اختلال چندشخصیتی (اختلال هویت تجزیه ای)

اختلال چندشخصیتی/ اختلال هویت تجزیه ای (DID) چیست؟

اختلال هویت تجزیه ای (DID) یک اختلال روانشناختی است. افراد مبتلا به اختلال هویت تجزیه ای دو یا چند هویت مجزا دارند. این شخصیت ها در زمان های مختلف رفتار فرد را کنترل می کنند. هر هویتی تاریخچه شخصی، ویژگی ها، دوست داشتن ها و ناپسندهای خود را دارد. DID می تواند منجر به شکاف در حافظه و توهم شود.

اختلال هویت تجزیه ای در گذشته اختلال شخصیت چندگانه نامیده می شد.

DID یکی از اختلالات تجزیه ای است. این اختلالات بر توانایی فرد در ارتباط با واقعیت تأثیر می گذارد. سایر اختلالات تجزیه ای عبارتند از:

 • اختلال مسخ شخصیت یا غیرواقعی شدن، که باعث احساس جدایی از واقعیت و اعمال شما می شود.
 • فراموشی تجزیه ای، یا مشکلات به خاطر سپردن اطلاعات مربوط به خود.

اختلال هویت تجزیه ای چقدر رایج است؟

DID بسیار نادر است. این اختلال بین 0.01 تا 1 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است در هر سنی رخ دهد. زنان بیشتر از مردان به DID مبتلا می شوند.

علائم و علل هویت تجزیه ای یا اختلال چندشخصیتی

چه چیزی باعث اختلال هویت تجزیه ای (DID) می شود؟

DID معمولاً نتیجه آزار جنسی یا جسمی در دوران کودکی است. گاهی اوقات در واکنش به یک بلای طبیعی یا سایر رویدادهای آسیب زا مانند جنگ نیر ایجاد می شود. این اختلال راهی است برای فاصله گرفتن یا جدا کردن خود از تروما است.

علائم و نشانه های DID چیست؟

فرد مبتلا به DID دو یا چند هویت متمایز دارد. هویت “هسته” شخصیت معمول فرد است. «تغییرها» شخصیت های جایگزین فرد هستند. برخی از افراد مبتلا به DID تا 100 تغییر دارند.

دگرگون کننده ها بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. هویت ها ممکن است دارای جنسیت، قومیت، علایق و شیوه های تعامل با محیط مختلفی باشند.

سایر علائم و نشانه های رایج DID می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اضطراب
 • توهمات
 • افسردگی
 • سرگردانی
 • سوء مصرف مواد مخدر یا الکل
 • از دست دادن حافظه
 • افکار خودکشی یا خودآزاری

تشخیص اختلال هویت تجزیه ای

آیا تستی برای DID وجود دارد؟

هیچ تستی وجود ندارد که بتواند DID را تشخیص دهد. یک روانشناس یا روانپزشک علائم و سابقه سلامت شخصی شما را بررسی می کند. متخصصین ممکن است آزمایش هایی را برای رد علل فیزیکی زمینه ای علائم شما، مانند آسیب های سر یا تومورهای مغزی انجام دهند.

علائم DID اغلب در دوران کودکی، بین سنین 5 تا 10 سالگی ظاهر می شود. اما والدین، معلمان یا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است علائم را نبینند. DID ممکن است با سایر مشکلات رفتاری یا مشکلات رایج در کودکان، مانند اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) اشتباه گرفته شود. به همین دلیل، DID معمولاً تا بزرگسالی تشخیص داده نمی شود.

مدیریت و درمان اختلال هویت تجزیه ای

درمان اختلال هویت تجزیه ای (DID) چیست؟

برخی از داروها ممکن است به علائم خاصی از DID مانند افسردگی یا اضطراب کمک کنند. اما موثرترین درمان اختلال چندشخصیتی روان درمانی است. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با آموزش تخصصی در زمینه اختلالات سلامت روان، مانند روانشناس یا روانپزشک، می تواند شما را به سمت درمان مناسب راهنمایی کند. ممکن است از درمان فردی، گروهی یا خانوادگی بهره مند شوید.

درمان ها روی موارد زیر تمرکز دارد:

 • شناسایی و کار بر روی تروما یا سوء استفاده گذشته
 • مدیریت تغییرات رفتاری ناگهانی
 • ادغام هویت های جداگانه در یک هویت واحد

آیا هیپنوتیزم درمانی می تواند به DID کمک کند؟

برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است هیپنوتیزم درمانی را همراه با روان درمانی توصیه کنند. هیپنوتیزم درمانی نوعی مراقبه هدایت شده است. ممکن است به افراد در بازیابی خاطرات سرکوب شده کمک کند.

