شن درمانی برای کودکان | شن تراپی در بازی درمانی

شن درمانی برای کودکان | شن تراپی در بازی درمانی

شن تراپی در بازی درمانی

شن درمانی چیست؟ شن تراپی در بازی درمانی چه فواید و ضرورتی دارد؟

شن تراپی در بازی درمانی در واقع یکی از انواع درمان‌های غیرکلامی است که با استفاده از جعبه ماسه، اسباب بازی‌ها و گاهی اوقات از آب ، صحنه هایی از دنیای کودک ایجاد می کند که افکار، مبارزات و نگرانی های درونی او را منعکس می کند. شن تراپی در بازی درمانی همراه با گفتاردرمانی، با استفاده از جعبه ماسه و شکل‌ها به عنوان ابزار ارتباطی انجام می‌شود. البته شن درمانی تنها برای کودکان نیست و در مواردی برای بزرگسالان نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

همچنین بخوانید: بازی درمانی برای اضطراب کودکان

شن درمانی برای چه کسانی مفید است؟

شن تراپی در بازی درمانی اغلب برای کسانی که به نوعی از ضربه‌های شدید عاطفی یا اختلال نقص توجه رنج برده اند، استفاده می شود. همان‌طور که کمی بالاتر گفتیم درمان با شن و در کل بازی درمانی همیشه برای کار با کودکان کم سن و سال که اغلب نمی توانند احساسات درونی خود را با کلمات بیان کنند، بسیار مناسب است. اما این روش برای برخی از نوجوانان و بزرگسالان که در بیان مشکل دارند و ممکن است به نوعی از مشکلات شدید رنج برده باشند نیز بسیار مفید و کاراست.


روند شن درمانی چگونه است؟ | شن تراپی در بازی درمانی

شن درمانی برای کودک و بزرگسال در روند بازی درمانی در ظروفی جعبه مانند انجام می شود. در درمان با شن از این ظرف‌ها به عنوان سینی‌های شن یا ماسه یاد می شود. این سینی‌ها مملو از شن و ماسه است که مراجعان به همراه اسباب بازی‌های مینیاتوری از آن استفاده می‌کنند. کودکان و در مواردی بزرگسالان در بازی درمانی با شن دنیایی خلق می‌کنند که برخی از جنبه‌های تجربیات واقعی زندگی و همچنین آسیب‌های وارده خود را منعکس می‌کند.

در این روند مراجع از میان مجموعه بزرگی از اسباب بازی‌ها و ظروف شن درمانی یکی را انتخاب می کند و سینی‌های شن را به دلخواه انتخاب می‌کند. شن درمانگر باید بدون وقفه انتخاب و چیدمان اسباب بازی ها را مشاهده کرده و به فرد اجازه دهد اول خودش خوب پاسخ‌هایی را در درون خود پیدا کند. در حین چیدمان شن درمانگر نباید هیچ صحبت و یا هیچ واکنش معناداری داشته باشد.

حتما بخوانید: بهترین مراکز بازی درمانی تهران

پس از تکمیل بازی با شن برای کودک و چیدمان شن و اسباب‌بازی ها توسط مراجع، بیمار و شن درمانگر گزینه‌های اسباب بازی انتخابی مراجع، الگوی چیدمان آنها در شن و مفهوم نمادین یا استعاره آن‌ها را تحلیل و درموردشان بحث می‌کنند. پس از بحث، مراجع معمولاً تصمیم می گیرد در جهانی که در شن و ماسه ایجاد کرده تغییراتی ایجاد کند.

شن درمانی چه قدر طول می‌کشد؟ | دوره شن تراپی در بازی درمانی

درمان با شن ممکن است شامل یک جلسه باشد و یا تا چندین سال ادامه داشته باشد. بازی درمانی برای کودکان و برای بزرگسالان کاملا بستگی به خود شخص و همچنین مشکلات او دارد. شن درمانگر احتمالا پس از جلسات دوم یا سوم با شما درمورد چگونگی روند درمان صحبت می‌کند. بازی درمانی نیازمند صبر و حوصله فراوان درمانگر، مراجع یا کودک و والدین اوست.

