آسکشوال چیست؟ بی جنس گرایی

در فرهنگی که رابطه جنسی به معنای واقعی کلمه در همه جا و همیشه وجود دارد، تصور عدم علاقه دشوار است. اما برای بخش کوچکی از جمعیت (تخمین زده شده بین 1 تا 4٪)، جذابیت جنسی وجود ندارد، یا اگر باشد، بسیار کم است.

واقعیت داخلی: غیرجنسی به اختصار آس نیز نامیده می شود. اما درست مانند یک دسته از ورق های بازی، قوانین می توانند بسته به بازی متفاوت باشند. کشش و میل جنسی می تواند بسیار ذهنی باشد و صمیمیت می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در این مقاله آنچه باید در مورد بی جنس گرایی بدانید آمده است.

بی جنسی چیست؟

دکتر مارگارت نیکولز، رئیس مشاوره و روان درمانی نیکولز در نیوجرسی و بنیانگذار/رئیس ممتاز مؤسسه رشد شخصی، می گوید: «بیجنسی (به اختصار آس) به فقدان جذابیت جنسی برای دیگران اشاره دارد. با این حال، آنچه کلیدی است این است که غیرجنسی یک طیف وسیع است. برخی 100% فاقد جاذبه جنسی هستند. برخی آن را ضعیف یا بسیار گهگاه احساس می کنند.

از آنجایی که این موضوع سیاه و سفید نیست و می تواند در طول زمان تغییر کند، غیرجنسی توسط محققان به عنوان یک جهت گیری شناخته می شود که اغلب اشتباه گرفته می شود، علی رغم اینکه در DSM-5 به عنوان یک اختلال طبقه بندی شده است. در حالی که غیرجنسی بودن به خودی خود یک اختلال نیست که باعث ناراحتی شخصی شود، کارشناسان بهداشت روان آن را در چارچوب یک اختلال می بینند. معنی آن این نیست که کسانی که خود را چنین می شناسند راهبان مجردی هستند که در بالای کوه زندگی می کنند. این موضوع یک تعهد برای پرهیز کردن از دیگران نیست و یک انتخاب نیز نیست.

آسکشوال نباید در ادامه موارد زیر باشد:

  • نذر تجرد یا عفت
  • هر نوع رفتاری
  • یک اختلال
  • یک علامت تروما
  • یک تصمیم
  • نجات خود
  • خالص بودن
  • یک موضع اخلاقی
  • یک قول
  • یک فاز

یکی از چیزهایی که محققان در مورد همه ما در حین مطالعه آسکشوالیتی آموخته اند این است که برای برخی از افراد، چه جنسی یا غیرجنسی، رابطه جنسی و عاشقانه لزوماً به هم مرتبط نیستند. برخی از افراد بی جنس ممکن است احساسات عاشقانه داشته باشند یا به دلایل غیرجنسی جذب افراد دیگر شوند و ممکن است رابطه های صمیمی (مثلاً ارتباط عاطفی از طریق مکالمات عمیق) ایجاد کنند که به سادگی رابطه جنسی را به عنوان نقطه اوج احساسات خود نداشته باشند. برخی دیگر، در حالی که از فعالیت جنسی لذت نمی برند یا تمایلی به آن ندارند، ممکن است برخی از انواع تماس با شریک صمیمی داشته باشند.

چگونه بفهمیم بی جنسگرا هستید؟

نشانه های بی جنس گرایی

غیرجنسی، مانند جنسیت، یک هویت است (به یاد داشته باشید که هویت جنسی از جنسیت اختصاص داده شده جدا است، جنسیتی که در بدو تولد دارید). تستی برای تعیین آن وجود ندارد، بلکه این چیزی است که یک فرد در هسته خود احساس می کند. نیکولز می گوید که بیجنسی ممکن است برای اولین بار در نوجوانی آشکار شود، زمانی که همسالان یک نوجوان میل جنسی را تجربه می کنند و آنها اینطور نیستند. “معمولاً پس از مدتی این اتفاق می افتد که فرد فکر می کند “هنوز اتفاق نیفتاده است” یا “فرد مناسب نیامده است” و غیره.” اما، به خاطر داشته باشید، هویت غیرجنسی تنها حدود 20 سال است که یک “چیز” فرهنگی بوده است. او می افزاید: «قبل از آن مردم فقط احساس شرم می کردند و معمولاً آن را پنهان می کردند.

از سوی دیگر، برخی از مردم تا زمانی که بزرگتر نشوند متوجه این موضوع نمی‌شوند، زیرا نمی‌دانستند که این یک گزینه است. آنها ممکن است سال‌ها احساس کرده باشند که مشکلی در آنها وجود دارد.»

