگر رقص|حرکت سبک خاص خود را خواهد داشت، درمانگران رقص یا حرکت معتبر به مأموریت و اصول نظری زیر پایبند هستند.

 • توسعه طول عمر را تسهیل کنید.
 • پیشگیری، تشخیص و درمان مسائلی که با عملکرد سالم تداخل دارند.
 • ارزیابی، ارزیابی و توسعه اهداف درمانی.
 • اجرای مداخلات برنامه ریزی شده
 • توسعه و تنظیم درمان به طور مستمر نیازهای مشتری.

اصول اساسی

بدن و ذهن به هم پیوسته اند به طوری که تغییر در یکی بر دیگری تأثیر می گذارد.
حرکت می تواند جنبه هایی از شخصیت را بیان کند .
بخشی از رابطه درمانی از طریق ابزارهای غیر کلامی منتقل می شود.
حرکات می توانند نمادین باشند و می توانند فرایندهای ناخودآگاه را نشان دهند .
بداهه‌سازی و آزمایش حرکت می‌تواند راه‌های جدیدی برای بودن ایجاد کند.

تاریخچه و فلسفه رقص درمانی

ریشه های رقص درمانی را می توان به جنبش رقص مدرن قرن نوزدهم ردیابی کرد. این جنبش از این ایده شکل گرفت که رقص می تواند فراتر از سرگرمی ساده باشد و به عنوان نوعی ارتباط و بیان مورد استفاده قرار گیرد. به عبارت دیگر، محتوای عاطفی به رقص تزریق شد. در اواسط قرن بیستم، جنبش رقص مدرن زمینه را برای پیشگامان DMT ماریان چیس، مری وایت هاوس و ترودی شوپ فراهم کرد. آنها پایه و اساس رقص درمانی را از طریق افزودن مشاهده، تفسیر و دستکاری عناصر رقص در تمرین تشکیل دادند

تفاوت رقص درمانی با رقص معمولی چیست؟

اکثر مردم می دانند که رقص می تواند برای سلامتی آنها مفید باشد. استقامت قلبی عروقی، تون عضلانی، تعادل و هماهنگی را بهبود می بخشد. رقص همچنین می تواند خلق و خوی فرد را تقویت کند ، تصویر بدن او را بهبود بخشد و فرصتی برای سرگرمی فراهم کند که ممکن است استرس و اضطراب کلی را کاهش دهد. در حالی که این عناصر مطمئناً مفید هستند، رقص|حرکت درمانی رقص درمانی را به سطح دیگری می برد.
افرادی که تحت درمان با یک رقص درمانگر واجد شرایط هستند، حق راحت بودن دارند و رقص درمانگران فضای امنی را برای ابراز وجود افراد فراهم می کنند. حرکت چیزی فراتر از ورزش می شود ، رقص به یک زبان تبدیل می شود. افرادی که تحت درمان هستند، احساسات خودآگاه و ناخودآگاه را از طریق رقص در میان می‌گذارند، که به درمانگر اجازه می‌دهد تا در نوع خود پاسخ دهد. درمانگران رقص به افراد کمک می کنند تا با استفاده از “واژگان حرکتی” که به جای کلمات حول بیان فیزیکی متمرکز است، روی مسائل کار کنند.
درمانگران رقص|حرکت زبان بدن، رفتارهای غیرکلامی و عبارات عاطفی را ارزیابی می کنند. مداخلات درمانی برای رفع نیازهای جمعیت خاصی طراحی شده است. برخی از نمونه های مداخله ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفاده از “آینه سازی” (تطابق و بازتاب حرکات فرد) برای نشان دادن همدلی با یک فرد و اعتبار تجربه او.

ترکیب ریتم های پرش در رقص با گروهی از افرادی که افسردگی را تجربه می کنند، زیرا تحقیقات نشان داده است که سطوح حرکت عمودی در افراد مبتلا به افسردگی کاهش یافته است.

