مرکز کاردرمانی در تهران، کاردرمانگر خوب

آشنایی با کاردرمانی و کاردرمانگران خوب در تهران!

کاردرمانی و آن چه که باید بدانید در یک نگاه!

کاردرمانی (Occupational Therapy) به طور ساده و خلاصه به افرادی که با کارهای روزمره مشکل دارند کمک می کند. این درمانی برای بهبود مهارت های حرکتی، تعادل و هماهنگی عصب و عضله است. OT می تواند به کودکان در انجام کارهای اساسی کمک کند که این می تواند اعتماد به نفس آن‌ها را بهبود بخشد.

کاردرمانی (OT) به افرادی که برای انجام کارهای روزمره به دلیل مهارت های حرکتی ضعیف با فشار مواجه هستند کمک می کند. برای بچه ها، این شامل وظایفی است که بخشی از یادگیری و عملکرد خوب آن‌ها در مدرسه است. OT روی مهارت هایی که بچه ها برای انجام کارهایی که با آن دست و پنجه نرم می کنند، از کشیدن زیپ کت گرفته تا نوشتن و تایپ کردن، کارای دارد.

کاردرمانی چیست؟

OT درمانی است که برای بهبود مهارت های حرکتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می تواند به کودکانی که با تنظیم تمرکز خود و پردازش حسی مشکل دارند، کمک کند.

این درمان متناسب با نیازهای خاص کودک انجام می شود. قبل از شروع ، یک متخصص کاردرمانی (OT) به نقاط قوت و چالش های کودک و وظایفی که کودک با آنها مشکل دارد، نگاه می کند. سپس کاردرمانی برنامه فعالیت هایی را برای کودک می‌چیند تا بتواند روی آن کار کند.

برخی از برنامه های معمول کاردرمانی
  • برنامه های مراقبت از خود مانند لباس پوشیدن (مهارت های حرکتی و برنامه ریزی حرکتی)
  • نوشتن و کپی کردن یادداشت ها (مهارت های حرکتی، هماهنگی عصب و عضله)
  • نگه داشتن و کنترل یک مداد ، استفاده از قیچی (مهارت های حرکتی، برنامه ریزی حرکتی)
  • پرتاب و گرفتن (مهارت های حرکتی ناخالص مانند تعادل و هماهنگی)
  • سازماندهی کوله پشتی (برنامه ریزی حرکتی، مهارت های سازماندهی)
  • واکنش به ورودی حسی (مهارت های خودتنظیمی)

OT شامل تمرینات و فعالیت هایی برای ایجاد مهارت های خاص و ضعیف است. به عنوان مثال، اگر کودکی دست خط بسیار نامرتبی دارد ، درمان ممکن است شامل تکنیک های چند حسی برای کمک به دست خط باشد. اگر كودک با تمركز دست و پنجه نرم كند، ممكن است درمانگر از او بخواهد كه قبل از نشستن برای انجام تكاليف، تمرينات فیزیکی را انجام دهد.

آیا کودک من به کاردرمانی نیاز دارد؟ چه زمانی باید کاردرمانی را شروع کنیم؟

هرچه کودک زودتر کاردرمانی یا همان OT را شروع کند، موثرتر است. توانایی انجام کارهای اساسی نیز می تواند در افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس بچه ها کمک کند.

کودکانی که با مهارت های حرکتی دست و پنجه نرم می کنند ، ناهماهنگی دارند و اغلب دست و پا چلفتی هستند. “متفاوت” بودن می تواند آنها را در معرض آزار و اذیت قرار دهد و احساس قربانی بودن را به آن ها القا کند. با کودک خود در مورد نقاط قوتی که می تواند ناشی از چالش ها باشد صحبت کنید.

چگونه کاردرمانی می تواند به درمان چالش های خاص کمک کند؟

کودکان با چالش های خاص اغلب به OT نیاز دارند. یکی از شرایطی که بر مهارت های حرکتی تأثیر می گذارد، اختلال هماهنگی رشد است (که گاهی دیس پراکسی نامیده می شود.) تعدادی از فعالیت ها وجود دارد که درمانگران می توانند برای کمک به بهبود مهارت ها استفاده کنند.

