انواع اختلالات شخصیتی

انواع اختلالات شخصیتی

اختلالات شخصیتی

اختلالات شخصیتی چیست؟

برخلاف تصور عموم مردم که تنها شاید افسردگی را بشناسند ما انواع اختلالات شخصیتی داریم. تعریف شخصیت شامل روش تفکر، احساس و رفتار است که باعث می شود یک فرد با افراد دیگر متفاوت باشد. شخصیت فرد تحت تأثیر تجربیات ، محیط (محیط ، شرایط زندگی) و ویژگی های ارثی قرار می گیرد. اختلالات شخصیتی در هر فردی می تواند وجود داشته باشد.

شخصیت یک شخص به طور معمول با گذشت زمان یکسان است و تغییرات محسوسی نمی کند.

انواع اختلالات شخصیتی

منظور از انواع اختلال شخصیتی بروز تغییراتی در روش تفکر فرد، احساسات و رفتاری است که از انتظارات فرهنگی و شخصیتی فرد منحرف می شود و باعث پریشانی یا بروز مشکلاتی می شود.

اختلال شخصیتی

اختلال شخصیتی ضد اجتماعی

الگویی از بی توجهی یا نقض حقوق دیگران. فرد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی ممکن است به طور مکرر دروغ بگوید یا دیگران را فریب دهد، یا ممکن است به صورت تکان دهنده عمل کند.

اختلال شخصیتی اجتنابی

اختلال شخصیتی اجتنابی

الگویی از کمرویی شدید، احساس کمبود و حساسیت شدید به انتقاد. افراد مبتلا به اختلال شخصیت اجتنابی ممکن است تمایلی به درگیری با افراد نداشته باشند مگر این که یقین به دوست داشتن، داشته باشند ، مورد انتقاد قرار بگیرند یا رد شوند ، یا ممکن است خود را خوب نبینند یا از نظر اجتماعی ناسازگار باشند.

اختلال شخصیتی مرزی

اختلال شخصیتی مرزی (انواع اختلالات شخصیتی)

 اختلال شخصیتی مرزی الگویی از بی ثباتی در روابط شخصی، احساسات شدید، خود تصویر ضعیف و تکانشگری. فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی ممکن است، مرتباً اقدام به خودکشی کند، عصبانیت های شدید و نامناسب داشته و یا احساس خستگی مداوم داشته باشد.

اختلال شخصیتی وابسته

الگویی از نیازمند بودن به مراقبت و رفتار مطیع و چسبنده. افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته ممکن است در تصمیم گیری های روزمره بدون اطمینان از دیگران مشکلی داشته باشند یا ممکن است در تنهایی به دلیل ترس از عدم توانایی در مراقبت از خود، احساس ناراحتی یا درماندگی کند.

اختلال شخصیتی هیستریک

الگویی از احساسات بیش از حد و جلب توجه. افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستوریونی ممکن است وقتی مرکز توجه نباشند ناراحت باشند، ممکن است از ظاهر و تغییرات در جسم خود برای جلب توجه دیگران استفاده کنند یا به سرعت در حال تغییر و یا اغراق احساسات باشند.

اختلال شخصیتی وابسته

اختلال شخصیتی خودشیفتگی

متداولترین انواع اختلالات شخصیتی خودشیفتگی است که الگوی نیاز به تحسین و عدم همدلی دیگران. فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفتگی ممکن است احساس حق داشتن، استفاده از دیگران برای رسیدن به اهداف خود و یا عدم همدلی داشته باشد.

اختلال شخصیتی وسواسی – اجباری

الگویی از نگرانی با نظم ، کمال و کنترل. فرد مبتلا به وسواس شخصیتی وسواس ناپذیر ممکن است بیش از حد به جزئیات یا برنامه ها توجه داشته باشد، ممکن است بیش از حد کار کند تا وقت خود را برای اوقات فراغت یا دوستان نگذارد ، یا ممکن است در اخلاق و ارزش های خود انعطاف ناپذیر باشد. ( این اختلال وسواس فکری نیست . )

اختلال شخصیتی پارانوئید (انواع اختلالات شخصیتی)

یکی دیگر از انواع اختلالات شخصیتی اختلال شخصیتی پارانوئید الگوی سوءظن به دیگران است. افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید غالباً فرض می كنند كه افراد به آن ها آسیب می رسانند یا آن ها را فریب می دهند و به دیگران اعتماد نمی كنند یا به آن ها نزدیك نمی شوند.

اختلال شخصیتی پارانوئید

اختلال شخصیتی اسکیزوئید

جدا شدن از روابط اجتماعی و ابراز احساسات اندک. فردی که دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید است به طور معمول به دنبال روابط نزدیک نیست ، تنها بودن را انتخاب می کند و به نظر می رسد به تمجید یا انتقاد از دیگران اهمیت نمی دهد.