استفاده از “استعاره حرکت” برای کمک به شخص برای نشان دادن یک چالش یا دستاورد درمانی (مثلاً درمانگر به فرد تحت درمان یک پرچم سفید می دهد تا به او کمک کند حالات عاطفی خود را جشن بگیرد).

“DMT” یک روان درمانی هنری خلاق است که از حرکت و رقص برای حمایت از سلامت جسمی، فکری و عاطفی فرد استفاده می کند.
طبق گفته ی یک درمانگر رقص معروف، DMT علاوه بر گفتگو درمانی، از جنبش و ارتباطات غیرکلامی برای مدیریت نگرانی های روانشناختی و رفتاری استفاده می کند چرا که کلمات به تنهایی پاسخ نمی دهند و جوابگو نیستند.
هورنتال می گوید: “رقص و حرکت درمانی مربوط به یافتن مکان هایی در داخل بدن است که ممکن است شما آن ها را ندانید یا انکار آن ها را انتخاب کرده اید و علاوه بر آن صدا دادن به تجربه ها و احساسات است.

رقص درمانی (DMT)، اصول، تاثیرات و کاربرد

تکنیک رقص درمانی

کارولین کینزلی، کارآموز و یک درمانگر رقص(حرکت)، توضیح می دهد که DMT برای افراد مختلف بسته به موارد زیر متفاوت است:
 احساس ایمنی،دسترسی به بدن،آشنایی شخصی با بیان اصیل بدن
 وی می گوید: “این روند ممکن است بیشتر از کلامی یا گفتاری تا غیرکلامی یا حرکتی باشد.”

در یک جلسه رقص درمانی، یک درمانگر میتواند:
 به شما کمک کند، ارتباط بین حرکت و احساسات خود را کشف و معنا کنید
 ردیابی احساسات بدن و نفس را تشویق کنید،راهنمای شما در حرکات خود بیانگر و بداهه گرا می باشد، برای ارتقا بهبودی، حرکات خاص یا مداخلات درمانی کلامی را ارائه دهید، به شما کمک می کند تا احساسات برانگیخته شده از رقص و حرکات را پردازش کنید
درمانگران رقص ممکن است از تکنیکی معروف به آینه کاری استفاده کنند که شامل تقلید از حرکات شخص دیگری است. این تکنیک می تواند راهی برای کمک به مردم باشد تا با دیگران ارتباط بیشتری برقرار کنند و احساس همدلی ایجاد کنند

رقص درمانی می تواند به شما در چه زمینه هایی کمک کند؟

از رقص یا حرکت درمانی می توان برای درمان تعدادی از مسائل مربوط به سلامت جسمی و روانی استفاده کرد.
رقص درمانی می تواند برای بهبود عزت نفس مفید باشد و برای افرادی که با مشکلات تصویر بدن مبارزه می کنند نیز موثر باشد.
برخی از شرایطی که رقص درمانی ممکن است به بهبود آن کمک کند شامل موارد زیر است:
 اضطراب، آرتروز، درد مزمن، مسائل ارتباطی، زوال عقل، افسردگی،غذا خوردن بی نظم،عزت نفس پایین ،اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

مزایای DMT چیست؟

رقص درمانی دارای مزایای زیادی است که می تواند آن را به عنوان یک کمک مفید به سایر روش های درمانی تبدیل کند.
در مواردی که بسیاری از روش های درمانی، مانند رفتار درمانی شناختی (CBT)، بر شناخت ها یا رفتارها تمرکز دارند، درمان رقص شامل استراتژی های مبتنی بر بدن است.

این استراتژی ها کدام اند؟

 • آرامش را تقویت می کند.
 • کینزلی می گوید با استفاده از DMT، یک درمانگر می تواند استراتژی های مبتنی بر بدن را برای پشتیبانی از تنظیم سیستم عصبی ارائه دهد، که باعث افزایش احساس آرامش می شود.
5/5 - (1 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image