لیست کارگاه های در حال ثبت نام

باشگاه مغز کودک   کارگاه مادر و کودک   گروه درمانی نوجوانان   گروه درمانی بزرگسالان (طرحواره درمانی)   کارگاه خودشفقتی   کارگاه تفاوت های زن و مرد

افسردگی مهاجرت، از نشانه ها تا درمان

افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

همانطور که ممکن است از نام آن حدس زده باشید، افسردگی پس از مهاجرت یک وضعیت روانی است که مهاجران را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا آنها درحال سازگار شدن با فرهنگ و محیط جدید هستند. در سراسر جهان، افراد این حس منفی را تجربه می کنند.

علائم افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

شوک فرهنگی

شوک فرهنگی، سردرگمی اولیه است که زمانی رخ می دهد که فرد به کشور جدیدی می رسد و با محیطی ناآشنا و تفاوت های غیرمنتظره در فرهنگ مواجه می شود. ممکن است تصور متفاوتی داشتید، و واقعیت چیز دیگری است و ممکن است برای شما طاقت فرسا باشد.

تنهایی

احساس تنهایی، غم یا اندوه ناشی از انزوا یا احساس تنهایی در یک محیط جدید است. این تنهایی اغلب می تواند همراه با شوک فرهنگی باشد، به خصوص اگر هنوز یک سیستم پشتیبانی خوب مانند آنچه در خانه داشتید پیدا نکرده اید.

دلتنگی

دلتنگی، حس اشتیاق به وطن، خانواده یا چیزهای آشنا از زندگی گذشته است. دلتنگی که ممکن است احساس کنید می تواند تا حدودی طبیعی باشد، اما اگر اغلب اوقات دلتنگ می شوید، ممکن است نشانه افسردگی پس از مهاجرت باشد.

چرا افسردگی پس از مهاجرت دارم؟

ممکن است سازگاری با زندگی در کشور جدیدتان به دلیل فشار برای همگون شدن، چالش برانگیز باشد. بسته به کشوری که به آن مهاجرت کرده‌اید، این امر می‌تواند در برخی کشورها چالش‌برانگیزتر از کشورهای دیگر باشد.

در حالی که برخی از کشورها ممکن است به مهاجران فرصت هایی برای اسکان و ادغام در جامعه ارائه دهند. کشورهای دیگر، آنها را تحت فشار دائمی برای جذب و پذیرش فرهنگ جدید قرار می دهند. وقتی این فشار به درستی مدیریت نشود، می تواند منجر به افسردگی شود.

سایر علل بالقوه افسردگی مهاجرت، عدم توانایی در برقراری ارتباط مجدد با فرهنگ اصلی خود، یافتن دوستان جدید یا دستیابی به اهداف خود به دلیل موانعی مانند تفاوت زبان است. چالش دیگر می تواند عدم آگاهی از فرهنگ و آداب و رسوم کشور میزبان باشد.

افسردگی پس از مهاجرت ممکن است باعث شود در کشوری که به تازگی پذیرفته شده اید، احساس غریبی کنید. احساس اینکه به جایی تعلق ندارید می تواند برای هرکسی افسرده کننده باشد. اما برای کسی که ضربه عاطفی را تجربه کرده است یا پارتنر خود را ترک کرده است، این احساس می تواند بزرگتر هم شود و ممکن است منجر به ابتلا به علائم افسردگی پس از مهاجرت شود.

چگونه بفهمم افسرده هستم؟

افسردگی اختلالی است که موجب احساس غم و اندوه، ناامیدی و بی ارزشی می شود. افرادی که افسردگی دارند بیشتر در معرض خطر خودکشی هستند.

اگر برخی یا همه علائم زیر را دارید ممکن است افسردگی داشته باشید:

 • بیشتر اوقات احساس غمگینی یا ناراحتی می کنید
 • از دست دادن علاقه به فعالیت ها یا سرگرمی هایی که زمانی لذت بخش بودند
 • کاهش انرژی
 • مشکل در تمرکز
 • مشکل در خواب (بی خوابی)
 • تغییر اشتها (افزایش اشتها، کاهش اشتها)
 • افکار مربوط به مرگ (خودکشی)، اقدام به خودکشی یا برنامه ریزی برای خودکشی
 • تحریک پذیری یا ناامیدی؛ خشم؛ واکنش بیش از حد؛ رفتار تکانشی؛ ریسک کردن بدون فکر کردن به عواقب

افسردگی مهاجران یک موضوع مربوط به بهداشت عمومی است که توسط سازمان بهداشت جهانی مورد تاکید قرار گرفته است. آنها تخمین می زنند که سالانه میلیون ها نفر در سراسر جهان از این موضوع رنج می برند. اگر فکر می کنید ممکن است از این عارضه رنج ببرید، تنها نیستید و قطعا می توانید آن را می کنید.

