تاثیرات نگهداری از حیوانات خانگی

تاثیرات روانی نگهداری از حیوانات خانگی بر ما تاثیری اجتناب ناپذیر است! مراقبت از پرندگان، سگ و گربه و حتی یک ماهی می‌تواند به تسکین اختلالات و مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب کمک کند، همچنین سطح استرس را کاهش داده و حتی به بهبود سلامت قلب هم کمک کند! اما به راستی حیوانات چگونه ما و احساسات ما را می‌شناسند؟ یک سگ چگونه می‌تواند به ما در مقابله با افسردگی یا حملات پنیک کمک کند؟ آیا حیوانات خانگی واقعا بر سلامت روان ما تاثیر دارند؟ نگهداری از سگ و گربه برای من مناسب است یا خیر؟

تاثیر نگهداری از حیوان خانگی – نگهداری حیوانات خانگی از نظر روانشناسی

اکثر صاحبان حیوانات خانگی صادقانه گفته‌اند که زندگیشان پس از ورود حیوان خانگی‌شان به کل تغییر کرده و حالا شادتر و بهتر از هر زمان دیگری است! با این حال، بسیاری از ما هنوز از تاثیرات روانی نگهداری از حیوانات خانگی و فواید آن بر سلامت جسم و روح ناآگاهیم. خبر خوب این است که اخیراً مطالعات زیادی برای کشف دلایل علمی فواید پیوند انسان و حیوان آغاز شده است.

حیوانات خانگی مانند سگ و گربه طی هزاران سال همزیستی با انسان‌ها به گونه ای تکامل یافته‌اند که به شدت با انسان و رفتار و احساسات ما سازگار می‌شوند و ما را به عنوان عضوی از قبیله و خانواده خود می‌پذیرند. به عنوان مثال سگ‌ها قادر به درک بسیاری از کلمات مورد استفاده ما هستند؛ کلماتی مانند بیا، بشین، بخور، و حتی عبارت دوستت دارم! البته سگ‌ها در تفسیر تن صدا، زبان بدن و حرکات ما از این هم بهتر عمل می کنند. نکته جالب دیگر درمورد سگ‌ها توجه آن‌ها به چشمان انسان است؛ آیینه‌ی احساسات درونی‌مان! یک سگ وفادار برای ارزیابی وضعیت احساسی شما به چشمانتان نگاه می کند و سعی می کند آنچه را که حس می‌کنید درک کند.

تاثیرات نگهداری از حیوانات خانگیتاثیرات نگهداری از حیوانات خانگی بر سلامت جسم

حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه علاوه بر این‌که می‌توانند استرس، اضطراب، افسردگی و احساس تنهایی را کاهش دهند، حریفان تمرینی بسیار خوبی در ورزش هستند! یک سگ با نیاز روزانه‌ش به دویدن و بازیگوشی ناخودآگاه شما را هم به پیاده روی یا حتی دویدن وادار می‌کند. این موضوع می‌تواند سلامت قلب و عروق شما را بهبود بخشد. همچنین تحقیقات اخیر نشان داده که مراقبت از یک حیوان می تواند به کودکان کمک کند تا در دنیای استریلیزه امروزی بدن‌هایی قوی‌تر و ایمن‌تر داشته باشند. حیوانات خانگی همچنین برای افراد مسن‌تر هم فواید بسیاری دارند. از همه این‌ها مهم‌تر، عشق و لذت واقعی بی‌قید و شرطی‌ست که حیوان خانگی‌تان به شما می‌دهد.

در حالی که اکثر صاحبان حیوانات خانگی سگ و گربه دارند اما لزوماً نباید دوست پشمالویتان یک سگ یا گربه باشد تا از مزایای نگهداری از حیوان خانگی بهره‌مند شوید؛ حتی تماشای شنا کردن یک ماهی در آکواریوم می تواند به کاهش تنش عضلانی و کاهش ضربان نبض و در نتیجه بهبود استرس شما کمک کند.

