چگونه با کودک درمورد مواد مخدر صحبت کنیم؟ | اعتیاد و کودکان

چگونه با کودک درمورد مواد مخدر صحبت کنیم؟ | اعتیاد و کودکان

اعتیاد و کودکان

اعتیاد و کودکان | آیا باید با کودکان درمورد مواد مخدر صحبت کرد؟

همانطور که از بچه‌های خود در برابر بیماری‌هایی مانند سرخک یا آنفولانزا محافظت می کنیم، باید از آن‌ها در برابر خطراتی مانند فشارهای روانی در مدرسه و اعتیاد و کودکان نیز مراقبت کنیم. مسئله اعتیاد و کودکان از آن جایی جدی‌تر می‌شود که بدانیم کودکان معمولا با پدر و مادرشان در این باره صحبت نمی‌کنند و پاسخ سوالاتشان را جای دیگری جست و جو می‌کنند. منابعی که معمولا غیر قابل اعتماد و خطرناک هستند! کودکانی که از آگاهی کافی نسبت به مواد مخدر و خطرات آن برخوردار نیستند بیشتر در معرض خطر رفتارهای غیر ایمن و نهایتا آزمایش و مصرف مواد مخدر قرار دارند.

نقش والدین بین اعتیاد و کودکان

والدینی که در مورد تأثیرات مصرف مواد مخدر آموزش دیده‌اند می‌توانند به فرزندان خود اطلاعات صحیح بدهند و باورهای غلط در این باره را برطرف کنند. فراموش نکنید شما الگوی فرزندان خود هستید و نظرات شما درباره الکل، دخانیات و مواد مخدر می تواند به شدت بر نحوه تفکر آن‌ها درباره این مسائل تأثیر بگذارد. بنابراین صحبت درباره مواد مخدر را بخشی از وظیفه‌تان در قبال سلامتی و ایمنی خانواده خود قرار دهید.

اعتیاد و کودکان

صحبت درمورد اعتیاد و کودکان | پیش دبستانی تا پایان ۷ سالگی

قبل از همه چیز باید این آمادگی را داشته باشید که در صورتی که صحبت از جانب کودک خردسالتان مطرح شد باید آرام باشید و واکنش تندی نشان ندهید. واکنش شما در سنین پایین به صحبت‌ها و سوالات کودک زمینه‌ساز اعتماد او و صحبت‌های جدی‌تر در آینده است!

در صورتی که می‌خواهید خودتان بحث را آغاز کنید باید در فرصت مناسب و در موقعیت این کار را انجام دهید. به عنوان مثال، هر زمان که به کودک خود داروی تب بر یا آنتی بیوتیک می‌دهید، می توانید در مورد چرایی و زمان تجویز این داروها بحث کنید. اگر شخصیتی را در یک فیلم سینمایی یا برنامه تلویزیوندر حال کشیدن سیگار دیدید  در مورد اسعتمال دخانیات، اعتیاد به نیکوتین و آنچه سیگار به سر فرد می‌آورد صحبت کنید. این گفت و گو می‌تواند به بحثی ساده اما کارا درباره سایر داروها و مواد مخدر و همچنین چگونگی آسیب رساندن و تاثیرات آن‌ها منجر شود. دقت کنید که همیشه در این گفت و گوها لحنتان را آرام و مهربان نگه دارید و از به کار بردن اصطلاحات تخصصی بپرهیزید.

اعتیاد و کودکان

سنین ۸ تا ۱۲ سالگی | اعتیاد و کودکان خرسال

وقتی بچه‌هایتان بزرگ‌تر می‌شوند، می‌توانید با پرسیدن نظرشان درباره مواد مخدر صحبت را آغاز کنید. در صورتی که واکنشتان به پاسخ‌ها واکنشی به دور از قضاوت و کنجکاوانه باشد می‌توانید مطمئن باشید که جواب‌های صادقانه‌ای از دلبندتان دریافت می‌کنید. فقطیادتان باشد که به کودک خود نشان دهید که در حال گوش دادن هستید و واقعاً به نگرانی‌ها و پرسش‌ها و پاسخ‌های او توجه می کنید.

بچه‌های این سن معمولاً هنوز هم مایلند با پدر و مادرشان در مورد این دسته از موضوعات صحبت کنند. اگر گفت و گو را از این سن شروع کنید می‌توانید دوستی‌تان را تا ۱۸ سالگی و پس از آن حفظ کنید و مطمئن باشید نوجوان پر هیجان و احتمالا عصبی شما در آینده هنوز هم به شما اعتماد خواهد داشت.

نکته مهم؛ عجله نکنید!

حتی اگر سوالات شما بلافاصله منجر به بحث و گفت و گو نشود، کودک را به فکر درمورد موضوع می‌اندازد. کافی‌ست به او نشان دهید که مایل هستید در مورد موضوع بحث کنید و نظرات او را بشنوید. در این صورت کودک شما تمایل بیشتری برای صحبت با شما در آینده و کمک گرفتن در مواقع سختی خواهد داشت.

