دون ژوان یعنی چه؟! اختلال شخصیت دون ژوان، ویژگی ها و درمان

سندرم دون ژوان یا بیماری مونتیرو اختلالی است که با نیاز اجباری به اغواگری، درگیری جنسی آسان است ، اما در درگیری‌های عاطفی مشخص شکست می‌خورند، بنابراین با روابط نزدیک – کوتاه مدت یا عدم وجود آن مشخص می‌شود.
افرادی که به این سندرم مبتلا هستند بیش از حد اغواگر هستند و به طور کلی افراد «سخت» یا با پوشش «خلاف عرف» را هدف قرار می دهند. افراد به راحتی عاشق آنها می شوند، اما فرد مبتلا به این سندرم به زودی متوجه می شود که شریک یا رابطه دیگر تفریحی ندارد و در نهایت فرد را رها می کند.
این افراد به شریک زندگی خود نمی‌چسبند، زیرا فقط یک جاذبه زودگذر دارند که در آن وقتی دیگری تسخیر می‌شود، همان حالت تهوع‌آور، کسل‌کننده می‌شود و جاذبه از بین می‌رود.اغلب، این سندرم با شخصیت سرد و بی احساس نسبت به احساسات دیگران همراه است که علاقه لحظه ای خود آنها هدف اصلی است.
بنابراین، آنها اغلب افراد خودخواه و با حساسیت زیادی نسبت به یکنواختی هستند.

این اجبار در نوجوانی شروع می شود و درمان آن بعید است. خود را در مردان و زنان نشان می دهد، اما به نظر می رسد در مردان بیشتر مشهود است. یک توجیه مهم این واقعیت است که زنان دون خوان به خودی خود محتاط تر و کمتر کشف شده هستند.

دون ژوان

اصطلاح “dom-juanismo” به دلیل افسانه ای دون خوان، یک فاتح و اغواگر جوان است که پس از تسخیر زنان بیشمار، آنها را رها کرد.

علائم

دون ژوان مرد

یکی از ویژگی های اصلی این سندرم نیاز شدید به اغوای دائمی دارند. آنها ادرنالین زیادی دارند.
بسیار لذت بخش آنها معمولاً افرادی را ترجیح می دهند که بسیار مسن تر یا بسیار جوان تر هستند، افرادی که ازدواج کرده یا نامزد هستند، افرادی که بسیار نزدیک به یک رابطه هستند، مانند عمو یا برادر دوست پسر، مادر یا خاله بهترین دوست، کشیش ها، راهبه ها، رئیس ها. افرادی که در یک رابطه انحصاری حرفه ای مانند بیمار-پزشک، بیمار-دندانپزشک، دانشجو-معلم، بیمار-درمانگر، مشتری-وکیل، و در میان بسیاری از روابط بسیار ترسناک دیگر هستند. به نظر می رسد این افراد به آدرنالین معتاد هستند.

یکی دیگر از ویژگی های معمول این است که فرد دارای دان ژوان هرگز تسلیم نمی شود، آنها ممکن است در نظر داشته باشند که تا زمانی که قادر به ماندن در کنار دیگری نباشند، هرگز دست از دیگری برنخواهند داشت.
او اغلب به عنوان یک “شاهزاده جذاب”، کاریزماتیک، اغوا کننده و جذاب و همچنین ملایم و دلسوز در نظر گرفته می شود، به عنوان مثال، به وضوح در کلیشه مرد کامل برای زن مشخص می شود. با این حال، اگر این بیماری زنی را تحت تاثیر قرار دهد، او را بیش از حد شهوانی و اغواکننده نیز می بینند، که هر کجا که می رود، چشم همه را به خود جلب می کند، با توانایی باورنکردنی در اغوا کردن و درگیر کردن مردان خاص.