شن تراپی از کجا آمده است ؟ | شن درمانی و خاستگاه آن

درمان با شن در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی توسط روانشناس دورا کالف توسعه یافت. وی چندین روش و فلسفه را برای دستیابی به رویکرد درمانی خود ترکیب کرد. کالف آنچه را که بعدها به عنوان تکنیک جهانی شناخته شد، از متخصصان اطفال و روانشناس کودک، مارگارت لوونفلد، که مداخله اصلی سینی شن و ماسه را ایجاد کرد، آموخت.

کالف استفاده از سینی های ماسه را در فرم درمانی خود که مبتنی بر آموزش های یونگی و اعتقادات فلسفی شرقی بود، گنجانید. با کمک سینی های شنی، مراجعان با راهنمایی شن درمانگر شروع به درک ارتباط بین جهان شنی و جهان واقعی‌شان می‌کنند. در تراپی با شن و ماسه مراجعان با ایجاد تغییراتی در دنیای شنی خود، اغلب قادر به ایجاد تغییرات مشابه در دنیای واقعی خود هستند. امروزه، برخی از درمانگران و مشاوران ترجیح می دهند پارامترهای کالف را برای شن درمانی اصلاح کنند و روش مشابه اما خاص خودشان را در روند بازی درمانی خود وارد کنند.

شن درمانی برای کودکان

یک شن درمانگر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟‌ | نکات مهم شن درمانی

در ایالات متحده هیچ گواهی خاصی برای درمان ماسه بازی لازم نیست، اگر چه برنامه های صدور گواهینامه وجود دارد اما یک بازی درمانگر حرفه‌ای می‌تواند یک شن درمانگر خوب هم باشد. به دنبال یک متخصص بهداشت روان خوب، درمانگر یا مشاور باتجربه باشید.

نکته مهم علاوه بر یافتن شخصی با سوابق تحصیلی مناسب، داشتن تجربه و توانایی کنترل و تنظیم روند شن بازی است. به دنبال یک درمانگر یا مشاور باشید که شما یا فرزندتان در حین تراپی با او احساس راحتی می‌کنید.

درمانگری که به کودک احساس امنیت عاطفی بدهد فضایی برای او ایجاد می‌کند تا مراجع احساس بازی مستقلی را تجربه کرده و شروع به ایجاد فرضیات و تغییر رفتار کند. همه این‌ها بدون اینکه نشانه‌هایی از طرف درمانگر باشد انجام می‌شود.

این روش درمانی می تواند به عنوان یک خروجی ارزشمند و قدرتمند برای کودکان و یک روش باورنکردنی برای دستیابی به تجربیات آسیب زا و درمان آن‌ها باشد. همچنین شن و ماسه بازی نیز در درمان کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند بسیار مفید است و مورد استفاده قرار می‌گیرد و درمانگر باید آمادگی مواجه با هر نوع مشکل و اختلالی را داشته باشد.

در نهایت فضای آرام و تعاملی درمان شن و ماسه، زمینه‌ای را برای بیماران فراهم می‌کند که ممکن است برای حرکت به سمت بهبود به آن نیاز داشته باشند.

پیدا کردن مشاور خوب و شن درمانگر حرفه‌ای و مرکز مشاوره‌ای که بهترین خدمات را در این راستا به شما ارائه دهد می‌تواند معضل بزرگی باشد. خصوصا اگر برای بار اول می‌خواهید به روان درمانگر مراجعه کنید. شما می‌توانید برای مشورت و کسب اطلاعات بیشتر درمورد شن درمانی و شن تراپی و مراکز مشاوره خوب در شمال و شرق تهران با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید. ما اینجا هستیم تا شما را به بهترین متخصصین مربوط به مشکل شما را چه در مرکز مشاوره ذهن آرا و چه در کلینیک‌های دیگر ارجاع دهیم.


برای رزرو وقت آنلاین اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.