آیا ممکن است نارسایی جنسیتی داشته باشید؟

نارسایی جنسیتی (که قبلاً اختلال هویت جنسی نامیده می شد) تشخیصی است که برای توصیف افرادی که تمایل شدیدی برای بودن از جنس دیگر نشان می دهند استفاده می شود. این تست نارسایی جنسیتی را انجام دهید تا مشخص شود آیا علائم نارسایی جنسیتی دارید که می تواند منجر به تشخیص شود.

رسیدن به این نتیجه که شما غیرجنسی هستید اغلب نیاز به درون نگری دارد. بخشی از معادله برای پی بردن به آن شامل نگاهی دقیق و طولانی به این است که به طور کلی در مورد رابطه جنسی چه احساسی داشته‌اید، چگونه به فعالیت جنسی واکنش نشان داده‌اید (اگر داشته‌اید)، چه احساسی دارید وقتی دیگران در مورد رابطه جنسی صحبت می‌کنند. اکلر می گوید یا اینکه چگونه محتوای جنسی را در تلویزیون/فیلم می بینید.

اکلر می‌افزاید در حالی که تخمین زده می‌شود بین 1 تا 4 درصد از جمعیت غیرجنسی هستند، اما در نظرسنجی‌هایی که از افراد جوان‌تر انجام می‌شود، نرخ‌های بالاتر بیشتر دیده می‌شود. با این حال، مشخص نیست که آیا این صرفاً به این دلیل است که نسل‌های جوان‌تر می‌توانند بیاموزند که غیرجنس‌گرایی یک گزینه معتبر است، اگر آنها راحت‌تر ترجیحات خود را فاش کنند، یا اگر چیز دیگری باعث این تفاوت شده است.»

آنچه مهم است توجه داشته باشید این است که اگر قبلاً از رابطه جنسی لذت می بردید و اکنون علاقه خود را از دست داده اید، می تواند به دلیل عوامل متعددی از جمله عوارض جانبی داروها، مشکلات سلامتی، استرس، یک رابطه ناامن، اختلالات بدن باشد.

اکلر می گوید: اسمورفیا، نارسایی جنسیتی، تغییرات هورمونی، تروما، و غیره – به این معنی نیست که شما لزوماً غیرجنسی هستید. همچنین لازم نیست برای دانستن غیرجنسی بودن خود رابطه جنسی داشته باشید، درست مانند اینکه برای اینکه بدانید مستقیم هستید و غیره لازم نیست رابطه جنسی داشته باشید.

طیف بی جنس گراها

چیزی که در مورد غیرجنسیتی وجود دارد این است که به طور مطلق وجود ندارد – شما یا جاذبه جنسی را تجربه می کنید یا نمی کنید. اکلر توضیح می‌دهد: «تعریف‌ها می‌توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند، و می‌توانند با گذشت زمان تغییر کنند. علاوه بر این، افراد غیرجنسی همچنین می‌توانند همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، پان‌جنس‌گرا و غیره باشند، زیرا هنوز هم می‌توانند جذابیت‌های عاشقانه و دیگر انواع دیگر را برای مردم داشته باشند.

نیکولز می‌گوید نه تنها این، بلکه افراد غیرجنسی نیز می‌توانند عاشق شوند، اگرچه این تجربه بدون مؤلفه جنسی است. و همچنین افراد خواستنی هستند، کسانی که نیازی به روابط عاشقانه یا زندگی مشترک ندارند و با دوستی و مجردی خوب هستند.

تحقیقات نشان می دهد که بین 16 تا 25.9 درصد از غیرجنسی ها خود را خواستنی می دانند که اعتقاد بر این است که نشانه ای از ارتباط بین کشش جنسی و عشق رمانتیک است.

همچنین دسته‌بندی‌های نه چندان خاص دیگری نیز در طیف غیرجنس‌گرایی وجود دارند، مانند افراد خاکستری که به ندرت جاذبه جنسی را تجربه می‌کنند و در جایی بین بی‌جنس‌گرایی و تمایلات جنسی قرار می‌گیرند، و افراد غیرجنس‌گرا که تنها پس از ایجاد پیوند عاطفی با کسی، جذب جنسی را تجربه می‌کنند. علت بی جنسی چیست؟

غیرجنسی یک مشکل روانشناختی نیست. لیستی از علائم و علل را ندارد. غیرجنسی بودن به این معنی نیست که شما ناکارآمد هستید. این یک گرایش جنسی معتبر است. افراد غیرجنسی لزوماً در دوران کودکی مورد تجاوز جنسی قرار نگرفته اند یا تحت آسیب های عاطفی قرار نگرفته اند.

