عشق اول فراموش می شود یا در ذهن می‌ماند؟

ما در زندگی با بسیاری از اولین‌ها تجربه ها مواجه می‌شویم، مانند داشتن اولین ماشین، نوشیدن اولین نوشیدنی و اولین روز در مدرسه. اولین ها برخی از به یاد ماندنی ترین لحظات زندگی هستند و بسته به موقعیت می توانند احساس خلسه یا احساس ویرانی را برای ما به ارمغان بیاورند. در هر صورت، چیزی که بیشتر مردم به خاطر دارند عشق اولشان است.
عشق همیشه خاص است، اما عشق اول شما را به گونه ای حرکت می دهد که ذاتا منحصر به فرد است. این شما را با احساساتی آشنا می کند که قبلا هرگز نداشته اید، چه خوب و چه بد، و با حس شگفتی، دسیسه و هیجان همراه است. حتی اگر اولین عشق شما دوام نیاورد، اما تا آخر عمر بخشی از شخصیت شما خواهد بود.

وقتی به عشق اول خود فکر می کنیم، ترکیبی از احساسات همه ما حس می کنیم که توضیح آن دشوار است. اما چرا، با وجود اینکه عشق اول ما ممکن است 5، 10، 15 یا حتی 50 یا بیشتر سال پیش اتفاق افتاده باشد، هنوز هم بسیاری از ما امروز به آن فکر می کنیم؟

در اینجا 10 ویژگی عشق اول را آورده ایم:

1. عشق اول شما قدرتمند است

اولین باری که عاشق می شوید عملا احساس می کنید زمین در حال شکستن است. ناگهان متوجه می شوید که برای شخص دیگری به گونه ای اهمیت می دهید که کاملاً امکان پذیر بودن آن را درک نکرده اید. با وجود اینکه ما از عشق آگاه هستیم، اولین باری که آن را به معنای عاشقانه تجربه می‌کنید، دنیایی از احتمال و هیجان را به همراه رگه‌ای از ترس باز می‌کند. این بر خلاف هر چیزی است که قبلاً احساس کرده اید، و باعث می شود شخص مرتبط با این کشف دائم در حافظه شما بماند.

2. اولین شکست قدرتمند است

تنها چیزی که با شدت عشق اول شما رقابت می کند، اولین شکست قلب شماست. اغلب، این احساسات با خاطرات یک فرد احاطه شده است. برای کسانی که تا آخر عمر با عشق اول خود باقی نماندند، پایان آن رابطه احتمالاً بسیار دردناک بود، صرف نظر از اینکه چه کسی پایان را آغاز کرد یا دوستانه بود.
سخت است که عشق اول خود را رها کنی، از آن احساسات اولیه که تقریباً جادویی بودند، دور شوی. میزان تلاش مورد نیاز و میزان درد احساس شده احتمالاً برای یک عمر با شما همراه خواهد بود.

3. عشق اول معصوم است

برای اکثر مردم، عشق اولشان معصوم است. این بدون دستکاری از طرف آنها بود و اغلب به صورت ارگانیک در طول زمان توسعه یافته است . این چیزی نبود که شما می خواستید انجامش دهید، فقط اتفاق افتاد. فقدان انگیزه یا قصد باعث می شود آن را خاص تر به نظر برساند.
پس از عشق اول، ما کاملاً آگاه هستیم که از هر رابطه بعدی چه نتیجه ای می خواهیم. ممکن است فشار بیشتری بر این روابط وارد کنیم زیرا تلاش می کنیم چیزی را پیدا کنیم که ما را به احساسات اولیه ای که بار اول احساس کردیم برگرداند. این می تواند باعث شود که ما به گونه ای متفاوت عمل کنیم، زیرا ما فعالانه آن نوع ارتباط را دوباره دنبال می کنیم.

عشق اول

4. اولین عشق شما با اولین های دیگر آمد

اولین عشق شما احتمالاً تنها اولین عشقی نبود که با شخصی که قلب شما را تسخیر کرد تجربه کردید. آنها ممکن است شما را تشویق کرده باشند که چیزهای جدید را امتحان کنید و چالش های جدید را انجام دهید و حداقل تا حدی مسئول رشد شخصی شما بوده اند. شما همچنین شاهد تغییراتی بودید که در آنها برانگیختید و دیدید که چگونه مردم می توانند به شکلی مثبت از یکدیگر حمایت کنند.