دون ژوان مرد

این افراد توانایی باورنکردنی در مشارکت دادن یکدیگر دارند. در نگاه اول، آنها ممکن است ساده لوح، از نظر فیزیکی جذاب به نظر برسند. آنها به راحتی وارد بازی های اغوا می شوند، زیرا مرد دون ژوانیسم می تواند فردی با سخنرانی عالی باشد که تکنیک های جذب و به دست آوردن زنان را به خوبی می داند.
آنها می توانند بسیار مهربان، مودب، دوست داشتنی باشند، که مدام به شما دسته گل، هدایا، نامه های عاشقانه، تعریف و تمجید و بسیاری از انواع دیگر کارهایی می دهند که عملاً هر زنی دوست دارد دریافت کند و بشنود. چنین دستاوردهایی در زنان با عزت نفس پایین، فاقد محبت، ساده لوح یا بسیار پیشنهادی و تأثیرپذیر بسیار مؤثرتر است.

ظرفیت درگیر کردن دیگری در دون ژوان به قدری زیاد است که به دلایلی از این دست، افراد دیگر به سرعت وارد این بازی تسخیر و اغوا می شوند، به خصوص زنانی که معتقدند مرد ایده آل را پیدا کرده اند. و سپس، زمانی که این افراد خود را بسیار علاقه مند یا آشکارا تسخیر شده و پرشور نشان می دهند، تا حدی که میل به یک رابطه ثابت و جدی تر دارند، ناگهان دون ژوان فرد را ترک می کند.

در برخی موارد، او یک رمانتیک غیرقابل درمان است که هرگز مطابقت کامل را پیدا نمی کند، زیرا سطح تقاضای او به طور فزاینده ای بالا می رود، حتی به این دلیل که او شرکای مختلفی داشته است. در این صورت او از عشق درونی و افلاطونی خود رنج می برد. به نظر می رسد بسیاری از آهنگسازان، نویسندگان و شاعران با این کلیشه مطابقت دارند و شاید بدون آنها بسیاری از داستان ها و ترانه های عاشقانه هرگز وجود نداشتند.

دون ژوان زن

اگرچه در تعداد کمتری وجود دارند و «دوان ژانی ها» در سطح احساساتی مردان هستند. آنها زیبا، جذاب، فریبنده و ظاهراً ساده لوح هستند. و مانند مرد دون ژوان، به نظر می رسد که آنها ترجیح زیادی برای افرادی دارند که سخت و با سطح بالایی از تهدید، خطر یا چالش مدنی در نظر گرفته می شوند، مانند مردان مسن یا جوان، مردان متاهل، کشیشان، پزشکان، کار روسای محیط زیست. ، استادان و … این زنان از دیدن مردی که دنبال آنها هستند لذت زیادی می برند.
به شیوه اغوا کننده و جذابی که دون ژوان دارد، این زنان ابزارهای بی نهایتی را برای موفقیت در تسخیر مرد به راه می اندازند، به این دلیل که آنها از یک رفتار اغواگرانه دست نمی کشند تا شریک زندگی را دستکاری کنند تا او در پای او بماند. یکی از ویژگی هایی که اغلب در زنان مبتلا به این سندرم ظاهر می شود، آرایش است.

دون ژوان زن

آنها می توانند زنان بیش از حد لوندی باشند که به ظاهر خود اهمیت زیادی می دهند، بنابراین از مراقبت زیاد از مو، پوست، آرایش و غیره دست نمی کشند. بنابراین، در درجه اول، قاعده این است که از طریق زیبایی ظاهری نیز اغوا کنند، البته آنها با زنان خیابانی خیلی تفاوت دارند.
 همانطور که مرد دون خوان با قربانیان زن خود رفتار می کند، زن دون خوان می تواند به روش ها و تکنیک های بی شماری بازی کند تا دیگری را مطیع خود کند. پس از موفقیت، به نظر می رسد که از موفقیت در فتح لذت زیادی وجود دارد، و سپس،اورا رها میکند

اختلالات همراه

۱.اختلال شخصیت ضد اجتماعی

واقعیت که فرد ضد اجتماعی از همدلی، پشیمانی، گناه و عمدتاً بی تفاوت یا کوچک کردن احساسات دیگران مصون است. این افراد بی احساس و خودخواه هستند و تمایل دارند دیگران را زیر پای خود بگذارند و نسبت به آن احساس گناه و پشیمانی ندارند.

