روانشناسی انرژی برای درمان بیماری های روانی

روانشناسی انرژی

روانشناسی انرژی روشی نسبتاً جدید در درمان است که رویکردهای شرقی ذهن و بدن را با ایده های روانشناسی و روان درمانی غربی ترکیب می کند .

تمرین کنندگان روان درمانی انرژی ادعا می کنند که استفاده از نقاط طب سوزنی در حالی که به یک رویداد تولید کننده اضطراب فکر می کنند می تواند برای درمان اضطراب کمک کننده باشد . اگرچه این درمان هنوز بحث برانگیز است، اما ادامه تحقیقات نشان می دهد که این یک درمان امیدوار کننده است.

تاریخچه روانشناسی انرژی

تکنیک های روانشناسی انرژی برای اولین بار در اوایل دهه 1980 توسط راجر کالاهان، دکترای عمومی رایج شد. تحت عنوان “زمینه درمانی”.

دیوید فاینشتاین، دکترای روانشناسی بالینی، یک برنامه روانشناسی انرژی ایجاد کرده است که حتی برای استفاده افراد در خانه نیز آموزش می دهد. فاینشتاین در ارائه اصول اولیه این روش به صورت متعادل به خوبی عمل كرده است.

درمان

شاخه های مختلفی از روانشناسی انرژی وجود دارد، از جمله زمینه درمانی تفکر فوق الذکر، تکنیک های آزادی عاطفی و روانشناسی جامع انرژی.

روانشناسی انرژی چگونه کار می کند؟

درمان به طور مشابه با سایر روش های روان درمانی با ایجاد اعتماد و برقراری رابطه بین درمانگر و بیمار شروع می شود. درمانگر با شناسایی یک ماشه خاص، که یک فکر، تصویر یا حافظه است و احساسات ناراحت کننده یا اضطراب زا در بیمار ایجاد می کند، شروع می کند و سپس از بیمار می خواهد که میزان تحریک کننده آن را در مقیاس 0 تا 10 ارزیابی کند، در حالی که مورد 10 بالاترین پریشانی است.

فاینشتاین در یکی از مقالات متعدد خود در این زمینه می گوید: گام بعدی این است که بیمار در برخی از نقاط طب سوزنی که به آن ها acupoints گفته می شود، جملاتی درباره ماشه که به توافق بیمار و درمانگر رسیده است، را تکرار می کند.

روش کار این است که مغز انتظار دارد یک واکنش عاطفی بسیار ناخوشایند در پاسخ به ماشه اتفاق بیفتد، اما این اتفاق نمی افتد زیرا ضربه زدن به نقاط فشرده “پاسخ لیمبیک را بطور موقت غیرفعال کرده است”.

به این ترتیب، با تکرارهای فراوان، بیماران یاد می گیرند که در واقع احساساتی را که افکار یا خاطرات دردناک یا ناراحت کننده برانگیخته اند، خنثی کنند.

پس از اتمام ضربه، درمانگر بیمار را دوباره به سرعت ماشه می دهد، شاید علائم جسمی را نیز توصیف کند. ضربه زدن تکرار می شود تا زمانی که نرخ به صفر یا خیلی نزدیک به آن کاهش یابد. دوره درمان زمان بسیار کمی دارد، اگرچه ممکن است به جلسات بعدی نیاز باشد.

انرژی درمانی

تاثیر روان درمانی انرژی

خیلی زود است که بدانیم به طور حتم روان درمانی انرژی به عنوان یک تکنیک موثر واقع می شود یا نه.

با این حال، رویکردهای مشابه مانند حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکت چشم (EMDR) به همان اندازه در ظاهر عجیب به نظر می رسند، با این حال برخی تحقیقات خوب از اثربخشی EMDR پشتیبانی کرده اند.

تا سال 2014، بیش از 60 مطالعه در مورد اثربخشی روانشناسی انرژی منتشر شده است که فقط یک مورد آن را بی اثر می داند.

  • کاربرد روانشناسی انرژی
  • درمان افسردگی
  • درمان اضطراب
  • افزایش تحمل در برابر درد و استرس

طرفداران روانشناسی انرژی پیشنهاد می کنند که بهره برداری از نقاط طب سوزنی باعث تحریک “گیرنده های مکانیکی”، انتهای عصب حساس به لمس می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image