7 ترفند زوج درمانی که باید بدانید!

هیچ رابطه ای سیر آرامی ندارد. در همه روابط تعارض و عواطف منفی وجود دارد. در نتیجه مشکلات در روابط صمیمی، بالاخره زمانی هر فردی را تحت تاثیر قرار می دهد. تضاد زیاد، خسته کننده است و باعث فرسودگی روانی و احساس تنهایی در زوجین می شود. رابطه زناشویی ناخوشایند و رنج آور با افزایش افسردگی، اضطراب و سوء مصرف مواد همبستگی مثبت دارد. زوج درمانی می تواند اثر بسیار مثبتی بر تداوم و مطلوب بودن رابطه زوجین داشته باشد.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن یک زوج درمانگر خوب به افراد درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می‌کند تا نسبت به رابطه خود بینش تازه ای پیدا کنند، تعارضات و مشکلات موجود را حل کنند و در نهایت رابطه خودشان را بهبود بخشند. برای بسیاری از زوج‌ها، رفتن به مشاوره و زوج‌ درمانی، ترس از مشاجره و درگیری را در حضور یک درمانگر ایجاد می‌کند که پس از آن باید داوری کند که چه کسی درست است و چه کسی اشتباه است. برای بسیاری از زوج ها، اگر درمانگر در آموزش ابزارهای جدید ارتباط و حل تعارض به آن ها مهارت نداشته باشد، ممکن است این تجربه ناخوشایندی برای آن ها باشد. زوج‌درمانگر علاوه بر آموزش نحوه افزایش رفتارهای رابطه مثبت در خانه، باید به آن‌ ها آموزش دهد و تمرین‌هایی را نشان دهد که به آن ها کمک می‌کند تا ارتباط مؤثرتری در خانه داشته باشند، به‌خصوص زمانی که در وسط یک درگیری هستند.

در این مطلب 7 تمرین زوج درمانی مطرح شده است که می‌توانید با همسرتان امتحان کنید تا هر گونه الگوهای ارتباطی ناسالم و درگیری‌هایی را که ممکن است در ازدواج شما ایجاد شده باشد، بهبود بخشید.

1. از تکنیک Mirroring استفاده کنید

تکنیک Mirroring به طرق مختلف از تجارت گرفته تا فروش و حل تعارض توصیف و استفاده شده است. هنگامی که در زمینه زوج درمانی استفاده می شود، برای کمک به زوج ها استفاده می شود تا از وارد شدن حالت تدافعی به یک درگیری جلوگیری کنند و به هر فرد اجازه می دهد احساس کند که شنیده می شود. همسری که ناراحت نیست از تکنیک آینه سازی استفاده می کند تا به همسرش اجازه دهد افکار و احساسات خود را در مورد یک موضوع بیان کند. سپس همسر آنچه را که از شریک زندگی خود شنیده بود، “آینه” می‌کرد و در صورتی که آن را درست متوجه نشد، توضیح می‌داد. مهم است که کلماتی را که همسرتان به طور کلمه به کلمه استفاده کرده است بازتاب دهید و از نقل و تفسیر یا اضافه کردن تفسیر یا نظرات خود اجتناب کنید. با این حال، یک اخطار برای استفاده از این تکنیک وجود دارد. اگر نتوانید این تکنیک را صادقانه از محل تفاهم اجرا کنید، طعنه آمیز یا حامی به نظر می رسد و هدف آن را شکست می دهد و درگیری را تشدید می کند.

2. هنگام بحث در مورد موضوعات دشوار از لمس فیزیکی پرورش دهنده استفاده کنید

مهم نیست که ازدواج شما چقدر سالم باشد یا مدت زمانی که با هم بوده اید، مطرح کردن موضوعات حساس با همسرتان دشوار است. مطرح کردن مسائل حساس و خطر طرد شدن، انتقاد یا قضاوت شدن توسط همسرتان به سطحی از آسیب پذیری نیاز دارد. بنابراین، بسیاری از زوج ها موضوعات مهم را زیر فرش جارو می کنند تا از هر گونه منفی بودن احتمالی جلوگیری کنند. چیزی که اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک شریک به اندازه کافی شهامت برای بحث در مورد یک موضوع دشوار با همسر خود به دست می آورد این است که آن را مطرح می کند در حالی که رویکردی محتاطانه دارد و برای هر گونه واکنش منفی احتمالی آماده می شود. این می تواند در نشانه های غیرکلامی مانند حالت های دفاعی، حالات تهاجمی صورت و لحن کلامی استدلالی ظاهر شود. این رویکرد به طور اجتناب ناپذیری منجر به یک پاسخ دفاعی از طرف هر کسی می شود. هنگامی که با یک موضوع دشوار به همسر خود نزدیک می شوید، مهم است که از لمس فیزیکی پرورش دهنده مانند گرفتن دست یا نگه داشتن در آغوش استفاده کنید. این عمل از بالا رفتن گاردهای دفاعی در هر دو جهت جلوگیری می کند و بهترین نتیجه ممکن را در مکالمات دشوار می دهد.