۲. اختلال شخصیتی خودشیفتگی

در خودشیفتگی، عشق به خود متورم است، خود محوری، خودخواهی، تکبر و توجه فقط به خود ویژگی اصلی است. آنها افرادی هستند که معتقدند سزاوار همه ستایش های ممکن هستند زیرا معتقدند در همه چیز از همه بهتر هستند. در این افراد همدلی وجود ندارد و تمایل چندانی به احساسات دیگران نشان نمی دهند، بالاخره همیشه به ناف خود نگاه می کنند تا فقط نیازهای خود را تامین کنند.

۳.اختلال شخصیت هیستریونیک

این اختلال شخصیت در زنان بسیار شایع تر است، بنابراین، می تواند همراه با دون ژوانیسم زن نیز رخ دهد. تاریخ گرایی با رفتار پرشور، عاطفی، رنگارنگ، نمایشی و با تمایل بسیار بالا برای جلب توجه مشخص می شود. تئاتری بودن در این افراد به قدری شدید است که به نظر می رسد مدام تظاهر می کنند، اگرچه واقعاً اینطور نیست. بنابراین، باید بین، عمدتاً زنان دون خوان و زنان هیستریونیک تفاوت وجود داشته باشد. هیسترونیک ها بسیار قابل تلقین، دراماتیک و اگرچه اغوا کننده هستند، اما ویژگی های معمول دوم-جوانیسم را ندارند.

ویژگی هایی که باید شناسایی شوند:

مرد دون ژوان

 1. ظاهراً او مردی ملایم، جذاب و ایده آل برای زنان به نظر می رسد.
 2. او به ندرت یک رابطه صمیمی طولانی مدت دارد.
 3. او چندین زن را به طور همزمان دارد و با همه آنها به عنوان منحصر به فرد رفتار می کند.
 4. او از یکی دور می شود تا به دیگری نزدیک شود و وقتی متهم می شود می گوید از ترس درگیر شدن او را ترک کرده است.
 5. عدم تحمل روال، یکنواختی و کسالت
 6. بی ثبات است.
 7. بین زن فتح آسان و زن فتح دشوار، او اغلب سخت ترین را انتخاب می کند.
 8. بیش از حد جنتلمن و عاشقانه.
 9. او به خاطر چنین رفتاری احساس گناه یا پشیمانی نمی کند.

زن دون ژوان

 1. ظاهراً او ساده لوح، بی گناه یا یک زن ایده آل برای مردان به نظر می رسد.
 2. او به سرعت چندین مرد را در اطراف خود تسخیر می کند.
 3. او روابط صمیمانه ای دارد که کوتاه مدت یا حتی وجود ندارد.
 4. او از جستجوی خطرات و هیجانات جدید بسیار لذت می برد.
 5. عدم تحمل یکنواختی، روتین و ملال
 6. بی ثبات یا ناپایدار است.
 7. اگر بین مردی با دسترسی آسان و مردی که دسترسی سختی دارد، سخت را انتخاب میکند.
 8. شعار «اغوا کن و سپس بیرون برو» را همیشه در نظر داشته باشید.

علل دون ژوان

برخی از فرضیه های علل به نظر می رسد مانند برخی از اختلالات مانند اختلال شخصیت است. آنچه در میان ایده های مختلف علل سندرم بسیار رایج به نظر می رسد، درک بد جنس مخالف است، چه از طریق طرد، غفلت یا سوء استفاده.

ناتوانی در عشق و سردی

یعنی فرد مبتلا به این سندرم در واقع یک روان پریش است که علل آن هنوز به طور کامل شناخته نشده است. در اینجا فرد برای لذت خالص و نداشتن احساسات نوع دوستانه مانند ترحم، پشیمانی و گناه، شریک زندگی را اغوا می کند و سپس او را ترک می کند. این فرد یک دون خوان است زیرا نمی تواند محبت یا عشق گرم نسبت به دیگران احساس کند.

