روانشناس خانم در تهران، بهترین دکتر روانشناس زن

جنسیت درمانگر در روند درمان برای برخی از مراجعان اهمیت بسیاری دارد. برخی به دنبال روانشناس خانم در تهران هستند. برای این که بدانیم بهترین دکتر روانشناس زن چه ویژگی هایی دارد و از چه تکنیک هایی در فرایند درمان استفاده می کند، در ادامه همراه باشید تا مسیر شناسایی بهترین روانشناس را برای شما هموار کنیم.

بهترین مشاور و روانشناس خانم در تهران

در سال های اخیر آگاهی مردم نسبت به خدمات مشاوره و روان درمانی افزایش پیدا کرده است و میزان تقاضا برای جلسات درمانی برای هر نوع مشکلات و نه تنها فقط مشکلات حاد و غیرقابل کنترل نیز افزایش پیدا کرده است. اکثر افراد به دنبال بهترین روانشناس برای درمان و رفع مشکلات خود هستند و تمایل دارند به طور دقیق روانشناسان را بشناسند. در همین جهت، بهتر است ابتدا به معرفی روانشناس بپردازیم.

روانشناس شخصی است که به مطالعه ی علمی نحوه تفکر، احساس و رفتار انسان ها می پردازد و از این دانش خود استفاده می کند تا به مراجعان بیاموزد که رفتار های خود را درک و توصیف کنند و برای تغییر آن رفتار اقدام کنند.

روانشناس خانم خوب در تهران، در طیف وسیعی از موضوعات مربوط به نحوه تفکر، احساس و رفتار انسان ها به تحقیق، تمرین و آموزش می پردازد. آن ها بر روی افراد، گروه ها، خانواده و حتی سازمان های دولتی و صنعتی کار می کنند.

روانشناس خانم در تهران

انتخاب بهترین روانشناس زن

آیا جنسیت درمانگر در میزان موفقیت آمیز بودن درمان تاثیر دارد؟ آیا روانشناسان زن موثرتر از روانشناسان مرد عمل می کنند؟ انتخاب درمانگر مرد یا زن؟ کدام تصمیم بهتری است؟

در ابتدا باید این نکته را بیان کرد که انتخاب درمانگر یک موضوع شخصی است و تنها به تصمیم شما بستگی دارد. اما برای بررسی های بیشتر، بهتر است نتیحه یک مطالعه را بیان کنیم. در زمستان 1378، مقاله ای با عنوان تاثیر جنسیت درمانگر بر موفقیت درمانگری مراجعان در فصلنامه علمی پژوهشی علوم انسانی دانشگاه الزهرا منتشر شده است. این مطالعه، تحقیقات انجام شده در سار کشور ها و کشور ایران را بررسی کرده است و این نتایج به دست آمده است:

1- درمانگران زن با مراجعین از هر دو جنس به طور موثرتر از مردان عمل می کنند.
۲- درمانگران مرد با مراجعین مرد مؤثرتر عمل می کنند، در حالی که درمانگران زن با زنان مراجع موفق ترند.
۳- جنسیت درمانگر پیشگویی کننده ضعیفی برای نتیجه درمان محسوب می گردد.
درحالی که هر یک از سه نقطه نظر رقیب، اشکالات خاص خود را دارند، به نظر میرسد که ویژگی های اختصاصی درمانگران (مثل مهارت و تجربه) ممکن است پیشگویی کننده بهتری برای ارزیابی نتیجه درمان محسوب گردد.

این نتایج این منظور را می رسانند که اگرچه جنسیت درمانگر پیشگویی کننده ی ضعیفی برای موفقیت آمیز بودن درمان می باشد، اما روانشناسان زن نسبت به روانشناسان زن، در درمان مراجعان از هر دو جنس زن و مرد موفق تر عمل می کنند.

ویژگی های بهترین دکتر روانشناس خانم

اغلب، هنگامی که جستجوی بهترین روانشناس زن را آغاز می کنید، با لیست بلندی از روانشناسان مواجه می شوید و انتخاب از بین این تعداد، کمی دشوار می شود. با وجود چنین تنوعی، چگونه می توان تعیین کرد که بهترین روانشناس برای شما کدام شخص است؟ برای آنکه از سردرگمی خارج شوید، بهتر است با ویژگی هایی که یک روانشناس خوب می تواند از آن ها برخوردار باشد مطلع شوید. در این قسمت، 4 تا از مهم ترین ویژگی های روانشناسان متخصص را بررسی خواهیم کرد.

1. برقرار کننده ارتباط قوی
یک درمانگر خوب، می بایست آنچه در ذهنش نسبت به شما وجود دارد را مستقیما و به روشنی بیان کند. او باید صادق باشد و از زبان ساده استفاده و بتواند چشم انداز درمانی را برای شما توضیح دهد. برای ایجاد ارتباطی قوی، درمورد مسائل آزادانه بحث می کند و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا اطمینان از موضوعی، سوالات خود را مطرح می کند. یک روانشناس خانم خوب، از نظرات و ایده های مراجع استقبال می کند و فقط بر نظرات خود تکیه نمی کند. آن ها درگیر مسائل پیچیده و احساسات ناخودآگاه شما می شوند و برای درک بیشتر آنچه در حال رخ دادن است، به شما کمک می کنند.

2. شنونده ی خوب بودن
روانشناس خانم در تهران و در همه جا، مهارت گوش دادن به کلمات و درک نشانه های غیرکلامی مانند زبان بدن (تنفس، حالت بدن، موقعیت دست/پا، ارتباط چشمی و..) را کسب کرده است. درمانگر خانم خوب می بایست هر آنچه که در جلسات قبلی گفته شده را به خوبی به خاطر بسپارد و میان اطلاعات قبلی و آنچه در حال حاضر می گویید، ارتباط برقرار کند. بهترین روانشناسان می آموزند که چگونه عبارات و کلمات خاص مراجعان را تشخیص دهند و به آن ها توجه کنند.