اختلال شخصیتی اسکیزوتایپال

الگوی بودن در روابط نزدیک، داشتن تفکر تحریف شده و رفتار غیر عادی بسیار ناراحت کننده. فرد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی ممکن است دارای عقاید عجیب و غریب یا رفتار یا گفتار عجیب و غریب باشد یا ممکن است دچار اضطراب اجتماعی بیش از حد شود.

تشخیص اختلال شخصیتی نیاز به یک روانشناس مجرب دارد. تشخیص اختلالات شخصیتی در افراد معمولا از سن 18 سالگی به بعد انجام می شود. دلیل این امر این است که تا قبل از سن 18 سالگی شخصیت افراد دائما در حال رشد  می باشد. این احتمال وجود دارد که افراد بیش از یک اختلال شخصیتی داشته باشند.

اختلال شخصیتی اسکیزوتایپال

زمینه های تاثیر گذار اختلالات شخصیتی در فرد:

10 نوع خاص از اختلالات شخصیت وجود دارد. اختلالات شخصیتی الگوهای طولانی مدت رفتار و تجربیات درونی است که با آنچه انتظار می رود تفاوت زیادی دارد. بدون درمان ، اختلالات شخصیتی می تواند در شخص ماندگار باشد. اختلالات شخصیتی حداقل دو مورد از این زمینه ها را تحت تأثیر قرار می دهد:

 • طرز تفکر درباره خود و دیگران
 • روش پاسخگویی عاطفی
 • راه های برقراری ارتباط با افراد دیگر
 • روش کنترل رفتار شخص

انواع متداول روان درمانی 

روان درمانی می تواند به فرد کمک کند تا تأثیرات رفتار خود را بر دیگران بفهمد و یاد بگیرد که بتواند علائم را مدیریت یا مقابله کند و باعث کاهش رفتارهای ایجاد شده در عملکرد و روابط شود. نوع درمان بستگی به اختلال شخصیتی خاص ، میزان شدت آن و شرایط فرد دارد.

 • روان درمانی / روانکاوی درمانی
 • رفتار درمانی دیالکتیکی
 • درمان شناختی رفتاری
 • گروه درمانی
 • تربیت روحی (آموزش فرد و اعضای خانواده در مورد بیماری، معالجه و راه های مقابله)

هیچ دارویی به طور خاص برای درمان اختلالات شخصیت وجود ندارد. اما ، داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی ، داروهای ضد اضطراب یا داروهای تثبیت کننده خلق و خو ممکن است در درمان برخی از علائم مفید باشد.

درمان اختلالات روانی

درمان اختلالات روانی

علاوه بر کمک گرفتن از یک متخصص و درمانگر، برخی از راهکارهای خود مراقبتی و مقابله ای می تواند برای افراد دارای اختلال شخصیت مفید باشد.

 • فعالیت بدنی و ورزش می تواند به مدیریت بسیاری از علائم مانند افسردگی ، استرس و اضطراب کمک کند.
 • از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنید. الکل ها می توانند علائم را بدتر کنند یا با داروها در تعامل باشند.
 • مراقبت های معمول پزشکی را دریافت کنید. از معاینات و مراقبت های منظم پزشک خود غافل نشوید.
 • تکنیک های آرامش و مدیریت استرس مانند یوگا و مراقبه را امتحان کنید.
 • با خانواده و دوستان در ارتباط باشید .

اعضای خانواده می توانند در بهبود و درمان اختلالات شخصیتی فرد مهم باشند و می توانند با مؤثرترین خدمات درمانی در زمینه موثرترین راه ها برای کمک همکاری کنند.

داشتن یک عضو خانواده با اختلال شخصیتی نیز می تواند برای فرد ناراحت کننده و استرس زا باشد.

پیدا کردن مشاور خوب و حرفه‌ای مرکز مشاوره‌ای که بهترین خدمات را در زمینه درمان و انواع اختلالات شخصیتی به شما ارائه دهد می‌تواند معضل بزرگی باشد. خصوصا اگر برای بار اول می‌خواهید به روان درمانگر مراجعه کنید. شما می‌توانید برای مشورت و کسب اطلاعات بیشتر درمورد مراکز مشاوره خوب در شمال و شرق تهران با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید.

این مقاله می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد: ویژگی‌های یک مرکز مشاوره خوب

ما اینجا هستیم تا شما را به بهترین متخصصین مربوط به مشکل شما را چه در مرکز مشاوره ذهن آرا و چه در کلینیک‌های دیگر ارجاع دهیم.

نیاز به مشاوره دارید؟

کلینیک روانشناسی ذهن آرا با بیش از 30 متخصص درمانگر دکتری و فوق دکتری در حوزه های مختلف روانشانسی فعالیت می کند و شما می توانید برای تشخیص و درمان اختلالات شخصیتی خود با ما در ارتباط باشید.

امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

404 Not Found

404 Not Found


nginx/1.18.0