فقدان میل جنسی برای شخص دیگر به این معنی نیست که شما محکوم به یک زندگی تنهایی هستید. صمیمیت و صمیمیت بین دو نفر می تواند بدون رابطه جنسی از طریق همراهی و تجربیات مشترک رخ دهد. اما اگر احساس ناراحتی می‌کنید، می‌بینید که انتخاب‌هایی برای اجتناب از انجام تمایلات جنسی دارید، یا احساس می‌کنید به نحوی از برخی نیازهای خود غفلت می‌کنید، می‌توانید این احساسات چالش‌برانگیز را با کمک یک درمانگر یا گروه حمایتی بررسی کنید.

برانگیختگی و جذابیت

بسیاری از افراد غیرجنسی می توانند رضایت را از روابط مبتنی بر اشکال جذابیتی غیر از جنسی تجربه کنند. اینها شامل رمانتیک بودن، حسی یا حتی زیبایی شناختی است. جذابیت رمانتیک به معنای درگیر شدن عاشقانه با شخص دیگری است (فقط درگیر نشدن جنسی). جذابیت زیبایی شناختی بر اساس قدردانی از ظاهر یک نفر است و جاذبه حسی تمایل به فعالیت های نفسانی مانند در آغوش گرفتن، در آغوش گرفتن یا بوسیدن است.

برای برخی از افراد غیرجنسی، آنها برانگیختگی را تجربه می کنند، اما این برانگیختگی به شریک زندگی مربوط نمی شوند. این ممکن است ناشی از نوسانات هورمونی در چرخه قاعدگی یا نعوظ در زمان های خاصی از روز باشد. اکلر می‌گوید: «بعضی از افراد غیرجنسی هنوز از خودارضایی لذت می‌برند و حتی ممکن است از فکر کردن به رابطه جنسی لذت ببرند، اما لزوماً نمی‌خواهند در آن شرکت کنند. غیرجنس‌گراهایی که برانگیختگی کمی دارند یا اصلاً برانگیخته نمی‌شوند به عنوان غیرجنس‌گرایان غیر لیبیدویست شناخته می‌شوند.

چیزی که یک فرد را غیرجنسی می کند این است که او این راه را انتخاب کرده و نمی خواهد با افراد دیگر رابطه جنسی داشته باشد. این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند از نظر جسمی عملکرد جنسی داشته باشند، و برخی از افراد غیرجنسی که تمایل به بچه دارند می توانند آنها را با شریکی که ممکن است در غیر این صورت با آنها رابطه جنسی نداشته باشند، داشته باشند، مگر برای اهداف لقاح و تشکیل خانواده.

یکی از مزایای افزایش دیده شدن جامعه غیرجنسی آنلاین این است که افراد غیرجنسی می توانند غیرجنسی های دیگری را پیدا کنند که با آنها سازگار هستند، و بسیاری از آنها روابط عاشقانه طولانی مدتی را ایجاد می کنند که به سادگی رابطه جنسی ندارند و آنها را به هم پیوند می دهد یا در نظر گرفته می شود. چه چیزی آنها را شریک صمیمی می کند.

صحبت با کودکان و نوجوانان درباره بی جنس گرایی

برای والدین، درک چگونگی رشد جنسی کودکان مانند سایر ابعاد رشد است. در حالی که انواع دیگر هویت ها مانند آگاهی جنسیتی و گرایش جنسی همجنسگرایان برای برخی از کودکان در اوایل رشدشان واضح است، چنین داده‌ای در مورد غیرجنس‌گرایی وجود ندارد، که طبق تعریف، جهت‌گیری است که افراد پس از آن به آن می‌رسند.

هیچ دلیلی وجود ندارد که فرض کنیم کودک یا نوجوانی که علاقه کمی به رابطه جنسی با افراد دیگر نشان می دهد ممکن است با بلوغ نیز رابطه جنسی را ایجاد نکند. در این موارد نرخ های فردی بسیار متفاوت است – چون هیچ سن تقویمی استانداردی برای بلوغ جنسی وجود ندارد.مثلا برخی از نوجوانان 13 ساله خیلی بالغ هستند و احساسات قوی می گیرند، در حالی که برخی دیگر از نوجوانان 13 ساله اینطور نیستند. از سوی دیگر، برخی از نوجوانان 16 ساله هنوز به بلوغ جنسی نرسیده اند و علاقه ای به روابط عاشقانه ندارند. آنها به ویژه زنان ممکن است خیلی دیرتر میل جنسی خود را کشف کرده و شروع به درک آن کنند.

اگر کودک شما می گوید که غیرجنسگرا است، مهم است که به آن احترام قائل باشید و ذهنی باز داشته باشید. همانطور که کودکان بزرگتر می شوند و تجربیات جدیدی کسب می کنند، ممکن است احساسات جدید در آنها ظاهر شوند یا نشوند. به همه کودکان باید یادآوری شود که آنها ذاتاً دوست داشتنی هستند و بدون توجه به آنچه در مورد خود جنسی یا غیرجنسی خود بیاموزند، مورد محبت قرار خواهند گرفت.

امتیاز دهید.
منبع psycom
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image