ترس از سگ، درمان سینوفوبیا یا سگ هراسی

Cynophobia یا ترس شدید از سگ است. افراد مبتلا به این اختلال اضطرابی وقتی به سگ فکر می کنند، می بینند یا با آن روبرو می شوند، احساس ترس و اضطراب شدید می کنند. در موارد شدید، این فوبیا می‌تواند باعث شود افراد از مکان‌هایی که ممکن است سگ‌ها در آن حضور داشته باشند دوری کنند. مواجهه درمانی و رفتار درمانی شناختی (CBT) می تواند به افراد در مدیریت cynophobia کمک کند.

ترس از سگ یا cynophobia چیست؟

Cynophobia یک ترس شدید از سگ است. نام این فوبیا از “cyno”، کلمه یونانی برای سگ گرفته شده است. کودکان و بزرگسالان مبتلا به این اختلال تمام تلاش خود را می کنند تا از سگ ها دوری کنند. آنها ممکن است هنگام شنیدن پارس سگ، تماشای فیلمی در مورد سگ یا رفتن به مکانی که ممکن است سگ باشد دچار اضطراب شدید یا حمله پانیک کامل شوند.

در موارد شدید، افراد مبتلا به این اختلال از دوستان خود دوری می‌کنند یا در خانه می‌مانند زیرا نگران ملاقات با سگ هستند. چندین نوع درمان می تواند به افراد مبتلا به این فوبیا کمک کند.

فوبیا چیست؟

فوبیا یکی از اختلالات اضطرابی است که باعث می شود افراد از موقعیت یا شیئی که معمولاً بی ضرر است بترسند. آنها شامل ترس بیش از حد از یک رویداد یا موقعیت هستند که لزوماً باعث آسیب در واقعیت نمی شود. و تمایل دارند نسبت به چیزهایی که دیگران ترسناک یا نگران کننده نمی دانند واکنش های غیرمنتظره ای داشته باشند.

Cynophobia یک اختلال فوبی خاص است. افراد مبتلا به اختلالات فوبیای خاص واکنش های شدیدی نسبت به یک شی یا موقعیت خاص دارند. آنها هر کاری که می توانند انجام می دهند تا از چیزی که باعث ناراحتی، نگرانی یا ترس می شود اجتناب کنند – در این مورد، سگ ها.

cynophobia چقدر شایع است؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مطمئن نیستند که چند نفر به این فوبیای خاص مبتلا هستند. برخی مطالعات نشان می دهد که ترس شدید از حیوانات یکی از رایج ترین انواع فوبیاهای خاص است. و از هر 3 نفری که از حیوانات فوبیا دارند، 1 نفر ترس شدیدی از سگ دارد.

حدود 9 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دارای یک اختلال فوبیای خاص هستند. افراد از هر جنسیت ممکن است به اختلالات فوبیای خاص مبتلا شوند، اما زنان بیشتر به آن مبتلا می شوند.

علائم و علل

چه کسانی در معرض خطر cynophobia هستند؟

این اختلال معمولاً کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما افراد در هر سنی ممکن است به cynophobia مبتلا شوند. Cynophobia در میان افراد مبتلا به اوتیسم و تفاوت های حسی یا فکری شایع است. در صورتی که موارد زیر را داشته باشید، به احتمال زیاد به cynophobia مبتلا خواهید شد:

افرادی که برخورد ترسناکی با سگ داشته اند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این فوبیا هستند. حتی اگر سگ واقعاً شما را گاز نگرفته باشد، تعقیب و گریز یا تهدید شدن می‌تواند باعث cynophobia شود. خاطرات وحشتناک ممکن است هر زمان که به سگی فکر کنید یا آن را ببینید بازگردند. این فوبیا می تواند به عنوان بخشی از اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) ایجاد شود.

چه چیزی باعث cynophobia می شود؟

روانشناسان فکر می کنند که فوبیا از ترکیبی از ژنتیک، تاریخچه شخصی و عوامل محیطی ناشی می شود. افرادی که دارای اختلالات اضطرابی یا بیماری های روانی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به فوبیا هستند. اگر تجربه ترسناکی با سگ یا حیوان دیگری داشته باشند، ممکن است در برابر ایجاد سینو هراسی آسیب پذیرتر باشند.

محرک های cynophobia چیست؟

ترس از سگافراد مبتلا به این اختلال برای داشتن اضطراب شدید لزوماً نیازی به تماس با سگ ندارند. محرک های cynophobia عبارتند از:

 • دیدن سگ، حتی اگر سگ در بند یا در محوطه باشد.
 • شنیدن پارس یا غرغر سگ.
 • دیدن یک عکس یا تماشای فیلمی که حاوی یک سگ است.
 • فکر کردن به یک سگ یا فکر رفتن به جایی که ممکن است یک سگ باشد.

علائم cynophobia چیست؟

افراد مبتلا به این فوبیا وقتی به سگ فکر می کنند یا می بینند دچار اضطراب شدید، ترس و حملات پانیک می شوند. آنها احساس می کنند که در خطر هستند. علائم cynophobia عبارتند از:

 • گریه، جیغ، وحشت و سایر احساسات شدید.
 • مشکل در بلعیدن یا احساس خفگی.
 • سرگیجه، خشکی دهان و سردرد.
 • تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس).
 • احساس ترس و/یا افکار فاجعه آمیز (احساس می کنید که اتفاق وحشتناکی رخ خواهد داد).
 • افزایش ضربان قلب، درد قفسه سینه یا تپش قلب.
 • تهوع و استفراغ.
 • اسهال
 • تنگی نفس (تنگی نفس) یا تنفس سریع.