مدیریت و درمان افسردگی پس از مهاجرت

مهاجرت به یک کشور جدید، در کمترین حالت دشوار است. با این حال، تکنیک هایی وجود دارد که می تواند به کاهش افسردگی پس از مهاجرت کمک کند.

با دیگران ارتباط برقرار کنید

بیرون رفتن، تعامل با دیگران و ایجاد ارتباطات جدید می تواند سلامت و تندرستی شما را بهبود بخشد. مطالعات نشان داده اند که دوست یابی به بهبود سلامت روان شما کمک می کند، زیرا باعث افزایش احساس تعلق، افزایش عزت نفس و کاهش استرس می شود. در یک مکان ناشناخته، حتی فقط یک دوست می تواند تأثیر زیادی بگذارد.

وقتی کسی را دارید که به شما معرفی کند بهترین قهوه را کجا تهیه کنید و در مواقع سخت به چه کسی می توانید تکیه کنید، این به افسردگی کمک می کند. ارتباط با گروه های اجتماعی برای سلامت روان شما مهم است، بنابراین سعی کنید گروهی را بر اساس علایق خود پیدا کنید. اگر با موانعی مانند اضطراب اجتماعی روبرو هستید، حتماً به آن رسیدگی کنید.

برو بیرون از خانه

ترک خانه و ورود به اجتماع ممکن است دلهره آور باشد، و این طبیعی است. مهاجرت به یک کشور جدید به شجاعت زیادی نیاز دارد. با بیرون رفتن از خانه شجاعت خود را نشان دهید. مهم است که در برابر میل به دور شدن از محیط جدید خود مقاومت کنید. حتی اگر تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که در اطراف محله خود قدم بزنید و بیرون بروید.

با کنجکاوی و تعجب کاوش کنید. اغلب اوقات، جایگزینی ترس و اضطراب با کنجکاوی و قدردانی کمک کننده است. یک تغییر طرز فکر ساده می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. به عنوان مثال، ترس از رانندگی عمومی پیچیده در یک شهر جدید را در نظر بگیرید. به جای تمرکز بر ترس از اینکه در چنین سیستم حمل و نقل پیچیده ای گم شوید، بر روی پیچیدگی و شگفت انگیز بودن آن تمرکز کنید که به مکان های زیادی می روید. به دنبال پارک های محلی بگردید تا از فضای باز لذت ببرید، غذاخوری های مورد علاقه جدید خود را بیابید، یا یک کلاس تناسب اندام محلی را امتحان کنید.

زبان یاد بگیرید

یادگیری یک زبان جدید دشوار است و نیاز به صبر دارد. صحبت نکردن به این زبان ممکن است سفارش غذا، دوست یابی یا یافتن مقصد خود را دشوار کند. این می تواند به طور فزاینده ای ناامید کننده باشد و تعامل ساده با سایر مهاجرانی را که به زبان مادری شما صحبت می کنند وسوسه انگیز کند. با این حال، مهم است که زبان کشور میزبان خود را نیز یاد بگیرید. این به شما این امکان را می دهد که احساس استقلال بیشتری داشته باشید و به شما احساس موفقیت می دهد.

با فرهنگ خود در ارتباط باشید

فرهنگ ما عمیقاً ریشه در شخصیت ما دارد و جهان بینی ما را شکل داده است. به همین دلیل است که مهم است که به فرهنگ خود پایبند باشیم تا در مواجهه با ناملایمات احساس زمین کنیم. چه پختن غذا از کشور خود، شرکت در جشنواره‌ها یا رویدادهای فرهنگی محلی، یا صحبت کردن به زبان مادری‌تان، همه این‌ها به شما کمک می‌کند احساس کنید که قدیمی‌تان هستید. با این حال، من باید یک کلمه احتیاط را در اینجا بگم، زیرا شما می توانید در چیزی که زمان مهاجرت نامیده می شود گیر کنید و این می تواند منجر به مبارزه با افسردگی پس از مهاجرت شود.

Immigrant Time Warp چیست؟

اصطلاح “چرخه زمانی مهاجر” توسط جامعه شناس ادوارد جی تلس ابداع شد. چرخه زمانی مهاجر شرایط مهاجرانی است که در جامعه جدید خود جذب نشده اند اما در فرهنگی که در آن بزرگ شده اند گیر کرده اند.

