افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر با چند راهکار ساده

تقویت اعتماد به نفس دختر

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر

افزایش اعتماد به نفس دختران، یکی از چیزهایی است که والدین باید اهمیت بسیار زیادی برای آن قائل شوند. به خصوص اعتماد به نفس دختران، زیرا دختر جنس حساس تر و لطیف تری دارد و به همین علت، می تواند از پایین بودن اعتماد به نفس ضربه های سنگین تری بخورد. روانشناسان بالینی در این خصوص می گویند: اعتماد به نفس در دختران از اهمیت بالاتری برخوردار است و باید تمام جامعه از کوبیده شدن روحیات دختر جلوگیری کنند و با کاهش اعتماد به نفس آنان، عواطف اجتماعی دختران جامعه را زیر سوال نبرند.

در این مقاله راه هایی را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید به عنوان والدین فرزند دختر، به وسیله ی آن ها اعتماد به نفس دختران خود را بالا ببرید.

افزایش اعتماد به نفس دختران، اندام و مدل بدن آنان را بپذیرید.

این بخش بیشتر وظیفه ی مادر خانواده است زیرا مادران در تصویر ذهنی دختران از اندام و ظاهرشان نقش موثری دارند. نظر مادر در احساس و اعتماد به نفس دختر تاثیر بسزایی ایفا می کند و به همین علت است که وقتی دختر لباس می پوشد، ابتدا از مادر نظرخواهی می کند. پس برای افزایش اعتماد به نفس دخترمان، به عنوان یک مادر باید در مورد نوع لباس و اندام دختر نظر مثبت دهیم و سعی کنیم تا اعتماد به نفس دختران را بالا ببریم. احساس و نظر شما تاثیر زیادی روی اعتماد به نفس دخترتان دارد. پس حواستان را جمع کنید تا دختر بی اعتماد به نفس تحویل جامعه ندهید!

افزایش اعتماد به نفس دختران | به دختر استقلال کافی بدهید

برای افزایش اعتماد به نفس دختران اجازه دهید تا دخترتان خودش تصمیم گیری کند و روی پای خودش بایستد. به تصمیمات او احترام بگذارید و به او اطمینان داشته باشید. وقتی که فرزند شما می بیند که از تصمیمات او پشتیبانی می کنید اعتماد به نفسش تقویت خواهد شد.

دختر مستقل

دختر خود را به ورزش های گروهی ترغیب کنید.

تحقیقات ثابت کرده اند که انجام بازی های ورزشی و گروهی، باعث ٰافزایش اعتماد به نفس دختران می‌شود. دخترانی که اعتماد به نفس پایینی داشته باشند، با دیدن دختران هم سن و سال خود که رو به پیشرفت هستند اعتماد به نفس خودشان را کم تر و کم تر می بینند. پس سعی کنید که دخترتان از هم سن و سال های خودش عقب نماند و در همه ی زمینه های مورد علاقه اش وارد شود و در آن ها پیشرفت کند تا نسبت به دیگران احساس کمبود نکند.

ورزش های گروهی

افزایش اعتماد به نفس دختران | لباس دخترتان را قرض نگیرید

دختران دوست دارند سبک پوشش و تیپ منحصر به فردی داشته باشند و اگر شما از لباس های او قرض بگیرید، این علاقه در او سرکوب می شود. شما به عنوان مادر باید تلاش کنید که از لحاظ تیپ و قیافه از دختر خود پایین تر باشید، زیرا زیبا تر بودن مادر برای دختر بسیار سخت است و اعتماد به نفس او را از بین می برد.

مادر و دختر

ظاهر فرزند خود را ستایش کنید

تعریف کردن از دخترتان، ساده ترین راه برای افزایش اعتماد به نفس او است. همیشه از چهره و ظاهر دخترتان تعریف کنید، قربان صدقه ی او بروید و اگر کسی راجع به دختر شما نظر منفی داد، سعی کنید آن را به فرزندتان منتقل نکنید.

اعتماد به نفس فرزند دختر

او را ترغیب کنید که مهارت هایش را تقویت کند

اعتماد به نفس دختران بسیار زیاد به ظاهر آن ها وابسته است اما یادگیری مهارت هایی مانند موسیقی، بازیگری، تئاتر یا هر فعالیت و مهارت دیگری که از ظاهر مستقل است می تواند به فرزند شما کمک کند تا اعتماد به نفس بیشتری به دست بیاورد. پس برای تقویت اعتماد به نفس دخترتان، او را تشویق به یادگیری این مهارت ها کنید.

