روانکاو آنلاین، روانشناس بالینی

آیا روانکاوی آنلاین توسط روانشناس بالینی آنلاین موثر است؟

با ورود به دنیای اینترنت در چند سال اخیر، روان درمانگران حتی نمی توانستند تصور کنند که روان درمانی آنلاین روانکاوانه انکانپذیر است. با پیشرفت سریع فناوری امروزی و گسترش راه های ارتباطی، برخی از روان درمانگران هنوز هم در مورد استفاده از این فناوری در حرفه خود مردد هستند. منطقی است. ممکن است بتوانیم با استفاده از دوربین و تکنولوژی با هزاران مایل دورتر صحبت کنیم و یکدیگر را ببینیم، اما این به این معنا نیست که در روانکاوی آنلاین موثر است! یقین بدانید که مشاوره آنلاین و روانکاوی آنلاین اگر حضوری باشد تاثیر بیشتری دارد، ولی رواندرمانی آنلاین در صورتی که انکان حضور یا دسترسی به متخصصین خوب وجود ندارد، بهترین انتخاب است.

روانکاوی چیست؟

درمان روانکاوی شکلی از رواندرمانی است که بر اساس نظریه های روانکاوی زیگموند فروید بنا شده است. این رویکرد بررسی می کند که چگونه ضمیر ناخودآگاه بر افکار، احساسات و رفتارهای شما تأثیر می گذارد. به طور خاص، بررسی می کند که چگونه تجربیات شما (اغلب از دوران کودکی) ممکن است به تجربه و اقدامات فعلی شما تاثیر بگذارد. رویکردهای روانکاوی برای اختلالات عاطفی از زمان فروید به امروز بسیار پیشرفت کرده است.

فروید ناخودآگاه را مخزن خواسته ها، افکار و خاطراتی توصیف کرد که در زیر سطح آگاهی خودآگاه قرار دارند. او معتقد بود که این تأثیرات ناخودآگاه اغلب می تواند منجر به پریشانی و اختلالات روانی شود.

تکنیک های روانکاوی آنلاین و حضوری

افرادی که تحت درمان روانکاوی قرار می گیرند، اغلب حداقل یک بار در هفته با روانکاو خود ملاقات می کنند. آنها می توانند ماه ها یا حتی سال ها تحت درمان باقی بمانند. روانکاوان از تکنیک های مختلفی برای به دست آوردن بینش در مورد رفتار شما استفاده می کنند. برخی از تکنیک های محبوب روانکاوی آنلاین و حضوری عبارتند از:

تعبیر خواب: به گفته فروید، تحلیل رویا تا حد زیادی مهمترین تکنیک روانکاوی است. او اغلب از رویاها به عنوان “شاه راه ورود به ناخودآگاه” یاد می کرد. روانکاوان خوب ممکن است رویاها را برای به دست آوردن بینشی در مورد عملکرد ضمیر ناخودآگاه شما تعبیر کنند.

تداعی آزاد: تداعی آزاد تمرینی است که در طی آن روانکاو شما را تشویق می کند آزادانه افکار خود را به اشتراک بگذارید. این می تواند منجر به ظهور ارتباطات و خاطرات غیرمنتظره شود.

انتقال: انتقال زمانی اتفاق می افتد که شما احساسات خود را در مورد شخص دیگری به روانکاو نشان دهید. سپس با آنها به گونه ای تعامل خواهید داشت که گویی آن شخص دیگر است. این تکنیک می تواند به روانکاو شما کمک کند تا نحوه تعامل شما با دیگران را درک کند.

روانکاوان زمان زیادی را صرف گوش دادن به صحبت های مردم در مورد زندگی خود می کنند، به همین دلیل است که این روش اغلب به عنوان “درمان صحبت کردن” نامیده می شود.