زمانی که مهاجران مجبور به قطع ارتباط با فرهنگ بومی خود می شوند، وقتی به کشور جدیدی می آیند، احساس از دست دادن را تجربه می کنند. ممکن است زمانی که مجبور هستید در فرهنگ دیگری با آداب و رسوم ناآشنا ادغام شوید، ترس، خشم، سرخوردگی و رنجش را احساس کنید. Immigrant Time Warp اصطلاحی است که برای توصیف وضعیت بی حرکت ذهنی ناشی از شوک فرهنگی و استرسی است که مهاجران هنگام نقل مکان به یک شهرستان جدید تجربه می کنند. این بی تحرکی ذهنی و امتناع از حرکت رو به جلو با تغییر جهان می تواند باعث شود که مهاجران حتی بیشتر احساس غربت و افسردگی کنند.

مهاجرانی که در یک پیچ زمانی گیر کرده اند، معمولاً از، از دست دادن هویت و فرهنگ خود در کشور جدید می ترسند. این ترس زندگی آنها را دیکته می کند و آنها ارزش های فرهنگی، آداب و رسوم، سنت ها و باورهای خود را محکم نگه می دارند. این موضوع می تواند مشکل ساز باشد زیرا آنها اغلب ممکن است خود را در معرض تعصب و تبعیض قرار دهند، که ممکن است منجر به خشم و رنجش بیشتر شود.

بسیاری از مهاجران این حس زندگی در دو دنیای متفاوت را تجربه می کنند. این مهاجران می ترسند دنیای قدیمی خود را پشت سر بگذارند و فراموش کنند که چه کسی هستند. مهاجران انتخاب می کنند که چقدر در کشور جدید خود جذب شوند. هر آنچه را که انتخاب می کنید، سلامت روانی و تأثیری که ممکن است تصمیمتان داشته باشد را در نظر بگیرید.

برای درمان افسردگی مهاجرت از روانشناس کمک بگیرید

سازگاری با زندگی پس از مهاجرت به یک کشور جدید هرگز آسان نیست. یک مطالعه علمی که توسط موسسه ملی سلامت روان پشتیبانی می‌شود، اولین شواهدی بود که نشان می‌داد تجربیات مهاجرت ممکن است منجر به شروع مشکلات سلامت روان شود. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که نرخ افسردگی بالاتری در میان جمعیت‌های مهاجر با شرایط نامطلوب در کشورهای میزبان وجود دارد. این شرایط شامل وضعیت اقتصادی-اجتماعی پایین تر، تبعیض درک شده به صورت فردی، و استرس ناشی از زندگی در فرهنگی متفاوت از فرهنگ پس زمینه آنها است.

نشانه های افسردگی پس از مهاجرت

همه گاهی غمگین می شوند، اما این معمولا افسردگی نیست. شما افسرده هستید زمانی که:

 • بیش از دو هفته متوالی بسیار ضعیف بودید
 • شما دیگر نمی خواهید کاری انجام دهید یا نمی توانید از هیچ کاری لذت ببرید
 • در i-psy، اغلب می‌بینیم که افرادی که به کشور جدیدی مهاجرت کرده‌اند، احساس مالیخولیا و بی‌حالی دارند. مهاجرت و زندگی در یک  کشور جدید با زبان و آداب و رسوم متفاوت یک رویداد اذیت کننده است. این ممکن است گاهی به افسردگی منجر شود، حتی برای نسل های بعد از شما نیز.

علائم افسردگی پس از مهاجرت

افسردگی بر موارد زیر تأثیر می گذارد:

 • احساسات
 • فكر كردن
 • رفتار – اخلاق
 • بدن

احساس غمگین شدن

شما خیلی غمگین هستید و خیلی گریه می کنید. یا ظرفیت کمی دارید و به اصطلاح کم تحمل شده اید. از طرف دیگر ممکن است هیچ احساسی نداشته باشید. به نظر می رسد احساسات شما “مرده” هستند.

تفکر: افکار منفی

افراد مبتلا به افسردگی اغلب علائمی مانند مشکلات تمرکز و فراموشی دارند. شما خیلی نگران هستید و افکار منفی دارید.

افراد افسرده رفتار متفاوتی دارند

شما ترجیح می دهید دیگران را نبینید و به راحتی عصبانی می شوید. اغلب می خوابید و زیاد یا خیلی کم می خورید.

علائم فیزیکی افسردگی: درد

گاهی اوقات، افراد مبتلا به افسردگی دارای علائم فیزیکی مانند:

 • خستگی
 • از دست دادن انرژی
 • سرگیجه
 • كمر درد
 • سردرد.
5/5 - (2 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image