مشاوره کودک | مرکز روانشناسی کودکان

مرکز مشاوره کودکان

مرکز مشاوره تخصصی و روانشناسی کودک ذهن آرا

از اصلی ترین دغدغه های والدین تربیت فرزندانشان و لزوم مشاوره رفتاری کودکان است. امروزه برای پدرها  و مادرها این نکته کاملا طبیعی است که در رابطه با روش های تربیت کودک همه چیز را کامل نمی دانند و لازم است از کسی که در این زمینه تخصص و مهارت کافی را دارد مانند روانشناسان کودک، مشورت بگیرند.

برخی والدین به دلیل کمبود وقت و یا مشکلات و دغدغه ها و مشکلاتی که ناگهانی با فرزندشان پیش می آید، به جای مراجعه حضوری از مشاوره تلفنی کودک استفاده می کنند.

چه زمانی به مشاوره کودک نیاز داریم؟

دوران کودکی از دوران مهم و تعیین کننده در آینده و زندگی کودک است. متاسفانه برخی والدین با بی توجهی به این دوره مهم و شیوه های نادرست تربیتی صدمات غیر قابل جبرانی به آینده کودک وارد می کنند.

رفتار های کودکانه ای مانند جیغ زدن و گریه کردن، لجبازی و… عکس العمل های مناسبی دارند که والدین باید از طریق مشاوره کودک و آموزش والدین به این مهارت ها دست یابند.

 والدین همواره تلاش می کنند که شرایطی را فراهم کنند که کودکانی موفق و سازنده را به جامعه تحویل دهند، از این رو راهکار هایی را به فرزندشان ارائه می کنند که برای رسیدن آن ها به این اهداف یاری شان دهد.

پدران و مادران با شرکت در جلسات مشاوره به این نتیجه می رسند که موفقیت را نمی توان به کودک دیکته کرد، بلکه کودکان برای موفق شدن به تقابل سازنده  با مشکل ها نیاز دارند.

 • زورگویی کودک در خانواده، مهد کودک و یا مدرسه
 • لجبازی
 • کم خوابی یا پرخوابی
 • تغذیه کودک
 • مهارت های کلامی و غیر کلامی کودک
 • روند رشد جسمی و عقلی کودک
 • ترس ها و استرس ها درکودک
 • بیش فعالی
 • عدم تمرکز کودک
 • کمرویی و خجالتی بودن
 • و…

ویژگی های یک مشاور کودک خوب

مشاور در اولین مرحله پدر و مادر را با خود همراه می کند. به آن ها این اطمینان را می دهد که درصورت همکاری از طرف آن ها و ادامه دادن روند مشاوره کودک به طور مرتب و انجام تمامی توصیه ها و راهکار ها، به نتیجه مطلوب خواهند رسید.

مشاور کودک باید با در نظرگرفتن سن و جنس کودک و یا در صورت داشتن مشکلات جسمی و یا روانی روند درمان را منحصرا برای کودک تعیین کند.

روابط بین پدر و مادر توسط یک مشاور حرفه ای مورد بررسی قرار می گیرد، اعتراض ها و مشکلات هر یک جداگانه بررسی شده و یادداشت می شود.

یک مشاور با تجربه مشکل کودک را ریشه یابی می کند. این نکته را در می یابد که والدین زمینه رفتارهای نادرست کودک را فراهم می کنند یا خود کودک به خودی خود این خصلت را دارا می باشد، که برای هر کدام روش های مختلفی در جهت درمان وجود دارد.

مشاوری که مهارت های لازم برای صمیمی شدن با کودک را دارا است، بر تمام امور او مسلط است و می تواند با آموزش دادن تکنیک های حرفه ای به والدین، برخی رفتارها را به طور تدریجی در کودک شکل دهد و یا از بین ببرد.

مشاوره کودک می تواند:

مشاور کودک قادر است، آگاهی لازم را در رابطه با روش های مناسب تربیتی، عکس العمل های مناسب با مشکلات کودکان، اطلاعات ضروری درباره نیازهای رشدی کودک را در اختیار پدر و مادر قرار دهد.