روانکاو آنلاین برای چه مشکلاتی مناسب است؟

بهترین روانکاودرمان روانکاوی ممکن است برای درمان تعدادی از شرایط روانی مختلف استفاده شود، از جمله:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • مبارزات عاطفی یا ضربه روحی
 • مشکلات هویتی
 • مسائل مربوط به عزت نفس
 • ابراز وجود
 • اختلالات روان تنی
 • مسائل مربوط به رابطه
 • رفتار خود ویرانگر
 • مشکلات جنسی

فواید روانکاوی

چه چیزی روانکاوی آنلاین و حضوری را از سایر اشکال درمانی متمایز می کند؟ مروری بر پژوهشی که رویکردهای روانکاوی را با درمان شناختی رفتاری (CBT) مقایسه می‌کند، هفت ویژگی را شناسایی کرده که رویکرد روانکاوی را متمایز می‌کند.

روانکاوی بر احساسات تمرکز می کند. در جایی که CBT بر شناخت و رفتار متمرکز است، درمان روانکاوی طیف کاملی از احساساتی را که بیمار تجربه می کند بررسی می کند.

اجتناب را بررسی می کند. مردم اغلب از برخی احساسات، افکار و موقعیت‌هایی که برایشان ناراحت‌کننده هستند اجتناب می‌کنند. درک اینکه مشتری از چه چیزی اجتناب می کند می تواند به روانکاو و مراجعه کننده کمک کند تا بفهمند چرا چنین اجتنابی وارد عمل می شود.

موضوعات تکرار شونده را شناسایی می کند. برخی از افراد ممکن است از رفتارهای خود ویرانگر خود آگاه باشند اما نتوانند آنها را متوقف کنند. دیگران ممکن است از این الگوها و چگونگی تأثیر آنها بر رفتارهای خود آگاه نباشند.

کاوش تجربیات گذشته. درمان‌های دیگر اغلب بیشتر بر اینجا و اکنون تمرکز می‌کنند، یا اینکه چگونه افکار و رفتارهای فعلی بر عملکرد فرد تأثیر می‌گذارند. رویکرد روانکاوی به افراد کمک می کند تا گذشته خود را کشف کنند و بفهمند که چگونه بر مشکلات روانی فعلی آنها تأثیر می گذارد. می تواند به بیماران کمک کند تا پیوندهای تجربی گذشته خود را برای زندگی کاملتر در زمان حال رها کنند.

روابط بین فردی را بررسی می کند. از طریق فرآیند درمانی، افراد می توانند روابط خود را با دیگران، چه در حال حاضر و چه در گذشته، کشف کنند.

بر رابطه درمانی تاکید می کند. از آنجایی که درمان روانکاوی بسیار شخصی است، رابطه بین روانکاو و بیمار فرصتی منحصر به فرد برای کشف و بازنویسی الگوهای رابطه ای که در رابطه درمانی پدیدار می شوند، فراهم می کند.

جریان آزاد. در جایی که درمان های دیگر اغلب ساختارمند و هدف گرا هستند، درمان روانکاوی به مراجع اجازه می دهد تا آزادانه به کاوش بپردازد. مراجعان می توانند در مورد ترس ها، خیالات، آرزوها و رویاها صحبت کنند.

مانند هر رویکرد دیگری برای درمان سلامت روان، روانکاوانه نیز می تواند مزایا و معایب خود را داشته باشد. قبل از تصمیم گیری در مورد این رویکرد، مهم است که این عوامل را در نظر بگیرید.

اثربخشی روانکاوی آنلاین چقدر است؟

موفقیت اغلب به توانایی مقابله با تجربیات بالقوه استرس زا یا محرک بستگی دارد. در حالی که برخی از منتقدان میزان موفقیت درمان روانکاوی را به سخره گرفته اند، تحقیقات نشان می دهد که درمان روانکاوی بلند مدت و کوتاه مدت می تواند به طور موثر طیفی از اختلالات را درمان کند.

درمان روانکاوی طولانی مدت معمولاً به صورت یک سال یا 50 جلسه تعریف می شود. اما، درمان روانکاوی کوتاه مدت به صورت کمتر از 40 جلسه یا کمتر از یک سال درمان تعریف می شود.