3. موضع همسرتان را در یک مشاجره به وضوح بیان کنید

جان گاتمن، محقق ازدواج، توصیه می‌کند که زوج‌ها باید قبل از تلاش برای حل تعارض، دیدگاه همسرشان را به وضوح بیان کنند، بدون توجه به اینکه آیا با مواضع یکدیگر موافق هستند یا خیر. بدون این که ابتدا این موضوع وجود داشته باشد، این خطر وجود دارد که درگیری دوباره با هر فردی که دیدگاه های خود را با تمام احتمال حل و فصل از دست داده استدلال می کند، شعله ور شود. شروع گفتگو با بیان اینکه فکر می‌کنید موقعیت شریک زندگی‌تان چیست و به دنبال شفاف‌سازی است، لحن شفافیت و درک لازم را برای زوجین برای حل تعارض ایجاد می‌کند. همچنین به جای دامن زدن به شعله های بحث، گفتگو را برای تبادل برابر باز می کند.

4. از تکنیک خلع سلاح استفاده کنید

نویسنده کتاب احساس خوب، دیوید برنز، تکنیک خلع سلاح را به عنوان یکی از پنج راز ارتباط موثر فهرست می کند. او تکنیک خلع سلاح را چنین تعریف می‌کند: «یافتن حقیقت در آنچه که طرف مقابل می‌گوید، حتی اگر آشکارا اشتباه، یا غیرمنطقی یا اغراق‌آمیز به نظر برسد». این می تواند یک راه بسیار قدرتمند و موثر برای نشان دادن قاطعانه در درگیری با همسرتان و جلوگیری از مشارکت در ارتباط نادرست، حالت تدافعی یا ابراز خشم باشد. هر دقیقه از زندگی خود را به حساب بیاورید! به خاطر داشته باشید که شما با همه چیزهایی که همسرتان می گوید موافق نیستید، بلکه بر روی یافتن حقیقت در گفته های او تمرکز می کنید، هرچند کوچک باشد. حتی ممکن است حقیقت این باشد که شما موافق باشید که اگر موقعیت را به همین شکل درک کنید، شما نیز آسیب دیده و عصبانی خواهید شد. استفاده از این تکنیک فوراً شریکتان را از نیاز او به استفاده از خشم برای دفاع از خود “خلع سلاح” می کند یا حمله به عقب. امکان کاهش تنش و ایجاد فرصت برای گفت و گو را فراهم می کند.

5. آنچه را که درست پیش می‌رود تکرار کنید و فضای بهبود را تصدیق کنید

آنچه روی آن تمرکز می کنیم رشد می کند و روابط نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر یک زن و شوهر همیشه بر مشکلاتی که پیش می‌آیند تمرکز کنند، بیشتر رابطه آن ها با مشکلات رو به رشد پر می‌شود. بله، طبیعتاً در هر ازدواجی مشکلاتی پیش خواهد آمد. با این حال، نشخوار فکری در مورد مشکلات می تواند باعث ایجاد حس ترس و ناامیدی شود که می تواند به مرور زمان یک رابطه را خراب کند. در سال 1986، دیوید کوپرایدر مفهوم تحقیق قدردانی را به جهانیان ارائه کرد که تغییر سازمانی را از رویکرد مبتنی بر کسری به رویکرد تغییر مثبت و مبتنی بر نقاط قوت تغییر داد. اجرای پرس و جو قدردانی در سازمان ها بر کشف و درک «آنچه هست» و تمرکز بر مثبت بودن تمرکز دارد. این رویکرد می تواند به طور مستقیم در ازدواج اعمال شود، زیرا زوج ها در تلاش برای تغییر و رشد با هم در جهت مثبت هستند. به کارگیری پرسش های قدردانی برای ازدواج سپس بر روی آنچه در رابطه آن ها درست پیش می رود و رویاهایی که می خواهند با هم انجام دهند متمرکز می شود و آنها را به سمت طراحی ایده آل سرنوشت خود با هم سوق می دهد. وقتی در مکالمه با همسرتان به کار می‌روید، تمرکز شما بر این است که شما دو نفر با هم موفق هستید، از چه جهاتی یک تیم عالی هستید و رویاهای مشترکی که هر دو دارید را تکرار کنید.