جواب رد

چیزی که در بین یکی از علل این اختلال زیاد مشاهده می شود، می تواند عقده طرد شدن باشد که در آن فرد مبتلا به این سندرم به دلیل ترس از طرد شدن یا رها شدن، ترس زیادی از دوست داشتن ایجاد می کند. این ویژگی ممکن است در افرادی که حساسیت زیادی نسبت به طرد یا رها شدن وجود دارد، آشکارتر باشد. در این صورت، مرد دون خوان نمی تواند به هیچ وجه زنی را دوست داشته باشد یا خود را وقف او کند، زیرا از رها شدن بیش از حد می ترسد.

نقص در محبت مادری یا پدری

در سندرم Dom-Juanismo، آنچه مشهود است این است که فرد دارای اختلال قادر به عشق ورزیدن نیست یا حداقل نمی تواند برای مدت طولانی توسط شریک زندگی خود دلبسته باشد. به نظر می رسد که آنها فقط احساسات بسیار زودگذری دارند که پس از لذت بدست آوردن شخص مورد نظرشان محو می شوند.

کودک آزاری

اگرچه برخی از کارشناسان اعتقاد ندارند که ارتباطات زیادی وجود دارد، سوء استفاده از دوران کودکی که دوران کودکی آسیب زا را تشکیل می دهد می تواند یکی از علل سندرم دون خوان باشد. این ایده بسیار شبیه به نقص های محبت است، با این حال، آنچه که در این دسته رایج به نظر می رسد سوء استفاده جنسی است، به ویژه در زنانی که در بزرگسالی تبدیل به dom-juanistas می شوند. آنها تبدیل به شرورهای احساساتی برای مردان خواهند شد، زیرا این واقعیت که توسط مردی مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند در نهایت باعث می‌شود آنها باور کنند که هیچ مردی لیاقت دوست داشته شدن را ندارد.

نوروشیمی

برخی از کارشناسان میگویند که دون ژوان می تواند به آدرنالین معتاد باشد. به عنوان یک پایه عصبی شیمیایی، این اعتیاد به مواد است که در آغاز تسخیر شور و شوق و موقعیت خطرناک بیدار می شود. برای مثال، زمانی که فردی در آغاز یک علاقه است یا در حال انجام یک ورزش بسیار خطرناک است، به نظر می رسد که بین انتقال دهنده های عصبی موادی آزاد می شود که باعث لذت و سرخوشی می شود.

نماد دون ژوان

درمان دون ژوان

روانکاوی

در دیدگاه روانکاوانه، فرضیه های متناقضی با موارد ذکر شده وجود دارد که جنس مخالف با ادراک عالی دیده می شود. در مرد دون ژوان، تثبیت مادر و همچنین جنبه ای از عقده ادیپ وجود دارد که در آن مرد دون خوان در کودکی دید بسیار کاملی نسبت به مادر داشته است و به همین دلیل او در قطع ارتباط با مشکل مواجه است. از این رو، به زنان دیگر متوسل می شود تا زنی کامل مانند مادرش را بیابد، اما وقتی او متوجه عیوب خود می شود، آنها را ترک می کند.

CBT

درمان این افراد می تواند به طور قابل توجهی دشوار باشد. این واقعیت که این اختلال دقیقاً علت مشخصی ندارد، ممکن است درمان آن بعید باشد. چیزی که واقعاً می‌تواند به این افراد کمک کند شناختی رفتاردرمانی است، که در آن علل سندرم به طور مفصل جستجو و تحقیق می‌شود تا سعی شود ایده‌ها، افکار و رفتارهای متعاقب آن که منجر به سندرم دون خوان شده است، معکوس شود.

قسمتی از فیلم دون ژوان با بازی جانی دپ

5/5 - (2 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.