مشاوره گفتار درمانی، مشاوره با دکتر گفتاردرمانگر

مشاوره گفتار درمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتار است. این کار توسط آسیب شناس گفتار زبان یا مشاوره گفتاردرمانی (SLPs) انجام می شود که اغلب به آنها گفتار درمانگر گفته می شود.

از تکنیک های گفتار درمانی برای بهبود ارتباطات استفاده می شود. این تکنیک ها شامل درمان مفصلی، فعالیت های مداخله زبانی و سایر موارد بسته به نوع اختلال گفتار یا زبان است. گفتار درمانی هم برای اختلالات گفتاری که در دوران کودکی ایجاد می شود و هم برای اختلالات گفتاری در بزرگسالان ناشی از آسیب یا بیماری، مانند سکته مغزی یا آسیب مغزی، مورد نیاز باشد.

چرا به مشاوره گفتار درمانی نیاز دارید؟

چندین اختلال گفتار و زبان وجود دارد که با گفتار درمانی قابل درمان است.

اختلالات مفصلی در گفتاردرمانی

اختلال مفصلی عبارت است از ناتوانی در ایجاد درست صداهای خاص کلمه. کودک مبتلا به این اختلال گفتاری ممکن است صداهای کلمه را رها کند، عوض کند، تحریف کند یا اضافه کند. مثالی از تحریف یک کلمه، گفتن «تین» به جای «این» است.

اختلالات روانی در گفتاردرمانی

اختلال روانی بر جریان، سرعت و ریتم گفتار تأثیر می گذارد. لکنت و بهم ریختگی از اختلالات روانی هستند. فردی که دچار لکنت است در بیرون آوردن صدا مشکل دارد و ممکن است صحبتی داشته باشد که مسدود یا قطع شده باشد یا ممکن است بخشی از کل کلمه را تکرار کند. فردی که دچار بهم ریختگی است اغلب خیلی سریع صحبت می کند و کلمات را با هم ادغام می کند.

اختلالات تشدید در گفتاردرمانی

اختلال رزونانس زمانی رخ می دهد که انسداد یا انسداد جریان هوای منظم در حفره های بینی یا دهان، ارتعاشات مسئول کیفیت صدا را تغییر دهد. همچنین اگر دریچه ولوفارنکس به درستی بسته نشود، ممکن است اتفاق بیفتد. اختلالات رزونانس اغلب با شکاف کام، اختلالات عصبی و تورم لوزه ها همراه است.

اختلالات دریافتی در گفتاردرمانی

فرد مبتلا به اختلال زبان دریافتی در درک و پردازش آنچه دیگران می گویند مشکل دارد. این می تواند باعث شود وقتی کسی صحبت می کند بی علاقه به نظر برسید، در پیروی از دستورالعمل ها مشکل داشته باشید یا دایره لغات محدودی داشته باشید. سایر اختلالات زبانی، اوتیسم، کم شنوایی، و آسیب به سر می تواند منجر به اختلال زبانی شود.

اختلالات بیانی در گفتاردرمانی

اختلال زبان بیانی، مشکل در انتقال یا بیان اطلاعات است. اگر اختلال بیانی دارید، ممکن است در تشکیل جملات دقیق مانند استفاده از زمان فعل نادرست با مشکل مواجه شوید. این با اختلالات رشدی، مانند سندرم داون و کاهش شنوایی همراه است. همچنین می تواند ناشی از ضربه به سر یا یک وضعیت پزشکی باشد.

اختلالات شناختی- ارتباطی در گفتاردمانی

مشکل در برقراری ارتباط به دلیل آسیب به بخشی از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می کند، اختلال شناختی-ارتباطاتی نامیده می شود. می تواند منجر به مشکلات حافظه، حل مسئله و مشکل در صحبت کردن یا گوش دادن شود. این می تواند ناشی از مشکلات بیولوژیکی، مانند رشد غیرطبیعی مغز، برخی شرایط عصبی، آسیب مغزی یا سکته باشد.

آفازی در گفتاردرمانی

این یک اختلال ارتباطی اکتسابی است که بر توانایی فرد در صحبت کردن و درک دیگران تأثیر می گذارد. همچنین اغلب بر توانایی خواندن و نوشتن فرد تأثیر می گذارد. سکته مغزی شایع ترین علت آفازی است، اگرچه سایر اختلالات مغزی نیز می توانند باعث آن شوند.

دیزآرتری در گفتاردرمانی

مشخصه این عارضه به دلیل ضعف یا ناتوانی در کنترل ماهیچه های مورد استفاده برای گفتار، کند یا نامفهوم است. این بیماری بیشتر به دلیل اختلالات سیستم عصبی و شرایطی است که باعث فلج صورت یا ضعف گلو و زبان می شود، مانند ام اس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و سکته مغزی.

در حین گفتار درمانی چه اتفاقی می افتد؟

گفتار درمانی معمولاً با ارزیابی توسط یک گفتاردرمانگر که نوع اختلال ارتباطی و بهترین راه درمان آن را شناسایی می کند، آغاز می شود. معمولا  اشخاصی که دچار اختلال لکنت گفتاری شده اند نیز به دکتر لکنت زبان مراجعه می نمایند تا مراحل گفتار درمانی را طی کنند.

گفتار درمانی برای کودکان

برای فرزند شما، گفتار درمانی ممکن است در یک کلاس درس یا گروه کوچک، یا تک به تک، بسته به اختلال گفتار انجام شود. تمرینات و فعالیت های گفتار درمانی بسته به اختلال، سن و نیازهای کودک شما متفاوت است. در طی گفتار درمانی برای کودکان، SLP ممکن است:

 • تعامل از طریق صحبت کردن و بازی کردن، و استفاده از کتاب، تصویر کردن اشیاء دیگر به عنوان بخشی از مداخله زبانی برای کمک به تحریک رشد زبان.
 • صداها و هجاهای صحیح را برای کودک در حین بازی متناسب با سن خود مدل کنید تا به کودک یاد دهید که چگونه صداهای خاصی تولید کند.
 • راهبردها و تکالیف درسی را برای کودک و والدین در مورد نحوه انجام گفتار درمانی در خانه ارائه دهد.

گفتار درمانی برای بزرگسالان

گفتار درمانی برای بزرگسالان نیز با ارزیابی برای تعیین نیازهای شما و بهترین درمان آغاز می شود. تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان می تواند در گفتار، زبان و ارتباطات شناختی به شما کمک کند.

اگر آسیب یا وضعیت پزشکی مانند بیماری پارکینسون یا سرطان دهان باعث مشکلات بلع شده باشد، درمان ممکن است شامل بازآموزی عملکرد بلع نیز باشد.

تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حل مسئله، حافظه و سازماندهی و سایر فعالیت هایی که در جهت بهبود ارتباطات شناختی انجام می شود
 • تاکتیک های مکالمه برای بهبود ارتباطات اجتماعی
 • تمرینات تنفسی برای رزونانس
 • تمریناتی برای تقویت عضلات دهان

تمرینات گفتار درمانی را در خانه امتحان کند، از جمله:

 • اپلیکیشن های گفتار درمانی
 • بازی ها و اسباب بازی های توسعه زبان، مانند کارت های تلنگر و فلش کارت
 • کتاب های کار

چه مدت به مشاوره گفتار درمانی نیاز دارید؟

میزان نیاز برای درمان توسط دکتر گفتاردرمانی بستگی به شما دارد اما زمانی که یک فرد به گفتار درمانی نیاز دارد به چند عامل بستگی دارد، از جمله:

 • سن او
 • نوع و شدت اختلال گفتار
 • فرکانس درمان
 • وضعیت پزشکی زمینه ای
 • درمان یک بیماری زمینه ای

برخی از اختلالات گفتاری در کودکی شروع می شوند و با افزایش سن بهبود می یابند، در حالی که برخی دیگر تا بزرگسالی ادامه می یابند و نیاز به درمان و نگهداری طولانی مدت دارند. اختلال ارتباطی ناشی از سکته مغزی یا سایر شرایط پزشکی ممکن است با درمان و با بهبود وضعیت بهبود یابد.

مشاوره گفتار درمانی چقدر موفق است؟

میزان موفقیت گفتار درمانی بین اختلال تحت درمان و گروه سنی متفاوت است. هنگامی که گفتار درمانی را شروع می کنید نیز می تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد.

نحقیقات نشان داده شد است که گفتار درمانی برای کودکان خردسال زمانی که به موقع شروع شود و با مشارکت والدین یا مراقب در خانه انجام شود، بسیار موفق است.

نتیجه گیری

گفتار درمانی می تواند طیف گسترده ای از تاخیرها و اختلالات گفتار و زبان را در کودکان و بزرگسالان درمان کند. با مداخله زودهنگام، گفتار درمانی می تواند ارتباطات را بهبود بخشد و اعتماد به نفس را افزایش دهد. تاثیر گفتاردرمانی در درمان اختلالات روانشناختی کودکان از جمله اختلالات تحولی مانند اوتیسم و تاخیر رشدی بسیار زیاد است و بخش بزرگی از درمان را شکل می دهد. برای مشاوره گفتار درمانی می توانید همین حالا با کارشناسان ذهن آرا در ارتباط باشید.

2.3/5 - (3 امتیاز)
منبع healthline
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

404 Not Found

404 Not Found


nginx/1.18.0