روانشناسی مثبت نگر، برای شاد کردن افراد

روانشناسی مثبت نگر چیست؟

اساس اکثر مذاهب جهان با مسیری به سوی صلح درونی، معنای عمیق‌تر و روشنگری بیشتر آغاز می‌شود. تاریخچه روان‌شناسی مثبت نشان می‌دهد که اگرچه فیلسوفان باستان راه‌های مختلفی را برای رسیدن به خوشبختی ترویج می‌کردند، اما معتقد بودند که این راه‌ها با شناخت خود واقعی‌تان و عمل مطابق با فضایل شما آغاز می‌شود.

تعریف مدرن‌تر روان‌شناسی مثبت، لذت‌های زودگذر مادی‌گرایی را رد می‌کند تا بر عمل پرورش رضایت تمرکز کند. این کار تشویق به استفاده از نقاط قوت درونی شما و ایجاد ارتباط با دیگران برای افزایش حس قدردانی و شادی ناشی از آن است. دنبال کردن این ویژگی‌ها منجر به مزایای روان‌شناسی مثبت می‌شود: لذت بردن از خوبی‌های زندگی‌تان با بودن در کنار افرادی که دوستشان دارید، و لذت واقعی از انجام کارهایی که به نظرتان معنادار هستند.

اصول روانشناسی مثبت گرا چیست؟

روانشناسی مثبت گرا

یادگیری نحوه به کارگیری روانشناسی مثبت با جستجوی خودشکوفایی آغاز می شود، که می تواند اثرات سوء افسردگی، روابط ناموفق و مشقت بار کار ناتمام را به عقب براند.

این مفید است که ابتدا بفهمید چه چیزی شما را خوشحال نمی کند. ریچارد ایسترلین، اقتصاددان، برای اولین بار پارادوکس شادی-درآمد را در دهه 1970 دنبال کرد. او نشان داد که پول مردم را خوشحال می کند، اما فقط تا جایی که نیازهای اولیه برآورده می شود. شاید بتوان فکر کرد که جوانی باعث خوشحالی افراد می شود، اما افراد در دهه 80 زندگی خود را حتی از افراد 20 ساله بالاتر از سطح سلامت روانی خود می دانند. قرار است بچه دار شدن لذت بخش باشد، اما استرس اضافی مراقبت می تواند منجر به نارضایتی زناشویی شود.

با درک اینکه چه چیزی ما را خوشحال می کند و چه چیزی ما را خوشحال نمی کند، می توانیم به سه پایه روانشناسی مثبت برسیم:

 • ارتباط با دیگران
 • مزه لذت
 • پرورش حس قدردانی
 • شما همچنین ممکن است علاقه مند به … روانشناسی مثبت: استفاده از قدرت شادی، ذهن آگاهی و قدرت درونی

در بسیاری از مطالعات علمی، احساسات مثبت با سلامتی بهتر، زندگی طولانی‌تر و رفاه بیشتر مرتبط هستند. از سوی دیگر، عصبانیت مزمن، نگرانی و خصومت، خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد، زیرا افراد به این احساسات با افزایش فشار خون و سفت شدن رگ های خونی واکنش نشان می دهند. اما حفظ یک وضعیت عاطفی سالم و مثبت آسان نیست. روانشناسی مثبت: بر اساس آخرین تحقیقات، استفاده از قدرت شادی، ذهن آگاهی و قدرت درونی، راهنمای مفاهیمی است که می تواند به شما در یافتن بهزیستی و شادی کمک کند.

جریان چیست و چه ارتباطی با روانشناسی مثبت دارد؟

جریان حالتی از جذب شدید در کار یا فعالیتی است که فرد آن را لذت بخش می داند. برای مثال، یک کارگر چوبی ماهر ممکن است با ساختن یک جعبه کشو وارد جریان شود. یک گیمر ویدیویی می‌تواند با تسلط بر یک چالش جدید در کنسول بازی خود به جریان دست یابد. در هر صورت، این فعالیت منجر به یک تجربه عاطفی کوتاه مدت مثبت می شود. تئوری جریان حول ایجاد بیشتر این فرصت‌ها می‌چرخد، که می‌تواند مسیری قوی برای افزایش شادی باشد.

وقتی در حالت جریان هستید چه اتفاقی می افتد؟

شما آگاهی از زمان را از دست می دهید.

برای شما مهم نیست که چگونه به نظر می رسید یا چگونه توسط دیگران درک می شوید. آگاهی شما از خودتان فقط در ارتباط با خود فعالیت است.

افکار اضافی شما را خراب نمی کنند.

شما در کنترل هستید و بدون زحمت کار می کنید.

شما اهداف روشنی دارید، اما روی خط هدف متمرکز نیستید.

دوست دارید این تجربه را تکرار کنید.

چه استراتژی هایی می تواند به شما کمک کند تا جریان را در یک تمرین روانشناسی مثبت نگر بگنجانید؟

 • فعالیتی را انتخاب کنید که احساسات، تجربیات یا بینش های جدیدی را ارائه دهد.
 • به احساسات و وضعیت بدنی خود توجه کنید.
 • بر میل به توقف هر بار که اشتباه می کنید غلبه کنید.
 • بپذیرید که عصبی بودن طبیعی است و به محض اینکه شروع به کار کردید راحت می شود.
 • سعی کنید با دیگران کار یا بازی کنید.
 • حس شوخ طبعی خود را حفظ کنید.

مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی، عمل آگاهانه یافتن جنبه مثبت یک عمل یا برخورد است. راننده ای که جلوی ترمز بریده؟ این یک یادآوری برای ایجاد فاصله بین شما و سایر رانندگان است. آن بحث استرس زا با نوه خودتان در مورد لباس او؟ این فرصتی است برای یادگیری سبک ها و حالت های لباس پوشیدن که نسل جوان در حال اتخاذ است.

