درمان اختلال فوت فتیش

درمان اختلال فوت فتیش

چه زمانی فردی اختلال فوت فتیش دارد و چطور درمان خواهد شد؟

فتیش، که در لغت به معنای جاذبه ی وسواسی است، تمایل جنسی بیش از اندازه ی فرد به فعالیت جنسی خاصی است. در این مقاله به نوع خاصی از فتیش ها به نام فوت فتیش پرداخته ایم که در این فتیش، فرد علاقه ی بسیار زیادی به پای جنس مخالف دارد و از نظر جنسی، با پا و چیزهای وابسته به آن مثل جوراب و کفش تحریک می شود.

فوت فتیش، به پای جنس مخالف تمایل دارد. به بیان دیگر، پا، انگشتان پا و قوزک پا فرد فوت فتیش را تحریک می کند. البته میزان فوت فتیش از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد فقط با نگاه کردن به پا تحریک شده، برخی دیگر با لاک زدن به پا یا جواهرات به پا داشتن تحریک می شوند و غیره.

تمایل جنسی به پا، اگر در حد معقول و قابل کنترل باشد از نظر روانشناسی مشکلی ندارد اما اگر این تمایل بیش از حد شود، به عنوان اختلال فوت فتیش شناخته می شود که نیاز به مشاوره و درمان دارد.

فوت فتیش تا چه حد رایج است؟

در بین فتیش های مختلف، فوت فتیش بیشتر از همه شناخته شده است که خود همین، نشانگر رایج بودن و مورد توجه بودن آن است. مطالعه ای که در همین راستا انجام شد، نشان داد که حدود نیمی از افراد مورد بررسی، به نوعی درگیر فتیش های مختلف بوده اند که در بین آنها، فوت فتیش و پدوفیلیا شایع ترین آن ها بوده اند.

چرا پا برای فوت فتیش ها جذاب است؟

همانند نحوه ی پوشش، سبک موسیقی و دیگر چیزهای سلیقه ای، تمایلات جنسی نیز در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است چیزی که برای شما تحریک کننده است برای دیگری کاملا عادی باشد یا چیزی که برای فرد دیگری موجب تحریک جنسی می شود، حتی برای شما آزاردهنده باشد.

هنوز دلیل قطعی و ثابت شده ای برای این پرسش وجود ندارد اما برخی از نظریه ها مطرح هستند که به نوعی توضیح می دهند که چرا پا برای این افراد جذاب است.

درمان اختلال فوت فتیش

بیولوژی

پای انسان، انتهای سیستم عصبی است و انتهای سیستم عصبی، حساس تر بوده و راحت تر و بیشتر تحریک حسی می شود. قلقلک دادن، مالیدن یا ماساژ دادن در قسمت پا بیشتر احساس می شود.

جنبه تحقیر

یکی از جنبه های روانشناسی فوت فتیش، تحقیر است. معمولا پا به عنوان یک عضو حقیر تصور می شود. شاید به خاطر این که در پایین ترین بخش بدن قرار دارد.

این نظریه این طور استنباط می کند که افرادی که به فوت فتیش علاقه مند هستند، دوست دارد در رابطه خودشان را پایین تر از طرف مقابل احساس کنند. آن ها دوست دارند که پای فرد رویشان قرار بگیرد تا احساس اختلاف قدرت را به آن ها القا کند.

جنبه سلطه

سلطه و تحقیر، یک مبحث گسترده در حوزه روابط زناشویی است که پاها فقط بخشی از این ساختار هستند. اگر همسر شما فوت فتیش است، احتمالا تمایل دارند که با آن ها از بالا به پایین رفتار کنید. این موضوع که شما بر آن ها تسلط داشته باشید برای آن ها جذاب است.

اگر شما فوت فتیش هستید احتمالا دوست دارید که با پاهای همسر خود بازی کنید، آن ها را ستایش کنید و خود را در مقابل او کوچک کنید. شاید همسرتان را ترغیب کنید که پایشان را روی بدن شما قرار دهد یا به نوعی موقعیت و پوزیشن خود را تحقیر آمیز کنید.

چطور به درخواست فوت فتیش همسرمان پاسخ بدهیم

تمایلات جنسی می توانند بسیار گسترده باشند و لزوما تمایل جنسی متفاوت، نشانگر وجود مشکل در فرد نیست. پس اگر همسرتان از شما می خواهد که رابطه ی فوت فتیش برقرار کنید، بهتر است با آرامش برخورد کرده و نکات زیر را انجام دهید.

گوش دهید و سوال کنید

معمولا افراد در مقابل درخواست رابطه به صورت فوت فتیش واکنش مثبتی نشان نمی دهند. همسر شما هم اگر این موضوع را با شما مطرح کرد، این را به عنوان یک نکته مثبت برداشت کنید و از اینکه تمایلات جنسی خودش را با شما مطرح می کند و پنهان کاری هم ندارد خوشحال باشد.