یک تمرین برای مهارت های حرکتی خوب این است که بچه ها وسایل خود را با موچین بردارند. برای کمک به تسلط بر دست، بچه ها ممکن است تمرین کنند که چیزهایی را با قیچی برش دهند. با صحبت با یک کاردرمانگر خوب و ماهر می توانید درباره نحوه کار OT با کودکانی که در زمینه مهارت های حرکتی به کمک نیاز دارند بیشتر بیاموزید.


مقاله ویژه ما را از دست ندهید: کودکانی که بیش فعال نیستند! دکتر مژگان سلطانی


OT همچنین می تواند کمک بزرگی برای کودکانی کند که در پردازش حسی مشکل دارند. وقتی بچه ها برای پردازش اطلاعات حسی تلاش می کنند، ممکن است نسبت به چیزهایی که می شنوند، می بینند، مزه می کنند ، لمس می کنند یا بو می کنند واکنش بیش از حد نشان دهند یا واکنش کمی نشان دهند. این می تواند بچه ها را به سمت فروپاشی یا بیش فعالی سوق دهد.

درمان اختلالات پردازش حسی با کاردرمانی

در این حالت، درمانگران ممکن است یک رژیم غذایی حسی را طراحی کنند. این طرح مجموعه ای از فعالیت های بدنی و محل های اقامت است که به کودکان کمک می کند تا حس حسی مورد نیاز خود را انجام دهند. OT ها همچنین ممکن است برای کمک به کودکانی که انواع خاصی از ورودی حسی را جستجو می کنند یا از آن اجتناب می کنند، از کار سنگین استفاده کنند.

کاردرمانی همچنین ممکن است به کودکان با چالش های دیگری مانند نارساخوانی، مشکلات پردازش بینایی، مشکلات عملکرد اجرایی و غیره کمک کند.

چگونه یک کاردرمانگر خوب برای فرزند خود پیدا کنیم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت کمک می توانید با کلینیک ذهن آرا، مرکز فوق تخصصی روانشناسی کودک در تهران در تماس باشید. کلینیک و مرکز مشاوره ذهن آرا واقع در قلهک با بهره گیری از برترین و به روزترین متد روز دنیا و فضایی تکنیکال آماده خدمت رسانی به شما و فرزندان عزیز و دوست‌داشتنی تان است.

برخی از پزشکان درمانگر حوزه کودک و نوجوان ما عبارت اند از:

دکتر مژگان سلطانی

دکتر مژگان سلطانی، روانشناس کودک

دکتر مژگان سلطانی به عنوان دکتر روانشناس کودک متخصص ارزیابی و تشخیص اختلالات روانشناختی کودک، مشاور، رواندرمانگر و متخصص توانبخشی اختلالات تحولی رشدی مانند بیش فعالی و نقص توجه و همچنین اختلالات یادگیری، اوتیسم، اضطراب و افسردگی کودکان و دیگر اختلالات روانشناسی کودک است و سال‌هاست که این حوزه فعالیت کرده و برترین متخصص کودک و نوجوان تهران محسوب می‌شود.

دکتر حمید احدی

دکتر حمید احدی، روانشناس

دکتر حمید احدی دکتری روانشناسی شناختی نیز به عنوان دکتر روانشناس نوجوان، تشخیص اختلالات روانشناختی نوجوانان، مشکلات هویتی، آموزش خانواه در امر نوجوان، آموزش تحصیلی، شغلی و موفقیت، آموزش مهارت های زندگی به نوجوانان و هموار کردن مسیر موفقیت و مشاوره فردی به نوجوان در این زمینه از بهترین روانشناسان حوزه کودک و نوجوان به شمار می‌آید.

سخن پایانی

توجه کنید که علاوه بر OT، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به مهارت های حرکتی انجام دهید. در مورد چگونگی آموزش روال مراقبت از خود به کودکان از یک متخصص نکاتی را دریافت کنید. راه های جالب برای ایجاد مهارت های حرکتی خوب و مهارت های حرکتی ناخوشایند را کشف کنید. فعالیت هایی را برای کمک به بچه های بزرگتر در بهبود مهارت های حرکتی کشف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *