روانشناسی شخصیت

شخصیت منحصربه‌فرد شما، شما را همان چیزی می‌سازد که هستید و بر همه چیز از روابطتان گرفته تا نحوه زندگی‌تان تأثیر می‌گذارد. شخصیت چیزی است که ممکن است بتوانید آن را توصیف کنید، اما آیا می دانید مطالعه علمی شخصیت شامل چه مواردی می شود؟

روانشناسی شخصیت یکی از بزرگترین و محبوب ترین شاخه های روانشناسی است.

متخصصانی که روان‌شناسی شخصیت را مطالعه می‌کنند می‌خواهند بفهمند که شخصیت چگونه رشد می‌کند و همچنین چگونه بر نحوه تفکر و رفتار ما تأثیر می‌گذارد. روانشناسان به چگونگی تفاوت شخصیت در بین افراد و همچنین شباهت افراد می پردازند. آنها همچنین اختلالات شخصیت را ارزیابی، تشخیص و درمان می کنند.

شخصیت دقیقا چیست؟ درک شخصیت شما چگونه می تواند به شما کمک کند تا در مورد رفاه عاطفی خود بینش پیدا کنید؟

شخصیت چیست؟

چه چیزی شما را به آنچه هستید تبدیل می کند؟ عوامل زیادی در شخصیت شما نقش دارند، از جمله ژنتیک، تربیت شما و تجربیات زندگی شما.

بسیاری استدلال می کنند که آنچه شما را منحصر به فرد می کند، الگوهای مشخص افکار، احساسات و رفتارهایی است که شخصیت شما را می سازند. در حالی که هیچ تعریف واحد و مورد توافقی از شخصیت وجود ندارد، اغلب به عنوان چیزی در نظر گرفته می شود که از درون فرد نشات می گیرد و در طول زندگی نسبتاً ثابت می ماند.

شخصیت شامل همه افکار، الگوهای رفتاری و نگرش های اجتماعی است که بر نحوه نگرش ما به خود و آنچه در مورد دیگران و دنیای اطرافمان باور داریم، تأثیر می گذارد.

درک شخصیت به روانشناسان اجازه می دهد تا پیش بینی کنند که افراد چگونه به موقعیت های خاص و انواع چیزهایی که ترجیح می دهند و برایشان ارزش قائل هستند، واکنش نشان می دهند. برای درک اینکه محققان چگونه روانشناسی شخصیت را مطالعه می کنند، کسب اطلاعات بیشتر در مورد برخی از تأثیرگذارترین نظریه های شخصیت مفید خواهد بود.

نظریه های روانشناسی شخصیت

تعدادی از نظریه ها برای توضیح جنبه های شخصیت پدید آمده اند. برخی بر توضیح چگونگی رشد شخصیت متمرکز هستند، در حالی که برخی دیگر به تفاوت های فردی در شخصیت توجه دارند.

نظریه صفت در شخصیت

تئوری های صفت شخصیت بر این ایده متمرکز هستند که شخصیت از صفات یا تمایلات گسترده تشکیل شده است. تئوری های مختلفی برای شناسایی اینکه کدام ویژگی ها اجزای کلیدی شخصیت هستند و همچنین تلاش هایی برای تعیین تعداد کل ویژگی های شخصیتی ارائه شده است.

گوردون آلپورت روانشناس یکی از اولین کسانی بود که شخصیت را بر اساس ویژگی های فردی توصیف کرد. آلپورت در دیدگاه گرایشی خود پیشنهاد کرد که انواع مختلفی از صفات وجود دارد: مشترک، مرکزی و اصلی.

بسیاری از افراد در یک فرهنگ خاص دارای ویژگی های مشترک هستند. صفات محوری آنهایی هستند که شخصیت فرد را می سازند. صفات اصلی آنهایی هستند که به قدری غالب هستند که شخص در درجه اول به دلیل آن ویژگی ها شناخته می شود.

نمونه ای از یک ویژگی اصلی مادر ترزا است. او به دلیل فعالیت های خیریه اش آنقدر معروف بود که نامش تقریباً مترادف با ارائه خدمات به نیازمندان شد.

آلپورت پیشنهاد کرد که بیش از 4000 صفت فردی وجود دارد. روانشناس ریموند کتل پیشنهاد کرد که 16 مورد از صفات وجود دارد. کتل همچنین معتقد بود که این صفات در یک پیوستار وجود دارند و همه افراد دارای هر ویژگی در درجات مختلف هستند.

روان‌شناسی به نام هانس آیزنک فهرستی از ویژگی‌ها را محدودتر می‌کند و پیشنهاد می‌کند که تنها سه ویژگی وجود دارد: برون‌گرایی، روان رنجوری و روان‌پریشی.

امروزه، نظریه «پنج عامل بزرگ» شاید محبوب‌ترین و پذیرفته‌شده‌ترین نظریه شخصیت باشد. این نظریه پیشنهاد می کند که شخصیت از پنج بعد شخصیتی گسترده تشکیل شده است:

  • توافق پذیری
  • وظیفه شناسی
  • برون گرایی
  • روان رنجوری
  • باز بودن

نظریه پنج عامل بزرگ بیان می کند که هر صفت به عنوان یک پیوستار گسترده وجود دارد. شخصیت یک فرد در طیفی برای هر ویژگی قرار می گیرد.

به عنوان مثال، ممکن است از نظر برون گرایی، وظیفه شناسی، و موافق بودن بالا باشید، اما از نظر صراحت و روان رنجوری در وسط قرار داشته باشید.

چگونه شخصیت شکل می گیرد و تغییر می کند؟

نظریه رشد روانی-جنسی فروید یکی از شناخته شده ترین نظریه های شخصیت است – اما در عین حال یکی از بحث برانگیزترین نظریه ها. به گفته فروید، کودکان از طریق یک سری مراحل رشد شخصیت پیشرفت می کنند. در هر مرحله، انرژی لیبیدینال (نیروی که تمام رفتارهای انسان را هدایت می کند) بر روی مناطق اروژن خاص متمرکز می شود.

تکمیل موفقیت آمیز یک مرحله به فرد اجازه می دهد تا به مرحله بعدی رشد حرکت کند. شکست در هر مرحله می‌تواند منجر به تثبیت‌هایی شود که می‌تواند بر شخصیت بزرگسالان فرد تأثیر بگذارد.

اریک اریکسون، روانشناس دیگر، هشت مرحله روانی-اجتماعی زندگی را تشریح کرد. با نظریه اریکسون، هر مرحله نقش بسزایی در رشد شخصیت و مهارت های روانی فرد دارد.

در طول هر مرحله روانی-اجتماعی، یک فرد با یک بحران رشد مواجه می شود که به عنوان نقطه عطفی در رشد او عمل می کند. تکمیل موفقیت آمیز هر مرحله منجر به رشد شخصیتی سالم می شود. اریکسون بیشتر به این موضوع علاقه مند بود که چگونه تعاملات اجتماعی بر رشد افراد تأثیر می گذارد. نظریه او در درجه اول به توسعه آنچه که هویت خود می نامید توجه داشت.

در حالی که نظریه فروید پیشنهاد می‌کرد که شخصیت در ابتدا در سنین پایین شکل می‌گیرد و شکل می‌گیرد، اریکسون معتقد بود که شخصیت در طول زندگی به رشد خود ادامه می‌دهد.

چگونه شخصیت تست می شود؟

برای مطالعه و اندازه گیری شخصیت، روانشناسان تست ها، ارزیابی ها و فهرست های شخصیتی را توسعه داده اند. این تست ها به طور گسترده ای در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، شاخص نوع معروف Myers-Briggs (MBTI) اغلب به عنوان یک ارزیابی غربالگری قبل از استخدام استفاده می شود.

ارزیابی های دیگر می تواند برای کمک به افراد در یادگیری بیشتر در مورد جنبه های مختلف شخصیت خود استفاده شود. برخی از تست ها به عنوان ابزار غربالگری و ارزیابی برای کمک به تشخیص اختلالات شخصیت استفاده می شوند.

به دست آوردن درک بهتر از شخصیت شما می تواند در بسیاری از جنبه های زندگی شما مفید باشد. به عنوان مثال، روابط با دوستان، خانواده و همکاران ممکن است زمانی بهبود یابد که متوجه شوید که با دیگران خوب کار می کنید یا باید زمانی را برای تنهایی اختصاص دهید.

اختلالات شخصیت

روانشناسان شخصیت همچنین علاقه مند به مطالعه مشکلات شخصیتی هستند که ممکن است ایجاد شود. اختلالات شخصیت به عنوان اختلالات روانی مزمن و فراگیر شناخته می شود که می تواند به طور جدی بر افکار، رفتارها و عملکرد بین فردی فرد تأثیر بگذارد.

نسخه فعلی راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) 10 اختلال شخصیت شامل اختلال شخصیت ضداجتماعی، اختلال شخصیت مرزی، اختلال شخصیت خودشیفته و اختلال شخصیت وسواسی-اجباری را فهرست می‌کند.

موسسه ملی سلامت روان (NIH) گزارش می دهد که تقریباً 9.1٪ از جمعیت بزرگسال در ایالات متحده هر سال علائم حداقل یک اختلال شخصیت را تجربه می کنند.

تشخیص اختلال شخصیت می تواند ناراحت کننده باشد، اما باید بدانید که درمان هایی وجود دارد. با کار با یک متخصص بهداشت روان، می توانید یاد بگیرید که مشکلاتی را که این اختلالات می توانند ایجاد کنند را بشناسید و راهبردهای مقابله ای جدید را کشف کنید.

ترس و نگرانی در مورد آینده ای که ممکن است در انتظار شما باشد، اشکالی ندارد، اما به یاد داشته باشید که مجبور نیستید به تنهایی با آن روبرو شوید. افرادی هستند که آموزش دیده، ماهر و آماده هستند تا به شما در انجام مراحل بعدی درمان کمک کنند. بسته به تشخیص خاص شما، پزشک ممکن است روان درمانی، آموزش مهارت، دارو یا ترکیبی از هر سه را توصیه کند.

منابع:

McCrae RR, Costa PT. Validation of the Five-Factor Model of Personality Across Instruments and Observers. Journal of Personality and Social Psychology. 1987;52: 81-90.

National Institute of Mental Health. Prevalence: Any Personality Disorder.

5/5 - (1 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image