بین روانشناسی مثبت و مثبت اندیشی تفاوت وجود دارد. روانشناسی مثبت گرا به عنوان علم شکوفایی انسان، جستجوی رضایت و رضایتمندی که در دسترس همه است، شناخته می شود. افکار مثبت و نگرش های مثبت – آنچه ما آن را تفکر مثبت می نامیم – می تواند منجر به نتایج مستقیم و مثبت سلامت شود. دکتر اریک کیم که این پدیده را در دانشگاه هاروارد مطالعه می‌کند، می‌گوید: «هنگامی که خوش‌بین‌ترین و کم‌بین‌تر را مقایسه می‌کنیم، خوش‌بین‌ترین‌ها خطر مرگ ناشی از سرطان، عفونت، سکته، بیماری قلبی و بیماری‌های ریوی را کاهش می‌دهند.» دانشکده بهداشت عمومی چان.

احساس قدردانی، یکی از ستون‌های روانشناسی مثبت نگر است

دوران مثبت اندیشی و روانشناسی مثبت گرا تلاقی می کنند. برای افزایش خوش‌بینی، دکتر کیم توصیه می‌کند هر شب سه چیز را که بابت آنها سپاسگزار هستید بنویسید و فهرستی از کارهای خوبی که برای دیگران انجام داده‌اید تهیه کنید.

شما همچنین ممکن است علاقه مند به تغییرات ساده، پاداش های بزرگ: راهنمای عملی و آسان برای زندگی سالم و شاد

همه ما احتمالاً برخی از جنبه های زندگی خود را می‌شناسیم که می‌توانیم سلامت و شادی خود را تقویت کنیم – شاید با ورزش بیشتر، تغذیه سالم‌تر، یادگیری تکنیک‌های مدیریت استرس یا ترک یک عادت بد در جوانی – اما ایجاد تغییر می‌تواند دلهره‌آور باشد. با این حال، لزومی ندارد. این گزارش سلامت ویژه، تغییرات ساده، پاداش‌های بزرگ: یک راهنمای عملی و آسان برای زندگی سالم و شاد، به شما نشان می‌دهد که چگونه تغییرات ساده‌ای را در زندگی خود بگنجانید که می‌تواند پاداش‌های بزرگی به همراه داشته باشد.

دلسوزی به خود چیست؟

روانشناسانی که به موضوعات مرتبط با روانشناسی مثبت نگر، ذهن آگاهی و علم شادی علاقه مند هستند شروع به مطالعه شفقت به خود می کنند. کریستین نف، دانشیار توسعه انسانی و فرهنگ در دانشگاه تگزاس، آستین، می‌گوید: «شفقت به خود به معنای «گرمی و درک نسبت به خود در هنگام رنج، شکست یا احساس ناکافی بودن است».

سه مولفه شفقت به خود وجود دارد:

 • مهربانی با خود توانایی این است که وقتی از اهداف خود کوتاه می آیید نسبت به خودتان گرم و فهمیده باشید، به جای عصبانی شدن، هنگام مواجهه با درد، خود را آرام کنید و از خود مراقبت کنید.
 • انسانیت مشترک آگاهی از این است که شما در نقص خود تنها نیستید. از آنجایی که همه مرتکب اشتباه می‌شوند، راحت‌تر می‌توانید خودتان را به خاطر شکست‌هایتان ببخشید.
 • ذهن آگاهی مشاهده بدون قضاوت افکار، احساسات و اعمال شماست. وقتی در آینه نگاه می کنید، ذهن آگاهی به ما کمک می کند تا بدی ها را با خوبی ها با نگرش دلسوزانه بپذیریم.

ذهن آگاهی چیست؟

اصول روانشناسی مثبت گرا

تمرکز حواس، تمرین تمرکز بر لحظه حال است – فشار دادن دکمه بی‌صدا روی اضطراب‌ها، حواس‌پرتی‌ها و «سر و صدای» زندگی روزمره و پذیرش اینجا و اکنون بدون قضاوت. تمرینات تمرکز حواس می تواند سطح استرس را کاهش دهد و به معنای واقعی کلمه مغز را دوباره سیم کشی کند. محققان بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به هاروارد تغییراتی را در نواحی مغز مرتبط با ترس، خشم و احساسات مرتبط در افراد آموزش دیده در تمرین ذهن آگاهی گزارش کرده اند. متخصصان مراقبت های بهداشتی شروع به وارد کردن مدیتیشن ذهن آگاهی به جریان اصلی می کنند و از این تمرکز ذهن-بدن برای ایجاد تغییرات مثبت در نگرش ها و رفتارهای بهداشتی استفاده می کنند.

بسیاری از مردم می خواهند بدانند چگونه ذهن آگاهی را یاد بگیرند. با آموزش ذهن برای تمرکز بر لحظه حال بدون قضاوت، اغلب به روشی سیستماتیک آغاز می شود. مدیتیشن ذهن آگاهی و انواع تکنیک های مرتبط، از جمله یوگا و تای چی، همگی ذهن آگاهی هستند. برخی از این رشته‌ها بر یک وضعیت، حالت یا تکرار یک عبارت (که اغلب مانترا نامیده می‌شود) تکیه می‌کنند که به رژه استرس‌زای افکار اجازه می‌دهد تا بیایند و بروند. ذهن آگاهی می تواند آنچه را که به عنوان پاسخ آرامش شناخته می شود القا کند، آرام کردن انگیزه جنگ یا گریز شما، که به کاهش اثرات مضر استرس کمک می کند.

امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image