مهارت های دختران

تحسین تلاش به جای عملکرد برای تقویت اعتماد به نفس

سعی کنید بیشتر از این که به نتیجه و عملکرد دخترتان تمرکز کنید، تلاش او برای انجام کارها را تحسین کنید و او را طوری تربیت کنید که تحمل شکست خوردن را داشته باشد و با یک شکست اعتماد به نفس خودش را از دست ندهد. به این شکل می توانید امیدوار باشید که دختری قوی و با اعتماد به نفس تربیت کنید.

تحسین تلاش

افزایش اعتماد به نفس دختران، مجله های فشن را دور بریزید

اجازه ندهید که دختر شما در این مجله ها غرق شود به این خاطر که ایده آل های مجله های مد و فشن، با انسان های عادی فاصله ی زیادی دارد و به احتمال بسیار زیاد باعث کاهش اعتماد به نفس خواهد شد.

مجله های فشن

رابطه ی پدر و دختر رابطه قدرت و ضعف نباشد

وقتی که پدر با دخترش مانند یک موجود ضعیف و شکننده برخورد می کند، اعتماد به نفس او را زیر سوال می برد، اما وقتی که به او اعتماد داشته باشد و راجع به مسائل مختلف با او مشورت کند، اعتماد به نفس دختر افزایش پیدا می کند و احساس قدرت به او دست می دهد. دخترها معمولا به رابطه ی پدر با آن ها حساس هستند و به همین خاطر، نوع برخورد پدر می تواند در زمینه ی افزایش یا کاهش اعتماد به نفس آن ها بسیار موثر باشد.

رابطه دختر و پدر

افزایش اعتماد به نفس دختران؛ ابراز عشق را دریغ نکنید

احساس عشق و دوست داشته شدن در بانوان اعتماد به نفس آن ها را به شکل فزاینده ای افزایش می دهد. اگر دختر شما بداند که در هر شرایط و صرف نظر از هر عملکردی او را دوست دارید و تمام محبت شما نثار او است، آرامش بیشتری به دست می آورد و اعتماد به نفسش برای انجام کارها بیشتر می شود.

افزایش اعتماد به نفس دختران

مهارت های تصمیم گیری

همانطور که دختران بزرگتر می شوند و با چالش های جدیدی در زندگی شخصی و تحصیلی خود مواجه می شوند، توانایی حل مشکلات با اطمینان و تصمیم گیری یک مهارت حیاتی است. والدین به روش های کوچکی می توانند برای دختر خود راهنمایی و مشاوره ارائه دهند، اما دادن مسئولیت ها و چارچوبی برای برخورد با مشکلات به آنها گامی در مسیر درست است. آموزش به دخترانمان برای شناسایی مشکل، طوفان فکری برای گزینه‌هایشان، و سنجش مزایا و معایب به آنها ابزاری می‌دهد که می‌توانند تا آخر عمر از آن استفاده کنند. برای تقویت حس عاملیت و مسئولیت، والدین می‌توانند وظایفی را برای دختران خود فراهم کنند تا آنها را در محیط‌های مختلف راحت کنند – خواه سفارش غذای بیرون بر روی تلفن برای خانواده، صحبت کردن در ملاقات با پزشک، یا وزن دادن به خانواده. تصمیمات پرورش این حس که نظر او وزن دارد، نه تنها عزت نفس و قاطعیت او را تقویت می کند، بلکه به او فرصت می دهد تا درباره تصمیمات مهم به طور انتقادی فکر کند.

از بین بردن ترس از شکست

مطالعات نشان داده است که دختران اشتباهات خود را درونی می کنند و زمانی که در یک کار جدید شکست می خورند خود را سرزنش می کنند، در حالی که پسرها احتمالاً شکست خود را به شرایط بیرونی نسبت می دهند. به‌جای پرداختن به حوزه‌هایی که باید در آن‌ها پیشرفت کنند، دختران گاهی اوقات این شکست‌ها را به فقدان توانایی نسبت می‌دهند – این ذهنیت نیاز به کمال‌گرایی و پاداش بیرونی را در دختران ایجاد می‌کند و می‌تواند آنها را در هنگام برخورد با مشکلات جدید مردد کند. برای ایجاد اعتماد به نفس و نشان دادن عشق بی قید و شرط ما به آنها، اجازه دادن به دخترانتان برای اشتباه کردن و آموزش به آنها که شکست بخشی از فرآیند تسلط است نه یک نقص ذاتی. لذت بردن از فرآیند یادگیری و حفظ یک نگرش مثبت در سرتاسر می تواند راه درازی داشته باشد. و اگرچه مقاومت در برابر میل به محافظت از آنها در برابر زمین خوردن دشوار است، اما اجازه دادن به دخترانمان برای شکست خوردن و یادگیری خود برای ایجاد انعطاف پذیری بسیار مهم است.