6. به دنبال درک کردن باشید، نه درک شدن

شناخت شریک زندگی خود بخش بسیار مهمی در ایجاد یک پیوند محبت آمیز و قابل اعتماد با یکدیگر است و رسیدن به آن زمان و تلاش زیادی را می طلبد. تلاش برای درک افکار، باورها و احساسات شریک زندگی خود، زمینه را برای کار تیمی در هنگام مواجهه با چالش های زندگی یا رابطه تعیین می کند. این ژست علاقه واقعی به درک شریک زندگی خود منجر به دو عنصر دیگر می شود که فروم در مورد آن نوشته است: مراقبت و احترام به همسرتان.

7. تایم اوت های مناسب بگیرید

زوج‌ها مفهوم این را می‌دانند که وقتی تنش‌ها زیاد است، از گفتن یا انجام کاری که از روی عصبانیت پشیمان می‌شوید، جلوگیری کنند. با این حال، آن ها اغلب در مورد چگونگی انجام این کار به درستی آموزش نمی بینند. گرفتن وقت استراحت، اگر به درستی انجام نشود، می تواند به عنوان یک سلاح یا راهی برای دستکاری همسرتان برای عقب نشینی یا کنترل اعمالش استفاده شود. اغلب به زوج‌ها آموزش داده می‌شود که کلمه یا عبارتی بسازند که به آن ها نشان می‌دهد که وقت خود را صرف کنند و سپس به گوشه‌های جداگانه خود بروند تا زمانی که خنک شوند. زمانی که این تکنیک موفقیت آمیز باشد بسیار نادر است و اغلب می تواند مشاجره را تشدید کند، به خصوص اگر احساس طرد شدن یا رها شدن را در رابطه ایجاد کند. دلیل این که این کار نمی کند این است که از یک راه حل منطقی و عقلانی برای یک موقعیت احساسی استفاده می کند. وقتی تنش بین شما و همسرتان زیاد است، معمولاً تمام عقل از پنجره بیرون می‌رود و وقتی بخش عاطفی مغز ما درگیر است، اعمال موقعیت‌های منطقی بسیار دشوار است. وقتی این احساسات شدید را تجربه می کنیم، مغز عاطفی وارد جنگ، فرار یا واکنش های انجمادی می شود. بنابراین، کلمه سیگنالی که شما و همسرتان انتخاب کرده اید در آن لحظات حتی ثبت نمی شود. از آنجایی که احساسات شدید تفکر منطقی ما را خاموش می کند، تنها راه برای برهم زدن آن استفاده از احساسات به همان اندازه شدید برای ایجاد تغییر در مغز عاطفی شماست. این به مغز منطقی شما یک لحظه می دهد تا کنترل را دوباره به دست بیاورد و دوباره کنترل را به دست بگیرد. به عنوان مثال، استفاده از احساسات به همان اندازه شدید طنز می تواند مغز را از عصبانیت یا حالت تدافعی دور کند. ایجاد یک کلمه علامتی که زمانی را یادآوری می‌کند که هر دو در بیرون از اتاق هتل با لباس زیرشان گیر افتاده‌اند، به‌اندازه کافی دردسرساز خواهد بود، برای مثال، برای مکث کردن بحث و علامت‌گذاری زمان خروج که بسیار مؤثرتر است.

زوج درمانی، راه چاره ای ست برای زوج هایی که نمی توانند تعارض ها و کشمکش های خود را به شیوه ای مصالحت آمیز حل کنند؛ همچنین برای افرادی که می خواهند کیفیت رابطه زناشویی خود را بهبود بخشند کاربرد دارد. مشارکت زوج ها برای روشن شدن منشا اختلافات و شفاف شدن موضوع در موفقیت درمانی حائز اهمیت است. در واقع بايد نگاهی واقع بينانه برای درك مشكل داشته باشید نه به قصد پيروز شدن بر طرف مقابل. اين شاخه از روان درمانی رابطه، به زوج هايی پيشنهاد می شود كه به دلیل عدم شناخت پیش از ازدواج و نداشتن انگیزه های ازدواج صحیح دچار سردی و عدم اعتماد در رابطه شده اند.

امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.