تشخیص و تست ها

چگونه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی cynophobia را تشخیص می دهند؟

روانشناس شما در مورد علائم شما می پرسد و می پرسد که چه زمانی ترس رخ می دهد. آنها همچنین در مورد سابقه شما و سابقه خانوادگی شما از فوبیا می پرسند. آنها می خواهند درباره هر تجربه ترسناکی که با سگ ها یا حیوانات دیگر داشته اید بدانند. به پزشک خود بگویید چه زمانی علائم شما شروع شد و آیا بر خواب و فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد.

روانپزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان که در فوبیا تخصص دارد ارجاع دهد. این نوع متخصص به طور ویژه برای تشخیص فوبیا و سایر اختلالات اضطرابی آموزش دیده است.

مدیریت و درمان ترس از سگ

فوبیا

متخصصین چگونه با cynophobia برخورد می کنند؟

درمان های اولیه برای cynophobia درمان و دارو هستند. انواع مختلفی از درمان وجود دارد که می تواند به افراد مبتلا به ترس شدید از سگ کمک کند. اینها  عبارتند از:

مواجهه درمانی: روانشناس شما به تدریج شما را در معرض سگ ها قرار می دهد. برخی از ارائه دهندگان، درمان واقعیت مجازی را با استفاده از عینک های مخصوص ارائه می دهند که تعامل با یک سگ واقعی را تقلید می کند. با گذشت زمان، حساسیت شما نسبت به سگ ها کاهش می یابد و کمتر ترسیده اید. این درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • چشمان خود را ببندید و فکر برخورد با یک سگ را تصور کنید.
 • دیدن عکس یا فیلم سگ ها.
 • در دست گرفتن یک سگ اسباب بازی.
 • تماشای بازی سگ ها از دور و به آرامی نزدیک شدن به سگ.
 • نوازش سگ در حالی که افسار آن بسته است.
 • گذراندن وقت با سگی که د بسته شده است.

روانشناس شما همچنین ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT) برای تغییر نحوه واکنش شما به ترس و تفکر در مورد سگ به روشی متفاوت.
 • روان درمانی برای کمک به درک ترس هایتان.
 • هیپنوتیزم درمانی، که شامل تمرینات آرام سازی هدایت شده در حالی که ذهن شما در حالت آرامش است. هیپنوتراپی به شما این امکان را می  دهد که در مورد ترس خود از سگ و اضطراب ناشی از آن تجدید نظر کنید.
 • تمرینات ذهن آگاهی، یوگا، تمرینات تنفسی و مدیتیشن برای کمک به کنترل اضطراب شما.
 • داروهایی برای درمان افسردگی، تسکین اضطراب یا کنترل حملات پانیک.

عوارض cynophobia چیست؟

بدون درمان، سینوفوبیا شدید می تواند باعث شود افراد از موقعیت هایی که ممکن است با سگ ها روبرو شوند اجتناب کنند. آنها ممکن است از خانواده و دوستان دور بمانند یا از پیاده روی در بیرون خودداری کنند. آنها حتی ممکن است به آگورافوبیا مبتلا شوند و خانه خود را به کلی ترک کنند. این می تواند به روابط آسیب برساند و منجر به مشکلاتی در حفظ شغل شود. انزوا، اضطراب و افسردگی می تواند منجر شود.

پیش آگهی (چشم انداز) برای افرادی که به cynophobia مبتلا هستند چیست؟

اکثر افراد مبتلا به فوبیای سگ با درمان بهبود می یابند. اما چشم انداز به شدت فوبیا و سلامت روان کلی فرد بستگی دارد. برخی از افراد برای بهبود وضعیت به درمان طولانی مدت نیاز دارند. همچنین ممکن است به چندین روش درمانی مانند CBT همراه با مواجهه درمانی نیاز داشته باشید.

زندگی با سگ هراسی

چه زمانی باید در مورد cynophobia به روانشناس خوب مراجعه کنم؟

اگر شما یا فرزندتان علائم شدید سینو هراسی دارید با ارائه دهنده خود صحبت کنید. اگر اضطراب یا حملات پانیک مانع زندگی روزمره شما شده است، فوراً به ارائه دهنده خود مراجعه کنید.

بسیاری از بچه ها در کودکی از سگ ها می ترسند. ترسیدن و رشد کردن از آن معمول است. اما اگر ترس فرزندتان شدید است، باید با ارائه دهنده خدمات تماس بگیرید.

چه سوالاتی باید از روانشناس بپرسم؟

برای درک بهتر cynophobia و گزینه های درمانی خود، از ارائه دهنده خود بپرسید:

 • علت cynophobia چیست؟
 • چگونه می توانید از بدبینی (cynophobia) جلوگیری کنید؟
 • چه نوع درمان یا درمانی برای من مناسب است؟
 • چه تجربه ای از مواجهه درمانی و CBT دارید؟
 • چه تکنیک های آرامش بخشی را می توانم به تنهایی برای کنترل اضطرابم در اطراف سگ انجام دهم؟

یادداشتی از کلینیک ذهن آرا

اگر شما یا فرزندتان برای اجتناب از سگ‌ها تلاش می‌کنید، یا اگر اضطراب و حملات پانیک باعث ناراحتی شما می‌شود، با ارائه‌دهنده خود صحبت کنید. هنگامی که cynophobia شدید باشد، می تواند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد. درمان می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید که واکنش خود را به ترس کنترل کنید و به روشی متفاوت در مورد سگ فکر کنید. تکنیک های تمدد اعصاب و مدیتیشن برای افراد مبتلا به cynophobia مفید است. اگر فوبیای دیگری دارید یا سابقه بیماری روانی در خانواده خود دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image