اعتماد به نفس در شبکه های رسانه

تحسین اندام دختران

با حضور روزافزون فناوری، آگاهی از استفاده از رسانه ما ضروری است. به ویژه برای دختران نوجوانی که می‌توانند با فتوشاپ و عکس‌های ویرایش شده در رسانه‌های اجتماعی بمباران شوند، درک روش‌هایی که رسانه‌های اجتماعی برای تغذیه ناامنی‌های افراد طراحی شده‌اند، برای ایجاد یک تصویر سالم از خود بسیار مهم است. تحقیقات نشان داده است که تا سن 17 سالگی، 78 درصد از دختران تصویری منفی از بدن خود را تجربه می کنند، که تنها در شبکه های اجتماعی که فشار برای بی نقص به نظر رسیدن همه جا وجود دارد، تشدید می شود. گفت‌وگو در مورد این موضوع، به‌ویژه در مورد نحوه نمایش زنان در رسانه‌ها، برای آموزش اینکه چگونه با خود دلسوز باشیم و قوی‌تر از ناامنی‌هایمان باشیم، بسیار مهم است. آموزش به دختران برای آگاهی از نوع رسانه‌ای که مصرف می‌کنند، دود و آینه‌هایی که در پس پرورش تصاویر آنلاین وجود دارد، و آگاهی از زمان تماشای نمایش‌شان یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که می‌توانیم به دخترانمان بیاموزیم.

ارتباط و توسعه علایق او

در دوستی‌ها، با علاقه‌مندی‌ها، در مدرسه و محل کار، توانایی شناسایی و برقراری ارتباط مؤثر افکار، احساسات، خواسته‌ها و نیازهایمان یک مهارت همیشه مهم است که یادگیری آن به زمان نیاز دارد. این به ما دلیل بیشتری می دهد که اکنون آموزش و تمرین را با دخترانمان شروع کنیم. به عنوان والدین، می‌توانیم فضایی را برای افکار و احساسات دخترانمان در نظر بگیریم – بر اهمیت شنیدن او و تأیید نظرات او تأکید کنیم. او را تشویق کنید تا آنچه را که می خواهد بخواهد و برای آن کار کند و از علایقش حمایت کنید. منبعی برای او باشید، به او اجازه دهید افکار و احساساتش را تخلیه کند، حمایت کند، و حتی تمرین کند که چه بگوید تا به او کمک کند تا افکارش را متقاعدکننده تر و موثرتر بیان کند. نه تنها مهارت های ارتباطی او را از این طریق رشد خواهید داد، بلکه مهارت های خود را نیز تقویت خواهید کرد و در این فرآیند با او پیوند برقرار خواهید کرد.

5. مکانیسم های مقابله و حل تعارض

همانطور که دختران ما بزرگ می شوند، با سطوح فزاینده ای از استقلال و مسئولیت های بیشتری روبرو می شوند. با این مسائل، ناگزیر استرس و درگیری ایجاد می شود. با این حال، لازم نیست این چالش ها دلهره آور باشند – به عنوان والدین، ما می توانیم دختران خود را با مکانیسم های مقابله ای که برای آنها کار می کند تجهیز کنیم. یادگیری تشخیص طیفی از احساساتی که ممکن است احساس کند و اعتبار بخشیدن به آن احساسات اولین گام حیاتی برای حفظ آرامش و خودآگاهی در موقعیت های استرس زا است. از آنجا، داشتن ابزارهایی برای مدیریت استرس و احساساتمان – چه اعتماد به دوستان و اعضای خانواده قابل اعتماد، دویدن یا داشتن یک خروجی خلاقانه – به او اجازه می دهد تا احساسات منفی و استرس را مدیریت کند. پس از اینکه به او کمک کردید تا احساساتش را مرتب کند، به او آموزش دهید و الگوسازی کنید که چگونه به تعارضات بین فردی نزدیک شود و حد و مرزها را تعیین کند. به او بیاموزید که چه موقع عذرخواهی مناسب است و چه زمانی مهمتر است که خودش را حفظ کند یا از یک موقعیت سمی دور شود – این به او ابزار لازم را می دهد تا از آن استفاده کند.

4.1/5 - (27 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image