اختلال سادیسم، علائم و درمان افراد سادیستیک

از نظر پزشکی، اختلال شخصیت سادیستی یک اختلال شخصیتی است که شامل سادومازوخیسم است.

نسل بشر هر دو طرف انتهایی همه چیز را دیده است. افراد سادیستی در واقع یاد نگرفته اند که احساسات خود را بسنجید و آنها را فرافکنی کنند. به همان اندازه که کمک می کنند ضرر هم می رسانند! چه چیزی باعث می شود افراد کمی به رفتار بی رحمانه گرایش پیدا کنند؟

اگر افراد به نوعی درد دیگران را احساس نکنند ممکن است درگیر داشتن شخصیت سادیستی شوند. محققان این واقعیت را می دانند که بیشتر مردم از انجام کارهای اشتباه خودداری می کنند زیرا ممکن است بعداً این درد را احساس کنند. اما سادیسم تعریف کاملا جدیدی دارد. این افراد یا درد دیگران را احساس نمی کنند یا از تحمیل درد به آنها لذت می برند.

آیا تا به حال نام سالیسون خوزه داس گراکاس را شنیده اید؟ جوان 26 ساله برزیلی که 41 نفر را به قتل رساند! وقتی بازجویی شد، گفت که این کار را “برای سرگرمی” انجام داده است! اگر شما یک سادیست را تصور کنید، احتمالاً از آدولف هیتلر گرفته تا شاید نامادری سفید برفی نام ببرید!

اما به طور کلی، آنچه امروز ممکن است با آن روبرو شویم «سادیست‌های روزمره» هستند، آنها از قاتلان سریالی یا شکنجه‌گر بودن فاصله دارند. با این حال، شما باید ویژگی های آنها را بدانید.

سادیست های روزمره

گرایش های سادیستی در ادامه زندگی بی توجه نخواهد بود. آمار نشان می دهد که حدود 6 درصد از دانشجویان کارشناسی از درد لذت می برند.

سادیست‌های روزمره ممکن است افرادی را درگیر کنند که قلدر هستند، ترول‌های اینترنتی یا حتی افرادی که از کشتن حشرات یا آسیب رساندن به سگ‌ها لذت می‌برند.

ویژگی های سادیست های روزمره

 • افشای اسرار
 • آسیب رساندن به تصویر دیگران
 •  از بین بردن روابط دیگران
 • سرقت اموال
 • همه اشکال قلدری
 • تحقیر همکار

علت سادیسم چیست؟

آیا همه مردم ماهیت ظریف سادیسم دارند؟

به هر حال، انسان ها با کشتن حیوانات برای غذا و همچنین جنگ ها برای به دست آوردن قدرت، از قرن ها جان سالم به در برده اند! خوشبختانه این ویژگی‌ها نیاز آن‌ها به زنده ماندن را رفع می کند و برای کسب لذت به مردم درد وارد نمی‌کنند.

منبع چنین رفتارهای تهاجمی (سادیسم) هنوز به طور واضح بیان نشده است. مطالعات اندکی ارتباط سادیسم را به عنوان یک دوره کودکی مختل که می تواند آزار جسمی یا عاطفی باشد ترسیم کرده اند.

یکی دیگر از دلایل آن می تواند تجربه شخصی یک فرد باشد. افراد با زندگی پر از استرس، تنش و اضطراب می توانند سادیست شوند. این می تواند برای هر کسی بسیار خسته کننده باشد و تعداد کمی از این افراد ممکن است در نتیجه آن سادیست شوند.

سادیست را ببینید!

فقدان همدلی و ویژگی های پرخاشگرانه سادیست ها تنها عواملی نیست که آنها را سادیست می کند. نتیجه ثمربخش اولیه یک سادیست با ایجاد درد زمانی حاصل می شود که می بیند فردی در رنج است.

مطالعه ای روی 713 دانش آموز برای قضاوت در مورد سطح سادیسم یک فرد انجام شد. شما نیز در صورت مشکوک بودن به رفتار سادیستی در خود، می توانید این آزمون پرسشنامه را انجام دهید. سوالات طراحی شده توسط دانشگاه کالج کورک شامل موارد زیر است.

 1. از آزار دادن مردم لذت می برم.
 2. آسیب رساندن به افراد می تواند هیجان انگیز باشد.
 3. من به مردم صدمه می زنم زیرا این به من لذت می دهد.
 4. من در مورد تماشای مردم در حال درد تخیلات دارم.
 5. من مردم را تحقیر می کنم تا آنها را در قفس نگه دارم.
 6. من قصد آزار کسی را ندارم.
 7. عصبانیت باعث می شود به مردم صدمه بزنم.
 8. من به مردم صدمه می زنم زیرا توانایی آن را دارم.

سوالات ذکر شده در بالا می تواند تعیین کند که آیا یک فرد شخصیت سادیستی دارد یا خیر.

با دادن نمره 1 برای هر پاسخ “بله”، به خود در مقیاس 1 تا 8 امتیاز دهید. اگر امتیاز کسی 4 یا بالاتر باشد می تواند در دسته بندی افراد سادیست قرار بگیرد.

آیا نمره بالایی برای سادیسم گرفتید؟

با افرادی که به شما اهمیت می دهند صحبت کنید. حتی بهتر است با یک درمانگر مشورت کنید. با مراقبت و درمان مناسب، می توانید ماهیت سادیستی خود را کنترل کنید.

آیا سادیست ها برای جامعه یا خودشان مضر هستند؟

تقریباً بله، سادیست ها می توانند تهدیدی برای جامعه و همچنین برای خودشان باشند!

مطالعات ثابت کرده‌اند که سادیست‌ها پس از آسیب رساندن به کسی، دچار درد عاطفی نیز می‌شوند.

پس سادیست ها بد نیستند؟ یا همه سادیست ها بد نیستند؟ بستگی دارد

سادیسم یک اختلال روانی است و تظاهرات آن را می توان به اشکال مختلف نشان داد. اما، در بیشتر موارد، افراد سادیست نیز پس از انجام یک عمل هولناک، از نظر عاطفی از هم جدا می شوند.

“پرخاشگری برای این افراد در واقع متفاوت از آنچه آنها تصور می کردند انجام می شود.”

چگونه می توان به سادیست ها کمک کرد؟

افراد سادیست از رنج مردم لذت می برند. اگر به آنها فرصتی داده نشود که کسی را مسخره کنند، خود به خود عقب نشینی خواهند کرد.

راه دیگر برای عقب راندن یک سادیست این است که خودتان را کنترل کنید. سادیست ها تشنه قدرت و کنترل هستند. معکوس کردن نقش، اقدامات آنها را سرکوب می کند.

در بیشتر مواقع، همه چیز در کنترل شما باقی نخواهد ماند. اگر سادیستی را می شناسید که به شما آسیب می زند، پس بدانید که او هم به خودش درد می آورد.

5/5 - (1 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.