تفاوت حمله اضطراب و پنیک اتک چیست؟

از حملات و اختلال پنیک چه می‌دانید؟ آیا پنیک اتک همان حمله اضطراب و وحشت است...؟

از تفاوت حمله اضطراب و پنیک اتک چه می‌دانیم؟

“حملات اضطراب” و “حملات وحشت” یا همان پنیک اتک دو اصطلاحی هستند که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند و معمولا درمورد تفاوت حمله اضطراب و پنیک اتک بحث فراوان می‌شود. آنها معمولاً توسط افراد عادی با هم اشتباه گرفته می شوند و اغلب به جای هم استفاده می شوند. با این حال، در واقع یک تفاوت بزرگ بین آنها وجود دارد که درک آن بسیار مهم است. برای بررسی بهتر این تفاوت و سایر تفاوت‌ها، در این مقاله هر دوی این اختلالات را بررسی خواهیم کرد.

حمله اضطراب چیست؟

اضطراب عبارت است از احساس جنگ یا گریز که ناشی از یک تهدید قابل درک در ذهن است. به طور کلی در زمان استرس احساس اضطراب می‌کنید. این احساس ترش می تواند مربوط به مدرسه، کار یا سایر زمینه های زندگی شخصی شما باشد. این ترس‌ها گاها طبیعی هستند اما حمله اضطراب زمانی رخ می‌دهند که از ترس اینکه اتفاق بدی رخ دهد نگرانی شدیدی را احساس کنید.

تفاوت حمله اضطراب و پنیک اتک

افرادی که با حمله اضطراب دست به گریبانند در خوابیدن مشکل دارند و یا مشکلات معده دارند. خبر بدتر این است که وقتی چیزی استرس زا در زندگی شما رخ می دهد، این علائم می توانند خیلی شدید بروز کنند. در هنگام حمله ، ممکن است علائم اضطراب شدید را از چند دقیقه تا چند هفته احساس کنید. این علائم معمولاً قابل شناسایی هستند و از نظر شدت می توانند بسیار متفاوت باشند.

پنیک اتک چیست؟

پنیک اتک با حمله اضطراب تفاوت‌های اساسی دارد به این معنا که تقریباً همیشه ناگهانی هستند و ظاهراً از ناکجاآباد می‌آیند. اگرچه ممکن است بسیاری از علائم اضطراب را احساس کنید، اما ممکن است برخی از تأثیرات چشمگیر دیگری مانند احساس و ترس مرگ را نیز احساس کنید. احساس اینکه هیچ چیز واقعی نیست!


از دست ندهید: ۵ حقیقت باورنکردنی در رابطه با اختلال پنیک!


این حملات بسیار شدید هستند و ممکن است بلافاصله قابل شناسایی نباشند. خود احساسات ناخوشایند ناشی از پنیک اتک تا حدی ترسناک است که از تجربه دوباره آن‌ها می ترسید. حملات وحشت را می توان در موقعیت های خاص انتظار داشت، به ویژه در رابطه با هراس‌های خاص، اما به طور کلی هیچ علتی آشکار ندارند و به شکلی غیر منتظره ظاهر می‌شوند.

حملات اضطرابی متشکل از موارد زیر است:

 • بی قراری
 • نگرانی بیش از حد
 • عدم توانایی در تمرکز
 • حالت تهوع
 • درد قفسه سینه
 • مشکل تنفس

تفاوت حمله اضطراب و پنیک اتک

علائم پنیک اتک شامل موارد زیر است:

 • احساس این که کنترل خود را از دست می دهید
 • ترس از مرگ
 • احساس این که به زودی می‌میرید
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • درد قفسه سینه
 • مسخ شخصیت
 • توهمات ذهنی

شاید برای شما هم مفید باشد: بهترین مراکز درمان حملات وحشت و اختلال پنیک اتک


اضطراب ذره ذره افزایش می یابد، در حالی که حملات هراس و پنیک اتک، حملاتی ناگهانی هستند

اضطراب معمولاً به انتظار مربوط می شود. شما می ترسید که اتفاقی بیفتد موقعیت هایی مانند سخنرانی در جمع که در آنها فضای زیادی برای خطا وجود دارد، می تواند احساس نگرانی شدیدی ایجاد کند. از طرف دیگر، حملات پنیک اغلب از هیچ جا به وجود نمی آیند. وقتی در زندگی خود در یک زمان استرس زا به سر می برید، ممکن است به تدریج احساسات اضطرابی ایجاد کنید، زیرا در مورد وضعیت خود بیش از حد فکر می کنید. در مقابل، شما ممکن است در حال خرید در یک فروشگاه باشید که ناگهان حمله وحشت و پنیک اتک بروز کند.

تفاوت حمله اضطراب و پنیک اتک؛ هر کدام به طور متفاوتی ظهور می‌کند!

طرز کار حملات اضطراب و پنیک اتک کاملا برعکس همدیگر است. به دنبال حمله اضطراب با علائم اختلال اضطراب مواجه می‌شوید در حالی که حملات هراس و پنیک اتک بدنبال اختلالی از پیش نهفته فعال می‌شوند. پنیک به طور کلی نتیجه ضربه ای است که به آن اجازه می دهد هر لحظه حمله کند. برای فعال شدن این ترس نیازی به خطر واقعی نیست. برخلاف پنیک اتک، حملات اضطرابی معمولاً با علت خاصی ایجاد می شوند. از آنجا که حملات وحشت به طور ناگهانی شروع می شود، بسیاری از افرادی که این حملات را تجربه می کنند تصور می کنند علائم چیز دیگری مانند حمله قلبی را تجربه می کنند.

تفاوت حمله اضطراب و پنیک اتک

پنیک اتک و حمله اضطراب از نظر شدت تفاوت دارند

پنیک اتک تقریباً همیشه شدید است. احساسات تا حدی طاقت فرسا هستند که انجام هر کاری غیرممکن است. علائم جسمی قوی تر از آن چیزی است که به طور معمول در حمله اضطراب مشاهده می شود و بسیار مخل است. در حالی که اضطراب اغلب با علائم جسمی همراه است، علائم روانشناختی قوی‌ترند. شدت حملات اضطرابی متفاوت است، اما می‌تواند برای مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد، در حالی که حملات وحشت فقط چند دقیقه طول می کشد. در حقیقت، شما ممکن است همزمان یک حمله وحشت و اضطراب را همزمان تجربه کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است در مورد یک رویداد سخنرانی عمومی بسیار مضطرب باشید و در عین سخنرانی دچار حمله وحشت شوید.

سخن پایانی

در حالی که حملات اضطرابی و حملات هراس خیلی با هم اشتباه گرفته می‌شوند اما با هم کاملاً متفاوت هستند. با این حال، هر دو بسیار ناخوشایند هستند و می توانند زندگی شما را مختل کنند. اگر احساس می کنید حملات وحشت و اضطراب گریبانتان را گرفته، باید حتما با یک مشاور خوب و درمانگر پنیک صحبت کنید. در صورت تمایل می‌توانید برای کمک به خود و یا عزیزی که درگیر این مشکل است با پزشکان متخصص حملات وحشت و اضطراب کلینیک روانشناسی ذهن آرا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *