گام های مشاوره شغلی کامل برای رسیدن به حرفه رویایی

آیا برای شما هم پیش آمده که احساس کنید نیاز به مشاوره شغلی دارید؟ تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید که آیا در مسیر شغلی درستی هستید یا خیر؟ خب ما خبر خوبی برای شما داریم! شما تنها نیستید؛ حدود ۷۵٪ آمریکایی ها حداقل یک بار شغل خود را تغییر داده اند و در حال حاضر حدود ۳۳٪ در مورد تعویض شغل به طور جدی فکر می کنند. یافتن حرفه عالی و مناسب برای شما یک شبه اتفاق نخواهد افتاد و ممکن است زمان زیادی لازم باشد تا واقعاً مسیر مناسب خود را پیدا کنید. بنابراین می بایست گام های مشاوره شغلی را بدانید تا بتوانید به این سوال خود پاسخ دهید که”از کجا بدانم حرفه درست چیست؟”

مشاوره شغلی

اگر می خواهید شغل مناسبتان را کشف کنید…

اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم! اگر احساس می کنید گیر افتادید و به کمک احتیاج دارید یا حس عدم اطمینان یا گیجی دارید، نگران نباشید. در اینجا پنج گام اساسی برای شناخت بهترین شغل مناسب شما وجود دارد؛ با ما همراه باشید تا با یک مشاوره شغلی خوب به شما کمک کنیم بهترینِ خودتان باشید!

گام نخست؛ ارزیابی های شغلی و تست های مربوطه را انجام دهید

یادتان هست که در دوران دبیرستان و راهنمایی خصوصا در هنگام انتخاب رشته، تست های شخصیت شغلی و استعدادیابی به شما داده شده بود که به شما می‌گفت بهتر است هنگام بزرگ شدن چه کاره شوید؟ خب این پیشنهاد ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما ارزیابی صحیح شغلی می تواند ابزاری فوق العاده مفید در کشف مسیر شما باشد. خصوصاً اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید!

ارزیابی شغلی چیست؟ چگونه تست مناسبی برای مشاوره شغلی پیدا کنم؟

به طور کلی ارزیابی شغلی دو عنصر دارد و باید به این دو ویژگی در آن توجه کنید:

  • یک تست شغلی باید معتبر و قابل اعتماد باشد. در واقع این آزمون باید آنچه را که ادعا می کند اندازه گیری کند و شما باید با تلاش‌های متعدد نتایج سازگار را بدست آورید.
  • شما باید بدانید که چگونه از نتایج به نفع خود استفاده کنید. داشتن لیستی از مشاغل بالقوه یک چیز است اما استفاده از ارزیابی شغلی به عنوان نقطه شروع بینش و تأمل در توانایی‌های خود، مسئله دیگری است. به یاد داشته باشید، ارزیابی شغلی میانبر نیست؛ این یک ابزار است و این شما هستید که می توانید از آن استفاده کنید.

گام دوم مشاوره شغلی؛ لیستی از گزینه های خود تهیه کنید

مشاوره شغلی

شما هم در گزینه‌های پراکنده و بی‌شمارتان غرق شده‌اید؟‌چه دقیقاً بدانید چه کاری می خواهید انجام دهید و چه ندانید، دانستن چگونگی رسیدن به آن واقعا کار سختی است. برای اینکه شغل رویایی خود را پیدا کنید، باید به دقت گزینه های خود را مرتب کنید تا بهترین مسیر را پیدا کنید.
برای شروع مشاوره شغلی خودجوش لیستی از تمام گزینه ها و همچنین توانایی‌های خود، اعم از فرصت های ملموس شغلی، تحصیلات یا مسیرهای شغلی و غیره تهیه کنید. هنگامی که همه چیز را نوشتید، می توانید آنچه را که دقیقاً درست نیست تجزیه و تحلیل کرده و اهداف خود را محدود کنید. همچنین می توانید گزینه های خود را از بهترین به بدترین رتبه بندی کنید و حتی برخی از آنها را که ممکن است مشابه باشد ترکیب کنید.

گام سوم؛ به دنبال همپوشانی باشید

شغل رویایی

آنچه که شما در آن مهارت دارید، آنچه که شرکت ها به آن نیاز دارند و آنچه شما دوست دارید انجام دهید ممکن است متفاوت باشند، اما تلاش برای یافتن همپوشانی بین این سه مورد مهم است. به این ترتیب می توانید مسیر شغلی بهینه خود را پیدا کنید. به جای اینکه به عنوان های شغلی نگاه کنید، علایق، سرگرمی ها و مهارت های خود را در نظر بگیرید و سپس نحوه ترکیب آن ها را بررسی کنید.

به گذشته رجوع کنید

در حالی که ترکیب علایق و توانایی‌هایتان را انجام می دهید، برای اطلاع از آینده خود، به تجربیات قبلی خود نگاه کنید. در شغل های قبلی از چه کاری لذت می بردید؟ چه چیزی را دوست نداشتید؟ دانستن ارزش ها، علاقه ها و مهارت های شما به شما کمک می کند بفهمید چه نوع شغلی را باید دنبال کنید. هوشیاری نسبت به این عوامل به این معنی است که می توانید به طور فعال به دنبال مشاغلی باشید که به استعدادهای خاص شما نیاز دارند.

گام چهارم: ارتباطاتتان را گسترش دهید و وارد شبکه‌های شغلی شوید!

خواه فعالانه در جستجوی شغل جدیدی بوده یا فقط سعی در درک راهی که باید طی کنید، شبکه های ارتباطی راهی عالی برای پیدا کردن موقعیت های شغلی خوب است. هرچه افراد بیشتری ملاقات کنید، بیشتر می توانید در مورد محیط کار، شرایط افراد و لذت بردن از کار اطلاعات مفیدی کسب کنید. اگر به دنبال آن شغل بعدی هستید، شبکه و بودن در جامعه کاری بسیار مهم است. بررسی ها نشان می دهد حدود 85٪ مشاغل از طریق شبکه پر می شوند! باورنکردنی است!

گام پنجم؛ از یک مشاور شغلی خوب کمک بگیرید!

آخرین گام های مشاوره شغلی می گوید: “هرگز ارزش و قدرت یک مربی خوب را دست کم نگیرید! جالب است بدانید که حدود 80٪ از مدیران عامل موفقیت خود را ناشی از همکاری با مشاوران خوب می دانند.”


نوشته مرتبط: مرکز مشاوره شغلی و تحصیلی در تهران


سخن پایانی

گام های مشاوره شغلی

می دانیم که پیدا کردن شغل رویایی شما آسان نیست و این مسیر می تواند ترسناک و ریسکی باشد. اما فقط این که دلهره آور است به این معنی نیست که ارزشش را ندارد! به این فکر کنید که در طول زندگی خود چه مقدار از وقت خود را در محل کار صرف خواهید کرد؛ نود هزار ساعت در سال برای یک فرد متوسط! شما می خواهید با پیگیری شغلی که باعث خوشحالی، همسویی با ارزش های شما، استفاده از استعدادها و موارد دیگر می شود، اطمینان حاصل کنید که از وقت خود به نفع خود و جامعه استفاده می کنید. شما قدرت رسیدن به آن جا را دارید و اکنون ابزار لازم برای شروع کار را هم دارید. همچنین می توانید از خدمات مرکز ما یا هر مرکز دیگری در راستای مشاوره شغلی خوب و مطلوب استفاده کنید؛ آماده‌اید؟!

امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.