روانشناس خانم در تهران

3. قضاوت نکردن
در کنار شنونده بودن، روانشناس متخصص می بایست این موضوع را به مراجع نشان دهد که مراجع و حرف هایش را باور دارد. درمانگر روش های جایگزین دیدن و درک محیط اطراف را آموزش می دهد اما همچنان به مراجع، عقاید و تاریخچه زندگی فردی او احترام می گذارد. متخصصان این حرفه، شرایط دشوار افراد را درک می کنند و از همدلی بالایی برخوردار هستند. نحوه ی تفکر، رفتار و احساسات درمانجو را قضاوت نمی کنند و آن ها را همانگونه که هستند می پذیرند. دکتر روانشناس زن به گونه ای رفتار می کند که مراجع در طول جلسات مشاوره و روان درمانی بتواند خصوصی ترین موضوعات را با آن ها در میان بگذارد و همچنان توسط درمانگر محترم شمرده شود.

4. رویکرد درمانی انعطاف پذیر
روانشناسی رویکرد های متفاوتی دارد و درمانگران در یک رویکرد مشخص مورد علاقه خود، تخصص کسب می کنند. رویکردی که روانشناس و مشاور برای مراجعان در نظر می گیرند، می بایست با شرایط منحصر به فرد آن شخص تطبیق پذیر باشد. به عنوان مثال، بیماری افسردگی را در نظر بگیرید که افراد مبتلا به این اختلال اکثرا نشانه های مشترکی را تجربه می کنند و ممکن است یک رویکرد درمانی برای بسیاری از مراجعه کنندگان کاربرد داشته باشد اما با این حال، هر فردی شرایط خانوادگی، فرهنگی و اقتصادی منحصر به فردی دارد و به روش های درمانی متناسب با این شرایط نیاز دارد. یک روانشناس خانم در تهران، استراتژی ها و مسیرهای درمانی متفاوتی را در نظر می گیرد و هدف درمانجو از جلسات مشاوره را مهم تلقی می کند.

زمینه های فعالیت دکتر روانشناس خانم

روانشناسان خانم مانند دیگر روانشناسان در زمینه های مختلفی مانند زوج درمانی، خانواده درمانی، درمان کودک، سکس تراپی، رواندرمانی فردی و رواندرمانی گروهی فعالیت می کنند.

هر فردی با توجه به نیاز و مشکلات خود، یکی از انواع خدمات مشاوره و روان درمانی را انتخاب می کند. اگر در شرف ازدواج هستید و می خواهید نامزد خود را بهتر بشناسید از خدمات مشاوره قبل از ازدواج استفاده کنید، اگر با اعضای خانواده و فرزندان در محیط خانه با مشکلاتی روبرو می شوید، خانواده درمانی بهترین گزینه ی انتخابی برای شماست و اگر از مشکلات مربوط به سلامت روان رنج می برید، روان درمانی فردی می تواند شرایط شما را بهبود بخشد.

مراجعان می توانند بنا به خواسته و ترجیحات خود، درمانگر و جنسیت روانشناس خود را انتخاب کنند. اگر به دنبال انتخاب بهترین روانشناس زن هستید، موارد ذکر شده را در نظر داشته باشید و برای مراجعه به بهترین دکتر روانشناس در تهران تصمیم بگیرید.

روانشناس خانم در تهران

بهترین زوج درمانگر خانم

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که به زوجین برای بهبود روابط خود کمک می کند. اگر در روابط خود دچار مشکل شده اید، از زوج درمانی برای بازسازی رابطه خود بهره ببرید. یک زوج درمانگر خوب، به زوج ها کمک می کند تا به شناخت کافی از یکدیگر برسند، احساسات پنهان را شناسایی و ابراز کنند، بر راه حل ها بیشتر از مشکلات تمرکز کنند و در نهایت مهارت های ارتباط موثر با همسر را بیاموزند.
اگر مشکلات زیر را تجربه می کنید، می توانید برای حل آن ها به یک زوج درمانگر خوب در تهران مراجعه کنید.

  • نپذیرفتن نقش زن و شوهر بودن
  • مشکلات مربوط به کودکان
  • مشکلات خانوادگی
  • نداشتن صمیمیت
  • نداشتن مهارت ارتباط موثر
  • مشکلات اقتصادی
  • مسائل مربوط به سلامت جسمی و ذهنی

نوشته ی مرتبط: 8 نشانه که می گوید باید به زوج درمانی و خانواده درمانی مراجعه کنید


بهترین دکتر روانشناس زن در کلینیک ذهن آرا

چهار ویژگی اصلی یک روانشناس خوب را به یاد دارید؟ برقراری ارتباط حرفه ای و موثر، شنونده بودن، قضاوت نکردن و انتخاب رویکرد منعطف، معیار های انتخاب یک درمانگر خوب اعم از زن و مرد می باشد. روانشناسان ما در کلینیک ذهن آرا، با استفاده از نوین ترین روش های درمانی خدمات درمانی را در اختیار مراجعان قرار می دهند. در مرکز روان درمانی ذهن آرا، بهترین دکتر روانشناس زن و مرد با قلب و ذهنی دور از قضاوت منتظر شنیدن حرف های شنیدنی شما هستند. آن ها از دانش آموخته شده خود در جهت ساخت ارتباط درمانی کارآمد و استفاده از رویکرد های درمانی منعطف برای کمک به مراجعان و همراهان مرکز ذهن آرا بهره می برند.

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.