مطالعات اخیر درمورد تاثیرات جسمانی نگهداری از حیوانات خانگی نشان داده است که:

 • صاحبان حیوانات خانگی کمتر از کسانی که حیوانات خانگی ندارند دچار افسردگی و اختلالات خلق و خو می شوند.
 • فشار خون در افرادی که حیوانات خانگی دارند در مقایسه با افرادی که حیوانات خانگی ندارند، پایین‌تر است. حتی یک مطالعه نشان داد وقتی افراد مبتلا به فشار خون سگ‌ها را از یک پناهگاه قبول می کنند، فشار خون‌شان طی پنج ماه به طور قابل توجهی کاهش می یابد!
 • بازی با سگ و گربه می تواند سطح سروتونین (هورمون شادی) و دوپامین را که باعث حس خوب و آرامش می شوند، افزایش دهد.
 • سطح تری گلیسیرید و کلسترول صاحبان حیوانات اهلی نسبت به افرادی که حیوانات خانگی ندارند پایین‌تر است. (شاخص‌های بیماری قلبی).
 • صاحبان حیوانات خانگی که دچار سکته قلبی شده‌اند بیشتر از سایر بیماران شانس زنده ماندن دارند.
 • صاحبان حیوانات خانگی مسن بالای ۶۵ سال بیش از ۳۰٪ کمتر از کسانی که حیوانات خانگی ندارند به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

یکی از دلایل این اثرات درمانی بر جسم و روان ما این است که حیوانات خانگی نیاز اساسی انسان به لمس شدن و محبت فیزیکی را برآورده می کنند. حتی جنایتکاران با جرائم بسیار سنگین در زندان پس از تعامل با حیوانات خانگی در طولانی مدت تغییرات عجیبی در رفتار خود نشان می دهند. به دلیل آن که بسیاری از آنها برای اولین بار محبت متقابل را تجربه می‌کنند و شاید فقدان محبت همان چیزی بود که باعث شد دست به جنایت بزنند!

نوازش، در آغوش کشیدن و لمس یک پشمالوی دوست داشتنی می‌تواند در هنگام استرس یا ناراحتی به سرعت شما را آرام کند. همراهی یک حیوان خانگی همچنین می تواند احساس تنهایی شما را تسکین دهد.

تاثیرات روانی نگهداری از حیوانات خانگی

تاثیر حیوانات خانگی بر ایجاد سبک زندگی سالم

تصمیم به تغییر سبک زندگی و شروع یک برنامه سالم برای جسم و روح نقش مهمی در کاهش علائم افسردگی، اضطراب، استرس، اختلال دو قطبی و حتی PTSD دارد. در این راستا مراقبت از یک حیوان خانگی می تواند به شما کمک کند تا تغییراتی در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید. چگونگی تغییر سبک زندگی توسط نگهداری از حیوانات خانگی درمتن زیر نگاشته شده است:

 • افزایش میزان تحرک: بردن سگ و حتی گربه برای گردش و پیاده روی یا دویدن از جمله راه‌های سرگرم کننده و ارزشمندی است که می‌توانید به وسیله آن ورزش روزانه را در برنامه خود جای دهید. مطالعات نشان داده است که صاحبان سگ به مراتب بسیار بیشتر از دیگران از برنامه ورزشی خود پیروی می‌کنند. نکته جالب دیگر این است که نه تنها برای شما بلکه ورزش روزانه برای حیوان نیز بسیار مناسب است. وقتی راه سلامتی را با هم می‌پیمایید ارتباط روانی بین شما نیز عمیق‌تر می‌شود، همچنین ورزش روزانه بیشتر مشکلات رفتاری را در سگ ها ریشه‌کن می کند و حیوان خانگی شما را سالم و سرحال نگه می دارد.
 • رفیق روزهای تنهایی: تنهایی یکی از عوامل خطرناک ابتلا به افسردگی و اختلالات روانی دیگر است. کافی‌ست به آمار افراد تنها در جهان و ابراز نگرانی سازمان‌های مختلف از این بابت نگاهی بیاندازید. داشتن یک دوست خوب و همنشین می‌تواند حتی سال‌ها به عمر شما بیفزاید و از بروز بیماری‌های مختلف جسمی و روحی جلوگیری کند. در حالی که انزوا و تنهایی می تواند علائم افسردگی را تحریک کند و آسیب‌های فراوانی به جسم شما بزند. مراقبت و همراهی با یک موجود زنده می تواند به شما در ارضای احساسات مختلفِ محبت و مورد توجه واقع شدن کمک کند. بیشتر صاحبان سگ و گربه گفته‌اند که با حیوانات خانگی خود صحبت می کنند و حتی نظرشان را درمورد مسائل مختلف می‌پرسند. آن‌ها معتقدند که سگ و گربه یا هر حیوان خانگی دیگر می‌تواند با زبان بدن و حتی تن صدایش با آن‌ها ارتباط برقرار کند. به راستی هیچ چیز مانند بازگشت به خانه و دیدن حیوان خانگی هیجان‌زده‌تان احساس تنهایی را از بین نمی‌برد.

