درمان اختلال اسکیزوفرنی

درمان اسکیزوفرنی، رواندرمانی و درمان با دارو

درمان اسکیزوفرنی معمولاً شامل دارو، رواندرمانی و مشاوره عملکردی است. در حالی که مهارت ها و انواع دیگر درمانی مفید است، اما داروها سنگ بنای درمان اسکیزوفرنی هستند. روانپزشکان، درمانگران، مشاوران، مددکاران اجتماعی، متخصصان رژیم درمانی افرادی هستند که ممکن است در درمان اسکیزوفرنی نقش داشته باشند.

می توانید قبل از شروع برای مطالعه درمورد بهبود اسکیزوفرنی در رابطه با چیستی اسکیزوفرنی مطالعه کنید.

درمان اسکیزوفرنی | دارو

اسکیزوفرنی با داروهای ضد روان پریشی درمان می شود که برای کاهش علائم روان پریشی (توهم و هذیان) طراحی شده است. در طی یک سال، فقط 20٪ از افرادی که از داروهای ضد روان پریشی برای درمان استفاده می کنند، در مقایسه با باقی 80٪، بیماری‌شان عود می کند.

هیچ دستورالعمل واضحی در مورد اینکه کدام یک از داروهای ضد روان پریشی را برای اسکیزوفرنی اول باید امتحان کنید وجود ندارد. با این حال، عواملی که در تصمیم گیری مهم هستند عبارتند از:

  • هزینه
  • دسترسی
  • احتمال پایبندی
  • اثربخشی
  • عوارض جانبی (تحمل)
  • روش مصرف (مانند خوراکی یا تزریق)

درمان اسکیزوفرنی با داروهای ضد روان پریشی

انتخاب اصلی در درمان اختلال اسکیزوئید استفاده از داروی ضد روان پریشی نسل اول یا دوم است. در بیشتر مواقع، روانپزشک یک داروی ضد روان پریشی نسل دوم را انتخاب می کند که آنتی سایکوتیک غیرمعمول نامیده می شود. داروهای ضد روان پریشی نسل اول (داروهای ضد روان پریشی معمولی یا معمولی) به دلیل عوارض جانبی ای که می توانند به شدت بر حرکات بدن تأثیر بگذارند، به طور معمول اولین انتخاب برای درمان اسکیزوفرنی نیستند. با این حال، کسانی که به داروهای ضد روان پریشی نسل دوم (ضد روان پریشی غیر معمول) پاسخ نمی دهند، ممکن است به داروهای ضد روان پریشی نسل اول پاسخ دهند.

تایید شده است که داروهای ضد روان پریشی نسل اول باعث ایجاد اختلالات حرکتی (دیس کینزی تأخیری) در بیش از 30 درصد مصرف کنندگان می شود و برخی از این اختلالات حرکتی ممکن است دائمی باشند، حتی پس از قطع دارو عوارض جانبی حرکت می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بی قراری درونی
  • گرفتگی عضلانی
  • لرزش
  • حرکات غیرارادی و تکراری

همچنین تایید شده است که داروهای ضد روان پریشی نسل اول منجر به سطح بالای پرولاکتین (یک هورمون) در خون و همچنین یک اثر جانبی عصبی شدید به نام سندرم بدخیم نورولپتیک (NMS) می شود. برای بررسی مشکلات احتمالی دارودرمانی اسکیزوفرنی، اغلب آزمایش خون لازم است.

درمان اسکیزوفرنی با داروی آنتی سایکوتیک غیرمعمول با افزایش وزن و همچنین مشکلات قند خون و کلسترول همراه است. افرادی که از این داروها استفاده می کنند می توانند در آینده به دیابت نوع 2 مبتلا شوند. اختلالات حرکتی نیز می تواند با این نوع درمان اسکیزوفرنی رخ دهد اما شیوع آنها بسیار کمتر است.

دیگر درمان های اسکیزوفرنی

انواع دیگر درمان به عنوان مداخلات روانشناختی شناخته می شوند. درمان این اختلال با رواندرمانی مهم است، زیرا دارو به تنهایی برای افزایش سطح عملکرد فرد مبتلا به اسکیزوفرنی کافی نیست. روش های درمانی که برای اسکیزوفرنی بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته اند عبارتند از:

آموزش مهارت

رواندرمانی شناختی رفتاری (CBT) – رویکردهای رواندرمانی را بیشتر بشناسید

اصلاح شناختی – از تمرینات مغزی برای بهبود اختلال شناختی معمول در اسکیزوفرنی استفاده می کند.
آموزش شناخت اجتماعی – بر ایجاد روابط اجتماعی باکیفیت و تعاملات متمرکز است.
درمان فردی و خانوادگی نیز می تواند درمان های مفیدی برای اسکیزوفرنی باشد، زیرا اسکیزوفرنی اغلب بر همه افراد یک خانواده تأثیر می گذارد.

گروه ها و سازمان های حمایتی اسکیزوفرنی نیز می توانند در درمان اسکیزوفرنی مفید باشند. بسیاری از جوامع، برنامه هایی برای کمک به افراد اسکیزوفرنیک برای دسترسی به مسکن و سایر خدمات دارند. این امر بهترین فرصت را برای زندگی مستقل موفق در جامعه برای آنها فراهم می کند. مددکاران اجتماعی نیز می توانند در این زمینه کمک کننده باشند.


منبع APA:

Tracy, N. (2012, April 19). Schizophrenia Treatments: How Do You Treat Schizophrenia?, HealthyPlace. Retrieved on 2020, October 31 from https://www.healthyplace.com/thought-disorders/schizophrenia-treatment/schizophrenia-treatment-how-do-you-treat-schizophrenia 

پیدا کردن مشاور خوب و حرفه‌ای مرکز مشاوره‌ای که بهترین خدمات را در زمینه اسکیزوفرنی به شما ارائه دهد می‌تواند معضل بزرگی باشد. خصوصا اگر برای بار اول می‌خواهید به روان درمانگر مراجعه کنید. شما می‌توانید برای مشورت و کسب اطلاعات بیشتر درمورد مراکز مشاوره خوب در شمال و شرق تهران در زمینه درمان اسکیزوفرنی با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید.

این مقاله می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد: ویژگی‌های یک مرکز مشاوره خوب

ما اینجا هستیم تا شما را به بهترین متخصصین مربوط به مشکل شما را چه در مرکز مشاوره ذهن آرا و چه در کلینیک‌های دیگر ارجاع دهیم.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email

آیا احساس می کنید یکی از اعضای خانواده این اختلال را دارد؟

کلینیک روانشناسی ذهن آرا تخصصی ترین مرکز خدمات روانشناختی در تهران با بیش از 30 متخصص درمانگر دکتری و فوق دکتری در حوزه های مختلف روانشناسی می تواند به شما برای درمان  لکنت زبان فرزندتان کمک کند.