والدین با اطلاعاتی که از روان شناس کودک می گیرند، بهترین برخورد را در مقابل فرزند خود خواهند داشت، نحوه برخورد والدین با فرزندشان می تواند علاوه براصلاح رفتارهای نادرست در کودک، از شکل گیری رفتارهای نادرست در مراحل بعدی زندگی کودک جلوگیری کند.

مشاور کودک خوب می تواند، توصیه های لازم را در رابطه با ایجاد بهترین شرایط محیطی و بهترین روش های تربیتی و آموزشی، مناسب ترین روش های مشاوره با کودک در رده های سنی مختلف به والدین ارائه دهد.

مشاوره کودک در چه زمینه هایی موثر است

برای اینکه بدانیم چه وقت به مشاور کودک مراجعه کنیم و یا چه چیزهایی در کودک طبیعی است و نیاز به مشاوره ندارد و چه چیزهایی باید به سرعت درمان شود، باید بدانیم که معمولا مشاوره کودک در چه زمینه هایی انجام می شود.

افسردگی های بلند مدت در کودک

اگر کودک شما مدت طولانی است که نسبت به اتفاقات خوشحال کننده عکس العمل نشان نمی دهد و به وجد نمی آید، تلاش های شما برای شاد کردنش جواب نمی دهد. اگر اتفاقات کوچک باعث می شود گریه اش بگیرد و نمی تواند جلوی گریه کردن خود را بگیرد. در این موارد لازم است حتما فرزند خود را نزد یک مشاور کودک با تجربه ببرید.

افت تمرکز و توجه در کودک

اگر فرزند شما نمی تواند بر کارهایی که براو محول کرده اید تمرکز کافی داشته باشد و در نهایت آن ها را به اتمام نمی رساند.اگر بر اثر بی توجهی صدای شما را نمی شنود. اگر در بازار مدت ها  به ویترین مغازه ها خیره می شود و از شما دور می ماند، اگر به هنگام انجام تکالیفش مدت ها به سقف خیره می شود و تمرکز کافی برای درس خواندن ندارد و …

فرزندتان را به دلیل مشکل و اختلال در تمرکز حتما نزد مشاور روانشناسی کودک خوب ببرید.

گوشه گیری در کودک

اگر فرزند شما جدیدا تمایلی به بازی با دوستانش و یا حضور در مهمانی ها ندارد، باید حتما به یک روان درمانگر مراجعه کنید، زیرا این علائم در کودکان به شدت غیر طبیعی است و باید درمان شود.

علائم دیگر

 • احساس نگرانی و استرس های مداوم در کودک
 • اضطراب جدایی از مادر
 • زندگی در رویاهای گذشته
 • تغییراتی در عادت هایی مانند خوابیدن و خوردن و…
 • احساس عصبانیت خیلی زیاد
 • احساس گناه نسبت به دیگران

جزئیات مشاوره کودک در مرکز مشاوره ذهن آرا

پدرها و مادرها معمولا اگر با مشکلی غیرمعمول از طرف بچه های خود رو به رو شوند، با هیجان و و نگرانی های خیلی زیادی با مراکز مشاوره کودک تماس می گیرند و خواستار راه حل های مناسب اند. در آن لحظه رسیدن والدین به آرامش در اولویت قرار دارد، بنابراین مشاورهای کودک در ابتدای کار از روش هایی برای آرام کردن والدین استفاده می کنند تا ناخواسته آسیبی به فرزندشان وارد نکنند، به این صورت که مشاور کودک:

 • پدرومادر را درک کرده و با آن ها همدردی می کند.
 • می داند که رفتار کودک ناشی از مشکلی است که دارد، پس با او نیز همدردی کرده و دلسوزانه به او کمک می کند.
 • مرحله بعدی آن است که رفتارهای خوب والدین را برایشان برجسته می کند.
 • در این مرحله روانشناس مجرب با حسی که به پدر و مادر می دهد نوعی اعتماد در آن ها ایجاد کرده که بتواند روند حل مشکلات را به خوبی طی کند.

تماس با مرکز مشاوره ذهن آرا

مشاوره کودک تخصصی در حوزه اختلالات روانشناسی و اضطرابی کودکان

 

امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image