تاثیرات روانی نگهداری از حیوانات خانگی

 • کمک به شما در آشنایی و دوست شدن با افراد جدید: حیوانات خانگی می‌توانند به شما کمک کنند دوستی‌های جدید را شروع و حفظ کنید. صاحبان سگ‌ها اغلب در پیاده روی، متوقف می شوند و در ول مدتی که سگ‌هایشان با هم آشنا می‌شوند و بازی می‌کنند با یکدیگر صحبت می کنند. صاحبان حیوانات خانگی همچنین در فروشگاه های حیوانات خانگی، کلینیک‌های دامپزشکی،باشگاه‌ها و حتی کلاس‌های آموزشی با افراد جدید ملاقات می کنند.
 • کاهش اضطراب: همراهی یک حیوان خانگی می تواند باعث راحتی، کاهش اضطراب و ایجاد اعتماد به نفس برای افراد مضطرب در دنیای بیرون شود. از آنجا که حیوانات خانگی تمایل دارند در لحظه زندگی کنند -آن‌ها نگران آنچه که دیروز اتفاق افتاده است یا آنچه ممکن است فردا رخ دهد نیستند- می‌توانند به شما کمک کنند تا بیشتر در زمان حال زندگی کنید و از لحظاتتان نهایت لذت را ببرید.

نتایج یک پژوهش جالب درمورد لاغری با سگ‌ها!

جالب است بدانید تعدادی از مطالعات انجام شده در شیکاگو داشتن سگ را به کاهش وزن مرتبط دانسته اند!

 • یک مطالعه طولانی مدت در انستیتوی Wellness در بیمارستان Northwestern Memorial شیکاگو نشان داد که نگهداری از یک سگ به افراد دارای اضافه وزن کمک می کند تا چربی‌هایشان را راحت‌تر و سریع‌تر آب کنند!. محققان دریافتند که سگ‌ها از طریق روش‌های مشابه یک دوست ورزشی انسانی از صاحبشان پشتیبانی می کنند، اما با اراده و انرژی بیشتر و بدون هیچگونه تأثیر منفی.
 • مطالعه دیگری توسط مرکز تحقیقات تعامل انسان و حیوان نشان داد که ساکنان خانه‌هاییکه پنج روز در هفته تا ۲۰ دقیقه سگ‌هایشان را به پیاده روی می‌برند، بدون این که تغییری در رژیم غذایی‌شان ایجاد کنند، به طور متوسط ۱۵ کیلو در سال کم می‌کنند.
 • مطالعه سوم که توسط تولید کننده غذای سگ Mars Petcare انجام شد، نشان داد که افرادی که سگ دارند به طور متوسط هفته‌ای ۳۰ دقیقه بیشتر از قبل راه می‌روند.

 حیوانات خانگی جایگزین و فواید آنها

معلوم است که نه! بهره بردن از فواید حیوانات خانگی فقط به نگهداری از سگ و گربه محدود نمی شود. اگر به فکر نگهداری از یک حیوان خانگی خانگی هستید، چند گزینه خوب برایتان داریم!