کاهش علائم در روانکاوی آنلاین

یک بررسی از اثربخشی درمان‌های روانکاوی طولانی‌مدت، میزان موفقیت متوسط ​​تا زیاد را برای کاهش علائم انواع آسیب‌شناسی روانی نشان داد.

یک بررسی در سال 2021 از مطالعات نشان داد که درمان روانکاوی کوتاه مدت به بهبودهای پایدار در علائم جسمی، علائم افسردگی و علائم اضطراب منجر شد.

بهبودهای پایدار از مزایای روانکاوی

افرادی که درمان روانکاوی دریافت می کنند، تمایل دارند این دستاوردها را حفظ کنند. بیشتر آنها حتی پس از پایان درمان نیز بهبود می یابند. از سوی دیگر، مزایای دیگر درمان‌های مبتنی بر شواهد به مرور زمان کاهش می‌یابد

یک بررسی در سال 2010 منتشر شده در American Psychologist نشان داد که درمان روانکاوی به اندازه سایر درمان های مبتنی بر شواهد مؤثر است.

چیزهایی که باید در روانکاوی در نظر بگیرید

مانند تمام روش های درمانی، نقاط منفی بالقوه ای نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. این شکل از درمان به جلسات مداوم نیاز دارد. روانکاوی سنتی می تواند شامل سه تا پنج جلسه در هفته برای چندین سال باشد، اما روان درمانی روانکاوی کمتر انجام می شود و ممکن است یک تا دو بار در هفته انجام شود. بسته به مدت زمان درمان شما، هزینه ها می تواند افزایش یابد.

درمان روانکاوی نیز می تواند یک فرآیند شدید باشد. روانکاوی شامل برانگیختن پاسخ های احساسی است و اغلب مکانیسم های دفاعی ایجاد شده را به چالش می کشد. در حالی که این فرآیند گاهی اوقات می تواند منجر به ناراحتی شود، همچنین می تواند به شما در درک نیروهای ناخودآگاهی که بر رفتار فعلی شما تأثیر می گذارند کمک کند.

چه طور باید جلسات خود را با روانکاو آنلاین شروع کرد؟

اگر فکر می کنید که شما یا کسی که دوستش دارید می تواند از درمان روانکاوی سود می برد، اولین قدم این است که به دنبال یک روانکاو آموزش دیده باشید. برای یافتن یک روانکاو واجد شرایط، از کارشناسان ذهن آرا کمک بگیرید. همچنین می توانید فهرست راهنمای موجود در وب سایت انجمن روانکاوی آمریکا را جستجو کنید. دوستانی که تجربه خوبی از درمان روانکاوی داشته اند نیز می توانند منبع خوبی باشند.

هنگامی که یک روانکاو بالقوه را شناسایی کردید، برای دریافت وقت مشاوره اولیه تماس بگیرید. در طول این مشاوره، می توانید بیشتر بررسی کنید که آیا روانکاوی رویکرد مناسب برای شما است یا خیر.

پرسش و پاسخ در مورد روان درمانی روانکاوی آنلاین

ارتباط کامل از طریق صوت و تصویر وجود ندارد.

یک ایراد بسیار اساسی به مشاوره آنلاین این است که روانشناس آنلاین و مراجع قادر به ایجاد رابطه با کیفیت نیستند تا توسعه روند درمانی را تقویت کنند. بدون شک، هنگام صحبت از طریق اسکایپ یا واتس آپ از همه حواس استفاده نمی شود. با این حال، زبان بدن مانند حالات چهره، پاسخ های عصبی، لحن صدا و غیره که انواع ظرافت ها و مطالب ناخودآگاه را آشکار می کند. این اطلاعات باز در مشاوره تصویری بیشتر از مشاوره صوتی است.