در برخی موارد، عشق اول شما ممکن است در اولین‌های فیزیکی مختلف و واکنش‌های احساسی و شیمیایی ناشی از آن‌ها نقش داشته باشد. چه اولین بوسه باشد و چه از دست دادن باکرگی، این اولین‌های فیزیکی نیز خاطراتی هستند که ما تمایل داریم در طول زندگی‌مان با خود داشته باشیم. حتی در مواردی که همه چیز ناشیانه یا ناراحت کننده بود، به بیشتر این خاطرات با سطحی از محبت نگاه می شود.

5.اولین بار که من تبدیل به ما می شود

اگرچه ممکن است قبلاً به عنوان بخشی از یک زوج شناخته شده باشید، اولین عشق شما اغلب اولین باری است که واقعاً احساس می کنید بخشی از یک «ما» یا «ما» هستید. این ممکن است نشان دهنده اولین باری باشد که شما بر اساس آنچه برای شما به عنوان یک زوج منطقی بود، به جای شما به عنوان یک فرد، تصمیم گرفتید. حتی ممکن است در هنگام مواجهه با تصمیمی، افکار، نظرات یا احساس طرف مقابل را بالاتر از آنچه که هستید در اولویت قرار داده باشید، و برخی از ترجیحات خود را به نفع دیگری کنار بگذارید.

6. عشق اول شما ممکن است با انتخاب به پایان نرسیده باشد

غیرمعمول نیست که عشق های اول بیشتر به خاطر شرایط از هم جدا شوند تا انتخاب ناب. به عنوان مثال، دو دانشجو که برای حضور در دانشگاه های مختلف آماده می شوند، ممکن است به جای تلاش برای ایجاد رابطه طولانی مدت، به یک رابطه پایان دهند. همین امر ممکن است هنگام ارائه یک فرصت شغلی که برای حرفه یک فرد مهم است نیز رخ دهد.

عشق های اول اغلب عشق های جوان هستند. در دوران جوانی ما همیشه بالاترین سطح کنترل را بر جایی که زندگی مان می برد نداریم. قبل از رسیدن به بزرگسالی، ما با فعالیت های خانواده خود گره خورده ایم، که ممکن است بر اساس تصمیمات والدینمان مجبور به نقل مکان شویم. فرصت‌های تحصیلی و گزینه‌های شغلی اولیه نیز ممکن است یک عامل باشند، زیرا ممکن است امکان فدا کردن آینده خود برای ماندن در کنار هم وجود نداشته باشد.

7. نشان دهنده جوانی شماست

با گذشت زمان، افکار عشق اول شما فقط به آنها اشاره نمی کند، بلکه به جایی که در آن مرحله از زندگی خود بوده اید اشاره دارد. ممکن است خاطرات دوران جوانی شما را زنده کند، دورانی که زمانی که در آینده از چشم یک بزرگسال به آن نگاه کنید، بسیار ساده تر به نظر می رسد. اشتیاق برای عشق اول ممکن است نشان دهنده اشتیاق برای بازگشت به آن زمان ساده تر باشد.

8. یاد آور دوران اوج و هیجان پذیر

همراه با نشان دادن دوران جوانی شما، عشق اول شما ممکن است شما را به یاد زمانی بیاندازد که احتمالات بی پایان به نظر می رسید و بسیاری از زندگی جدید و هیجان انگیز به نظر می رسید. فکر کردن به عشق اول شما ممکن است اتفاقات مختلفی را به ذهن متبادر کند، زیرا در نظر می‌گیرید که اگر در مراحل کلیدی زندگی خود انتخاب‌های متفاوتی می‌کردید، چه چیزی می‌شد.

9. عشق اول شما را تغییر داد

بخشی از چیزی که الهام بخش عشق اول است، تأثیر مثبتی است که بر یکدیگر دارید. عشق اول اغلب با دوره‌ای از رشد و پیشرفت شخصی، زمان تجربه‌های جدید و رویارویی با ترس‌های شما مشخص می‌شود. در نتیجه، این رابطه به شکل دادن به اینکه چه کسی هستید و چگونه در جهان پیش می‌روید کمک می‌کند، و ممکن است نشان دهنده اولین باری باشد که اجازه دادید نفوذ شخص دیگری چنین تأثیر مهمی بر شخصیت شما داشته باشد.

عشق اول

10.  فقط یک بار اتفاق می افتد

بزرگترین دلیلی که اولین عشق شما همیشه با شما خواهد بود این است که مهم نیست چه باشد، همیشه تنها عشق اول شماست. اولین مورد از هر رویدادی فقط یک بار در طول عمر می تواند اتفاق بیفتد و آن را در انحصار آن خاص می کند. مهم نیست که بعداً چه کسی را دوست دارید یا چگونه در طول زمان تغییر می کنید، عشق اول شما همیشه اولین عشق شما خواهد بود، تا پایان عمر.