مار و مارمولک

ممکن است فکر کنید که خزندگان موجوداتی بی‌حس وسرد به نظر می رسند، اما مطالعات نشان می‌دهد مارمولک‌ها و مارها می‌توانند با صاحبان خود پیونددهند و افرادی را که از آنها مراقبت می‌کنند را به خوبی تشخیص دهند. در مواردی دیده شده که مارمولک‌ها بالا بردن گردنشان از صاحبشان خواسته‌اند مورد نوازش قرار بگیرند. یک دوست خزنده بهترین انتخاب برای کسانی‌ست که به سگ و گربه و حیوانات حزدار حساسیت دارند.

تاثیر نگهداری از حیوانات خانگی مانند خرگوش

یک جایگزین دیگر برای کسانی که به سگ یا گربه حساسیت دارند، خرگوش است. خرگوش می تواند یک حیوان خانگی استثنایی در خانواده باشد، خرگوش نه به اندازه سگ و گربه اما به نوبه خود از انرژی زیاد و شخصیت مستقلی برخوردار است. نکته مثبت درمورد نگهداری از یک خرگوش این است که به فضای زیادی احتیاج ندارد. پس اگر در آپارتمان زندگی می کنید، نگهداری از خرگوش می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

نحقیقات دهه اخیر نشان داده که داشتن خرگوش می‌تواند به کاهش سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) و افزایش سطح سروتونین (هورمون شادی) در مغز شما کمک کند. همچنین نوازش یا آغوش کشیدن این دوست پشمالو می‌تواند به کاهش فشار خون نیز کمک کند.

تاثیرات روانی نگهداری از حیوانات خانگی

تاثیرات نگهداری از حیوانات خانگی مانند پرندگان

طول عمر پرندگان بسیار طولانی است. برخی از گونه‌های طوطی حتی می‌توانند بیشتر از انسان زنده بمانند. داشتن یک پرنده به این معنی است که شما می‌توانید از داشتن یک همدم لذت ببرید بدون این که نیاز باشد با غم و اندوه ناشی از از دست دادن حیوان خانگی خود کنار بیایید. همچنین جالب است بدانید که پرندگان تعامل اجتماعی را تشویق می کنند که می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

اگر تنها زندگی کنید در دهه ششم یا هفتم زندگی هستید و می‌خواهید ذهن خود را فعال و پویا نگه دارید صحبت با یک طوطی یا مرغ مینا و آموزش حرف زدن به آن‌ها می‌تواند عملکرد شناختی شما را ارتقا دهد.

ماهی

شاید در بسیاری از مطب‌های پزشکان، دندانپزشکان، مراکز مراقبت از سالمندان یا کودکان، مراکز روان‌ درمانی یا سایر مراکز متوجه آکواریوم پر از ماهی شده باشید. دلیلش هم این است که به طور علمی ثابت شده است که نگهداری و تماشای ماهی باعث کاهش استرس و آرامش و همچنین تنظیم ضربان قلب و کاهش فشار خون می‌شود.

سخن پایانی

اگر به این نتیجه رسیده اید که داشتن حیوان خانگی برای شما مناسب است، تبریک می گوییم! شما در شرف آغاز یکی از زیباترین و هیجان‌انگیزترین مراحل زندگی خود هستید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید انتخاب نوع حیوان خانگی متناسب با نیازها و سبک زندگی شما ست. در این رابطه خوب است به این نکات توجه کنید:

 • با سایر اعضای خانواده خود صحبت کنید، آیا آن‌ها با ورود یک حیوان به خانه موافق هستند؟
 • کجا زندگی می کنید؟ آپارتمان یا خانه ویلایی؟ خانه‌تان چه‌قدر بزرگ است؟
 • سبک زندگی شما چیست؟ برنامه کاری‌تان به چه صورت است؟ تا چه حد می‌توانید برای همراه پشمالویتان وقت بگذارید؟
 • آیا شما زیاد مسافرت می کنید؟
 • آیا دچار وسواس تمیزی هستید؟ چه مقدار ریزش مو را می توانید تحمل کنید؟ آیا می‌توانید مدفوع سگ و گربه جمع کنید؟
امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image