شاید همسر شما از پاهای شما تعریف کند، یا بگوید که از یک کفش شما خیلی خوشش می آید. ممکن است این علاقه را با پیشنهاد یک ماساژ پا به شما ابراز کند یا در هنگام رابطه جنسی، بخواهد پاهای شما را ببوسد.

تمایلات هر شخص متفاوت است. پس بهتر است به دقت به تمایلات همسرتان در این زمینه گوش داده و سوالات زیر را از او بپرسید.

 • از چه بخش این کار بیشتر لذت می بری؟
 • آیا می خواهی که من نیز کار مشابهی را برای جبران انجام دهم؟
 • از کجا باید شروع کنیم؟
 • این کار مقدمه رابطه جنسی است یا هدف نهایی؟

تصمیم بگیرید

نیازی نیست که در لحظه پاسخ دهید. از همسرتان زمان بخواهید که فکر کرده و به درخواست او جواب دهید. اگر این کار برای شما قابل تحمل نیست، به او بگویید. این برای هردوی شما بهتر است.

اوضاع را کنترل کنید

به خاطر داشته باشید که فوت فتیش، در حد یک تمایل و یک مقدمه برای رابطه جنسی باشد و جایگزین آن نشود. اگر همسر شما بیش از حد به این کار علاقه دارد ممکن است دچار اختلال فوت فتیش شده باشد و بهتر است به سراغ درمان اختلال فوت فتیش بروید.

اختلال فوت فتیش

همانطور که توضیح دادیم، اگر تمایل فرد از حدی بیشتر باشد و به صورت وسواسی و غیرقابل کنترل پیش برود، فوت فتیش به عنوان اختلال تشخیص داده خواهد شد. افراد عادی ممکن است از در زمان های خاصی برای پاها تحریک شوند اما شخصی که دچار اختلال فوت فتیش است منحصرا بر پاها متمرکز است. در موارد شدیدتر، فرد تنها با پا می تواند به ارگاسم برسد یا بدون آن حتی نتواند تحریک شود.

علائم اختلال فوت فتیش

علائم ذکر شده در زیر باید به مدت حداقل شش ماه در فرد دیده شود تا بتوان آن را اختلال تشخیص داد.

 • خیالپردازی، میل یا رفتارهای شدید و عودکننده جنسی
 • اخلال در عملکرد اجتماعی، شغلی، تحصیلی یا شخصی
 • تبدیل شدن پا به عضو اصلی و جدا نشدنی رابطه جنسی

فرد مبتلا به فوت فتیش حتی ممکن است شرایط خاصی را برای خودش برگزیند. مثلا برای ارضای این حس خود، ممکن است به طور داوطلبانه یا به عنوان شغل، در کفش فروشی مشغول به کار شود.

درمان فوت فتیش

فوت فتیش یا به طور کلی همه انواع فتیش ها، تنها زمانی نیاز به درمان دارند که باعث ناراحتی یا ایجاد اختلال در زندگی روزمره فرد شوند. فتیش معمولا دوره ی پیوسته و طولانی مدتی دارد که با فراز و فرود در تمایلات فرد همراه است به همین علت، درمان فتیش ها هم باید به صورت طولانی مدت و ماندگار صورت بگیرد. همچنین در طول درمان، استفاده از مشاور خانواده می تواند اطرافیان فرد را کمک کند تا با این شرایط کنار بیایند.

روش های درمانی استفاده شده برای درمان فوت فتیش عبارت اند از:

 • روانکاوی سنتی
 • درمان شناختی رفتاری CBT
 • هیپنوتیزم
 • درمان دارویی
 • مشاوره جنسی

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که در این بین، استفاده از درمان شناختی رفتاری، بهترین تاثیر را روی افراد مبتلا به اختلال فتیشیسم دارد. یکی از بهترین درمان ها، شرطی سازی آزارنده است که در آن درمانگر، از محرک های منفی برای کاهش یا از بین بردن این رفتار استفاده می کند.

درصورت نیاز می توانید از مشاوره های حضوری یا تلفنی کلینیک روانشناسی ذهن آرا، در حوزه درمان اختلال فوت فتیش استفاده کنید و از تجربه بهترین روانشناسان و درمانگران تهران برای بهبود وضعیت خود یا اطرافیانتان بهره مند شوید.

تماس با کلینیک روانشناسی ذهن آرا

برای درمان اختلال فوت فتیش با متخصصین مشاوره جنسی و درمان اختلالات جنسی ذهن آرا به منظور مشاوره تخصصی در حوزه فتیش ها و درمان اختلافات جنسی تماس بگیرید.