حال اگر در عشق اول خود دچار شکست شدید

مهم نیست که چقدر زمان گذشته است یا از آن زمان چند رابطه داشته اید، فراموش کردن عشق اولتان سخت است. عاشق شدن با کسی برای اولین بار تجربه ای است که زندگی را تغییر می دهد. وقتی برای اولین بار است که احساس شدید نسبت به شخص دیگری دارید، داشتن تمام آن پایان می تواند واقعاً ویرانگر باشد. اگر به این فکر می کنید که چگونه می توانید بر عشق اول خود غلبه کنید – حتی سال ها بعد شما تنها نیستید.
به گفته کارشناسان روابط، دلایلی وجود دارد که عشق اول شما فراموش نشدنی است. به گفته دکتر هالی شیف، روانشناس PsyD، این نه تنها دنیایی از هیجان و امکان را برای شما باز می کند، بلکه می تواند احساس ترس را نیز ایجاد کند. شیف به باستل می‌گوید: «این تجربه برخلاف هر چیزی است که قبلاً احساس کرده‌اید، که باعث می‌شود فرد مرتبط با این کشف در حافظه شما ثابت بماند». مانند یک  پیوندهای شیمیایی.

اکسی توسین به عنوان “هورمون عشق” شناخته شده است. این به افراد کمک می‌کند تا به هم نزدیک‌تر شوند، این چیزی است که برخی از افراد را تک‌همسر نگه می‌دارد، می‌تواند بازدارندگی‌های شما را کاهش دهد، و می‌تواند به شما کمک کند بازتر و به دیگران اعتماد کنید. چیزهای ساده ای مانند در آغوش گرفتن، بوسیدن و در آغوش گرفتن می تواند شما را از نظر شیمیایی با شریک زندگی خود پیوند دهد.
عشق اول شما معمولاً با نقاط عطف جدید دیگری نیز همراه است، مانند اولین‌های رابطه – مانند یادگیری نحوه سازش کردن یا مبارزه منصفانه و یا عشق ورزیدن.

شیف می‌گوید: «شما این خاطرات را در طول زندگی‌تان با خود به همراه خواهید داشت، به‌خصوص که این شخص مسئول برخی از رشد شخصی شما بوده است». «عشق‌های اول معمولاً نشان‌دهنده دوران جوانی یا دوران جوان‌تر و ساده‌تر شما هستند، دورانی که بیشتر مردم با علاقه و اشتیاق به آن نگاه می‌کنند.»

وقتی برای اولین بار است که با کسی تجربه می‌کنید، فراموش کردن او سخت است. اما این تنها دلیلی نیست که چرا اینقدر سخت است که عشق اولتان را از ذهنتان بیرون کنید. به گفته کارشناسان، عشق اول شما در واقع بر مغز شما تأثیر می گذارد.

برای مغز شما به خاطر سپردن و جستجوی تجربیات لذت بخش است:

اگر دلیل عشق اول شما هنوز جایگاه ویژه ای در قلب شما دارد، می توانید از مغز خود برای آن تشکر کنید. به گفته دکتر رابین باکلی، مربی رفتار شناختی برای زوج ها، عشق اعتیاد آور است.

دکتر رابین باکلی، مربی رفتار شناختی زوج‌ها، به باستل می‌گوید: «برخی از همان انتقال‌دهنده‌های عصبی که در اعتیادهای دیگر ایجاد می‌شوند، هنگام عاشقی مانند اندورفین، دوپامین و سروتونین نیز فعال می‌شوند. مغز ما یاد می گیرد که این انتقال دهنده های عصبی را انتشار دهد یا یجاد کند.

این مواد شیمیایی “احساس خوب” می توانند باعث ایجاد سرخوشی و احساسات شدید لذت بخش شوند، به خصوص زمانی که با لمس فیزیکی ترکیب شوند. به گفته باکلی، زمانی که رابطه جنسی در میان باشد، آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی حتی بیشتر می شود. وقتی این را در سال‌های نوجوانی تجربه می‌کنید، مسیر پاداش مغز به گونه‌ای تنظیم می‌شود که نسبت به تجربیات لذت‌بخش و شدید مانند عاشق شدن و داشتن رابطه جنسی حساس باشد.

بسیاری از اوقات افراد برای اولین بار در نوجوانی عاشق شدن را تجربه می کنند. همانطور که جوزف بوردلون، تمرین‌کننده اصلی و صاحب مشاوره مسیحی آستین، به باستل می‌گوید، نوجوانی دوره‌ای است که در آن حافظه و قدرت پردازش ما در اوج است. از آنجایی که حافظه شما در این دوره بسیار قوی تر است، احتمالاً تجربه عاشق شدن را به وضوح به یاد خواهید آورد.