پیشگری از اختلال هویت تجزیه ای

آیا می توان از اختلال هویت تجزیه ای (DID) پیشگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از DID وجود ندارد. اما شناسایی علائم در اوایل زندگی و جستجوی درمان می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند. والدین، مراقبان و معلمان باید مراقب علائم در کودکان خردسال باشند. درمان بلافاصله پس از اپیزودهای سوء استفاده یا تروما ممکن است از پیشرفت DID جلوگیری کند.

درمان همچنین می تواند به شناسایی محرک هایی که باعث تغییر شخصیت یا هویت می شوند کمک کند. محرک های رایج عبارتند از استرس یا سوء مصرف مواد. مدیریت استرس و اجتناب از مواد مخدر و الکل ممکن است به کاهش دفعات تغییرات مختلف در کنترل رفتار شما کمک کند.

چشم اندازیا پیش آگهی اختلال چندشخصیتی

آیا اختلال هویت تجزیه ای (DID) از بین خواهد رفت؟

هیچ درمانی برای DID وجود ندارد. اکثر افراد تا آخر عمر این اختلال را مدیریت خواهند کرد. اما ترکیبی از درمان ها می تواند به کاهش علائم کمک کند. می توانید یاد بگیرید که کنترل بیشتری بر رفتار خود داشته باشید. با گذشت زمان، می توانید در محل کار، خانه یا جامعه خود بهتر عمل کنید.

زندگی با اختلال هویت تجزیه ای

یک سیستم پشتیبانی قوی می تواند زندگی با DID را قابل مدیریت تر کند. اطمینان حاصل کنید که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، اعضای خانواده و دوستانی دارید که وضعیت شما را می دانند و درک می کنند. صریح و صادقانه با افراد موجود در سیستم پشتیبانی خود ارتباط برقرار کنید و از درخواست کمک نترسید.

اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده DID داشته باشد، چگونه می توانم کمک کنم؟

داشتن یکی از عزیزان مبتلا به DID می تواند گیج کننده و طاقت فرسا باشد. ممکن است ندانید که چگونه به تغییرات یا رفتارهای مختلف آنها پاسخ دهید. شما می توانید از طریق آشنایی با DID و علائم آن و پیشنهاد شرکت در جلسات مشاوره رواندرمانی یا گروه های حمایتی با عزیزانتان، زمانی که تغییرات رفتاری ناگهانی رخ می دهد، آرام و حمایت کننده باشید.

چه زمانی باید با روانپزشک خود در مورد DID تماس بگیرم؟

اگر شما یا شخصی که می شناسید مبتلا به DID است و هر یک از علائم زیر را نشان می دهد، فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • خودآزاری
 • افکار خودکشی
 • رفتار خشونت آمیز

یادداشتی از کلینیک ذهن آرا

اختلال هویت تجزیه ای (DID) یک مشکل روانشناختی است. فردی با DID دارای شخصیت های متعدد و متمایز است. هویت های مختلف رفتار فرد را در زمان های مختلف کنترل می کنند. این وضعیت می تواند باعث از دست دادن حافظه، هذیان یا افسردگی شود. DID معمولاً در اثر ترومای گذشته ایجاد می شود. درمان می تواند به افراد کمک کند رفتارهای خود را مدیریت کنند و دفعات «تغییر هویت» را کاهش دهند. داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی برای هر کسی که DID دارد مهم است. روانشناس یا روانپزشک، اعضای خانواده و دوستان می توانند به افراد در مدیریت DID کمک کنند.

منابع: 

 • American Association for Marriage and Family Therapy. Dissociative Identity Disorder. (https://www.aamft.org/Consumer_Updates/Dissociative_Identity_Disorder.aspx) Accessed 6/3/2021.
 • Child Mind Institute. The Most Common Misdiagnoses in Children. (https://childmind.org/article/the-most-common-misdiagnoses-in-children/) Accessed 6/3/2021.
 • Gillig PM. Dissociative Identity Disorder. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2719457/) Psychiatry. March 2009;6:24-29. Accessed 6/3/2021.
 • National Alliance on Mental Illness. Dissociative Disorders. (https://www.nami.org/About-Mental-Illness/Mental-Health-Conditions/Dissociative-Disorders) Accessed 6/3/2021.
 • National Alliance on Mental Illness. DID Factsheet. (http://namimi.org/mental-illness/dissociative-disorder/didfactsheet) Accessed 6/3/2021.
امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.