آیا اگر فقط از طریق یک نرم افزار پیام رسان با یک درمانگر چت کنم بهتر است؟

به این ترتیب می توانم ناشناس بمانم. این کار ممکن است برای شما ایمن‌تر به نظر برسد، زیرا درمانگر شما نمی‌تواند شما را ببیند یا صدای شما را بشنود، اما همچنین نمی‌توانید درمانگر را ببینید یا بشنوید و بنابراین بسیاری از نشانه‌ها را که به شما کمک می‌کنند از دست خواهید داد. به آرامی و به تدریج احساس امنیت کنید و به درمانگر آنلاین خود اعتماد کنید. روان درمانی بسیار مبتنی بر ایجاد، توسعه و حفظ یک رابطه قابل اعتماد و معنادار با درمانگر شما است. اگر مشکلات در روابط شما را به سمت درمان سوق داده است و اعتماد کردن برای شما دشوار است، به نفع شما خواهد بود که در ایجاد چنین رابطه ای با درمانگر خود و پشت سر گذاشتن ناامنی ها، سختی ها، پاداش ها و مذاکرات به نفع خود باشید.

چگونه می توانم در دوربین درباره افکار، احساسات، کشمکش ها و نگرانی های درونی خود صحبت کنم؟

بله ممکن است. شما به سرعت به دوربین عادت می کنید و به زودی، آنچه واقعاً مهم است، رابطه خوبی است که با درمانگر خود ایجاد می کنید. حتی، برخی از افراد احساس می‌کنند که صحبت کردن در مورد مشکلاتشان در فضای خودشان بسیار راحت‌تر است، زیرا احساس راحتی بیشتری می‌کنند و این یک مزیت است.

اما اسکایپ و واتس آپ مشکلاتی دارند.

مشکلات اتصال، صداهای عجیب و غریب، بوق و بلپ … و غیره. آره. اگرچه این یک اتفاق معمولی نیست، به خصوص زمانی که اتصال اینترنتی خوبی دارید، این مشکل در جریان روند درمانی اختلال ایجاد می کند. با این حال، ماشین‌های موجود در خیابان خارج از فضای درمانگر، ضربات گاه به گاه از ناحیه دیگری در ساختمان اطراف فضا، تلفن مراجع که ممکن است نیاز باشد در طول جلسه روشن بماند و غیره و غیره نیز همین‌طور است. پس نگران این موضوع نباشید. زندگی مملو از وقفه و نفوذ از منابع مختلف است و همیشه لازم است که بتوان با وجود این آشفتگی ها ادامه داد.

آیا می توانم روی کاناپه دراز بکشم، درست مثل دفتر تحلیلگرم؟

همچنین در صورت تمایل می توان در حین انجام درمان آنلاین روی مبل دراز کشید. برای دراز کشیدن، در حالی که لپ‌تاپ خود را روی میز پشت یا پهلوی خود قرار می‌دهید، به یک کاناپه راحت نیاز دارید، بنابراین همان شرایطی را که در فضای درمانی روان‌درمانگر روانکاوان پیدا می‌کنید، شبیه‌سازی کنید. در این مورد استفاده از هدفون با میکروفون متصل به شما کمک می کند تا درمانگر آنلاین شما بتواند صدای شما را بهتر بشنود.

بنابراین، آیا روانکاوی آنلاین مفید است؟

بله مفید است. با این حال، موقعیت‌هایی وجود دارد که در آن‌ها روان‌درمانی آنلاین روانکاوانه مناسب نیست. کمی وقت بگذارید و محدودیت‌های درمان آنلاین، از جمله برخی از دستورالعمل‌های ساده‌ای را که باید رعایت کنید تا به شما در ایجاد فضای درمانی مناسب در خانه/دفتر خود کمک کند، اختصاص دهید.

4/5 - (4 امتیاز)
2 نظرات
 1. متین می گوید

  سلام.
  ببخشید من میخام با یک روانکاو خوب مشاوره انلاین داشته باشم امکانش هست؟

  1. گروه روانشناسی ذهن آرا می گوید

   سلام، بله حتما

   با شماره زیر در واتس آپ در ارتباط باشید

   09330795040

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image