4/5 - (21 امتیاز)
7 نظرات
 1. سارا می گوید

  سلام من متوجه سدم پارتنرم این اختلال رو داره. رابطه جنسی ما انجام میشه اما آخرش باید پای من رو بگیره و ببوسه تا ارضا شه، البته اوایل بدون اینکار بود کم کم بهم نشون داد. جالب اینه که اصصصصلا راجع بهش باهام حرف نزده و نمیزنه. من چندباری هم دیدم به پای بقیه نگاه کرده ناخوداگاه و واقعا عصبی میشم. نمیدونم باید چیکار کنم چون قصد ازدواج داریم و نمیدونم چطور باید بهش بگم اصلا موضوع اینکه این اختلاله هررچند کم و باید درمان شه!

 2. فرید می گوید

  من سوال اصلیم اینه که من دوست دارم به خانم ها سواری بدم. به هیچ عنوان برده نیستم یا فیتیش ندارم. خوشمم نمیاد تحقیر بشه. خوشمم نمیاد این رابطه هر روز باشع. تفننی به صورت مای دو – سه بار. از دید یک تفریح نگاه می کنم. حتی از طرفی خوشم میاد از پسرا هم سواری بگیرم. حالا یا قلمدوش سواری یا به صورت چهار دست و پا. در کل از دید یک تفریح و سرگرمی نگاه می کنم نه تحقیر شدن خودم یا طرف مقابل. این واقعا کجاش اشکال داره؟

 3. Help me می گوید

  سلام خدمت دکتر عزیز
  من به پای خانوما علاقه دارم ولی نه هر پایی پاهایی ک واقعا خوشکل باشه . و اینکه اطلاعاتی درباره فوت فتیش نوشته اصلا شاید فقط ۱۰٪ با من یکی باشه و پای اون شخص فقط توجهمو جلب میکنه .
  و
  جوری نیست ک با دیدن پا یا لمس کردن ارضا بشم یا فقط به پا علاقه داشت باشم یا اینکه موضوع علاقه داشتن به پا زندگیمو مختل کرده باشه و به رابطه جنسی و … حس نداشت باشم نیست

  ولی مشکل من اینجاس ک وقتی این موضوع به نامزدم گفتم بهم گفت که تا وقتی ک این موضوع درمان نکنم رابطمون منتفی

  ولی من فکر نمیکنم ک فوت فتیش باشم فقط علاقه دارم

  و اینکه هیچ کسی جز نامزدم نمیدونه این موضوع و نمیخوام خانوادم متوجه بشن
  امکان داره به صورت چت بهم مشاوره بدید
  ممنون میشم راهنماییم کنید 🙂🌹

 4. کمک می گوید

  به نظر من پاتو در اختیارش بزار کامل و راحت باهاش درباره این موضوع صحبت کن تا به دیگران نگاه نکنه و هر کار می خواد با پای خودت بکنه

 5. مهدی می گوید

  درود بر شما، مقاله ی خوبی بود اما تا فوت فتیش نداشته باشی نمیتونی در موردش نظربدی، تمام مشاوره ها هم بی فایده اند و موقتی، فقط با دارو میتونی خودتو گول بزنی، من روانشناس رفتم، دارو درمانی هم کردم، اما بعد مدتی دوباره برگشت کرد،
  اگرچه من کاملا راضی هستم چون همسرم به صورت معجزه آسایی دوست داره این کارم رو، البته این رو هم بگم من فتیش رو به عنوان مکمل سکس میدونم، ولی درد بچه هایی که در حسراند رو 35 سال توی این کشور بی فرهنگ کشیدم، خانمها لطفا اجازه بدید همسر یا دوست تون برای این رابطه پیش شما احیاس امنیت کنه، باورکنید اگر بهش اجازه بدید، زندگیشو نجات دادین، اصلا پیشنهاد میکنم خودتون رو به خواب بزنید و بذارید کارش رو بکنه، بخدا این بهتره تا هزار جور داروی شیمیایی روان گردان، کم کم براس عادی میشه، بذارید زمان حل کته، در دسترس باشید برای جفت تون

 6. محمدرضا می گوید

  با سلام من یه قوت فتیش هستم.بنظرم خانمها خیلی رو این موضوع حساس نباشن اگه طرف مقابلشون همچین حسی داره.برای امثال ما علاوه برسایراندام ها پاها هم جاذبه فوق العاده جنسی دارن و دلمون میخواد علاوه بر اون چیزایی که بقیه دوس دارن پاها رو هم ببوسیم یا به نحو دیگه ای ازش لذت ببریم.

 7. علی می گوید

  چطوری بدون مراحعه با پزشک درمانش کنم

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.