سنین ۱۳ تا ۱۷ سالگی | اعتیاد و کودکان در سن بلوغ

بچه‌های این سن احتمالاً بچه‌های دیگری را که از الکل یا مواد مخدر استفاده می‌کنند می‌شناسند و دوستانی دارند که بدون گواهینامه رانندگی می‌کنند یا دست به کارهای خطرناک و غیرقانونی دیگر می‌زنند. هر چند فاصله در این سن بین نوجوان و والدین بیشتر از قبل است اما هنوز هم بسیاری از نوجوانان علاقه دارند که افکار یا نگرانی‌های خود را در این باره را با والدین بیان کنند. در این برهه نوجوان شما ممکن است سوالات خاص‌تری در مورد داروها از شما بپرسد. سوالاتی مانند تاثیرات داروهای خواب، فواید و مضرات موادی مانند گل و ماریجوانا و تاثیر مصرف الکل بر بدن. در این موقعیت از این مکالمات نه تنها برای درک افکار و احساسات کودک خود بلکه برای صحبت جدی در مورد خطرات رانندگی تحت تأثیر مواد مخدر یا الکل استفاده کنید. در مورد مسائل حقوقی مانند زمان زندان و جریمه ها و احتمال کشته شدن یا زخمی شدن شدید آن‌ها یا شخص دیگر صراحتا صحبت کنید.

اعتیاد و کودکان

اعتیاد و کودکان | چه طور از اثرات خانمان سوز مواد مخدر در امان بمانیم؟

هیچ والد، فرزند و خانواده‌ای در برابر اثرات مواد مخدر مصون نیست. هر بچه‌ای می‌تواند به دردسر بیفتد، حتی کسانی که تلاش کرده‌اند از آن اجتناب کنند و حتی وقتی راهنمایی‌های مناسب از طرف مدرسه یا والدینشان به آن‌ها داده شده است. با این حال، به هر دلیلی ممکن است کودکان از مواد مخدر استفاده کنند. بچه‌هایی که دوستانشان الکل و مواد مخدر مصرف می‌کنند شانس بیشتری برای مصرف مواد مخدر و گرفتار شدن در دام اعتیاد دارند.

چه باید کرد؟

  • شناختن دوستان فرزندتان و والدین آنها بسیار مهم است. درگیر زندگی فرزندان خود باشید. اگر مدرسه فرزند شما برنامه‌ای برای مبارزه با مواد مخدر انجام می‌دهد، با آن‌ها همکاری کنید. به احساسات بچه‌های خود توجه کنید و همیشه به آن‌ها بگویید که در دسترس آن‌ها هستید و می‌خواهید کمکشان کنید. نسبت به تغییرات روحی و خلقی دلبندتان حساس باشید.
  • به آن‌ها کمک کنید تا تحت تاثیر همسالان و بزرگ‌ترها قرار نگیرند و بیاموزند که چگونه نه بگویند. به آن‌ها در ساختن عبارات و پاسخ‌هایی برای نه گفتن یا بهانه آوردن کمک کنید.
  • یک محیط خانوادگی گرم برای کودکتان تدارک ببینید. به او اطمینان دهید که هر اتفاقی هم که بیوفتد کنار او هستید و او را قضاوت نمی‌کنید. اجازه دهید کودکان در محیطی صمیمی احساسات و نگرانی‌هایشان را ابراز کنند. هرگز آن‌ها را مجبور به صحبت کردن نکنید.
  • عزت نفس کودک را بالا ببرید. از موفقیت‌ها و توانایی‌های او تعریف کنید. استعدادهای او را مرتب گوشزد کنید و نشان دهید که همیشه به او افتخار می‌کنید.

اعتیاد و کودکان

هر یک از راهکارهای ذکر شده در این نوشته ممکن است به شما در صحبت درمورد اعتیاد با کودکتان کمک کند. اما هر کودک و نوجوانی احساسات و تجربیات منحصر به فرد خودش را دارد و در برخی از موارد کمک یک متخصص برای صحبت با کودک ضروری‌ست. اگر به دنبال یک مشاور خوب برای کمک درمورد بحث اعتیاد و کودکان هستید می‌توانید برای مشورت و کسب اطلاعات بیشتر درمورد مراکز مشاوره خوب نزدیک محل زندگی‌تان در شمال و شرق تهران با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید.

این مقاله می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد: ویژگی‌های یک مرکز مشاوره خوب

ما اینجا هستیم تا شما را به بهترین متخصصین چه در مرکز مشاوره ذهن آرا و چه در کلینیک‌های دیگر ارجاع دهیم.


برای رزرو وقت آنلاین اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.