عشق اول

بوردلون می‌گوید: «نخستین عشق شما به سختی فراموش می‌شود، زیرا «اثری» در نواحی حسی مغز شما باقی می‌گذارد. “خاطرات در طول سال های نوجوانی شما ردپای هورمونی بر جای می گذارد، همزمان با تحولات عصبی شما که هویت شما را شکل می دهد.”

این ردپاها می توانند شدید باشند و ممکن است در هنگام تحریک یک خاطره احساسات قوی را برانگیزند. به همین دلیل است که شنیدن آهنگی که با آن رقصید یا دیدن عکسی از آنها در شبکه های اجتماعی می تواند شما را برگرداند و احساساتی شوید.
عشق اول شما بر روشی که به روابط آینده شما نزدیک می شوید تأثیر می گذارد
هنگامی که برای اولین بار چیزی بسیار خوب مانند عاشق شدن را تجربه کردید، احتمالاً بارها و بارها به دنبال آن احساس خواهید بود. این یکی از دلایل اصلی این است که چرا افراد مدت ها پس از پایان رابطه، اولین عشق خود را قطع می کنند.

به گفته باکلی، عشق اول شما ممکن است به “الگوی رفتاری برای روابط آینده” تبدیل شود. آنچه را که دوست دارید یاد می گیرید تا دوباره آن را پیدا کنید. و همچنین متوجه خواهید شد که چه چیزی را دوست ندارید تا بتوانید از آن اجتناب کنید.

باکلی می گوید: “عشق اول ما چارچوبی برای قضاوت در مورد روابط آینده می شود که رابطه را در حافظه ما زنده نگه می دارد، به راحتی قابل دسترسی است و فراموش نمی شود.” هنگامی که عشق اول خود را به عنوان مقایسه به یاد می آوریم، سپس برخی از شیمی عصبی مرتبط با آن را فعال می کنیم، که تنها تضمین می کند که احساسات مرتبط با حافظه فعال باقی بمانند.


مقاله مرتبط: عشق واقعی چیست؟


چگونه بر عشق اولی که از آن حرکت نکرده اید غلبه کنید

فقط به این دلیل که فراموش کردن عشق اول شما سخت است، به این معنی نیست که این عشق واقعی است که تا به حال خواهید داشت. اما باکلی می‌گوید که اگر حتی سال‌ها بعد حرکت کردن همچنان برای شما سخت است، چند کار کلیدی وجود دارد که می‌توانید برای غلبه بر آنها انجام دهید.

برای اولین بار، شما می توانید با ایجاد راهی برای رها کردن رابطه، یک خداحافظی رسمی ایجاد کنید. این می تواند به معنای نوشتن یک نامه خداحافظی برای خود باشد که برای شریک زندگی خود می فرستید، وسایل شخصی مرتبط با رابطه را در یک مراسم غیر رسمی بسوزانید، یا با دوستان دور هم جمع شوید تا درباره اولین تجربیات عشقی خود صحبت کنید – یا گریه کنید.

برقراری ارتباط با یک گروه پشتیبانی حتی ممکن است برخی از انتقال دهنده های عصبی را تحریک کند که به شما احساس خوبی می دهد. باکلی می‌گوید: «این افکار را کاهش می‌دهد که «تنها» هستیم و می‌تواند موقعیت‌های اجتماعی مثبتی را برای ما فراهم کند که خلأ ایجاد شده در رابطه را پر می‌کند.

همچنین مهم است که به آینده نگاه کنید. به عنوان مثال، سعی نکنید دوباره با عشق اول خود ارتباط برقرار کنید، به خصوص اگر واضح است که شما دو نفر در مکان های مختلفی در زندگی خود هستید. این احتمال وجود دارد که شما به فردی کاملاً متفاوت از فردی که اکنون هستند چسبیده اید.

در نهایت، کار کنید تا «مغز خود را برای زمان حال آماده کنید». اکنون به آنچه در زندگی شما خوب است فکر کنید. چه چیزی را تغییر داده اید؟ چگونه از نظر عاطفی، جسمی یا ذهنی قوی تر شده اید؟ برای حرکت رو به جلو، باید روی زمان حال متمرکز بمانید.

روانشناسان می گویند: «این جایی است که شما اکنون هستید. فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که در اینجا بمانید و به آینده خود بروید، نه اینکه به گذشته خود بازگردید. در حالی که ممکن است نتوانید عشق اول خود را فراموش کنید، با حمایت و تأمل می توانید بر آنها غلبه کنید.

3.8/5 - (13 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image