قرص سرترالین، موارد مصرف سرترالین و عوارض آن

امروزه قرص سرترالین داروی پر مصرفی است که برای درمان افسردگی تجویز می شود.  یکی از را‌ه‌های درمان بیماری‌های روانی و اختلالات، درمان دارویی است و نکته مهم این است که این دارو ها چگونه و چه میزان مصرف شوند. مصرف دارو های روانی، خارج از دستور پزشک می تواند به شدت آسیب زا باشد.

سرترالین چیست؟

سرترالین از جمله داروهای معروف و پرکاربرد این روزها برای درمان افسردگی است که بسیاری از افراد تحت درمان با آن هستند. قرص سرترالین باعث افزایش روحیه افراد، کیفیت خواب، افزایش اشتها و سطح انرژی می‌شود و همچنین ممکن است به بازیابی علاقه به زندگی روزمره کمک کند. به همین منظور گاهی به عنوان قرص خواب نیز تجویز می شود. قرص سرترالین ممکن است باعث کاهش ترس، اضطراب و افکار ناخواسته هم شود. این دارو همچنین وسواس و اجبار برای انجام کارهای تکراری را (مانند وسواس در شست و شوی دست، وسواس شمارش و بررسی کردن) که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کند، کاهش می‌دهد. قرص خوراکی سرترالین یک داروی تجویزی است که با نام تجاری داروی Zoloft در دسترس است. همچنین به عنوان یک داروی ژنریک موجود است. داروهای ژنریک معمولاً هزینه کمتری دارند. در برخی موارد، آن ها ممکن است در هر قوت یا شکلی به عنوان نسخه نام تجاری موجود نباشند. این دارو به صورت محلول خوراکی نیز موجود است.

Sertraline tablets

قرص سرترالین برای چه چیزی استفاده می شود؟

سرترالین برای درمان اختلال افسردگی اساسی، اختلال وسواس اجباری، اختلال هراس، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال نارسایی پیش از قاعدگی استفاده می شود. این دارو ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد آن را با سایر داروها مصرف کنید. سرترالین متعلق به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین منبع مطمئن (SSRIs) است. دسته ای از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. این دارو با افزایش میزان سروتونین، یک ماده طبیعی در مغز شما، که به حفظ تعادل سلامت روان کمک می کند، عمل می کند. این می تواند علائم افسردگی و اضطراب را بهبود بخشد.

عوارض مصرف قرص سرترالین چیست؟

قرص سرترالین ممکن است باعث خواب آلودگی، بی خوابی یا هر دو شود. همچنین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. عوارض جانبی این دارو در بزرگسالان کمی متفاوت از عوارض جانبی برای کودکان است. عوارض جانبی برای بزرگسالان و کودکان می تواند شامل موارد زیر باشد:

حالت تهوع، از دست دادن اشتها، اسهال و سوء هاضمه
تغییر در عادات خواب، از جمله افزایش خواب آلودگی و بی خوابی
افزایش تعریق
مشکلات جنسی، از جمله کاهش میل جنسی و نارسایی انزال
لرزش یا لرزش
خستگی و خستگی
تحریک
عوارض این دارو برای کودکان می تواند شامل موارد زیر باشد:

افزایش غیر طبیعی در حرکت یا بی قراری عضلات
خونریزی بینی
تکرر ادرار
پرخاشگری

تداخل دارویی سرترالین

سرترالین ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. گرفتن تداخل زمانی است که یک ماده نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد. این می تواند مضر باشد یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند. برای کمک به جلوگیری از تداخل، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برای اینکه بدانید این دارو چگونه ممکن است با داروی دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

داروهایی که نباید با سرترالین استفاده کنید

این داروها را با سرترالین مصرف نکنید. هنگامی که آن ها با سرترالین استفاده می شوند، می توانند اثرات خطرناکی بر بدن شما داشته باشند. این داروها عبارتند از:

پیموزاید

مصرف این دارو با سرترالین می تواند باعث مشکلات جدی قلبی شود.

مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) مانند ایزوکاربوکسازید، فنلزین و ترانیل سیپرومین

مصرف این داروها با سرترالین خطر ابتلا به سندرم سروتونین را افزایش می دهد. همچنین باید 14 روز بین مصرف این داروها و مصرف سرترالین صبر کنید.

لینزولید

متیلن بلو داخل وریدی. مصرف این دارو با سرترالین خطر ابتلا به سندرم سروتونین را افزایش می دهد.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، آسپرین و وارفارین

مصرف این داروها با سرترالین خطر خونریزی یا کبودی را افزایش می دهد.

تریپتان ها مانند سوماتریپتان

با مصرف این داروها با سرترالین، خطر ابتلا به سندرم سروتونین افزایش می یابد. اگر این داروها را با هم مصرف می کنید، پزشک باید شما را از نزدیک تحت نظر داشته باشد.

لیتیوم

مصرف این دارو با لیتیوم خطر ابتلا به سندرم سروتونین را افزایش می دهد.

داروهای سروتونرژیک مانند فنتانیل، ترامادول و مخمر سنت جان

مصرف این داروها با سرترالین خطر ابتلا به سندرم سروتونین را افزایش می دهد.

سایمتیدین

مصرف سایمتیدین با سرترالین ممکن است باعث تجمع سرترالین در بدن شما شود. در صورت مصرف آن با سایمتیدین ممکن است دوز سرترالین شما کاهش یابد.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین، دزیپرامین و ایمی پرامین

مصرف سرترالین با این داروها ممکن است باعث تجمع این داروها در بدن شما شود. در حین مصرف سرترالین، پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای شما داشته باشد.

نحوه ی مصرف سرترالین

از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید . قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود. ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود. در صورتی که این دارو بصورت ۱ عدد در روز برای شما تجویز شده باشد،می توانید آن را در هر زمان از روز که راحت ترید میل کنید.اما برای همه ی روزها زمان مشخصی تعیین کنید و دارو را منظم مصرف نمایید. معمولاً توصیه می شود این صبح یا عصرها مصرف گردد. در صورتی که از این دارو جهت درمان اختلالات اضطرابی استفاده می نمایید،ممکن است پزشک درمان را با مقدار کم دارو آغاز کند.به این خاطر که در برخی افراد در دوهفته ی نخست درمان با سرترالین امکان بروز اضطراب یا افزایش آن وجود دارد.به همین دلیل بهتر است دارو با مقدار کم آغاز شود و به تدریج دوز آن افزایش یابد،لذا این دارو را دقیقا طبق دستورات پزشک مصرف نمایید و به مقدار مصرفی تاکید شده،دقت کنید. این دارو با غذا تداخل ندارد می توان قبل یا بعد از غذا آن را مصرف نمایید. در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

بهترین زمان مصرف قرص سرترالین

در صورتیکه این دارو را به صورت تک دوز و تنها یک بار در روز مصرف کنید، بهتر است که آن را صبح بعد از صبحانه و یا شب بعد از شام مصرف کنید. اگه این دارو به صورت دو دوزی تجویز شود، می‌توان آن را در هر دو زمان اشاره شده مصرف کرد. به طور کلی زمان مصرف سرترالین چندان مشکل‌ساز نیست، اما باید در این باره با روانپزشک خود مشورت کنید.

Sertraline tablets

مصرف سرترالین به صورت خودسرانه و به‌دنبال خودتشخیصی، نه‌تنها توصیه نمی‌شود، بلکه منع مصرف دارد. بنابراین اگر با توجه به احساس و تشخیص خود قصد مصرف سرترالین را دارید، به‌هیچ‌عنوان این کار را نکنید. همچنین اگر پس از مراجعه به روان درمانگر متخصص و ارجاع به روانپزشک، لزوم مصرف قرص سرترالین تشخیص داده و توصیه شد، باید آن را در مدت زمان تعیین شده، طبق ساعات و دوز مصرفی مشخص آن مصرف کنید. بنابراین به خاطر داشته باشید که مصرف سرترالین به دنبال تشخیص و تجویز درمانگر، ضروری است.

امتیاز دهید.
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.